İngiltere Vizesi Hakkında Detaylı Bilgiler

İngiltere Vizesi Hakkında Herşey

İngiltere Vizesi Hakkında Detaylı Bilgiler

İngiltere Vizesi Hakkında Detaylı Bilgiler

İngiltere Vizesi Hakkında Detaylı Bilgiler

İngiltere Vizesi Hakkında Detaylı Bilgiler, İngiltere vizesi, Birleşik Krallık üye devletleri olan İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda ülkelerine giriş yapmak üzere, Birleşik Krallık vizesine tabii olan yabancı uyruklu kişilerin alması gereken vizedir. Körfez Arap ülkeleri gibi bir kaç ülkenin vatandaşları bu vizeyi elektronik ortamda İngiltere e-vizesi şeklinde temin edebilirken, diğer birçok ülke vatandaşları bu vizeyi almak için İngiltere Konsolosluğu vize başvuru işlemleri aşamalarını tamamlamalıdırlar.

Başvuru yapmadan önce seyahatinizin amacına uygun olan vize tipi net bir şekilde belirlenmelidir. Yanlış vize çeşidine müracaat eden başvuru sahiplerinin evrakları vize almak için uygun olsa bile, yanlış başvuru gerekçesiyle İngiltere vize reddi sonucu almanıza yol açar. Bu yüzden seyahatinizin içeriği ne ise, o yönde bir müracaatta bulunulmalıdır. İngiltere Dışişleri Bakanlığı 2019 yılında aldığı bir karar ile tüm İngiltere vizesi başvuru tipleri için online sisteme geçiş yapmıştır. Bu doğrultuda İngiltere vize başvuru formu ilgili web sitesi üzerinden elektronik olarak doldurulur ve elektronik imza ile ibraz edilir. Akabinde Türkiye’nin 7 farklı şehrinde faaliyet gösteren, İngiltere vizesi için yetkili kurum TLS Contact şirketinden İngiltere vize randevusu alınır. Randevular self-service ve assisted-service olarak 2 kategoriden oluşmaktadır.

Self-service olarak alınan randevular için, daha önce hazırladığınız İngiltere vizesi için gerekli evraklar randevu günü İngiltere vize başvuru merkezi görevlilerine teslim edilir. Bu evraklar; İngiltere vize randevusu onay belgesi, İngiltere vize başvuru formu ilk sayfası, İngiltere checklist’in ilk sayfası ve evrakları taratıp sisteme yüklediğinizi gösteren tarama onay belgesidir. Randevu esnasında parmak izi alımı ve dijital fotoğraf çekiminin yanı sıra, assisted-service başvurusu yapanlar için; beraberinizde götürdüğünüz evraklar yetkili kişi tarafından taratılarak İngiltere online vize başvuru sistemine yüklenir. Yüklenen evrakların her biri 10MB’ı aşmayacak boyutta olmalıdır.

İngiltere Vize Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İngiltere Vize Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir? İngiltere vizesi hakkında detaylı bilgiler nelerdir? Başvuru işlemleri 2019 yılı Mart ayından itibaren www.gov.uk web sitesi üzerinden belirtilen yönergeler doğrultusunda tamamen online sisteme taşınmıştır. Tüm işlemler ve evrak yüklemeleri online olarak yapıldığından, artık İngiltere Konsolosluğu pasaport dışında orijinal bir evrak kabulü yapmamaktadır.

Başvurunuzu yaparken öncelikli olarak İngiltere vizesi hakkında detaylı bilgiler ve dikkat edilmesi gereken hususların başında doğru vize tipini seçme işlemi bulunmaktadır. Başvuru evraklarınızın ve verdiğiniz bilgilerin tamamen doğru olması durumunda bile, eğer yanlış bir vize tipine müracaat edilirse başvurular olumsuz olarak sonuçlanmaktadır. Bu yüzden seyahatinizin içeriğine uygun olan vize tipini doğru beyan etmek gerekmektedir.

