BULGARİSTAN VİZESİ

Bulgaristan Vizesi Hakkında Herşey

Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan Vizesi, Bulgaristan ülkesi, Avrupa Birliğinin 2007 yılında üyesi olmasına rağmen henüz Schengen Bölgesine dahil edilmemiş olup ülkeye girişlerde Bulgaristan Vizesi talep etmektedir. Bu sebepten dolayı Bulgaristan Vizesi ni aldığınızda diğer Schengen ülkelerine bu vizeniz ile giriş yapamamak tasınız. Ancak Bulgaristan otoritelerinin kabul ettiği bazı Schengen ülkelerinden alınan Schengen vizeleri ile Bulgaristan’a giriş yapma imkanı bulabilirsiniz. Fakat seyahat etmeden önce sahip olduğunuz Schengen Vizenizin kabul edilip edilmediğinizi iyi araştırmanız gerekmektedir.

Bulgaristan’ın tarihsel arka planına baktığımız zaman aslında iki defa faklı ideolojik yapılar altında Bulgar devleti olarak kurulduğunu ve ülke sınırları dahilinde geçmişten günümüze kadar olan süre içinde birçok etnik kökenli millet yapısını barındırdığını görmekteyiz. Bulgaristan cumhuriyet şekli altında yönetimi gerçekleştiren, bir balkan ülkesidir.

Türkiye ile de güneydoğu sınırı bulunan ülke, tarihsel arka planı ve kültürel geçmişiyle gezilip, görülmesi gereken yerlerden biridir. Avrupa’nın en büyük 16. ülkesi olan jeopolitik konumu sebebiyle de dağlık alanlarının yüksekliğinden dolayı Doğu Avrupa’nın en yüksek konumunda yer almaktadır.

Tarihsel geçmişinde; Trakya, roma ve yunan izlerini taşıyan ve bu kültür bileşimlerini bünyesinde barındıran Bulgaristan, bu hususta olan etkileşim izlerini, anılarını günümüzde hala muhafaza etmekte ve korumaktadır. Bu sayede turistik gezi veya yerleşim yeri için mükemmel ülkelerden biri olan Bulgaristan’a vize işlemleri de oldukça kolay yollar üzerinden gerçekleşebilmektedir. Bulgaristan sınırlarına girmek veya ülke içerisinde çıkmak için kullanılan Bulgar vizesi günümüz koşulları altında kolay ve hızlı gelişen bir hizmet süreciyle elde edilebilmektedir.

Bulgaristan Vizesi Başvuru Bölgeleri Nerelerdir?

Konsolosluklar sadece kendi görev alanlarına giren illerde ikamet edenlerin başvurularını almaktadır. İstanbul’da ikamet eden kişiler sadece İstanbul Başkonsolosluğuna başvuru yapmaları gerekmektedir. Diğer iller ise kendisine en yakın Başkonsolosluğa başvuru yapmaları gerekmektedir. Aşağıdaki linklerde konsolosluk adresi açık bir şekilde verilmiştir.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

 

Bulgaristan Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bulgaristan vize başvurusu Türkiye sınırları içerisinde hızlı ve güvenilir yollarla hemen yapılabilmektedir. Bulgaristan vize başvurusu sürecini başlatmak için öncelikle şunu bilmek gerekmektedir. Eğer ki, Bulgaristan üzeri yapılacak gidiş ve dönüş eylemleri 30 gün aralığında sürerse ve bu eylemi gerçekleştiren kişi veya kişilerde gri veya siyah pasaport türü bulunuyorsa, vize çıkartmaları bu durumda gerekmemektedir.

Bunun dışında yeşil pasaport türüne sahip kişilerinde 90 gün gibi bir aralık süresinde yapmış oldukları Bulgaristan ziyareti süresince vize çıkarmaları zorunlu değildir. Bulgaristan vize başvurusu işleminin ülkemiz sınırları içerisinde belli bir süre dahili boyunca yapılmamasının en büyük nedeni, her iki devletinde Avrupa Birliğine üye olmasından dolayıdır.

Bu sebepten ötürü vize durumu zorunlu tutulmamıştır. Ancak Bulgaristan üzerinde uzun süreli kalış süresi için vize alınmak durumundadır. Bu da Bulgaristan tarafından istenilen giriş evraklarının eksiksiz ve hatasız bir şekilde doldurulmasıyla, en son olarak da Türkiye üzeri de bulunan Bulgaristan konsolosluğu tarafından vize için hazırlanan belgeler ibraz edilmek zorundadır.

Bulgaristan Vize Türleri

Seyahat edeceğiniz amaca uygun olarak aşağıdaki vize türlerinden kendinize en uygun olanına başvuru yapmanız gerekmektedir.

