Bulgaristan Vizesi

Vize Başvuru İşlemleri

DataGlobal Bulgaristan Vize Servisine Hoşgeldiniz.

Bulgaristan konsolosluk veya büyükelçilik birimlerine yapılacak olan vize başvurularında yetkili olan DataGlobal vize servisinin deneyimli müşteri temsilcileri seyahat türüne ve başvuru sahibinin mesleki durumuna göre başvuru evraklarını belirler. Ardından vize randevusu istenilen tarihte adınıza alınır, vize başvuru süreci başlatılır ve süreç başından sonuna kadar takip edilir. Böylelikle vize başvuru sürecinde ortaya çıkabilecek sorunlar en sağlıklı şekilde çözümlenir. En doğru biçimde vize başvurunuzu yapmak için Dataglobal çağrı merkezini arayabilirsiniz.

Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan Vizesi , Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ya da Türkiye’de oturum izni olan kişilerin, Bulgaristan seyahatlerinde, Bulgaristan’a giriş amaçlı kullandıkları vize Bulgaristan Vizesi ’dir. Kişi Bulgaristan’da 90 güne kadar kalacaksa, kısa süreli vize başvurusunda bulunmalı, 90 günü aşan seyahatler için uzun süreli vize başvurusunda bulunması gerekmektedir.

Çok girişli ve geçerli bir Schengen Vizesi ile Bulgaristan’a seyahat edilebilmektedir. Fakat bu vizenin geçerlilik tarihleri göz önünde bulundurulmalıdır.

Schengen ülkeleri şu şekildedir: Almanya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Estonya, İspanya, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Norveç, Hollanda, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İsveç, İsviçre, Çek Cumhuriyeti

Bulgaristan Vizesi, Bulgaristan ülkesi, Avrupa Birliğinin 2007 yılında üyesi olmasına rağmen henüz Schengen Bölgesine dahil edilmemiş olup ülkeye girişlerde Bulgaristan Vizesi talep etmektedir. Bu sebepten dolayı Bulgaristan Vizesi ni aldığınızda diğer Schengen ülkelerine bu vizeniz ile giriş yapamamak tasınız. Ancak Bulgaristan otoritelerinin kabul ettiği bazı Schengen ülkelerinden alınan Schengen vizeleri ile Bulgaristan'a giriş yapma imkanı bulabilirsiniz. Fakat seyahat etmeden önce sahip olduğunuz Schengen Vizenizin kabul edilip edilmediğinizi iyi araştırmanız gerekmektedir.

Bulgaristan'ın tarihsel arka planına baktığımız zaman aslında iki defa faklı ideolojik yapılar altında Bulgar devleti olarak kurulduğunu ve ülke sınırları dahilinde geçmişten günümüze kadar olan süre içinde birçok etnik kökenli millet yapısını barındırdığını görmekteyiz. Bulgaristan cumhuriyet şekli altında yönetimi gerçekleştiren, bir balkan ülkesidir.

Türkiye ile de güneydoğu sınırı bulunan ülke, tarihsel arka planı ve kültürel geçmişiyle gezilip, görülmesi gereken yerlerden biridir. Avrupa'nın en büyük 16. ülkesi olan jeopolitik konumu sebebiyle de dağlık alanlarının yüksekliğinden dolayı Doğu Avrupa'nın en yüksek konumunda yer almaktadır.

Tarihsel geçmişinde; Trakya, roma ve yunan izlerini taşıyan ve bu kültür bileşimlerini bünyesinde barındıran Bulgaristan, bu hususta olan etkileşim izlerini, anılarını günümüzde hala muhafaza etmekte ve korumaktadır. Bu sayede turistik gezi veya yerleşim yeri için mükemmel ülkelerden biri olan Bulgaristan'a vize işlemleri de oldukça kolay yollar üzerinden gerçekleşebilmektedir. Bulgaristan sınırlarına girmek veya ülke içerisinde çıkmak için kullanılan Bulgar vizesi günümüz koşulları altında kolay ve hızlı gelişen bir hizmet süreciyle elde edilebilmektedir.

Bulgaristan Turistik Vize

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ya da Türkiye’de ikamet etmekte olan kişilerin Bulgaristan’a turistik amaçlı seyahatlerinde başvuru yapılması gereken vize türü Bulgaristan Turistik Vizedir. Bu vize 6 aylık süre içerisinde 90 güne kadar alınabilmektedir. Bulgaristan Turistik Vize gereklilikleri yazının devamında bulunan Bulgaristan Vizesi İçin Gerekli Evraklar listesinde bulunmaktadır. Kişinin statüsüne göre istenen evraklar değişebilmekle birlikte, Bulgaristan Konsolosluğu ek evrak da talep edebilmektedir. 18 yaşından küçük bireylerin anne – baba tarafından verilmiş noter onaylı muvaffakatname ile başvuru yapması gerekmektedir.

Evraklar hakkında detaylı bilgi almak için 0212 963 61 10 numaralı irtibat hattından bizi arayabilirsiniz. Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda sizin adınıza hazırlanmış gerekli evrak listesi mail ile tarafınıza bildirilecektir. Yapılan görüşmelerden, E-posta ve SMS bilgilendirmelerinden ücret talep edilmemektedir.

Bulgaristan Ticari Vize

Bulgaristan Ticari Vize, kişilerin ticari, mesleki faaliyet amaçlarıyla Bulgaristan’a girişine izin verilen bir vize türüdür. Bahsedilen ticari ya da mesleki faaliyet, iş görüşmesi, toplantı, fuar, konferans katılımı vb. faaliyetler olabilmektedir. 6 aylık süre içerisinde 90 güne kadar konaklama imkanı tanıyabilmektedir. 90 günü aşacak ticari seyahatler için Ulusal Vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Ulusal Vize Başvuruları Bulgaristan Konsolosluğu tarafından yapılmaktadır. Bu vize için mesleki amacı kanıtlayan nitelikteki belgeler vize başvurusunda, Bulgaristan Konsolosluğu’na sunulması gerekmektedir.

Bulgaristan Ticari Vize için gereken ek evraklar şu şekildedir:

  1. Ticari Davetiye (Bulgaristan Yabancılar Şubesi’nin onayı olmalı)
  2. Bulgaristan iş ilişkilerini kanıtlar nitelikte belgeler
  3. Fuar için gidilecekse katılım belgesi vb. belgeler

Bulgaristan Şoför Vizesi

Bu vize kategorisi, uzun yol şoförleri, nakliye, tır şoförleri, kargo ve yolcu taşımacılığı için geçerlidir. Bulgaristan’a bu amaçlarla giriş yapılacaksa Bulgaristan Şoför Vizesi alınması gerekmektedir. Bulgaristan Şoför Vizesi gereklilikleri Bulgaristan Konsolosluğu tarafından güncel olarak belirlenmektedir. Bu kategoriden vize başvuru yapacak başvuru sahibinin, evrakları bu amacı kanıtlar nitelikte ibraz etmelidir.

Aşağıda listelenen belgeler başvuruda temel evraklara ek olarak sunulmalıdır.

  1. Lojistik şirketlerinin listesi
  2. Ehliyet fotokopisi

Evrakların eksiksiz ve güncel olarak hazırlanması gerekmektedir. Aksi takdirde konsolosluk reddetme hakkına sahiptir.

Add comment