Amerika D1 Mürettebat Vizesi

Amerika Vizesi Hakkında Herşey

Amerika D1 Mürettebat Vizesi

Amerika D1 mürettebat vizesi nedir? Nasıl alınır? Amerika D1 mürettebat vizesi ; balıkçı teknesi ve yolcu gemisi gibi deniz veya uluslararası havayolu şirketlerinde çalışan kişiler, bu kategorideki vizeyi almak zorundadır. D1 mürettebat vize sayesinde, bu vizeyi alan kişiler ABD toprak ve denizlerinde 29 gün kalabilirler. Amerika D1 mürettebat vizesine başvurabilecek meslek branşları şu şekildedir:

 • Gemi kaptanı
 • Teknisyen
 • Gemi tayfası ve çalışanları
 • Uluslararası seyahat hizmeti sağlayan havayolu şirketi görevlileri
 • Uçuş görevlileri
 • Kabin görevlileri
 • Hostes ve host
 • Yolcu gemisindeki; garson, aşçı ve diğer çalışanlar
 • Gemide stajyer konumunda olanlar

Gemideki tüm mürettebat ve çalışan kişilerin, gemiye ulaşabilmeleri için Amerika üzerinden geçmeleri de gerekiyorsa, C1 transit vizesi almaları gerekmektedir. Vizeye başvuru yapacak kişi, transit geçişin neden gerekli olduğunu açıklayacak bir yazı alması gerekmektedir. Amerika Birleşik Devletleri, bu tarz transit geçişli başvurularda genellikte, C1 vizesi vermektedir. C1 vizesi alırken yapmanız gereken ilk şey, online web sitesinde yer alan formu İngilizce dili ile doldurup göndermelidir. Sonrasında da formun çıktısını alıp, vize evraklarınızı topladığınız dosyaya eklemeyi unutmamalısınız.

Amerika D1 Mürettebat Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Amerika D1 mürettebat vizesi için gerekli olan evraklar ise şu şekildedir.

 • En az 6 ay geçerliliği olan pasaport
 • DS-160 vize başvuru formu, İngilizce dili ile online bir şekilde doldurulacak, daha detaylı bilgi için konsolosluğun resmi web sitesine göz atabilirsiniz
 • Biometrik fotoğraf
 • Nüfus kayıt örneği, aile ve iletişim bilgileriniz detaylı bir şekilde görünür olmalıdır
 • Banka hesap döküm bilgileri
 • Vizeye başvuru yapacak kişinin, seyahatini finanse edeceğine dair kanıt ve evraklar
 • Vizeye başvuru yapacak kişi tarafından yazılmış şahsi vize talep dilekçesi
 • Seyahat sebebini açıklayan bir yazı

Amerika vizesi alım aşamasında mürettebat için gerekli olan evrak listesi ise, işveren mektubudur. Vizeye başvuracak kişinin çalıştığı firma yetkilisinden aldığı ve seyahat süresinin de belirtilmiş olduğu ve Amerika’da giriş yapılacak tüm konumların açık olarak belirtildiği bir yazı yazmalıdır. BU yazı resmi bir dille, İngilizce ve Amerikan konsolosluğuna hitaben olmalıdır.

Havayolu Çalışanları İçin Gerekli Evrak Listesi

Havayolu çalışanları için ise, işveren tarafından yazılmış ve D1 mürettebat vizesi başvuru sahibinin firmasında çalışan biri olduğunu doğrulayacak bir resmi bilgi içeren yazıyı teslim etmelidir. Bu yazı da işveren çalışanı için kendi bünyesinde vize alacak olduğunu net ve resmi bir şekilde belirtmiş olmalıdır.

Gemi Çalışanları İçin Gerekli Evrak Listesi

Gemi çalışanları için de işverenin resmi mektubu gereklidir. Gemicilik firması tarafından konsolosluğa hitaben kaleme alınmalıdır.

Amerika D1 Mürettebat Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Peki Amerika vize ücreti ne kadardır? Amerika vize ücreti 160 USD’dir. Tüm vize kategorilerinde aynı fiyatı içerir. Bu ücreti ödemeden önce vize başvurunuzu başlatamazsınız. Eğer vize almak istiyorsanız, öncelikle 160 USD’lik ücreti ödemeniz gerekmektedir.

