İngiltere Vizesi Hakkında Detaylı Bilgiler

İngiltere Vizesi Hakkında Herşey

İngiltere Vizesi Hakkında Detaylı Bilgiler

İngiltere Vizesi Hakkında Detaylı Bilgiler

İngiltere Vizesi Hakkında Detaylı Bilgiler

İngiltere Vizesi Hakkında Detaylı Bilgiler, İngiltere vizesi, Birleşik Krallık üye devletleri olan İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda ülkelerine giriş yapmak üzere, Birleşik Krallık vizesine tabii olan yabancı uyruklu kişilerin alması gereken vizedir. Körfez Arap ülkeleri gibi bir kaç ülkenin vatandaşları bu vizeyi elektronik ortamda İngiltere e-vizesi şeklinde temin edebilirken, diğer birçok ülke vatandaşları bu vizeyi almak için İngiltere Konsolosluğu vize başvuru işlemleri aşamalarını tamamlamalıdırlar.

Başvuru yapmadan önce seyahatinizin amacına uygun olan vize tipi net bir şekilde belirlenmelidir. Yanlış vize çeşidine müracaat eden başvuru sahiplerinin evrakları vize almak için uygun olsa bile, yanlış başvuru gerekçesiyle İngiltere vize reddi sonucu almanıza yol açar. Bu yüzden seyahatinizin içeriği ne ise, o yönde bir müracaatta bulunulmalıdır. İngiltere Dışişleri Bakanlığı 2019 yılında aldığı bir karar ile tüm İngiltere vizesi başvuru tipleri için online sisteme geçiş yapmıştır. Bu doğrultuda İngiltere vize başvuru formu ilgili web sitesi üzerinden elektronik olarak doldurulur ve elektronik imza ile ibraz edilir. Akabinde Türkiye’nin 7 farklı şehrinde faaliyet gösteren, İngiltere vizesi için yetkili kurum TLS Contact şirketinden İngiltere vize randevusu alınır. Randevular self-service ve assisted-service olarak 2 kategoriden oluşmaktadır.

Self-service olarak alınan randevular için, daha önce hazırladığınız İngiltere vizesi için gerekli evraklar randevu günü İngiltere vize başvuru merkezi görevlilerine teslim edilir. Bu evraklar; İngiltere vize randevusu onay belgesi, İngiltere vize başvuru formu ilk sayfası, İngiltere checklist’in ilk sayfası ve evrakları taratıp sisteme yüklediğinizi gösteren tarama onay belgesidir. Randevu esnasında parmak izi alımı ve dijital fotoğraf çekiminin yanı sıra, assisted-service başvurusu yapanlar için; beraberinizde götürdüğünüz evraklar yetkili kişi tarafından taratılarak İngiltere online vize başvuru sistemine yüklenir. Yüklenen evrakların her biri 10MB’ı aşmayacak boyutta olmalıdır.

dataglobal vize başvuru hizmeti

İngiltere Vize Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İngiltere Vize Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir? İngiltere vizesi hakkında detaylı bilgiler nelerdir? Başvuru işlemleri 2019 yılı Mart ayından itibaren www.gov.uk web sitesi üzerinden belirtilen yönergeler doğrultusunda tamamen online sisteme taşınmıştır. Tüm işlemler ve evrak yüklemeleri online olarak yapıldığından, artık İngiltere Konsolosluğu pasaport dışında orijinal bir evrak kabulü yapmamaktadır.

Başvurunuzu yaparken öncelikli olarak İngiltere vizesi hakkında detaylı bilgiler ve dikkat edilmesi gereken hususların başında doğru vize tipini seçme işlemi bulunmaktadır. Başvuru evraklarınızın ve verdiğiniz bilgilerin tamamen doğru olması durumunda bile, eğer yanlış bir vize tipine müracaat edilirse başvurular olumsuz olarak sonuçlanmaktadır. Bu yüzden seyahatinizin içeriğine uygun olan vize tipini doğru beyan etmek gerekmektedir.

İngiltere vizesi başvurusu, tüm vize tipleri için yetkili şirket üzerinden yapılabilmektedir. Fakat İngiltere vize başvuru merkezi tarafından, evrak kabulü ve biometrik veri alımı işlemleri dışında vize kategorileri ile ilgili yönlendirme yapılmamaktadır. Bu yüzden doğru kategori seçimi tamamen başvuru sahibinin sorumluluğundadır. Aşağıda belirtilen vize kategorileri ve içeriklerini inceledikten sonra aklınıza takılabilecek diğer detayları 0212 963 61 26 numaralı telefon hattımızı arayarak veya mail adresimiz üzerinden müşteri temsilcilerimize ulaşarak danışabilirsiniz.

