Almanya Transit Vize

Transit Vize Başvuru Bilgileri

Almanya Transit Vize

Almanya Transit Vize, Almanya havalimanları üzerinden üçüncü bir ülkeye aktarmalı seyahat etmek isteyen bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Almanya transit vize 2021 başvurusu yapmalıdırlar. Hizmet, hususi ve diplomatik pasaport sahibi olan vatandaşlarımız transit vize almaktan muaftırlar.

Almanya bir schengen ülkesi olduğu için kısa süreli vizelerini schengen vizesi kapsamında vermektedir. Transit vizesi ise A tipi vize olarak ifade edilmektedir. Kullanılacak olan havaalanında transit salondan ayrılmadan aktarmalı uçuşa geçiş yapacak kişiler için alınmalıdır. Eğer iniş yapılan havalimanında transit salon bulunmuyorsa ve aktarma uçuşuna devam edebilmek için pasaport polisinden geçerek ülkeye giriş yapılması gerekiyorsa, bu durumda C tipi Almanya schengen vizesi alınmalıdır.

Almanya’dan aktarmalı uçuş yapmak üzere transit vize başvurusu yapacak kişiler iniş yapacakları havalimanın transit salonunun açık olup olmadığını kontrol etmelidirler. Frankurt Main havalimanı ve Münih havalimanı transit salonları sürekli açıktır. Fakat Hamburg, Düsseldorf, Köln-Bonn ile Berlin’de bulunan Tegel havalimanlarının transit salonları bazı dönemlerde açık iken bazı dönemlerde kapalıdır. Bu yüzden Almanya vizesi başvurusu yaparken A tipi transit vizeye mi yoksa C tipi genel ziyaretçi vizesine mi başvuru yapılması gerektiğini uçuş yapacağınız havalimanı otoritesinden belirlenen uçuş tarihi ile ilgili teyit alarak yapmalısınız.

Türkiye’de ikamet etmekte olan yabancı uyruklu kişiler de Türkiye’de bulunan Almanya vize başvuru merkezi üzerinden transit vize başvurularını yapabilirler. Vize alması gereken ülkeler; Afganistan, Bangladeş, Eritre, Etiyopya, Gana, Hindistan, İran, Irak, Ürdün, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Lübnan, Mali, Myanmar, Nijerya, Pakistan, Somali, Sri Lanka, Sudan, Güney Sudan, Suriye.

Almanya Transit Vize Muafiyetleri

Almanya vize muafiyetleri belirli koşulları sağlayan kişilerin transit vize alımı zorunluluğunun olmadığını ifade etmektedir. Bu özel durumlar şu şekildedir;

 • Geçerli bir schengen vizesine sahip kişiler
 • Bulgaristan, Romanya, Hırvatistan, Kıbrıs, İrlanda, İngiltere veya herhangi bir schengen ülkesinde oturum izni olanlar
 • Hamilini her durumda ülkeye tekrar giriş garantisi veren Amerika, Kanada ve Japonya vizesi veya oturum iznine sahip kişiler
 • Andorra ve San Marino ülkelerinin herhangi birinde oturum izni olan kişiler
 • Avrupa Birliği, Avrupa Ekonomik Topluluğu veya İsviçre vatandaşının eşleri ve 21 yaşın altındaki çocukları (Aile bireyi olan kişiyle birlikte seyahat etmeleri durumunda)

Almanya Transit Vize Nasıl Alınır

Aktarmalı bir uçuş ile Almanya hava limanlarını kullanarak seyahat edecek kişilerin bilmesi gereken Almanya transit vize nasıl alınır hususu Almanya Konsolosluğu tarafından belirlenen evrakların Almanya vize başvuru merkezine ibraz edilmesi gereken evrak gerekliliklerini içermektedir. Almanya vize randevusu alınarak hazırlanması gereken Almanya vize evrakları başvuru merkezine sunulur ve biyometrik veri kaydı için parmak izi verilir. Akabinde vize başvurusu değerlendirmeye alınır. Son 5 yıl içerisinden vizesi için parmak izi vermiş olan kişiler yeniden biyometrik bilgilerini vermek zorunda değillerdir. Bu durumda evraklarını başvuru işlemi yapan yetkili kurumlara ileterek işlemlerini tamamlayabilmektedirler.

Almanya Transit Vize Evrakları

Almanya Konsolosluğu vize başvurusu yapmak isteyen kişilerin hazırlanması gereken Almanya transit vize evrakları aşağıdaki gibidir.

