İsveç Vize Ücreti 2023

İsveç Vize Ücreti 2023

İsveç Vize Ücreti 2023

İsveç Vize Ücreti 2023

İsveç vize ücreti 2023 yılı itibariyle de aynı rakamları ve prosedürleri içermektedir. Avrupa’da yer alan İskandinavya yarımadasında bulunan Schengen bölgesi ülkelerinden biri olan İsveç’in vize ücreti talep edilen başvuru türüne göre değişiklik göstermektedir. 6 yaşın altındaki çocuklardan herhangi bir vize ücreti talep edilmemektedir. Konsolosluk harç bedeli ve vize başvuru merkezi ücretleri İsveç Konsolosluğu kriterlerine göre belirlenmektedir. Kişinin başvuru yapmak istediği vize türüne göre de İsveç vize ücreti değişiklik gösterebilmektedir.

Vize ücret listesi için belirlenen standart rakam 1.560 TL, 6-12 yaş arası çocuklar için 780 TL’dir. Her başvurudan vize ücretinin yanı sıra 585 TL hizmet harcı alınmaktadır. Tüm harçlar, vize Ücreti, vize başvuru merkezi hizmet harçları ve tüm tercihe bağlı ek hizmetlerin bedelleri sadece Türk Lirası ve nakit olarak ödenecektir. Tüm başvurular vize başvuru merkezleri aracılığıyla kabul edilmektedir. İsveç vize ücretinin konsolosluk ve vize başvuru merkezleri aracılığıyla teyidinin sağlanması önerilmektedir. İsveç Konsolosluğu tarafından belirtilen belgelerin başvuru sırasında eksiksiz yer alması gerekir. Bu sürecin aksamadan ilerlemesi adına danışmanlık hizmetimizden faydalanabilirsiniz. İsveç vize başvuru detayları ve öncelikli evraklar hakkındaki her türlü bilgiye vize danışmanlık şirketimizde hizmet vermekte olan müşteri temsilcilerimizle iletişime geçerek ulaşabilirsiniz.

İsveç’e farklı amaçlarla seyahat etmek isteyen kişilerin, başvuru öncesi seyahat süresini ve gidiş amacını belirlemesi ve buna istinaden bir vize türü seçmesi gerekmektedir. 90 günden daha kısa süreli seyahatler için kişilerin kısa dönem olarak Schengen vizesi için başvuru yapması gerekmektedir. 90 günden daha uzun süreli seyahatler için uzun dönem (D) vize başvurusu yapılması gerekmektedir.

Amaçlarına göre kategorilere ayrılmış olan İsveç Vize Türleri şunlardır ;

  •  Turistik Vize.
  •  Ticari Vize.
  •  Aile – Arkadaş Ziyareti Vizesi.
  •  AB Vatandaşlarının Aile Üyeleri Vizesi.
  •  Kültürel Vize.
  •  Şoför Vizesi.
  •  Eğitim Vizesi.
  •  Tıbbi Tedavi Amaçlı Vize.
  •  Uzun Dönem (D) Vize.

İsveç’i ziyaret etmeyi planlayan; Umumi (Bordo) pasaporta sahip T.C vatandaşları vizeye dahil iken, Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) ve Diplomatik (Siyah) pasaporta sahip tüm T.C vatandaşları gerçekleştirecekleri seyahatlerde 180 gün içerisinde 90 gün süre ile vizeden muaf tutulmaktadırlar.

İsveç vizesinin ne kadar zamanda çıkacağı en çok merak edilenler arasındadır. Başvuruların sonuçlanması 15 takvim günün bulmaktadır. Ancak konsolosluklardaki olası yoğunluğun veyahut evraklarda çıkabilecek herhangi bir uyuşmazlığın da göz önünde bulundurulması gerekir. Bunlarla birlikte de farklı olası durumlarda sürecin uzayabileceğini de unutmayınız.