10 Yıllık Amerika Vizesi

10 Yıllık Amerika Vizesi Hakkında Bilgiler

10 Yıllık Amerika Vizesi, Amerika B1/B2 vize kategorisi olarak Turistik, Ticari, Aile Arkadaş Ziyareti kapsamında verilen bir vize tipidir. 24 Ocak 2020 tarihinde Amerikan Hükümetinin almış olduğu karar neticesinde ülkeye doğum yapmak için gelen kişilere artık 10 yıllık vize vermemektedir. Ancak Amerikan Hükumeti sadece B1 ve B2 vizelerine 10 yıllık süre tanımaktadır. Bu vizelere başvurmak isteyenlerin ise taşımaları gereken özellikler şunlar olmaktadır.

Öncelikle bu vizeye başvuru yapacakların göçmen konumunda olmamaları gerekmektedir. Amerika’ya ziyaret sebepleri arasında turistlik, aile ziyareti, konferans, fuar, iş, iş görüşmesi veya sağlık ile ilgili olmalıdır. Ancak bu sebepler ile Amerika seyahati planlayanlara 10 yıllık Amerika vizesi verilebilmektedir.

Amerika vizesi ile ilgili ücretlere bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Amerika Vizesi Süresi Nasıl Belirlenir?

Amerika Hükumetinin vize politikaları arasında çeşitli süreler de uyguladığı vize süreleri bulunmaktadır. Amerika ziyaretinizin sebebi elbette ki bu süreleri etkilemektedir. Diğer bir yandan vize başvurusu sırasında katıldığınız mülakat sonucu size kesin olarak bu bilgiyi sağlamaktadır.

10 Yıllık Vize Sahipleri 10 Yıl Boyunca ABD’de Yaşayabilirler mi?

10 yıllık Amerika vizesi almak isteyenlerin akıllarındaki en önemli soru şüphesiz ki 10 yıl boyunca kesintisiz olarak Amerika birleşik Devletlerinde kalıp kalamayacağı olmaktadır. Bu sorunun cevabı ise kesinlikle hayır olmaktadır.

10 yıllık vizenin verilmesindeki sebep, bu vizeye sahip olanların istedikleri zaman sorunsuz bir şekilde Amerika Birleşik Devletlerine girip çıkabilmesi amacı taşımaktadır. Bu vizeye sahip olanların uyması gereken kurallar ise şu şekilde olmaktadır.

10 yıllık Amerikan vizesine sahip olan kişilerin bir yıl içerisinde Amerika’da bulunma süreleri 6 ay ile kısıtlanmış bulunmaktadır. Vize sahipleri tercih etmeleri durumunda bu süreyi kesintisiz 6 ay olarak kullanabilir veya kesintili olarak kullanabilirler.

Amerika ziyaretlerinizde ne kadar süre kalabileceğiniz belirleyen etmen ise Amerika Birleşik Devletlerine giriş yaparken pasaportunuz kontrol eden gümrük memuru olmaktadır. Bu memurların belirlediği süre içerisinde Amerika’da kalınabilmektedir. Eğer gümrük memurunun izin verdiği sürelerden daha uzun süre Amerika Birleşik Devletlerinde kalmanız gerekiyorsa kalış süresini uzatmak için USCIS ofisine başvuru yaparak uzatmak mümkün olmaktadır.

Eğer kalış sürelerine uyulmazsa veya vize her hangi bir ihlal sorunu gerçekleşirse 10 yıllık vize sahipleri bir daha Amerika’ya alınmamaktadır.

10 Yıllık Amerika Ticari Vizesi

10 Yıllık Ticari Vize başvuruları B1 Vize kategorisinde karşımıza çıkmaktadır. Ticari vize, İş amaçlı olan ziyaretler arasında iş görüşmeleri, konferanslar, fuarlar, uluslar arası organizasyonlar, ve iş toplantıları bulunmaktadır.

10 Yıllık Amerika Turistik Vize

10 yıllık Amerika vizesi başvuru yapanların karşılarına çıkan bir diğer vize türü de B2 vizesi olmaktadır. Bu vize türü ise Amerika Birleşik Devletlerine turist vizesi kategorisi altında ziyaret edenlere verilmektedir. 10 Yıllık Turistik Vize alımı için başvurular bu kategoriden yapılmaktadır.

Amerika Birleşik devletlerine eğlence, gezi, tatil, kültür veya aile ziyareti amacıyla gidenler bu vizeden faydalanmaktadır.

Bunların dışında kalan yarı zamanlı dil kursuna devam eden ve aynı zamanda turistik amaç taşıyan ziyaretçiler de bu vizeden faydalanmaktadır.

10 Yıllık Amerikan Vizesine Başvuru İçin Aranılan Şartlar

10 yıllık Amerikan vizesine başvuru için aranılan şartlar arasında aranan ilk koşul, kişinin göçmen olmaması gerektiğidir.

İkinci olarak aranılan şart ise ziyaretçilerin Amerika Birleşik devletlerinde kalmak istedikleri süreyi de kapsayan ve an az 6 ay geçerliliği olan pasaport olmaktadır.

Ayrıca Amerika vizesi başvuruları yapılırken sunulması gereken evraklar içerisinde Amerika ziyaretinin amacını gösteren belgeler, mesleki durumunu gösteren ve kanıtlayan belgeler, maddi durumunu kanıtlayan ve gösteren belgeler ile birlikte aile bağlarını gösteren belgelerin de bu evraklarla birlikte bulunması gerekmektedir.

Öğrenci veya yeni mezun kişilerin Amerika Birleşik Devletlerine yaptıkları vize başvurularında amaçları ne olursa olsun not döküm belgelerini ibraz etme zorunluluğu bulunmaktadır.

Amerika Birleşik Devletlerinden alınmak istenilen vize başvurusunun seyahat tarihinden en az 4 hafta öncesinde yapılması önerilmektedir. Bu sayede seyahat tarihini değiştirilmenin önüne geçilmektedir.

Amerika vizesi için gerekli evraklara bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

10 Yıllık Amerika Vizesi Ücretleri

Amerika vizeleri en uygun vizelerinden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Diğer bir yandan Amerika Birleşik Devletleri tarafından verilen vizelerin süreleri vize ücretlerini etkilememektedir. Ancak alınan hizmetin vize ücretleri üzerinde etkisi bulunmaktadır.

Vize hizmetleri sunan firmalar ile çalışmak 10 yıllık vize başvurusu yapılırken oldukça yardımcı olmaktadır. Birçok firma müşterilerinin neredeyse tamamına bu vizelerden alabilmektedir. Çünkü 10 yıllık vizenin alınmasındaki asıl belirleyici nokta mülakat olmaktadır. Bu firmalarda mülakatı nasıl geçebilecekleri konusunda müşterilerine yardımcı olmaktadır.