Amerika Ev Hizmetleri Vizesi

Amerika Ev Hizmetleri Vizesi Hakkında Bilgiler

Amerika ev hizmetleri vizesi nedir? Nasıl başvuru yapılır? Ücreti ne kadardır? Amerika her yıl en çok ziyaretçi alan ülkeler sıralamasında yer alıyor. Ülkenin ekonomik koşullarının yüksek olması, dünyaca ünlü gezilecek turistik mekanları gibi nedenlerden dolayı ilgi görüyor. Dolayısıyla dünyanın her yerinden kişilerin çeşitli nedenlerle vize talep etmesine neden oluyor. Ülkeye giriş için turist vizesi, göçmen vizesi, çalışma vizesi gibi vizeleri alabilmek mümkün. Bu vize türlerinden biri de Amerika Ev Hizmetleri Vizesi dir.

Amerika vizelerinin tümünde olduğu gibi  Amerika ev hizmetleri vizesi başvuruları da Amerikan Konsolosluğuna yapılmaktadır. B1 vize türü, göçmenlik amacını taşımayan bir vizedir. Ve ülkede çok uzun süre kalma imkanı sunmaz. Vizenin süresi azami altı aydır. Ülkede kalacağınız süre uzun ise, vizeyi süresi doldukça yeniletmeniz gerekir. Verilecek olan Ev hizmetleri vizesi size bazı konularda çalışma imkanı sunar. Dadılık, ev temizliği, evde görevlendirilecek mutfak personeli gibi işlerde çalışabilirsiniz. Ancak bu tür işlerde çalışabilmek için bazı koşulları yerine getirmeniz gerekmektedir.

Amerika Ev Hizmetleri Vizesi Koşulları Nelerdir?

Vizenin alınabilmesi için klasik  Amerika ziyaretçi vizesi işlemleri geçerli değildir. Öncelikle Amerikalı bir aile ile çalışmak üzere anlaşmanız gerekir. Sonrasında aile size bir davet mektubu yollamalıdır. Davet mektubunda aile kendisini detaylıca tanıtmalıdır. Sizin Amerika’ya gelme amacınızı açıkça anlatmalıdır. Hangi tür bir görevde çalışacağınız açıkça belirtilmelidir.

Bu vizeyi alabilmek için vize talebinde bulunan kimsenin de bir vize başvuru dilekçesi yazması gerekmektedir. Dilekçede Amerika’da bulunma amacınız net biçimde ifade edilmelidir. Çalışacağınız alanda bir eğitiminiz varsa, bu eğitime ait belgelerin de dilekçeye eklenmesi tavsiye edilmektedir. Özellikle dadılık gibi işlerde çalışacak iseniz, sabıka kaydınızın bulunmaması istenecektir. Vize evraklarında adli sicil kaydınız bu sebeple istenir.

Amerika Ev Hizmetleri Vizesi Evrakları Nelerdir?

Ev hizmetleri vizesi sıradan bir Amerika ziyaretçi vizesi işlemlerinden daha farklı bir prosedürü içermektedir. Bu vize bir çalışma vizesi olduğundan daha kapsamlı belgelere ihtiyaç duyulmaktadır. Vize başvurusunda öncelikle geçerliliği olan bir pasaport gerekmektedir. Bu pasaportun Amerika’da kalınacak süreden sonra en az altı ay daha geçerliliği olmalıdır. Vize dosyasında bulunması gereken evraklardan biri de DS 160 formudur. DS 160, ilgili vize için gerekli başvuru formudur. Formun hatasız doldurulması süreci kolaylaştırır. Bununla birlikte kimlik fotokopisi ve vukuatlı nüfus kayıt örneği de dosyaya eklenecektir.  Vize sürecinin hızlanması adına daha önce alınan başka vizeler varsa, bunların da dosyaya eklenmesi önerilmektedir. Özellikle daha önceden Amerika’ya giriş yapmışsanız bu vizelerin belgeleri size yarar sağlar. Vize dosyasında 2 tane biyometrik fotoğraf yer almalıdır. Ayrıca uçak rezervasyon belgeleriniz de eklenmelidir.

Amerika Ev Hizmetleri Vize Başvurusu

Vize dosyası hazırlandıktan sonra konsolosluktan bir randevu talep edebilirsiniz. Verilecek randevu sizi daha yakından tanıma amacını taşımaktadır. Bununla birlikte konsoloslukta parmak izi işlemleri yapılacaktır. Konsoloslukta görevliler sizi kısa bir mülakata tabi tutarlar. Bu görüşmede size Amerika’da bulunma amacınız hakkında sorular sorulur. Sorulara dürüst, kısa ve net yanıtlar vermek, hakkınızda iyi bir izlenim oluşturacaktır. Yapılan görüşme ve parmak izi işlemlerinin tamamlanmasından sonra vize onay sürecine geçilir. Onay hemen o anda verilebilir. Fakat bazen onay süreci 2 veya 3 haftayı bulabilmektedir.