İngiltere vizesi başvurusu, tüm vize tipleri için yetkili şirket üzerinden yapılabilmektedir. Fakat İngiltere vize başvuru merkezi tarafından, evrak kabulü ve biometrik veri alımı işlemleri dışında vize kategorileri ile ilgili yönlendirme yapılmamaktadır. Bu yüzden doğru kategori seçimi tamamen başvuru sahibinin sorumluluğundadır. Aşağıda belirtilen vize kategorileri ve içeriklerini inceledikten sonra aklınıza takılabilecek diğer detayları 0212 963 61 26 numaralı telefon hattımızı arayarak veya mail adresimiz üzerinden müşteri temsilcilerimize ulaşarak danışabilirsiniz.

İngiltere Vizesi Kategorileri Nelerdir?

İngiltere Vizesi Kategorileri Nelerdir? İngiltere genel ziyaretçi vizesi, İngiltere iş vizesi, İngiltere çalışma vizesi, İngiltere eğitim vizesi ana başlıkları altında başvuru yapılabilecek vize tipleri aşağıdaki gibidir.

İngiltere Turist Vizesi: Tatil yapmak ve eğlence etkinliklerine katılmak amacıyla Birleşik Krallık seyahatinde bulunacak kişiler için başvuru yapılması gereken vize tipidir. Bu vizeye başvuracak olan kişiler otel rezervasyonu sunmalıdırlar.

İngiltere Ticari Vize: Fuar katılımcısı olarak veya bir firma ile ticari toplantı yapmak amacıyla İngiltere seyahati yapacak olan kişilerin başvuru yapması gereken vize tipidir. Bu vizeye müracaat etmek için fuar katılım belgesi veya İngiltere’de faaliyet gösteren bir firmadan ticari içerikli davetiye almış olmanız gerekmektedir.

İngiltere Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi: Birleşik Krallık’ta ikamet etmekte olan akraba veya arkadaş ziyaretinde bulunmak isteyen kişilerin başvuruda bulunması gereken vize tipidir. Bu vizeye müracaat etmek için ziyaret edilecek kişi ya da kişilerden gelen davetiyeyi ibraz etmek gerekmektedir. Davetiye üzerinde seyahat süresine, masrafların kim tarafından karşılanacağına ve tanışıklık/akrabalık bağına ilişkin detaylar belirtilmiş olmalıdır.

İngiltere Dil Okulu Vizesi: Short-term study vizesi olarak bilinen bu kategoriye başvuracak olan kişiler; dil eğitimi veya erasmus amacıyla seyahat gerçekleştirecek olan başvuru sahipleridir. En fazla 11 aylık bir başvuruda bulunulabilir. Dil okulundan gelecek olan kabul mektubu veya Erasmus kabul belgesi ibraz edilmelidir.

İngiltere Tier 1 Vizesi: İngiltere’de çalışmak ya da iş kurmak amacıyla üstün yetenekli, girişimci ve yatırımcı vizesi tipidir. Bir tür İngiltere çalışma vizesi tipidir.

İngiltere Tier 2 Vizesi: İngiltere’de bir işveren şirket tarafından istihdam edilen kişilerin başvuru yapması gereken çalışma vizesi tipidir. Bu vizeye başvuruda bulunmak için gereken en önemli belgeler COS (Certicate of Sponsorship) belgesi ve dil yeterlilik belgesidir.

İngiltere Tier 4 Vizesi: Birleşik Krallık’ta uzun dönem eğitim (ilkokul, lise, üniversite, yüksek lisans, doktora) almak amacıyla bulunacak kişilerin başvuru yapması gereken İngiltere Öğrenci Vizesi tipidir. Bu vizeye başvuru yapacak olan kişiler eğitim alacakları kurumdan CAS (Confirmation of Acceptance for Studies) belgesi almalıdırlar.

İngiltere Tier 5 Vizesi: Birleşik Krallık’ta bir kurum ya da işletmede gönüllülük esasına dayalı hayır işlerinde çalışmak veya lisanslı kurumlarda staj yapmak üzere seyahat edecek, sporcu ve sanatçı kişilerin de başvuru yapması gereken İngiltere çalışma vizesi çeşididir. Bu vizeye başvuracak kişilerin de ilgili kurumlardan COS (Certificate of Sponsorship) belgesi almaları gerekmektedir.