İngiltere Vizesi Kategorileri Nelerdir?

İngiltere Vizesi Kategorileri Nelerdir? İngiltere genel ziyaretçi vizesi, İngiltere iş vizesi, İngiltere çalışma vizesi, İngiltere eğitim vizesi ana başlıkları altında başvuru yapılabilecek vize tipleri aşağıdaki gibidir.

İngiltere Turist Vizesi: Tatil yapmak ve eğlence etkinliklerine katılmak amacıyla Birleşik Krallık seyahatinde bulunacak kişiler için başvuru yapılması gereken vize tipidir. Bu vizeye başvuracak olan kişiler otel rezervasyonu sunmalıdırlar.

İngiltere Ticari Vize: Fuar katılımcısı olarak veya bir firma ile ticari toplantı yapmak amacıyla İngiltere seyahati yapacak olan kişilerin başvuru yapması gereken vize tipidir. Bu vizeye müracaat etmek için fuar katılım belgesi veya İngiltere’de faaliyet gösteren bir firmadan ticari içerikli davetiye almış olmanız gerekmektedir.

İngiltere Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi: Birleşik Krallık’ta ikamet etmekte olan akraba veya arkadaş ziyaretinde bulunmak isteyen kişilerin başvuruda bulunması gereken vize tipidir. Bu vizeye müracaat etmek için ziyaret edilecek kişi ya da kişilerden gelen davetiyeyi ibraz etmek gerekmektedir. Davetiye üzerinde seyahat süresine, masrafların kim tarafından karşılanacağına ve tanışıklık/akrabalık bağına ilişkin detaylar belirtilmiş olmalıdır.

İngiltere Dil Okulu Vizesi: Short-term study vizesi olarak bilinen bu kategoriye başvuracak olan kişiler; dil eğitimi veya erasmus amacıyla seyahat gerçekleştirecek olan başvuru sahipleridir. En fazla 11 aylık bir başvuruda bulunulabilir. Dil okulundan gelecek olan kabul mektubu veya Erasmus kabul belgesi ibraz edilmelidir.

İngiltere Tier 1 Vizesi: İngiltere’de çalışmak ya da iş kurmak amacıyla üstün yetenekli, girişimci ve yatırımcı vizesi tipidir. Bir tür İngiltere çalışma vizesi tipidir.

İngiltere Tier 2 Vizesi: İngiltere’de bir işveren şirket tarafından istihdam edilen kişilerin başvuru yapması gereken çalışma vizesi tipidir. Bu vizeye başvuruda bulunmak için gereken en önemli belgeler COS (Certicate of Sponsorship) belgesi ve dil yeterlilik belgesidir. Dil yeterliliğine ilişkin ayrıntılar https://www.gov.uk/skilled-worker-visa/knowledge-of-english linkte belirtildiği şekildedir. COS belgesi gönderebilecek firmaların listesine ise https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/903888/2020-07-27_Tier_2_5_Register_of_Sponsors.pdf linkinden erişim sağlayabilirsiniz.

İngiltere Tier 4 Vizesi: Birleşik Krallık’ta uzun dönem eğitim (ilkokul, lise, üniversite, yüksek lisans, doktora) almak amacıyla bulunacak kişilerin başvuru yapması gereken İngiltere Öğrenci Vizesi tipidir. Bu vizeye başvuru yapacak olan kişiler eğitim alacakları kurumdan CAS (Confirmation of Acceptance for Studies) belgesi almalıdırlar.

İngiltere Tier 5 Vizesi: Birleşik Krallık’ta bir kurum ya da işletmede gönüllülük esasına dayalı hayır işlerinde çalışmak veya lisanslı kurumlarda staj yapmak üzere seyahat edecek, sporcu ve sanatçı kişilerin de başvuru yapması gereken İngiltere çalışma vizesi çeşididir. Bu vizeye başvuracak kişilerin de ilgili kurumlardan COS (Certificate of Sponsorship) belgesi almaları gerekmektedir.

