Çek Cumhuriyeti Vize Ücreti 2023

Çek Cumhuriyeti Vize Ücreti 2023

Çek Cumhuriyeti Vize Ücreti 2023

Çek Cumhuriyeti Vize Ücreti 2023

Çek Cumhuriyeti vize ücreti 2023 yılında da başvurulmak istenen vize türüne ve başvuru sahibinin yaş aralığına göre değişim göstermektedir. 0-6 yaş aralığındaki çocuklardan herhangi bir vize ücreti istenmemektedir. 6-12 yaş aralığındaki çocuklardan ise Çek Cumhuriyeti vize ücreti 2023 yılı için indirimli olarak tahsil edilmektedir. Çek Cumhuriyeti vize ücreti konsolosluk harç bedeli ve vize başvuru merkezi ücretleri Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu’nun kriterlerine göre belirlenmektedir. Avrupa Birliği ülkelerinden biri olan ve resmi adı Çekya olan Çek Cumhuriyeti’nin en çok turist ağırlayan yeri başkent Prag’tır. Çek Cumhuriyeti vize başvuru kabulleri vize başvuru merkezleri aracılığıyla yapılmaktadır.  Çek Cumhuriyeti vize başvurusu gerçekleştirirken sürecin uzamaması adına her türlü öncelikli bilgiye vize danışmanlık şirketimizde hizmet vermekte olan müşteri temsilcilerimizle iletişime geçerek ulaşabilirsiniz.

 

Çek Cumhuriyeti Vize Türleri;

  •  Turistik Vize.
  •  Ticari Vize.
  •  AB Birliği Vatandaşı Eşi Vizesi.
  •  Aile / Arkadaş Ziyareti Vizesi.
  •  Şoför Vizesi.
  •  Kültürel Vize.
  •  Öğrenci Vizesi

Çek Cumhuriyeti’ne gitmek için başvuruda bulunan Umumi (Bordo) Pasaport sahibi T.C vatandaşları vizeye tabi tutulur. Çek Cumhuriyeti’nin Schengen ülkesi olması nedeniyle Bordo pasaport sahiplerinin 90 günü aşmayacak olan kısa süreli ziyaretleri için veya Çek Cumhuriyeti’nden başka bir ülkeye transit olarak aktarmalı geçiş yapabilmeleri için Schengen vizesi almaları gerekmektedir. Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve Diplomatik (Siyah) Pasaport sahibi T.C vatandaşlarının 90 günü aşmayacak olan ziyaretleri için ise Çek Cumhuriyeti vize talebinde bulunmamaktadır.

 

Vize Türleri

Vize Harç Bedeli

Başvuru Merkezi Ücreti

Turistik Vize

80 Euro 20 Euro

Ticari Vize

80 Euro 20 Euro

Aile / Arkadaş Ziyareti

80 Euro 20 Euro

Şoför Vizesi

80 Euro 20 Euro

AB Vatandaşı Eşi Vizesi

80 Euro 20 Euro

Kültürel Vize

80 Euro 20 Euro

Öğrenci Vizesi

80 Euro 20 Euro

 

Yukarıdaki tabloda belirtilen rakamlar yetişkinlere yönelik ücretlendirmeleri içermektedir. 6-12 yaş aralığındaki çocuklara yönelik Çek Cumhuriyeti vize ücreti 2023 yılı itibariyle indirimli olarak 40 Euro şeklinde belirlenmiştir.

Çek Cumhuriyeti vize ücretine yönelik merak edilenler arasında konsolosluktan ret durumlarında  ücret iadesi yapılıp yapılmayacağıdır. Vize reddi durumlarında tahsil edilen ücretin geri iadesi mümkün değildir.

Tüm Hırvatistan Vize Başvuru Merkezleri’nde 500 Euro banknotlar kabul edilmemektedir.

Vize başvuruları talep edilen belgelerin uygunluğu sağlandıktan sonra 15 takvim günü içerisinde işleme alınır. Ancak bazı prosedürlerle ilgili uzamalar mevcut olduğunda sürecin uzaması da mümkündür.