Hindistan Vize Ücreti 2022

Güncel Hindistan Vize Ücretleri

Hindistan Vize Ücreti 2022

Hindistan Vize Ücreti 2022

Hindistan vize ücreti 2022 her yıl Hindistan konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Hindistan, ülkesine giriş yapmak isteyenlere 2013 senesinden beri vize uygulamaya başlamıştır. Vize başvurusu esnasında parmak izi alınır. Bu uygulama tüm dünya ülkelerinde 2013 senesinden beri güvenlik amacı ile işleme alınmıştır.

Bu vize online vize türüdür. Hindistan vizesi başvurusunu yapmak için resmi İnternet sitesi üzerinden elektronik şekilde müracaat edilmesi gereklidir. Konsolosluğu, vize başvurusunu alırken İngilizce olarak bir form doldurulmasını istiyor. Hindistan Kapı Vize ilkesinin bulunmamasından ötürü, Hindistan ülkesine yolculuk yapacak kişilerin vize başvuruları, yolculuklarının en az bir hafta öncesinde Türkiye dış temsilcilikleri bulunan Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu ya da Hindistan Ankara Büyükelçiliği sayesinde yapılmalıdır.

Türk vatandaşlarının, Hindistan Konsolosluklarına yapılmış olan vize müracaatı, minimum iki iş günü içerisinde netice kazanmaktadır. Türk vatandaşı olmayanların veya Türkiye sınırları içerisinde uzun zamanlı oturum izni sahibi olmayan kişilerin ise vize işlemleri en çok dört iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Yabancı uyruklu veya çift uyruklu bireyler için bu işlem üç günü bulabilir. Türkiye’de yaşayan, yabancı bireylerin başvuru esnasında oturum izinini belgelemesi önemlidir.

Hindistan vizesi müracaatında bulunacak bireyler Hindistan Konsolosluğuyla koordineli bir biçimde çalışan seyahat acenteleri sayesinde işlemlerini kolayca gerçekleştirebilirler. Hindistan vize işlemi üzerinde hizmet sunan seyahat acenteleri yalnızca Hindistan vize işlem başvurusunu yapmak ve başvuru sürecini takip etme sorumluluğuna sahiptir. Hindistan vizesi verilmesinin kararı ve vize vakti tamamıyla Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu ya da Hindistan Ankara Büyükelçiliği’ne bağlıdır.

 Hindistan Vize Müracaat İşlemleri

Bu ülkeye yolculuğu yapacak olan Türk vatandaşlarının, ülkeye seyahat etmeden önce Hindistan vizesini Türkiye sınırları içerisinden almaları konusunda verilen uyarıları dikkate almaları gerekir. Hindistan, vize muafiyetini yalnızca Türkiye Cumhuriyeti Diplomatik Pasaport hamillerine, 90 gün olarak vermektedir. Hindistan’a gidecek olanların Umuma Mahsus, Hususi ve Hizmet Pasaportuna sahip olmaları elzemdir.

Pasaportlara sahip olanların ve Türkiye çapında uzun zamanlı oturum izni sahibi yabancı bireylerin, İstanbul ve Ankara şehirlerinde görev yapan Hindistan Konsolosluklarına gidip Hindistan vize müracaatında bulunmaları gerekmektedir. Hindistan vize müracaatı öncesinde başvuruyu yapanların seyahat evraklarında yer alan temdit tarihinin Hindistan yolculuğundan sonra minimum 6 ay daha geçerliliğinin bulunması gerekmektedir.

 Hindistan Vize Fiyatları 2022

Tercih edilecek olan Hindistan vizesi grubuna, uzun veya kısa zamanlı vize durumuna göre farklılık gösterecektir. Hindistan vize ücreti konsolosluk ya da Hindistan vizesi adına danışmalık yapan kuruluşlar vasıtası ile öğrenilebilir. Hindistan vizesi 2022 yılı ücretleri Türkiye Cumhuriyeti Hindistan Büyükelçiliği ve Başkonsolosluğu tarafından belirleniyor. Bu yüzden net bir ücret söylemek doğru olmayacaktır.

Hindistan Vizesinin Çıkma Süresi

Hindistan Büyükelçiliği ve Hindistan Başkonsolosluğu, Türk vatandaşlarının ya da Türkiye sınırları içerisinde uzun zamanlı oturum izni bulunan yabancı uyruklu bireylerin başvurularını iki iş gününün içerisinde neticeye kavuşturmaktadır. Fakat Türk vatandaşı olunmaması halinde ya da Türkiye sınırları içerisinde uzun zamanlı oturum izni bulunmuyorsa, vize işlemi müracaat tarihi sonrasında en çok dört iş günü içinde sonuçlandırılmaktadır. Yabancı uyruklular ya da çift uyruklu bireyler adına bu sürenin 3- 4 gün içerisindedir.

Fakat, Hindistan Konsolosluğunun vize başvurularının tahmin edilen sürede neticeye ulaştıracağının garantisini vermek oldukça yanlıştır. Bununla beraber kimi vaziyetlerde Hindistan vize işlemleri adına tahmin edilen vaktin uzaması söz konusu olabilir. Hindistan vizesi müracaat işlemleri Hindistan ya da Türkiye resmi tatillerine veya Hindistan Konsolosunun işlerinin yoğunluğuna denk gelmesi, vize başvurularının daha uzun vakitte sonuçlanmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden bireyin yolculuğunun en az bir hafta öncesinden işlemlere başlaması doğru olacaktır.