İngiltere Ev Hizmetlisi Vizesi: Türkiye’de en az 12 ay boyunca sigortalı olarak bir işverenin evinde; aşçı, dadı, bahçıvan veya şoför olarak çalışmış olup, işverenin İngiltere’ye seyahati esnasında aynı görevine devam etmek üzere İngiltere’ye seyahat edecek olan kişilerin başvuru yapması gereken vize tipidir. Private worker in a household visa olarak bilinen bu kategori en fazla 6 ay boyunca işvereninizle İngiltere’de kalmanıza olanak sağlar. Bu çalışma vizesi ile başka bir işveren için çalışılamaz.

İngiltere Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere vizesi nasıl alınır? İngiltere vizesi hakkında detaylı bilgiler nelerdir? İngiltere’ye seyahat edecek olan umuma mahsus bordo pasaport, hizmet pasaportu olan gri pasaport ve hususi pasaport olan yeşil pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İngiltere vizesi almalıdırlar. Türkiye Cumhuriyetinde yasal ikamet izni veya çalışma izni ile bulunan üçüncü ülke vatandaşları da vize başvuru evraklarını yeminli tercüman çevirisi yaptırarak sunabilirler.

İngiltere vize başvuruları dünya genelinde tek bir online sistem üzerinden yapılmaktadır. 2019 yılının Mart ayından itibaren İngiltere Konsolosluğu ve Ankara İngiltere Büyükelçiliği, pasaport aslı dışında orijinal evrak kabulünü sona erdirmiştir. Bu doğrultuda www.gov.uk web sitesi üzerinden seyahat amacına uygun vize kategorisi seçilecek ve vize tipine göre İngiltere vizesi için gerekli evraklar hazırlanacaktır. Evraklar hazır olduktan sonra online sisteme giriş yapılarak bir mail adresi üzerinden kayıt olunur.

Akabinde İngiltere vizesi başvuru formu doldurulur. Form tamamladıktan sonraki adımda seçilen vize tipi ve süresine göre İngiltere vize ücreti ne kadar ise online olarak kredi kartıyla ödeme yapılır. Ödeme yapıldıktan sonra ise İngiltere vize randevusu alınır. (Bazı başvuru sahipleri İngiltere vize randevusu nasıl alınır kısmında problem yaşayabilmektedir. Schengen vizesi randevusu pasaportun ilk sayfasındaki bilgilerle ile alınabildiği için bu konuda karışıklık yaşayabilmektelerdir. İngiltere ve Amerika vizesi randevuları online başvuru formu tamamlanmadan ve vize ücreti online olarak ödenmeden alınamaz.)

İngiltere vize randevusu seçimi kısmında standart randevu alımına ek olarak çeşitli ek servisler de aynı ekran üzerinden seçilebilir. Randevu ekranında seçim yapılabilecek servisler şunlardır;

  • İngiltere standart vize randevusu: Randevu sonrası 15 iş günü içerisinde sonuçlanır.
  • İngiltere ekspres vize randevusu: Randevu sonrası 5 iş günü içerisinde sonuçlanır.
  • İngiltere süper ekspres vize randevusu: Randevu sonrası 1 iş gününde sonuçlanır. Sadece Salı günlerine süper ekspres vize randevusu verilmektedir. Süper ekspres başvurular 1 günde sonuçlandırıldığı için sadece İstanbul İngiltere vize başvuru merkezi ve Ankara İngiltere vize başvuru merkezi bu başvuruları kabul etmektedir.

Standart randevuların ileri tarihli olması durumunda daha erken bir randevu almak isteyen kişiler ise Premium Lounge randevusu veya walk-in-service randevularından yaralanabilmektelerdir. Randevuya gidildiğinde vize başvuru evrakları taratılarak önceden sisteme yüklenmişse, başvuru merkezine pasaport aslı dışında; Cheklist’in ilk sayfası, başvuru formunun ilk sayfası, randevu onay belgesi ve tarama onay belgesi ibraz edilmesi yeterlidir. Eğer evraklar sisteme önceden yüklenmemiş ise tüm vize başvuru evrakları başvuru merkezine teslim edilir ve görevli kişi tarafından taratılarak sisteme yüklenir. Bu işlem karşılığında başvuru merkezine 270 Türk Lirası ödeme yapılır.

dataglobal vize başvuru hizmetleri

İngiltere Vize Ücreti Ne Kadardır?

