Bulgaristan Ticari Vizesi

Ticari Vize Başvuru Bilgileri

Bulgaristan Ticari Vizesi

Bulgaristan Ticari Vizesi, Bulgaristan’da ticari bir faaliyette bulunacak kişilerin başvurabileceği vize türüdür. Bulgaristan’a gidecek kişiler ticari girişim, fuar, iş görüşmesi veya toplantı amaçlı gidebilir. Ayrıca Bulgaristan’da şirket ve temsilciliği bulunan kişiler ülkeye seyahatleri öncesi Bulgaristan Ticari Vizesi başvurularında bulunabilirler. Bulgaristan’a konferans, sempozyum, seminer ve iş toplantıları gibi etkinliklere katılmak ve iş araştırması yapmak için seyahat etmek isteyen kişiler ticari vize başvurusunda bulunabilirler.

Ticari vize başvuruları, aracı kurumlar veya acenteler aracılığıyla yapılmaktadır. Başvuru yapıldıktan sonra işlemin tamamlandığı kurumdan seyahat için zorunlu olan seyahat sağlık sigortası ve diğer ek hizmetler talep edilebilir.

Bulgaristan Ticari Vizesi, kısa süreli vize kategorisinde yer almaktadır. Bunun yanında Bulgaristan Ticari vizesi için, Bulgaristan’da ziyaret edilecek şirketten gelen davet yazısı büyük önem taşımaktadır. Çünkü davet yazısı olmadan Bulgaristan Ticari Vizesi başvurusu yapılamamaktadır.

Bulgaristan Ticari Vize Başvurusu

Bulgaristan’da ticari faaliyette bulunmak isteyen şirket sahipleri veya şirket çalışanları için ticari vize başvurusu ilgili konsolosluk birimlerinin belirlediği koşullara göre alınmaktadır. Türkiye çapında Bulgaristan ticari vize başvuruları konsolosluk birimlerinin yetkilendirdiği kurum üzerinden yapılmaktadır. Bu kurum üzerinden randevu alınarak vize başvuru sahibinin durumuna göre konsolosluk birimlerinin belirlediği evraklar ile başvuru yapılması gerekmektedir. Vize başvuru sahiplerinin işlemleri tamamlayabilmesi için ilgili birimlere parmak izi beyan etmesi gerekmektedir. Başvuru için konsolosluk tarafından istenilen evrakları görüntülemek ve başvuru formlarını incelemek için ilgili sekmelere geçiş yapınız.
Bulgaristan vize başvurularının sonuçlanma süresi ortalama 7 günde tamamlanmaktadır. Bu yüzden seyahat planlarınızın aksamaması için başvurunuzu seyahat başlangıç süresinden en az 15 gün öncesinden yapmanız gerekmektedir.

Bulgaristan Ticari Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Ticari Davetiye: Bulgaristan’da çalışan şirket tarafından yabancılar şubesinden alınan davet türüdür. Başvuru sürecinde davetiyenin üzerine konsolosluk yetkiliklerinin kaşe vurması sonucu ticari davetiye bir daha geçerli sayılmamaktadır.

Bağlı olduğunuz şirketin etkin olduğunu ispat eden evraklar: İmza sirküleri, faaliyet belgesi, ticari sicil gazetesi.

İş durumunuza göre değişen evraklar: Başvuruyu yapan kişinin iş durumunu baz alan evrak listeleridir. Bunlar; SGK’lı çalışan, sözleşmeli çalışan, şirket sahibi veya şirket ortağı, freelancer, resmi kurum çalışanı, emekli.

Finansal yeterliliği ispat eden evraklar: Bulgaristan’da kalacağınız gün sayısı kadar size yetecek bakiyeye sahip banka hesap dökümüdür. Tutar ise günde 50 € ‘ya denk gelmelidir. Bir de düzenli maaşınızın olduğunu gösteren maaş bordrosu da gerekmektedir.

