Amerika Aile Arkadaş Ziyaret Vizesi

Aile Arkadaş Ziyaret Vizesi Başvuru Bilgileri

Amerika Aile Arkadaş Ziyaret Vizesi

Amerika Aile Arkadaş Ziyaret Vizesi nedir? Nasıl alınır? Bu yazımızda sizlere bu konu hakkında nelere ihtiyacınız olduğundan ve ne yapmanız gerektiğinden bahsedeceğiz. Vize alma sürecinizin hızlı ve sorunsuz bir şekilde ilerlemesi için, mutlaka yazımızı sonuna kadar okuyun. Ayrıca Data Global olarak, tüm vize süreçleriniz için profesyonel danışma ekibimizle, ihtiyaç duyduğunuz her an yanınızdayız.

Günümüzde birçok insan belirli sebeplerden dolayı seyahatler gerçekleştirmektedir. Aile ve arkadaş ziyareti de bu seyahat sebeplerinden biridir. Eğer TC vatandaşı iseniz birçok ülkeye gitmeden önce vize almanız gerekmektedir. Amerika da gitmeniz için vize almanız gereken ülkelerden biridir. Amerika’ya aile ve arkadaş ziyaretinizi gerçekleştirebilmek için Amerika aile arkadaş ziyareti vizesi almanız gerekir. Bu vize türü B2 ziyaretçi vize kategorisinde yer almaktadır.

Amerika Aile Arkadaş Ziyaret Vizesi Nasıl Alınır?

Peki Amerika aile arkadaş ziyaret vizesi nasıl alınır? Amerika vizesi, Amerika Konsolosluğu ve Amerika Büyükelçiliği tarafından verilmektedir. Bu iki mercii dışında herhangi bir platform yoktur. Vize başvuru ve değerlendirme süreci Amerika Konsolosluğu ve Büyükelçiliği tarafından yürütülmektedir. Konsolosluklara ve vize başvuru süreçlerine destek sağlayan vize başvuru merkezleri vardır fakat vizeye ilişkin kararlar ile ilgili inisiyatifleri bulunmamaktadır. Vize başvurunuz için ilk gerçekleştirmeniz gereken adım, en yakın Amerikan dış temsilciliğine başvurmanızdır. Eğer Türkiye’de oturum iznine sahip bir yabancı uyruklu vatandaş iseniz, en az 6 ay ikamet izni bulunan belgenizin fotokopisi ile Amerikan Konsolosluğu’na başvurabilirsiniz.

Vize İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Amerika vizesi başvuru sürecinde gerekli olan birçok evrak bulunmaktadır. Bu evraklardan herhangi birinin eksik olması, başvuru sürecinize olumsuz anlamda etkiler. Bu yüzden aşağıda sıraladığımız gerekli olan her belgeyi eksiksiz bir şekilde konsolosluk görevlilerini teslim etmelisiniz.

Öğrenciler için Gerekli Olan Evraklar

 • En az 6 ay geçerliliği olan pasaport
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Eksiksiz bir şekilde doldurulmuş vize başvuru formu
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş 2 adet net bir şekilde çekilmiş ve herhangi bir kusuru bulunmayan fotoğraf, eğer fotoğrafçınıza vize işlemleri için olduğunu söylerseniz, kurallara uygun bir şekilde fotoğrafınızı çekecektir.
 • Konsolosluğa hitaben yazılmış İngilizce dilinde bir dilekçe ve bu dilekçede seyahat amacınız ve masrafların kim tarafından karşılanacağı belirtilmiş olmalıdır.
 • Öğretim kurumundan alınmış güncel tarihli bir öğrenci belgesi
 • 18 yaşın altındaki öğrenciler için; anne ve babadan alınmış noter onaylı muvafakatname

Çalışanlar İçin Gerekli Olan Evraklar         

Herhangi bir kurum veya kuruluşta aktif bir şekilde çalışma hayatı süren çalışanlar için ise haırlanması gereken evraklar ise şunlardır:

 • Kaşeli ve imzalı olmak üzere kurumun antetli kağıdına yazılmış Amerka konsolosluğuna hitaben yazılan İngilizce bir görev yazısı
 • Faaliyet belgesi, bu belge en fazla aktı ay önce alınmış olmalıdır.
 • Çalışılan kurum veya şirketin imza sirküleri
 • Ticaret sicil gazetesi
 • Vergi levhası, son vergi yılına ait olmasına dikkat etmelisiniz
 • Son 3 ay maaş bordrosu
 • SSK’ya bağlı bir çalışan iseniz giriş belgesi gibi evraklar başvuru sürecinde gereklidir.

