Belçika Vize Ücreti 2022

Güncel Belçika Vize Ücretleri

Belçika Vize Ücreti 2022

Belçika Vize Ücreti 2022

Belçika Vize Ücreti 2022, Belçika vize ücretleri Belçika Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Belçika vize ücreti 2020 senesinin Şubat ayı itibariyle ücretlere konsolosluk tarafından 20€ zam uygulanmıştı. Bu doğrultuda Belçika Vize ücretleri 2022 senesi için ücret listesi aşağıda belirtilmiştir.

Vize Harç Bedeli Başvuru
Merkezi Ücreti
Hizmet Bedeli
Belçika Turistik Vize 80 Euro 60 Euro 60 Euro
Belçika Ticari Vize 80 Euro 60 Euro 60 Euro
Belçika Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi 80 Euro 60 Euro 60 Euro
Belçika Transit Vizesi 80 Euro 60 Euro 60 Euro
Belçika Şoför Vizesi 80 Euro 60 Euro 60 Euro
Belçika Öğrenci Vizesi 80 Euro 60 Euro 60 Euro
Belçika Çalışma Vizesi 250 Euro

Belçika seyahati için gerekli olan Belçika vize ücretleri, vize türü ve süresine göre bir takım değişiklikler göstermektedir. Bu konuda kişiler, yapacakları seyahatlerin maksadını net bir şekilde göstermelidir. Bununla birlikte kişiler, seyahat hedeflerine denk olan vize harç ücretlerini ödeyerek, gerekli evraklar ile birlikte, konsolosluk yetkililerine takdim etmelidir. Yani Belçika’ ya seyahat etmeden önce, Belçika vizesi alması gereken kişilerin, öncelikle vize harç ücreti ödemesi yapmaları gerekmektedir.

Belçika vizesi ücretleri, Belçika Konsolosluğu tarafınca belirtilen şartlara göre farklılaşmakta ve güncel hale getirilmektedir. Bu sebeple Belçika vize ücreti 2022 için kesin bir malumat verilmemektedir.

Belçika vizesi ücretlerinin belirli bir hale getirilmesi için gereken yetki, Belçika Konsolosluğundadır. Ayrıca Belçika vizesi için, Schengen kuralları tatbik edilmektedir. Dolayısı ile Belçika vize ücreti 2022 yatırılması sonrasında, hiçbir sebeple vize harç ücretlerinin geri iade edilmesi yapılmamaktadır.

Schengen ülkesi sınırlarınca saptanmış olan Belçika vizesi, çeşidi bakımından ve süresi bakımından, tüm Schengen ülkelerini içerisine almaktadır. Belçika vizesi ücretleri 2022 senesinde de, Schengen kurallarına göre belirlenip, vize türlerine göre farklılık göstermektedir. Başvuru yapmadan önce bireyin, Belçika vize ücreti 2022 ve diğer bedellerle ilgili yetkili kurumlardan bilgi alması gerekmektedir. Çünkü istenen vizenin çeşidi ve süresi, vize ücretleri üzerinde farklılıklara sebep olmaktadır.

Belçika vize ücretleri ve alınacak diğer hizmetler için gereken ilave ücretler hakkında web sitelerinden veya visa center görevlilerine müracaat ederek de bilgi alınabilmektedir. Ayrıca bu ücretler sık sık güncellenmekte ve dönemlere göre farklılık göstermektedir. Bu sebeple güncel olarak bilgi sahibi olmak gerekmektedir.

Belçika Vize Ücreti Nasıl Yatırılır?

Belçika Vizesi için harç bedeli, Belçika Konsolosluğu tarafınca verilen hesaba yatırılmalıdır. Belçika vize ücreti 2022 dekontu ise, başvurunun bedelinin ödendiğine dair bir belge ile birlikte, gerekli diğer evraklarla beraber sunulacaktır. Vize başvuru bedeli ödemeyen kişilerin Belçika vizesi başvurusu reddedilmektedir. Bunun dışındaki herhangi bir sebepten ötürü ( yanlış beyan, eksik belge, ekonomik sebepler, adli sicil vb.) Belçika vize müracaatının reddedilmesi durumunda, vize harç bedeli iade edilmemektedir.

Belçika Vize Ücreti Haricinde Ödenen Ek Hizmet Ücretleri

Belçika vizesi harç bedeli, Belçika vize başvurusu için ödenmesi gerekli olan tek bedel değildir. Birey, Belçika vize başvurusu için belgelerini Visa Center aracılığı ile gönderdiyse, Visa Center’ a da verilen hizmet gereği bir bedel ödemekle yükümlüdür. Fotoğraf çekim bedeli, posta şirketine yapılan ödemeler veya sigorta poliçesi için yapılan ödemeler gibi, belgeler ile ilgili gerekli olan bedeller, bu hizmet ücretinin içinde değildir. Bununla birlikte, Visa Center görevlilerinden alınmış olan VİP hizmeti gibi ek hizmetler ise aynı şekilde, ayrı birer bedel ödenmesini gerektirmektedir. Belirtilen bu bedellerin hepsi, başvuran kişinin sorumluluğu altındadır ve herhangi bir ret edilme durumunda iade yapılmamaktadır.

Birey, Belçika vizesi başvurusu için ise direkt olarak, Belçika Konsolosluğu veya Büyükelçiliği ile görüşme sağlayabilmektedir. Bireyin dosyası kontrol edilerek, istenen belgeler temin edilir ve birey ikamet ettiği ile bağlı dış temsilcilik aracılığıyla randevu oluşturabilir. Randevu saatinde ise kendisi belgelerini teslim edebilir. Konsolosluk ile randevu almadan yapılan görüşmelerde başvuru gerçekleşmez. Bu sebeple öncelikle randevu almanız gerekmektedir. Bunun dışında kişi, Visa Center aracılığı ile de randevu alıp başvurusunu gerçekleştirebilir.