 • Pasaport
 • Kimlik fotokopisi
 • 2 adet güncel biyometrik fotoğraf
 • Almanya vize başvuru formu
 • Uçuş rezervasyonları
 • Asıl gidiş ülkesi için geçerli vize veya ikamet izni
 • Seyahat Sağlık sigortası (transit salonu olmayan veya kapalı olan havalimanı kullanımlarında pasaport polis kontrolünden geçerek aktarmalı uçuşuna devam edecek kişiler sunmalıdır. Bu durumda C tipi schengen Almanya vizesi başvurusu yapılmalıdır)
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • İş yeri izin yazısı
 • Şirketler için faaliyet belgesi, vergi levhası, sicil gazetesi ve imza sirküleri
 • Vize talep dilekçesi
 • Son 3 aylık banka hesap dökümü
 • Maaş bordroları
 • SGK tescil ve hizmet dökümü
 • Emekliler için emeklilik belgesi
 • Çiftçiler için çiftçilik belgesi
 • Öğrenciler için öğrenci belgesi

Almanya Vize Ücreti

Almanya transit vize ücreti 2021 yılı içerisinde güncellenmesi beklenmektedir. Şuan için 2020 yılındaki konsolosluk vize harcı  olan 80 EUR’a güncelliğini korumaktadır. Ek olarak 30 EUR Almanya vize başvuru merkezi ücreti ve 40 EUR DataGlobal işlem ücreti uygulanmaktadır. Seyahat sağlık sigortası yaptırmak isteyen yolcularımız için 2021 yılında sigorta ücretleri aylık 10 EUR şeklinde yansıtılmaktadır.

Almanya Transit Vize Kaç Günde Çıkar

Almanya transit vize kaç günde çıkar sorusunun yanıtı Almanya konsolosluğu vize başvurusu yoğunluğuna göre değişiklik göstermektedir. Buna rağmen ortalama değerlendirme süreleri 15 iş günüdür. Seyahat başlangıcından en fazla 180 gün önce başvuru hakkı başlamakla birlikte en geç 1 ay önce Almanya vize başvuru işlemleri tamamlanmalıdır. Vize değerlendirme sürelerine Almanya ve Türkiye Cumhuriyetinin resmi tatil günleri dahil değildir.

DataGlobal vize hizmetlerinin alanında yetkin Almanya müşteri temsilcileri vize başvuruları hususunda danışmanlık ve başvuru hizmetleri vermek üzere 0212 963 61 01 telefon numarası ve info@dataglobal.com.tr mail adresi üzerinden sorularınızı yanıtlamaktadırlar.

Almanya Transit Vize Başvurusu

Almanya üzerinden başka bir ülkeye geçmek maksadıyla başvuru yapılması gereken vize türüdür. Bu vize türü iki ayrı amaçla yapılabilir; hava alanının dışına çıkmadan transit geçiş kaydıyla veya hava alanından çıkarak en fazla 48 saat süreyle sınırlı olmak şartıyla yapılan ziyaretlerdir. Türkiye çapında Almanya transit vize başvurusu konsolosluk birimlerinin yetkilendirdiği kurum üzerinden yapılmaktadır. Bu kurum üzerinden randevu alınarak vize başvuru sahibinin durumuna göre konsolosluk birimlerinin belirlediği şahsi evraklar ve davet eden kişiden istenen evraklar ile başvuru yapılması gerekmektedir. Vize başvuru sahiplerinin işlemleri tamamlayabilmesi için ilgili birimlere parmak izi beyan etmesi gerekmektedir. Başvuru için konsolosluk tarafından istenilen evrakları görüntülemek ve başvuru formlarını incelemek için ilgili sekmelere geçiş yapınız.

Almanya vize başvurularının sonuçlanma süresi ortalama 10 günde tamamlanmaktadır. Bu yüzden seyahat planlarınızın aksamaması için başvurunuzu seyahat başlangıç süresinden en az 20 gün öncesinden yapmanız gerekmektedir. Almanya Schengen bölgesine üye olduğundan dolayı Schengen vize prosedürleri uygun olarak başvuru yapılması gerekir.

Almanya vize başvurunuzu en doğru şekilde yapmak ve kolayca sürecin takibini sağlamak için destek hattımızı arayarak başvuru işlemleri, randevu ve vize harç ücretleri ile ilgili detaylı bilgileri alabilirsiniz.

Add comment