Araç ile seyahat edecekler: Araç ile seyahat edecek kişiler Araç Ruhsat Belgesi, Uluslararası Ehliyetin Orijinali ve Uluslararası geçerli Yeşil Sigorta evraklarını yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.

Geri dönüş yapacağınızı kanıtlayan evraklar: Vize başvurusu yapan kişinin Türkiye’ye geri döneceğine dair destekleyici evraklardır. Bunlar öğrenci belgesi ve iş yeri izin belgesi gibi evraklardır.

Bulgaristan Ticari Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Bulgaristan Konsolosluğu vize başvurularını başvuru merkezlerine yetki vererek vize hizmet merkezleri üzerinden başvuruları almaktadır. Bu yüzden de Bulgaristan vize başvuruları dış kaynak olan kurum ya da başvuruları kabul eden diğer hizmet merkezlerine yapılabilmektedir. Başvuru sahibi isterse eğer vize hizmet merkezlerinden ek hizmet bedelleri ile zorunlu seyahat sağlık sigortası, yeşil sigorta, ulaşım ve otel için gerekli olan belgeleri elde edebilirsiniz.

Bulgaristan Ticari Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Bulgaristan Vizesi sürecinde dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar vardır. Bunlar;

  • Pasaportunuz geçerlilik süresi en az 6 ay olmalıdır.
  • Pasaportunuz en fazla 10 yıllık olmalıdır.
  • Bulgaristan vize başvuru formu eksiksiz ve okunaklı olmalıdır.
  • Pasaportunuzda en az 2 adet sayfa boş olmalıdır.
  • Vize alacağınız zaman kullanacağınız fotoğraf daha önce herhangi bir vize alımında kullanılmamış olmalıdır.
  • Biyometrik fotoğrafta kişinin yüzü net olarak görünmelidir. Ayrıca 2 adet biyometrik fotoğraf da yeterli olacaktır.
  • Bulgaristan Ticari Vize başvuru dilekçesi okunaklı olmalıdır. Başvuru sahibi tarafından doldurulduktan sonra imzalanmalıdır.
  • Bulgaristan’daki şirketten gelen davet mektubu şirketin kağıdına yazılmış, imzalı ve kaşeli olması oldukça önemli bir noktadır.
  • Bulgaristan Ticari Vize başvurusunda bulunan bir kişinin banka hesabında yer alan bakiye dolar, Euro ve Türk lirası gibi para birimlerinden oluşmalıdır.
  • Başvuru yapacak bir kişi eğer şirket sahibiyse faaliyet belgesi, ticari sicil gazetesinin kopyası, imza sirküleri ve vergi levhası önemlidir. Eğer başvuru yapacak bir diğer kişi emekliyse emeklilik belgesi oldukça önem arz etmektedir.

Ülkesinde Bulgaristan temsilciliği bulunmayan kişiler, kendilerine en yakın ülkede faaliyet gösteren Bulgaristan Temsilciliğine başvuruda bulunabilirler. Örnek verecek olursak; Suriye ve Irak vatandaşları Bulgaristan vizesi başvurularını Türkiye’de yer alan Bulgaristan temsilciliklerinde gerçekleştirebilirler.

Doğal güzellikleri ve kara yolu ile gidilebiliyor olması Bulgaristan’ı cazibe merkezi haline getirmektedir. Ayrıca her mevsim turizm açısından elverişli olan Bulgaristan dünyanın dört bir yanından turist çekmektedir. Sizde eşsiz doğa manzaralarını seviyorsanız Bulgaristan’a vize alıp gidebilirsiniz. Türkiye – Bulgaristan komşuluğu da göz önüne alındığında dostluk kavramı ortaya çıkmaktadır. Fakat her isteyen istediği gibi Bulgaristan Vizesi alamaz. Bunun için başvuru belgeleri yukarılarda belirtildiği üzere tam hazırlamanız gerekmektedir.

Add comment