 • Bulgaristan Turistik Vize
 • Bulgaristan Ticari Vize
 • Bulgaristan Transit Vize
 • Bulgaristan Aile Ziyareti

Bulgaristan Vizesi için Gerekli Olan Evraklar

Bulgaristan vizesi için gerekli olan evraklar vize kategorisine göre ve başvuru yapacak kişiye göre değişiklik göstermektedir. Bulgaristan konsolosluğunun gerekli gördüğü takdirde evrak isteyeceği unutulmamalıdır. Başvuru sahibi bütün evraklarını özenle ve dikkatli bir şekilde hazırlaması gerekmektedir. Bütün vize türlerine göre temel olarak talep edilen evraklar aşağıdaki gibidir.

 • Pasaport (Vizenin bitiş tarihinden itibaren 6 ay geçerliliği olması gerekmektedir.)
 • Güncel Biometrik Fotoğraf ( Son 3 ay içerisinde çekilmiş olmalıdır.)
 • Banka Hesap Dökümü
 • Vize Başvuru Formu
 • Konsolosluğa Hitaben Yazılmış Vize Talep Dilekçesi
 • Seyahat Sigortası (Seyahat süresinden uzun olmalıdır)
 • Bulgaristan’da Konaklanacak Otelin Rezervasyon Bilgileri
 • Gidiş Dönüş Uçak Bileti

Bulgaristan vize başvuru yapılıp bütün evraklar eksiksiz teslim edildiği takdirde Büyükelçilik veya Konsolosluk tarafından vize sonucunuz 5 ila 7 iş günü içerisinde sonuca bağlanmaktadır.

Vizenizin red edilmesi durumunda yatırmış olduğunuz vize harç bedeli tarafınız iade edilmemektedir. Ayrıca vize başvuru için vermiş olduğunuz evrakların hiçbirisi tarafınıza iade edilmez.

Bulgaristan vizenizi aldınız ve seyahatiniz için ülkeye gittiğiniz de Bulgaristan sınır polisi sizin şüpheli hareketlerinizden dolayı ülkeye almama hakları vardır. Vizeye sahip olmanız illaki o ülkeye giriş yapabileceğiniz anlamına gelmemektedir. Bu yüzden ülkeye girişler de sakıncalı hareketlerden kaçınmanız gerekmektedir.

Bulgaristan Vizesi Nedir?

Bulgaristan vizesi genellikle dünya vatandaşı olan kişi veya kimseler tarafından çıkartılmaktadır. Bulgar vizesi çıkarma işlemini de genel olarak, kişinin vatandaşı olduğu ülke de yetkili makamlar tarafından yapılmaktadır. Genellikle Bulgar vizesi alan kişiler, Bulgaristan toprakların da gezmek veya yerleşim imkanı bulabilmek için vize çıkarmak zorundadırlar. Bulgaristan vizesi genel olarak ülkeye giriş çıkış yapan yabancıların devlet onaylı kontrol belgesi sunmasını ifade etmektedir.

Genellikle her ülkenin vize çıkarma işlemleriyle dış işleri bakanlık kuruluşları ilgilenmektedir. Ve Bulgaristan vizesi üzerinden de üç farklı vize seçeneği dünya ülkeleri tarafından sunulmaktadır. Kişi veya kişiler tek giriş vizesi çıkarabilecekleri gibi, birden çok giriş izni için sayısız giriş vizesi ya da başka ülkeler üzerine kolay yollarla geçmek için transit vizesi de çıkarabilmektedirler.

Bulgaristan vizesi almak aslında Avrupa Birliğine üye devletler adına oldukça kolay yollarla gerçekleşmektedir. Bunun en büyük nedeni devletler arasında meydana gelen ortak bağımlılık neticesinde, Avrupa Birliği ülkeleri arasında vize zorunluluğunun olmamasıdır.

Bulgaristan Vizesi Aldıktan Sonra Gezilecek Yerler Listesi

Başkenti Sofya olan ülke, geçmişin tarihsel yapılarını oldukça tedbirli ve sık önlemlerle korumaktadır. Bu yüzden kişi veya kişiler Bulgaristan vizesi çıkardıktan sonra, tarihi yerleri mutlaka ziyaret etmelidirler. Bunun dışında ülke sınırları içerisinde var olan; şelale yapıları, hayvanat bahçeleri ve akvaryum oluşumları, kaleler, kiliseler, katedraller, camiler, su veya eğlence parkları gibi birçok farklı seçenekte turistik açıdan oldukça uygun fiyat aralıklarıyla kişilere sunulmaktadır.

Önemli Notlar

Vize başvuru planlamalarınız da Resmi ve Dini Bayram Tatillerini göz önünde bulundurmanız vize başvurusunda gecikme yaşamamanızı sağlayacaktır. Aksi takdir de vize başvurunuz geç sonuçlanacağı için seyahatinize ve iş görüşmenize neden olabilmektedir. Dataglobal Vize Başvuru Hizmetleri olarak bütün yolcularımızın en az 1 ay öncesinden vize başvurularını yapmış olmalarını tavsiye ediyoruz.

Başvuru formunda beyan ettiğiniz bilgiler ile ilgili makamlara verdiğiniz evraklarda farklılıkların olmaması gerekmektedir. Aksi takdirde vize başvurunuz inandırıcı bulunmayarak red olabilmektedir.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

Sizden Gelen Sorular

  Subscribe  
Bildir