Bulgaristan Aile Arkadaş Ziyaret Vizesi

Aile Arkadaş Ziyaret Vizesi Başvuru Bilgileri

Bulgaristan Aile Arkadaş Ziyaret Vizesi

Bulgaristan Aile Arkadaş Ziyaret Vizesi, 110.994 kilometrelik yüzölçümüne sahip olan Bulgaristan, doğası, kültürü ve zengin tarihi sayesinde her yıl çok sayıda turist ağırlamaktadır. Bulgaristan özellikle doğa turizmi ile ön plana çıkmaktadır. Ayrıca başkent Sofya, Avrupa’nın önde gelen kültür kentlerinden biri olarak yer almaktadır. Şehirde, farklı milletlerin ve öğrencilerin sayısı da oldukça yüksektir. Bu yüzden kütüphaneler ve müzeler her geçen gün daha da çok gelişme kaydetmektedir.

Bulgaristan aile ve arkadaş ziyareti vizesi almak için kişi Bulgaristan’da ikamet eden aile veya gelecek arkadaştan seyahat davetiyesini konsolosluk yetkililerine diğer evraklarla birlikte götürmelidir. Kişinin hazırladığı evraklar diğer vize başvurularında olduğu gibi Bulgaristan aile ve arkadaş ziyareti vizesinde de güncel olmalıdır. Ayrıca benzer evraklardan oluşmalıdır. Aile ve arkadaş ziyaretinde incelenecek bir diğer husus ise seyahat edecek kişinin nerede kalacağıdır. Eğer kişi aile veya arkadaşının yanında kalacaksa ailenin ya da arkadaşının evi misafir için uygun olup olmadığına bakılmalıdır. Bunun için konsolosluk yetkilileri evin müsait olup olmadığına dair kanıt elde edebilmek için evi inceleme talebinde bulunacaklardır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı schengen vizesine sahip ise ve 180 günlük bir süreçte 90 günlük konaklama zorunluluğunu doldurmadıysa Bulgaristan aile ve arkadaş ziyareti vizesi almadan da Bulgaristan’a seyahat edebilir. Fakat 180 günlük süreçte 920 günlük konaklama şartını doldurmuşsa yeniden schengen vizesi başvurusu yapmalıdır. Diğer bir çözüm ise Bulgaristan aile ve arkadaş ziyareti vizesi için başvurabilir. Vize merkezleri sayesinde randevu alıp evraklarınızı teslim edebilirsiniz

Bulgaristan Aile Arkadaş Ziyaret Vize Başvurusu

Bulgaristan’da aile ziyaret vize başvurusu ilgili konsolosluk birimlerinin belirlediği koşullara göre davetiye ile alınmaktadır. Türkiye çapında Bulgaristan vize başvuruları konsolosluk birimlerinin yetkilendirdiği kurum üzerinden yapılmaktadır. Bu kurum üzerinden randevu alınarak vize başvuru sahibinin durumuna göre konsolosluk birimlerinin belirlediği şahsi evraklar ve davet eden kişiden istenen evraklar ile başvuru yapılması gerekmektedir. Vize başvuru sahiplerinin işlemleri tamamlayabilmesi için ilgili birimlere parmak izi beyan etmesi gerekmektedir. Başvuru için konsolosluk tarafından istenilen evrakları görüntülemek ve başvuru formlarını incelemek için ilgili sekmelere geçiş yapınız.

Bulgaristan aile ziyaret vize başvurularının sonuçlanma süresi ortalama 7 günde tamamlanmaktadır. Bu yüzden seyahat planlarınızın aksamaması için başvurunuzu seyahat başlangıç süresinden en az 10 gün öncesinden yapmanız gerekmektedir.

Bulgaristan Aile Arkadaş Ziyaret Vizesi Süresi

Bulgaristan ziyaret vizesinin süresi için herkes kafasında bir şeyler kurmaktadır. Fakat Bulgaristan ziyaret vizesi süresini Türkiye’de yer alan Bulgar temsilcilikleri belirlemektedir. Eğer Bulgaristan’da birinci dereceden bir yakınınız yoksa ziyaret vizesi tek girişli ve 30 günlüktür. Eğer Bulgaristan’da birinci dereceden yakın akrabanızın ziyaretine gidecekseniz 6 ay veya 1 yıl gibi çok girişli bir vize alabilme şansınız vardır. Bu vize sayesinde Bulgaristan’da bir yılda 90 ün veya 6 ay içerisinde 90- 60- 30 gün süreliğine kalabilirsiniz.

Bulgaristan tek girişli vize almanız süresi ne olursa olsun Bulgaristan’a sadece bir kere girebileceğiniz anlamına gelmektedir. Fakat Bulgaristan’da 90 günden fazla kalmak istiyorsanız D Vize yani oturum izni başvurusu yapmanız gerekmektedir.

Bulgaristan Aile Arkadaş Ziyareti Vizesi İçin Gerekli Olan Evraklar

  • Pasaport

Son 10 yıl içerisinde çıkarılmış ve sona erme tarihinden sonra en az 9 ay geçerliliği olmalıdır. Aynı zamanda 2 adet boş sayfası olması gerekmektedir.

  • Biyometrik Fotoğraf

Arka fonu beyaz olacak şekilde 35×45 ölçülerde olması gerekmektedir.

  • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Vize için gerekli olan bir diğer belde ise tam vukuatlı nüfus kayıt örneği yer almaktadır. Aile ve adres bilgilerini içermelidir.

  • Banka Hesap Dökümü

Banka hesap dökümü son 10 günden eski olmamalıdır. İçerisinde ise en az 7.000 TL bakiyesi olmalı ve bankadan kaşeli imzalı olmalıdır.

  • Davet Mektubu

Bulgaristan Aile veya arkadaş ziyaretinde bulunacaksanız eğer vize davet mektubu gerekmektedir. Bu sayede Yabancılar Şube onaylı davetiyenin orijinali vize başvuru dosyasına aktarılmalıdır.

  • Mesleki Durumunuzu Gösteren Belgeler

Çalışansanız; şirket evrakı ve maaş bordrosu gibi belgeler

Şirket sahibiyseniz; Ticaret odası kaydı ve faaliyet belgesi gibi belgeler

Öğrenciyseniz; öğrenci belgesi

  • Muvafakatname

Vize başvurusunda bulunan kişi 18 yaşının altındaysa ebeveynlerden noter onaylı belge alınmalıdır.

Bulgaristan Vizesi Kaç Günde Alınır?

Bulgaristan ziyaret vizesi, gerekli evrakların tamamlanma ve değerlendirme süresine göre değişiklik göstermektedir. Bazı durumlarda Bulgaristan konsolosluğu evrakların değerlendirilebilmesi için ek süreye ihtiyaç duymaktadır. Bu yüzden bu durum da Bulgaristan ziyaretçi vizesinin açıklanma sürecini belirleyebilir. Tüm bu olasılıklara rağmen Bulgaristan ziyaretçi vizesi en fazla 3 hafta içerisinde alınabilmektedir. Bunun yanında Bulgaristan Konsolosluğu ihtiyaç duyarsa eğer ek evrak talebinde de bulunabilir. Yine bu ihtimal vize alım sürenizi belirleyici etken olacaktır.

Add comment