İngiltere Ev Hizmetlisi Vizesi: Türkiye’de en az 12 ay boyunca sigortalı olarak bir işverenin evinde; aşçı, dadı, bahçıvan veya şoför olarak çalışmış olup, işverenin İngiltere’ye seyahati esnasında aynı görevine devam etmek üzere İngiltere’ye seyahat edecek olan kişilerin başvuru yapması gereken vize tipidir. Private worker in a household visa olarak bilinen bu kategori en fazla 6 ay boyunca işvereninizle İngiltere’de kalmanıza olanak sağlar. Bu çalışma vizesi ile başka bir işveren için çalışılamaz.

İngiltere Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere vizesi nasıl alınır? İngiltere vizesi hakkında detaylı bilgiler nelerdir? İngiltere’ye seyahat edecek olan umuma mahsus bordo pasaport, hizmet pasaportu olan gri pasaport ve hususi pasaport olan yeşil pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İngiltere vizesi almalıdırlar. Türkiye Cumhuriyetinde yasal ikamet izni veya çalışma izni ile bulunan üçüncü ülke vatandaşları da vize başvuru evraklarını yeminli tercüman çevirisi yaptırarak sunabilirler.

İngiltere vize başvuruları dünya genelinde tek bir online sistem üzerinden yapılmaktadır. 2019 yılının Mart ayından itibaren İngiltere Konsolosluğu ve Ankara İngiltere Büyükelçiliği, pasaport aslı dışında orijinal evrak kabulünü sona erdirmiştir. Bu doğrultuda  web sitesi üzerinden seyahat amacına uygun vize kategorisi seçilecek ve vize tipine göre İngiltere vizesi için gerekli evraklar hazırlanacaktır. Evraklar hazır olduktan sonra online sisteme giriş yapılarak bir mail adresi üzerinden kayıt olunur.

Akabinde İngiltere vizesi başvuru formu doldurulur. Form tamamladıktan sonraki adımda seçilen vize tipi ve süresine göre İngiltere vize ücreti ne kadar ise online olarak kredi kartıyla ödeme yapılır. Ödeme yapıldıktan sonra ise İngiltere vize randevusu alınır. (Bazı başvuru sahipleri İngiltere vize randevusu nasıl alınır kısmında problem yaşayabilmektedir. Schengen vizesi randevusu pasaportun ilk sayfasındaki bilgilerle ile alınabildiği için bu konuda karışıklık yaşayabilmektelerdir. İngiltere ve Amerika vizesi randevuları online başvuru formu tamamlanmadan ve vize ücreti online olarak ödenmeden alınamaz.)

İngiltere vize randevusu seçimi kısmında standart randevu alımına ek olarak çeşitli ek servisler de aynı ekran üzerinden seçilebilir. Randevu ekranında seçim yapılabilecek servisler şunlardır;

  • İngiltere standart vize randevusu: Randevu sonrası 15 iş günü içerisinde sonuçlanır.
  • İngiltere ekspres vize randevusu: Randevu sonrası 5 iş günü içerisinde sonuçlanır.
  • İngiltere süper ekspres vize randevusu: Randevu sonrası 1 iş gününde sonuçlanır. Sadece Salı günlerine süper ekspres vize randevusu verilmektedir. Süper ekspres başvurular 1 günde sonuçlandırıldığı için sadece İstanbul İngiltere vize başvuru merkezi ve Ankara İngiltere vize başvuru merkezi bu başvuruları kabul etmektedir.

Standart randevuların ileri tarihli olması durumunda daha erken bir randevu almak isteyen kişiler ise Premium Lounge randevusu veya walk-in-service randevularından yaralanabilmektelerdir. Randevuya gidildiğinde vize başvuru evrakları taratılarak önceden sisteme yüklenmişse, başvuru merkezine pasaport aslı dışında; Cheklist’in ilk sayfası, başvuru formunun ilk sayfası, randevu onay belgesi ve tarama onay belgesi ibraz edilmesi yeterlidir. Eğer evraklar sisteme önceden yüklenmemiş ise tüm vize başvuru evrakları başvuru merkezine teslim edilir ve görevli kişi tarafından taratılarak sisteme yüklenir. Bu işlem karşılığında başvuru merkezine 270 Türk Lirası ödeme yapılır.