İngiltere Konsolosluğu

Türkiye'de bulunan İngiltere Konsolosluk ve Büyükelçilik Bilgileri

İngiltere Konsolosluğu, Türkiye'deki İngiltere vatandaşlarının haklarını ve menfaatlerini gözetmekle sorumludur. Ayrıca Birleşik Krallığa gitmek isteyen Türk vatandaşlarına vize başvurularında değerleme yapmaktadır.

Türkiye'de İngiltere Konsolosluğuna bağlı kurumlar aşağıdaki gibidir.

1- İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu

2- İngiltere Ankara Büyükelçiliği

3- İngiltere İzmir Konsolosluğu

4- İngiltere Fethiye Fahri Konsolosluğu

5- İngiltere Marmaris Fahri Konsolosluğu

6- İngiltere Antalya Muavin Konsolosluğu

İngiltere Konsolosluğu Resmi Tatil Günleri

 • 2.01.2023 Yeni Yıl
 • 7.04.2023 Kutsal Cuma
 • 10.04.2023 Paskalya
 • 1.05.2023 Mayıs Ayı Başlarında Banka Tatili
 • 8.05.2023 Kral Charles III’ün Taç Giyme Töreni İçin Resmi Tatil
 • 29.05.2023 Bahar Bayramı Tatili
 • 28.08.2023 Yaz Tatili
 • 25.12.20223 Noel Günü

İngiltere Vize Başvuru Formu Nedir?

İngiltere seyahatiniz için doldurmanız gereken bir başvuru formudur. Bu başvuru formunu doldurduktan sonra gelen ekran size randevu alma imkanı sağlayacaktır. Aldığınız randevunun belirdiği ekranda aynı şekilde bir belge yükleme kısmı ortaya çıkacaktır. Buraya kaydetmiş olduğunuz başvuru formunu yüklemeniz gerekmektedir. Başvuru formunu yanınızda getirmenize gerek yoktur. Sadece ilk sayfasını yanınızda taşımanız yeterli olacaktır. Başvurunun doldurulması ile ilgili yardım aldıysanız bunu kesinlikle en son kısımda belirtmeli ve başvuru yapan kişinin durumunu açıkça aktarmalısınız. Kişi sizin arkadaşınız mı yoksa bir seyahat firması mı bu belirtilmelidir.

İngiltere Vize Reddinin Sebepleri

İlk olarak size verilen ret kağıdına bakmanız gerekmektedir. Konsolosluk her reddin açıklamasını mutlaka yapar ve bu ret mektubunda madde madde sebeplerini açıklar. Bu açıklamaların yapıldığı kağıdın ilk sayfası herkese aynı gönderilen kalıp giriş paragraflarıdır. Bu sayfayı dikkate almamanız gerekmektedir.

Birleşik Krallık genelde finansal sebeplerle vize reddi vermektedir. Bu vize retleri şu başlıklar altında açıklanabilir: finansal yetersizlik ve finansal güvensizlik. Bu ikisini sağladığınız takdirde vizenizin ret alması pek mümkün değildir…

İngiiltere Konsolosluğu Ödeme Şekli

İngiltere Konsolosluğundan e randevu alındıktan sonra sistem kişiyi güvenli ödeme sistemine yönlendirecektir. Ödemenin kartla yapılması durumunda kişinin e-mail adresine ödeme doğrulama postası gönderilecektir.

İngiltere Konsolosluğu Vize Reddi Durumu

İngiltere Vizesine başvuran kişi, İngiltere Konsolosluğu tarafından talep edilen formları eksiksiz doldurmalı, aynı zamanda talep edilen evrakların kriterleri sağlayacak bir şekilde hazırlanmasına özen göstermelidir. Belgelerin gerçeği yansıtması ve seyahat planı ile tutarlı olması da dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan biridir. İngiltere vize başvurularında evraklarda en hassas inceleme yapan ülkelerden biridir ve yapılan hatalar veya eksiklikler İngiltere vize reddi ile sonuçlanabilmektedir. Eğer bireysel bir hata sonucu İngiltere Vize Reddi gerçekleşti ise kişinin İngiltere Konsolosluğunu sorumlu tutması mümkün olmamaktadır ve İngiltere vize reddine itiraz hakkı ortadan kalkmaktadır.

İngiltere Vize reddinin en önemli sebepleri:

 • Eksik Evrak Beyanı
 • Yanlış veya gerçeği yansıtmayan belge beyanı
 • Yanlış vize kategorisine yapılan başvuru
 • Sahte veya doğru olmayan bilgilerin beyanıdır.

İngiltere vize başvurusu yaparken en çok dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de kişinin yanlış belge beyan etmesi halinde İngiltere Hükumetini kasten yanıltmaya teşebbüs ettiğinin varsayılabilmektedir. Ve bu durum kişinin 10 yıl süre ile İngiltere vize reddi alması ile sonuçlanmaktadır. Bu sebeple eksiksiz ce hatasız başvuru yapmak İngiltere Vizesi için çok önemlidir.

İngiltere Konsolosluğu İçin Vize Dilekçe Örneği

Consulate General of United Kingdom

To The Visa Section

Dear Madam / Sir,

My daughter ‘’Ece Shipman’’ would like to visit your country between the dates  17.04.2023 – 23.04.2023 for touristic purposes.

All expenses incurred during the trip  will be covered by myself and I hereby confirm and guarantee that she will not overstay in your country or another schengen country beyond the validity of the visa issued by you.

I would much appreciate if you could kindly grant the necessary visa for her.

Yours faithfully,

Name Surname