Amerika R1 Din Görevlileri Vizesi

Amerika R1 Din Görevlileri Vizesi

Amerika R1 Din Görevlileri Vizesi

Amerika R1 din görevlileri vizesi nedir? Nasıl alınır? Amerika R1 din görevlileri vizesi, adında anlaşılacağı üzere geçici bir süre için dini bir görev amacı ile Amerika’ya gitmek isteyenlerin alması gereken bir vize türüdür.  Din görevlisi vizesi, genellikle yetkili bir kurum tarafından atanan kişilerin alabileceği bir vizedir. Vizeye başvuru yapacak kişinin din ile ilgili bir meslek grubunda, haftada en az ortalama 20 saat çalışması gerekmektedir. Vize alımı bu saatler içerisinde çalışan dini görevlileri kapsamaktadır.

Amerika R1 din görevlileri vizesine başvurmak isteyen kişiler, Amerika’da bulunan ve herhangi bir kar amacı gütmeyen bir dini topluluğun üyesi olmak durumundadır. Ayrıca R1 vizesine başvuruda bulunacak dini görevlinin bağlantı içerisinde olduğu dini toplulukların, vergi muafiyeti ile ilgili konularda, tüm koşulları sağlamaları gerekmektedir. R1 vizesine sahip olan dini görevliler, en fazla 30 aya kadar ABD’de kalabilirler. Daha sonrası talep edilen uzatmalar da en fazla 30 aydır. R1 vizesi ile Amerika’ya gidecek olan dini görevlinin, toplam oturum süresi beş yılı geçmez.

Amerika R1 Din Görevlileri Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Vize başvuru sürecinizde tüm evrakların eksiksiz ve güncel bir şekilde teslim edilmesi oldukça önemlidir. Amerika R1 din görevlileri vizeyi almak için teslim etmeniz gereken evraklar ise şu şekildedir:

 • Aile ve adres bilgilerini içeren tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Konsolosluğa hitaben İngilizce dilinde yazılmış şahsi vize talep dilekçesi, bu dilekçede aynı zamanda tüm masrafların, vizeye başvuru yapacak kişi tarafından karşılanacağı beyan edilir
 • Online ve İngilizce şekilde doldurulmuş DS 160 formu, formun çıktısını da alıp yanınızda bulundurmayı unutmayın
 • Vize başvuru sahibinin gelecekteki işvereni veya onu temsil eden kişi tarafından yazılmalıdır
 • Eğer daha öncesinde olumlu sonuçlnamış vizeleriniz varsa bunları da evraklarınız arasında belirtmeniz sizin faydanıza olur
 • Mesleğinizde yeterliliği kanıtlayacak diplomalar
 • Seyahat sonrası en az 6 ay daha geçerliliği olan pasaport
 • Dini topluluk ve bağlı kuruluşun vergiden muaf olma durumlarını kanıtlayan belge ve evraklar
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Yeni çekilmiş biometrik fotoğraf

Dini Teşkilattan Alınması Gereken Belgeler

 • İşveren mektubu
 • Vergi muafiyeti kanıtlayan belge ve evraklar
 • R-1 vizesine sahip olacak kişiye maddi ve konaklama gibi ihtiyaçlarının karşılanacağına dair beyanname
 • Dini kuruma ait, mal varlıklarını gösteren belgeler

Amerikan vizesi, Amerikan konsoloslukları üzerinden başvuru ile gerçekleştirilir. Yukarıda bahsettiğimiz tüm belge ve evrakların eksiksiz ve güncel olmasına özen göstermelisiniz. Sonrasında ise Amerikan konsolosluğundan randevu almanız gerekmektedir. Randevu başvurunuzu planladığınız seyahat tarihinin çok öncesinde yapmalısınız. Çünkü Amerikan konsolosluğu yoğun bir konsolosluktur. Birçok kişi hem seyahat hem iş hem de eğitim amaçlı Amerikan vizesine başvuru yapmaktadır. Bu yüzden herhangi bir aksilik ve sorun yaşamamak adına randevunuzu ne kadar erken alırsanız o kadar avantajlı olursunuz.

Vize Alırken Bilmeniz Gereken Detaylar

Amerikan vizesi alırken bilmeniz gereken birçok detay vardır. Bu detayların hepsini sizler için sıraladık. Aşağıda sıraladığımız maddeleri dikkatle okumalısınız.

 • Amerika vize başvurularınız sonucunda verilecek olan olumlu veya olumsuz kararların tümü Amerikan konsolosluğunun inisiyatifi altındadır. Konsolosluk yetkilileri tüm evrakların yanı sıra ek evraklar da talep edebilir. Ayrıca mülakatınız olumsuz sonuçlansa bile, yeni bir mülakat daha talep edebilirler.
 • Amerika R1 dini görevli vizesini almak için Dataglobal ile iletişime geçerseniz, evraklarınızı ulaştırdıktan sonra en geç 2 gün içerisinde, konsolosluktan randevu almış olacaksınız.
 • Yoğunluktan dolayı, Amerikan konsolosluğu daha ileri tarihlere randevu verebilir. Bu yüzden mutlaka vize randevu sürecinde daha erken davranmalısınız.
 • Vize başvuru esnasında parmak izleriniz alınır ve mülakat gerçekleştirilir.
 • 14 yaş üstü olan kişilerin Amerikan konsolosluğuna şahsen gelmeleri gerekmektedir.
 • Amerika vizeniz olumlu bir şekilde sonuçlanırsa, en geç 3 iş günü içerisinde PTT aracılığı ile size gönderilecektir.

Amerikan vizesi almak uzun ve zorlu bir süreçtir. Vereceğiniz eksik veya güncel olmayan bir evrak bile tüm vize sürecinizin olumsuz bir şekilde sonuçlanmasına sebebiyet verebilmektedir. Bu bağlamda bir vize danışmanlık firması ile iş birliği içerisinde çalışmanız sizin için ciddi bir avantaj sağlayacaktır.

Geçici bir süre ile dini görevde çalışmak isteyen ve bu çalışmaları Amerika’da gerçekleştirmek isteyen herkes Amerika R1 dini görevli vizesine başvurmalısınız. ABD dini görevleri, yetkili kurumlar tarafından atanan kişilere vermektedir. Genel itibari ile R1 vize türü, dini bir meslekle ilgili çalışmalar yürüten ve herhangi bir maddi kazancı olmayan dini teşkilatların davetlisi olarak, Amerika’ya gitmek isteyen kişiler için oluşturulmuştur.

Dataglobal bir vize danışmanlık firmasıdır. Çalışanların her biri uzman ve ciddi bir tecrübeye sahiptir. Vize başvuru süreçlerinizde herhangi bir sorun yaşamamanız adına mutlaka bir vize danışmanlık firması ile çalışmalısınız. Bu sayede vize başvurunuz daha hızlı ve kolay bir şekilde sonuçlanacaktır. Amerika R1 din görevlileri vizesi hakkında daha detaylı bilgi veya sorularınız için, bizimle iletişime geçebilirsiniz.