İngiltere vize ücreti her yıl Mart ayının son haftası veya Nisan ayının ilk haftası Birleşik Krallık Dış İşleri Bakanlığı tarafından güncellenmektedir. Güncellenen ücretler ise www.gov.uk web sitesi üzerinden duyurulmaktadır. Son yapılan duyuruya göre Sterlin bazında belirlenen fiyatlar aşağıdaki gibidir. Fakat online ödeme esnasında ücretler ABD doları cinsinden tahsil edilmektedir. İngiltere vizesi ücretleri hakkında detaylı bilgiler aşağıdaki tablolardaki gibidir;

İngiltere Vize ücretleri
Visit visa < 6 months £95
Visit visa < 2 years £361
Visit visa < 5 years £655
Visit visa <10 years £822
Visiting academic – more than 6 months but no more than 12 months £190
Private medical treatment visa – more than 6 months but not more than 11 months £190
Short term student visa (up to 6 months) £97
Short term student studying English language for more than 6 months but not more than 11 months £186
Settlement £1,523
Settlement – other dependant relative £3,250
Settlement – refugee dependant relative £388
Indefinite leave to enter the UK as the dependant of a member of the armed forces under Appendix Armed Forces to the Immigration Rules. £2,389
Certificate of entitlement – (right of abode) £388
Other visa £516
Transit visa (direct airside transit) £35
Transit visit visa (landside transit) £64
Visa for the purpose of joining a ship or aircraft as a member of the crew of that ship or aircraft £64
Transfer of Conditions (Vignette transfer) £154
Representative of an overseas business £610
Call out/ out of hours fee (per hour/part hour) £142
Single-entry visa to replace a Biometric Residence Permit (BRP) £154
Receiving, preparing and forwarding documents £141
Electronic Visa Waiver £30
Innovator £1021
Start-up £363
Global Talent – initial application £152
Approval letter in respect of an initial application for Global Talent £456
Global Talent – subsequent application £608
Global Talent – dependant £608

Puana Dayalı Sistem – İngiltere dışından yapılan başvurular için

Tier 1 (Entrepreneur) £1,021
Tier 1 (Investor) £1,623
Tier 1 (Exceptional Talent) – dependants only £608
Tier 1 (General) – dependant £1,021
Tier 1 (Graduate Entrepreneur) £363
Tier 1 (Post-study Work) – dependant £604
Tier 2 (General), (Intra-Company Transfer) – Long Term Staff, (Sportsperson) & (Minister of Religion), where a certificate of sponsorship has been issued for a period of three years or less £610
Tier 2 (Intra-Company Transfer) – Graduate Trainee £482
Tier 2 (General), (Intra-Company Transfer) – Long Term Staff, where a certificate of sponsorship has been issued for a period of more than three years £1,220
Tier 2 (General) shortage occupation where a certificate of sponsorship has been issued for a period of three years or less £464
Tier 2 (General) shortage occupation where a certificate of sponsorship has been issued for a period of more than three years £928
Tier 4 £348
Tier 5 £244

İngiltere dışından yapılan başvurular için Premium Servisler

Priority visa service – settlement £573
Priority visa service – non-settlement £220
Super priority visa service £956
User-pay visa application centre £55
International Contact Centre – Email Service (per query) £5.48
International Contact Centre – Telephone Helpline (per minute) £1.37

İngiltere içinden yapılan başvurular için Premium servisler

Super Priority service £800
The provision of an immigration officer to deliver any premium service, to a Government Department, relating to entry into or transit through the United Kingdom £57.33
The provision of an immigration officer to deliver any premium service, relating to entry into or transit through the United Kingdom £77.40
Expedited processing – Priority service £500
Premium status checks and advice (Administrative Officer) (per minute) £0.80
Premium status checks, advice or training (Executive Officer) (inside office hours) (per minute) £0.88
Premium status checks, advice or training (Executive Officer) (outside office hours) (per minute) £1.10
Premium status checks, advice or training (Higher Executive Officer) (inside office hours) (per minute) £0.97
Premium status checks, advice or training (Higher Executive Officer) (outside office hours) (per minute) £1.23
On-Demand service (Mobile Biometric Enrolment) (per hour per representative of the contractor providing the service) (per minute) £650

İngiltere sınırında isteğe bağlı servisler

Registered Traveller (Adult) Yearly Subscription £50
Registered Traveller (Child) Yearly Subscription £24
Registered Traveller Registration of New Documents £20
Fast Track – Heathrow terminals 2, 3 and 4 £5.20
Fast Track – Other £3.00

