Amerika C1 Transit Vizesi

Amerika Vizesi Hakkında Herşey

Amerika C1 Transit Vizesi

Amerika C1 transit vizesi nedir? Nasıl alınır? Transit vizesinde kısa süreli vize alımlarında uygulanan prosedürle başvuru işlemleri alınmaktadır. Vize başvurularını Amerikan Büyükelçiliği’nin görevlendirdiği konsolosluklar üzerinden  başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Vize başvuru öncesinde DS-160 formunu İngilizce dili ile online bir şekilde konsolosluğun resmi web sitesi üzerinden doldurabilirsiniz. Diğer gerekli olan evrakların hazırlanması ve mülakat için ABD konsolosluğundan randevu almalısınız.

Amerika C1 Transit Vizesi İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

 • 160 vize başvuru formunu İngilizce dili ile ve bilgilerinizi eksiksiz, güncel bir şekilde yazmalısınız. Daha sonra onaylanan çıktıyı da alıp, evraklarınızın arasına eklemelisiniz.
 • En az 6 ay geçerliliği bulunan bir pasaport
 • Arka fonu beyaz olan biometrik fotoğraf, 5×5 mm ebatlarında olmalı
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, iletişim bilgileriniz ve aile soy bağınız detaylı bir şekilde gözükmeli
 • Seyahat amacınızın transit olduğunu ve ülkenize tekrardan geri döneceğinizi gösteren belge ve evraklar
 • Banka hesap dökümleriniz
 • Banka hesabınızdaki mal varlığınız, seyahatinizin masraflarını karşılayabileceğinizi gösteren diğer maddi evrak ve belgeler
 • Banka hesabınıza ait imzalı ve kaşeli döküm
 • Vize talebi dilekçesi, konsolosluğa hitaben İngilizce yazılmış olmalı ve seyahat amacınızı ve masraflarınızı detaylı bir şekilde anlatmalısınız.
 • Amerika üzerinden gideceğiniz ülkeye ait uçak bileti
 • Gidilecek ülkeye Amerika vizesi veya giriş izni
 • Sponsorunuz varsa, sponsora ait tüm mali durumu kanıtlayan belgeler ve banka ekstreleri

Amerika vizesi alabilmek, uzun ve zorlu bir süreçtir. Amerika diğer ülkelere nazaran daha fazla seyahat izni talep edilen bir ülkedir. Bu kadar fazla talebin olduğu bir ülkede de vize alımları pek kolay değildir. En ufak bir pürüz bile, vize sürecinizi olumsuz etkiler. Tüm belge ve evrakları eksiksiz ve güncel bilgiler doğrultusunda vermelisiniz.

Amerika C1 Transit Vize Ücreti Ne Kadardır?

Amerika vize ücreti 160 Usd’dir. Vize kategorisi farketmeksizin bu ücreti ödemelisiniz. 160 Usd’lik ücreti ödedikten sonra vize başvuru ve randevu işlemlerinize başlayabilirsiniz.

Amerika Transit Vizesi Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Amerika C1 transit vizesi alırken dikkat etmeniz ve önceden bilmeniz gereken bazı noktalar vardır. Öncelikle Amerika C1 transit vizesine başvururken konaklama ve seyahat rezervasyon bilgisi paylaşmanız zorunlu değildir. Vize başvurunuz sonuçlandıktan ve vizeniz çıktıktan sonra, uçak ve hotel rezervasyonlarınızı gerçekleştirip, duruma göre sonrasında bu bilgileri paylaşabilirsiniz. Vize başvuru esnasında, hazırlamanız ve göndermeniz gereken tüm kişisel evrak listesi ve belgeleri diğer vize kategorileri ile hemen hemen aynıdır. Amerika Birleşik Devletleri, vize başvurusu yapacak kişideden, diğer bir ülkeye transit geçeceğini kanıtlayan bir seyahat planı sunmasını istemektedir. Ayrıca diğer tüm vize kategorilerinde de olduğu üzere, kendi seyhatini maddi olarak karşılayabilecek güçte olduğunu da kanıtlamak, en önemli ayrıntılardan birini oluşturmaktadır. Sonrasında da tüm bu transit seyahat bitiminde kişi, ülkesine geri döneceğini ispat etmekle yükümlüdür. Amerika Transit vizesine başvuru yapacak kişilerin diğer uyması gereken özellikler şu şekildedir:

 • Deniz veya uçak taşıtına geçerek ABD’ye giriş yapacak olan mürettebatın da vize alması zorunludur. Bu konumdaki kişilere, D olarak adlandırılmış mürettebat vizesi verilmektedir.
 • İkinci olarak yolcu, Amerika dışında herhangi bir ülkeye yolcu gemisi ile gidiyorsa ve eğer gemi Amerika’da bir limana yanaşacaksa kişiler, Amerika C transit Vizesi veya turistik/ticari vizelerden herhangi birini almalıdırlar.

