Hırvatistan Vize Ücreti 2023

Hırvatistan Vize Ücreti 2023

Hırvatistan Vize Ücreti 2023

Hırvatistan Vize Ücreti 2023

Hırvatistan vize ücreti 2023 yılı itibariyle; başvurulan vize kategorisi, başvuru sahibinin uyruğu ve yaş aralığına göre farklılık gösterebilmektedir. Vize başvurusunda birtakım prosedür farklılıkları olabilmektedir. Hırvatistan vize ücreti 2023 yılı için ödemeniz gereken bedel, evraklarınızın kontrolünden sonra belirlenecektir. Schengen üyesi olan ülkelerden Hırvatistan’a seyahat etmek isteyen kişilerin vize başvuruları Hırvatistan Başkonsolosluğu ve anlaşmalı vize başvuru merkezi tarafından değerlendirilmeye alınıp kabul edilmektedir. Vize türü belirlendikten sonra talep edilen evrakların eksiksiz bir şekilde hazırlanması önem arz etmektedir. Bu hususta vize danışmanlık hizmetimizden destek alabilirsiniz.

Hırvatistan vizesine başvurmak isteyenlerin tercih edeceği vize türleri şu şekildedir;

  •     Turistik Vize.
  •     Ticari Vize.
  •     Aile / Arkadaş Ziyareti Vizesi.
  •     Kültürel Vize.
  •     Transit Vize.
  •     Resmi Ziyaret Vizesi.
  •     Tedavi Amaçlı Vize.
  •     Hırvatistan /AB / EEA / İsviçre Vatandaşının Aile Üyeleri Vizesi.
  •     Uzun Dönem (D) Vize.

Hırvatistan Vizesi için Ücretlendirme;

 Vize Türleri Vize Harç Bedeli Başvuru Merkezi Ücreti
Turistik Vize 80 Euro 30 Euro
Ticari Vize 80 Euro 30 Euro
Aile/Arkadaş Ziyareti Vizesi 80 Euro 30 Euro
Kültürel Vize 80 Euro 30 Euro
Transit Vize 80 Euro 30 Euro
Resmi Ziyaret Vizesi 80 Euro 30 Euro
Tedavi Amaçlı Vize 80 Euro 30 Euro

 

Yukarıdaki tablodaki rakamlar yetişkinlere yönelik ücretlendirmeleri içermektedir. 0-6 yaş arası çocuklar vize ücretinden muaf tutulmaktadır. 6-12 yaş arası çocuklar için vize ücreti 2023 yılı itibariyle 40 Euro olarak belirlenmiştir. Ayrıca çalışma ve eğitim amacıyla kalış yapacak olan öğrenciler, yüksek lisans öğrencileri ve eşlikçi öğretmenler, bilimsel amaçlı seyahat eden araştırmacılar, kar amacı gütmeyen kuruluşların 25 yaş ve altı temsilcileri, AB ve İsviçre vatandaşlarının aile üyeleri de vize ücretinden muaf başvuru sahipleri arasındadır. Uzun dönem (D) vize türüne başvuran başvuru sahiplerinin ödemesi gereken bedel 93 Euro olarak belirlenmiştir.

Hırvatistan Cumhuriyeti Hükümeti’nin 2014 yılından itibaren geçerli saydığı kararı doğrultusunda Schengen vizesine sahip tüm kişilerin yanı sıra Kıbrıs, Bulgaristan ve Romanya ulusal vizesine sahip kişilerin de Hırvatistan vizesi almasına gerek yoktur.

Hırvatistan’a Ankara veya Gaziantep’ten başvurmak isteyen başvuru sahiplerinin https://crovisa.mvep.hr/default.aspx?langId=tr adresine giriş yaparak doldurulması istenen başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir. İstanbul, İzmir, Antalya veya Bursa’dan başvuru yapacak olan kişilere de online başvuru formu doldurmaları tavsiye edilmektedir. Bununla birlikte online form eksiksiz tamamlandıktan sonra çıktısı alınarak talep edilen evraklarla birlikte Türkiye’deki Hırvatistan vize başvuru merkezlerinden birine teslimi yapılmaktadır.

Vize işlem sürecinden itibaren başvuru Hırvatistan Konsolosluğu’na ulaştıktan itibaren maksimum 15 gündür. Bunun yanı sıra belgelerde rastlanan herhangi bir eksiklik veya şartlarla ilgili herhangi bir uyuşmazlık saptandığında bu süre 30 ile 60 güne kadar uzayabilmektedir.