İngiltere içinden yapılan başvurular için

Indefinite leave to remain £2,389
Leave to remain – Other £1,033
Leave to enter for persons in the UK who are liable to immigration detention £1,033
Visitor Extension main applicant & all dependants £993
Transfer of Conditions (TOC) or Application for a document confirming identity and immigration or nationality status – limited leave to remain £161
TOC or Application for a document confirming identity and immigration or nationality status – indefinite leave to remain £229
Biometric residence card (issued under the EU Settlement Scheme) £56
Biometric residence permit (BRP) / replacement BRP £56
Processing an application which is subsequently rejected as invalid £25
Processing of an application made under Appendix EU which is subsequently rejected as invalid – Adult £0
Processing of an application made under Appendix EU which is subsequently rejected as invalid – Child £0
Biometric enrolment £19.20
Certificate of travel – adult £280
Certificate of travel – child £141
Convention travel document – adult £75
Convention travel document – child £49
Retired person of independent means £1,949
Representative of an overseas business £704
European residence document (registration certificate, document certifying permanent residence, residence card, accession resident card, derivative residence card, permanent residence card) £65
Application for leave to remain where the application is made under Appendix EU – Adult £0
Application for leave to remain where the application is made under Appendix EU – Child £0
Innovator £1,277
Start-up £493
Global Talent – initial application £152
Approval letter in respect of an initial application for Global Talent £456
Global Talent – subsequent application £608
Global Talent – dependant £608
Naturalisation £1,330
Naturalisation British overseas territory citizens £1,000
Nationality registration as a British citizen – adult £1,206
Nationality registration as a British citizen – child £1,012
The arrangement of a citizenship ceremony (including the administration of a citizenship oath and pledge at the ceremony). £80
The administration of a citizenship oath, or oath and pledge where the oath, or oath and pledge, are not administered at a citizenship ceremony or by a justice of the peace. £5
Nationality registration British overseas territory citizen, British overseas citizens, British Subjects, British protected persons – adult £901
Nationality registration – British overseas territory citizen, British overseas citizens, British Subjects, British protected persons – child £810
Renunciation of nationality £372
Certificate of entitlement – (right of abode) £372
Nationality review £372
Status letter £250
Non-acquisition letter £250
Nationality correction to certificate £250
Life in the UK test £50
Nationality – supply of a certified copy of a notice, certificate, order or declaration £250
Administrative review £80

Puana dayalı sistem – İngiltere içinde yapılan başvurular için

Tier 1 (General) – dependant £1,878
Tier 1 (Entrepreneur) £1,277
Tier 1 (Investor) £1,623
Tier 1 (Graduate Entrepreneur) £493
Tier 1 (Exceptional Talent) – dependants only £608
Tier 2 (General), (Intra-Company Transfer) – Long Term Staff, (Sportsperson) & (Minister of Religion), where a certificate of sponsorship has been issued for a period of three years or less £704
Tier 2 (Intra-Company Transfer) – Graduate Trainee £482
Tier 2 (General), (Intra-Company Transfer) – Long Term Staff, where a certificate of sponsorship has been issued for a period of more than three years £1,408
Tier 2 (General) shortage occupation where a certificate of sponsorship has been issued for a period of three years or less £464
Tier 2 (General) shortage occupation where a certificate of sponsorship has been issued for a period of more than three years £928
Tier 4 £475
Tier 5 £244

Puana dayalı sistem – sponsorluk

Premium sponsor scheme – Tiers 2 & 5 (large sponsor) £25,000
Premium sponsor scheme – Tiers 2 & 5 (small sponsor) £8,000
Premium sponsor scheme – Tiers 2 & 5 (large sponsor) for a period of 3 months (no longer available) £6,250
Premium sponsor scheme – Tiers 2 & 5 (small sponsor) for a period of 3 months (no longer available) £2,000
Premium sponsor scheme – Tier 4 £8,000
Premium Change of Circumstances £200
Tier 2 large sponsor licence (may also include Tier 4 and/or Tier 5) £1,476
Tier 2 small sponsor licence (may also include Tier 4 and/or Tier 5 ) £536
Tier 4 sponsor licence £536
Tier 5 sponsor licence £536
Add Tier 2 to an existing Tier 4 &/or Tier 5 licence (large sponsor) £940
Basic compliance assessment (previously ‘Tier 4 Sponsor status’) £536
Sponsor action plan £1,476
Tier 2 Certificate of Sponsorship (CoS) £199
Tier 5 Certificate of Sponsorship (CoS) £21
Tier 4 Confirmation of Acceptance for Study (CAS) £21

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x