Çalışan biri değil de, emekli biri iseniz vereceğiniz evraklar da farklılık göstermektedir. Emekliler Amerika vizesi başvuru sürecinde ;

 • Emekli kartı
 • Emekli karnesi
 • Emekli maaşının yatmış olduğu banka hesabı
 • Emekliliği belirten belge
 • Banka hesap cüzdanı fotokopisi
 • Hesap dökümü ve hareketlerini belgeleyen kağıtlar
 • Davet yazısı
 • Davet gönderen kişinin oturum vizesi, kimlik ve pasaport fotokopisi
 • Davet eden ve edilen kişilerin kimlik ve pasaport bilgileri
 • Tapu ve araç ruhsatı fotokopisi
 • Amerika’ya gidiş-dönüş uçak rezervasyonu

Amerika aile arkadaş ziyaret vizesi almak istiyorsanız, yukarıdaki bahsettiğimiz belgeleri eksiksiz bir şekilde Amerikan konsolosluğuna teslim etmelisiniz. Data Global firması olarak, tüm vize süreçlerinizde profesyonel danışma kadromuz ile yanınızdayız. Bize başvurarak, vize alma sürecinizde danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Bu sayede vize süreci eksiksiz ve sorunsuz bir şekilde ilerleyecektir.  Uzman kadromuz sayesinde, vizenin her sürecinde sizlere hızlı bir şekilde destek olmaktan memnuniyet duyarız.

Yukarıda sizler için meslek gruplarınıza göre hangi belgeleri teslim etmeniz gerektiğinden bahsettik. Eğer Amerika’ya aile arkadaş vizesinden almak istiyorsanız, her şeyden önce Amerika’da ikamet eden akrabanız veya arkadaşınızdan davetiye almanız gerekiyor. Bu gönderilecek olan davetiyenin onaylı ya da resmi olması gerekmemektedir. Sadece davetiyeyi gönderecek olan akraba veya arkadaş, yazıyı okunaklı bir şekilde konsolosluğa hitaben yazmalıdır. Ek olarak davet eden kişinin tüm iletişim bilgilerinin olduğu ve eğer seyahat masrafları kendileri tarafından karşılanacaksa, bu tarz bilgilerin de ayrıntılı bir şekilde yer aldığı dilekçe hazırlanmalıdır.

Amerika vizesi alıp, seyahatinizi gerçekleştirebilmek için öncelikle başvuruda  bulunmanız gerekiyor. Tüm seyahat ve vize türlerinde olduğu gibi, bunda da finansal olarak hangi destek ve kaynak ile geçineceğinizi bildirmeniz gerekiyor. Eğer öğrenci iseniz ve herhangi bir çalışma durumunuz söz konusu değilse, seyahat masraflarınızı karşılayacak birinci derecedeki bir aile bireyinin size sponsorluk sağlaması gerekmektedir. Bu bağlamda seyahat masraflarınızı karşılayacak olan aile bireylerinizin de finansal evraklarını dosyaya eklemesi gerekmektedir.

Amerika Vize Ücreti Ne Kadardır?

Peki Amerika vize ücreti ne kadardır? Vizeyi alabilmek için finansal kaynak gösterimi dışında ne kadar ödememiz gerekiyor? Belirlenen Amerika vize ücreti banka üzerinden ödendikten sonra, banka tarafından verilen dekontu da evraklarınızın arasına eklemeyi unutmayın. Amerika Konsolosluğu tarafından aile arkadaş ziyareti kapsamındaki vize türüne başvuru ücreti 160 USD olarak belirlenmiştir.

Vize işlemleriniz için daha fazla bilgi edinmek ve profesyonel bir yardım almak için Data Global ile iletişime geçebilirsiniz.

Add comment