İspanya Vize Ücreti 2023

İspanya Vize Ücreti 2023

 İspanya Vize Ücreti 2023

 İspanya Vize Ücreti 2023

İspanya vize ücreti 2023 yılı itibariyle de başvuru tipine ve başvuru sahiplerinin yaş aralığına göre değişmektedir. Bu doğrultuda başvuru sahibi 6 yaşından küçük ise İspanya Konsolosluğu vize harç ücreti talep etmemektedir. Tek seferde birden fazla Schengen ülkesine ziyaret gerçekleştirilmesi durumunda en uzun konaklama süresi İspanya’da olacaksa İspanya vize başvurusu yapılması gereklidir. İspanya vize ücretleri başvurunun türüne göre de değişkenlik gösterebilmektedir. Tüm Schengen ülkelerinde olduğu gibi İspanya’da da konsolosluk tarafından ret almış vize başvuru ücretlerinin geri iadeleri yapılmamaktadır. Öncelikle vize türünün doğru bir şekilde belirlenmesi gerekmektedir. Ziyaret amacınızı net bir şekilde belirlemeniz gerekir. İspanya’ya gidecek olan başvuru sahiplerinin tercih edeceği vize türleri şu şekildedir;

  • Turistik Ziyaret Vizesi.
  • İş Vizesi.
  • EEA / EU Eşi Vizesi.
  • Transit Denizci Vizesi.
  • Kültür Vizesi.
  • Öğrenci Vizesi (90 Güne Kadar).
  • Aile veya Arkadaş Ziyareti Vizesi.

İspanya vize başvurunuzun reddi halinde bir sonraki başvurunuzda talep edilen evrakları tekrardan güncel haliyle ulaştırmanız gerekmektedir. İspanya vize ücretleri ve gerekli evraklar hakkında bilgilendirilmeniz hususunda vize danışmanlık merkezimizde hizmet vermekte olan müşteri temsilcilerimizle birebir iletişime geçebilirsiniz.

Vize Ücretlendirmeleri;

 Vize Türleri Vize Harç Bedeli Başvuru Merkezi Ücreti
Turistik Vize 85 USD 16 USD
Ticari Vize 85 USD 16 USD
Aile / Arkadaş Ziyareti  Vizesi 85 USD 16 USD
Öğrenci Vizesi (90 Güne Kadar) 85 USD 16 USD
Kültürel Vize 85 USD 16 USD
Transit Vize 85 USD 16 USD
EEA / EU Eşi Vizesi 85 USD 16 USD

 

Yukarıdaki tabloda belirtilen rakamlar yetişkinlere yönelik başvuru ücretlendirilmesini içerir. 6-12 yaş aralığındaki başvuru sahipleri için ise İspanya vize ücreti 2023 yılı itibariyle 42 USD olarak belirlenmiştir. Tüm ücretler geri ödemesizdir.

İspanya Konsolosluğu, İspanya vizesi başvurularında kullanılacak pasaportların herhangi bir yıpranma mevcut olmaksızın 10 yıldan daha eski olmamasına dikkat etmektedir. Başvuru evraklarınız neticesinde istenen biyometrik fotoğrafınızın en güncel fotoğrafınız olması gerekmektedir. Vize başvurusu yapan kişinin pasaportunda vizenin işlenebilmesi açısından en az 2 adet boş sayfa bulunması gerekmektedir.

Aksi takdirde kişinin pasaport yenilemesi talep ediliyor olacaktır. Turistik İspanya vize başvurunuz için gerekli evraklar arasında olan seyahat bilgilerinizin bulunduğu dilekçeniz yazılırken İspanyolca veya İngilizce dillerinden birini seçmiş olmanız gerekmektedir. İspanya’ya ziyaret amaçlı gitmek isteyen T.C vatandaşları başvuru evraklarını eksiksiz olarak tamamladıktan sonra 90 günü aşmamış kısa süreli vize başvurularını direkt olarak konsolosluğa yapamamaktadırlar. Yalnız İspanya Konsolosluğuna bağlı vize merkezleriyle gerçekleştirebilmektedir.  Ticari amaçlı vize başvurularında seyahat tarihiniz ile başvuru tarihiniz arasında en az 15 takvim günü olmalıdır. Bu nedenle 15 günün altında yapılan başvurular kesinlikle kabul edilmemektedir. İzmir ve Antalya şubelerinde bu kural 17 gündür. Bununla birlikte vize başvurularınızı seyahat tarihinden en fazla 180 gün önce yapabilirsiniz.