Amerika Mürettebat Vizesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Amerika mürettebat vizesi Amerika’da uçak ya da gemilerde sorumlu olan kişiler tarafından alınması gereken bir vize türüdür. Genellikle isminden de anlaşılabileceği gibi gemi çalışanlarına yönelik verilen bir vizedir.

Gemi, yat ya da tekne çalışanları Amerika yolculuklarında mutlaka D, C1/D vizelerini içeren mürettebat vizesi başvurunda bulunmalıdır. Amerika’ya yolculuk yapacak kişiler çalışacakları gemiye ulaşmak isterse öncelikle transit vize yani C1 vizesi için başvuru yapmalıdır. Daha sonra da mürettebat vizesi alınmalıdır. Sonuç olarak ortaya C1/D vize türlerinden oluşan bir kombinasyon çıkmaktadır.

C1/D vizesi için özellikle çalışanlar başvuru yaptığında işverenden alınmış bir transit geçiş hakkında dilekçe mutlaka vize işlemlerinde ibraz edilmelidir. Bu dilekçe sonrasında C1/D kombinasyonunu oluşturan vize türlerine başvuru yapılabilir.

Amerika D1 Mürettebat Vizesi Nasıl Yapılır ?

 • DS- 160 formunu doldurun. Bu vize türü için konsolosluğun resmi web sitesinde yer alan bu formun doldurulması zorunludur. Formu eksiksiz ve güncel bilgileriniz ile doldurmaya dikkat edin.
 • Vize süreçleri uzun ve zorlu olabilir. Evraklarınızdaki herhangi bir eksik veya yanlış bir bilgi, vize sürecinizi olumsuz bir şekilde etkiler. Bu bağlamda bir vize danışmanlık firmasından yardım almanız, size oldukça fayda sağlayacaktır. Dataglobal olarak tü vize süreçleriniz için bizimle iletişime geçip destek alabilirsiniz.
 • Yukarıda bahsettiğimiz tüm evrakları dosyanıza eksiksiz bir şekilde koyup, ofisimize ulaştırabilirsiniz. Uzman ve tecrübeli ekibimiz dosyanızda herhangi bir eksiklik olup olmadığını inceleyip, size ulaşacaktır. Bu sayede vize süreciniz daha hızlı ve sorunsuz bir şekilde tamamlanmış olacak!
 • Diğer önemli bir adım, konsolosluktan randevu almaktır. Randevu verildikten sonra tam zamanında orada olmaya özen gösterin. Mülakat esnasında, parmak iziniz de alınacağınızdan, vize başvurusunu gerçekleştirilen kişinin, şahsen konsolosluk binasında bulunması önemlidir.
 • Vize başvurularının olumlu veya olumsuz bir şekilde sonuçlanmasındaki tek inisiyatif, Amerikan konsolosluğudur. Amerikan konsolosluğunun; İzmir, Ankara ve İstanbul’da merkezleri bulunmaktadır. Mülakatlar için bu şehirlerdeki merkez konsolosluklardan birine gitmeniz gerekiyor.

Amerikan vizesi için girdiğiniz mülakat olumsuz bir şekilde sonuçlanabilir. Fakat Amerikan konsolosluğu isterse, ikinci bir randevu oluşturarak sizi tekrar mülakata çağırabilir. Vize başvurunuzun olumlu bir şekilde sonuçlanmasını istiyorsanız, tüm evrakları eksiksiz bir şekilde, dısyanıza eklemelisiniz. Daha önce başka bir ülke için almış olduğunuz bir vize de, olumlu anlamda katkı sağlayabilir. Eğer daha önce başka bir ülkeden aldığınız bir vize varsa ve olumlu sonuçlanmışsa, bu durumu konsolosluk mülakatlarında da belirtmenizde fayda olacaktır.

Amerikan vizesi alırken destek almak ve süreç hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız, firmamız Dataglobal ile iletişime geçebilirsiniz. Uzun yıllara dayanan tecrübesi ve uzman ekibi ile, daha kısa ve kolay bir şekilde Amerika vizenizi alabilirsiniz. Vizeniz hakkında daha detaylı bilgilere ulaşmak ve danışmanlık hizmeti almak için iletişim adreslerimizden bizlere ulaşabilirsiniz.