Amerika transit vizesi için verilecek nihai kararlar Amerika Konsolosluğuna aittir. Bu nedenle, konsolosluk tarafından sizden istenilen tüm kurallara uymak gerekir. Özellikle transit vize işlemlerinde bazı hususlara dikkat etmek de yarar var. Bu hususlar;

– Amerika Konsolosluğu vize işlemleri için randevu usulü ile çalışır. Bazı durumlarda randevu tarihi gecikebilir. Bu nedenle seyahate 1 ay kala transit vize işlemlerine başlanması daha doğru olacaktır.

– 14 yaş ve üzeri olan kişiler Konsolosluğa şahsen başvuru yapması ve randevuya gelmesi gerekmektedir.

– Amerika Konsolosluğu, vize işlemleri için mülakat ve parmak izi uygulaması yapar. Bazı durumlarda kişiler yeni bir mülakat için çağırabilir.

– Amerika transit vizenizi sonuçlandıktan sonra pasaport, kişiye 3 iş günü sonra PTT aracılığı ile gönderilmektedir.

 Amerika Vizesi Ds 160 Formu Nasıl Doldurulur

Amerika üzerinden başka bir ülkeye uçak ya da gemi yolculuğu yapacak kişiler Amerika vizesi arasından C transit vizesine sahip olmalıdır. Bu vizeyi almayan kişiler Amerika üzerinden seyahat yapma haklarını kaybederler. Çünkü eğer yapılacak seyahat mutlaka Amerika üzerinden ise C transit vizeye sahip olmanız gerekir. Aksi halde Amerika’ya girişinize izin verilmez. Amerika transit vizesi için öncelikle DS 160 başvuru formunu doldurmak gerekir.

DS 160 başvuru formu transit vize işlemlerinin başlamasının ilk aşamasıdır. Bu form konsoloslukların resmi web sitesi üzerinde yayınlanmaktadır. Başvuru formunu doldurma işlemi online olarak yapılmaktadır. Öncelikle internet üzerinde başvuru formunu edinmeniz gerekir. Ardından başvuru formunda yer alan tüm bilgileri eksiksiz olarak doldurmalısınız. İstenilen bilgiler mutlaka doğru ve eksiksiz olmalıdır. Aksi halde başvuru dosyanız verilen bilgiler doğrultusunda ret cevabı alır. Doldurma işleminden sonra aynı şekilde site üzerinden formu göndermelisiniz.

Dataglobal İle Amerika Transit Vizesi’ne Başvurun

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi vize almak, uzun ve dikkat edilmesi gereken bir süreçtir. Vize alma sürecinizin daha hızlı işlemesi ve herhangi bir sorunla karşılaşmamak için mutlaka bir vize danışmanlığı yapan bir firmadan yardım almanız da fayda olacaktır. Dataglobal’de uzun yıllardır edindiği tecrübesi ve uzman ekibi ile vize danışmanlığı hizmeti vermektedir. Vize almak istiyorsanız ve nereden başlayacağınızı bilemiiyorsanız, hemen bizimle iletişime geçerek, süreç hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Dataglobal, tüm vize alma süreciniz de size danışmanlık hizmeti sağlayacak ve bu şekilde daha kısa bir zamanda, herhangi bir aksilik veya problem yaşamadan vizenizi alabileceksiniz.

 • DS-160 vize başvuru formunuzu doldurup, çıktısını dosyanıza ekleyin. Bu belgeyi, Amerikan konsolosluğunda yapılacak olan mülakatta da kullanıcaksınız.
 • Yukarıda sizlere detaylı bir şekilde bahsettiğimiz tüm evrakları bir dosyada hazırlayın. Evrakları vize danışmanlık ofisimize ulaştırın. Belgeleri direkt elden veya kurye yardımı ile de Dataglobal firmasına ulaştırabilirsiniz. Dataglobal olarak tüm evraklarınızı detaylı bir şekilde inceleyeceğiz ve eksik varsa size geri dönüş yapacağız.
 • Dataglobal olarak konsoloslukta gerçekleştirilen mülakat randevusunu da sizin adınıza alıyoruz. Amerikan konsolosluğunun; İzmir, Ankara ve İstanbul olmak üzere merkezleri bulunuyor. Bu merkezlerden herhangi birinde mülakatınızı gerçekleştireceksiniz. Konsolosluklar uzun ve yoğun çalıştıklarından dolayı, vize randevunuzun oluşturulması yoğunluğa ve zamana göre değişiklik gösterebilir.
 • Konsolosluk mülakatının sonuçları tamamen Amerikan konsolosluğunun inisiyatifi doğrultusunda değerlendirilmektedir. Dataglobal olarak, konsolosluk mülakatınızda da yanınızda olup, size gereken bilgilendirilmeleri yapacağız. Parmak iziniz alınacağı için bu mülakatlara şahsen gelmeniz gerekmektedir.
 • Tüm vize başvuru ve işlemleri bitip, her şey olumlu sonuçlandıktan sonra, pasaportunuz postane aracılığı ile sizlere gönderilecektir. Vize başvuru sonucunuz en az 3 gün içerisinde sizlere bildirilecektir.