Avustralya Vize Ücreti 2023

Avustralya Vize Ücreti 2023

Avustralya Vize Ücreti 2023

Avustralya Vize Ücreti 2023

Avustralya vize ücreti 2023 yılı genelinde Avustralya Konsolosluğu’nun 2023 yılı için belirlediği vize harç ücreti, vize başvuru merkezi ücreti bedelini kapsayan bir ödeme sistemiyle ilerlenmektedir. Bilindiği üzere Avustralya bir Schengen ülkesi değildir. Okyanusya kıtasında bulunan, başkenti Canberra olan Avustralya’nın en uğrak yeri Melbourne’dur. Avustralya Konsolosluğu diğer birçok ülkeden farklı birtakım vize kriterleri belirlemiştir. Türkiye Cumhuriyeti ile Avustralya Devleti arasında vize kolaylığı anlaşması yapılmamıştır. Türkiye çıkışlı Avustralya seyahatlerinde Umumi (Bordo) pasaport sahipleri, Hususi (Yeşil) pasaport sahipleri, Hizmet (Gri) pasaport sahipleri ve son olarak da Diplomatik (Siyah) pasaport sahiplerinden de vize talep etmektedir. Yeşil pasaporta sahip T.C vatandaşlarının Avustralya vize işlemlerinin ilerleyiş sürecinde bilhassa daha titiz olmaları önerilir.

Vize Başvuru Süreci;

Vize başvuru süreciyle ilgili bölge türü fark etmeksizin Avustralya vize başvurularının tümünün Ankara’da bulunan Avustralya Konsolosluğu’na yapılması gerekmektedir. Vize danışmanlık şirketleri vasıtasıyla yapılacak olan başvuru türleri için de vize danışmanlık şirketine yetki verildiğini belirten dilekçe yazılması ve Ankara’da yerleşkesi bulunan Avustralya Konsolosluğu’na bildirilmesi gerekmektedir. Ancak Avustralya bu doğrultuda vize başvurularının online olarak yapılabileceği seçeneğini de sunmaktadır. Konsolosluklara giderek başvurma zorunluluğu yoktur. Başvurusunu Konsolosluğa direkt olarak yapmak isteyen başvuru sahiplerinin de randevu talep etmeleri gerekmektedir. Online başvuru seçeneğini tercih eden başvuru sahiplerine de ayrıca öncelik tanınmaktadır. Online başvuru yaparken ilk etapta Avustralya Büyükelçiliği resmi internet sitesi üzerinden başvuru formunun eksiksiz bir şekilde İngilizce olarak doldurulması önemlidir. Bunun akabinde vize kategorisine göre seyahat sebebini kanıtlayan belgelerin sisteme aktarılması gerekmektedir. Belgeler sisteme aktarıldıktan sonra başvuru için onay kodu ile kayıt altına alınarak işlem tamamlanacaktır. Online başvurular için oluşturulmuş sistem olan IMMI hesabının açılmış olması gerekmektedir. Vize türüne göre hazırlanması talep edilen evrakların eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamlanması vize başvurusunun kabulünde herhangi bir aksaklık yaşanmaması adına önem arz etmektedir. Vize başvuru kabul sürecinizde yaşanabilecek her türlü aksaklığı önlemek adına vize danışmanlık şirketimizde hizmet vermekte olan müşteri temsilcilerimizle birebir iletişime geçebilirsiniz.

Türkiye’den başvuru yapılan Avustralya vize çeşitleri aşağıda belirtildiği gibidir;

 •  Turistik Vize
 •  Ticari Vize (İş Ziyareti Vizesi)
 •  Partner Vizesi
 •  Tıbbi Tedavi Amaçlı Vize
 •  Geçici Çalışma İzni Vizesi (Kısa Dönem)
 •  Aile / Eş
 •  Aile / Çocuk
 •  Aile / Diğer
 •  Geri Dönüş Vizesi
 •  Aile Bağları Nedeniyle Vatandaşlık Vizesi
 •  IMMI Kartları (IMMI: Avustralya’nın online başvuru yapılabilmesi adına oluşturduğu sistem)
 •  Geçici Oturum Vizesi
 •  Transit Vize

 

Avustralya vize başvuruları ortalama 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Türkiye ve Avustralya’nın resmi tatil günleri ve genel konsolosluk yoğunlukları da göz önünde bulundurarak başvuru sonuçlanma süresinin değişkenlik gösterebileceğini de unutmayınız.