Danimarka Öğrenci Erasmus Vizesi

Öğrenci/Erasmus Vize Başvuru Bilgileri

Danimarka Öğrenci Erasmus Vize Başvurusu

Danimarka’da eğitim amacıyla Erasmus öğrenci vize başvurusu ilgili konsolosluk birimlerinin belirlediği koşullara göre alınmaktadır. Türkiye çapında Danimarka vize başvuruları konsolosluk birimlerinin yetkilendirdiği kurum üzerinden yapılmaktadır. Bu kurum üzerinden randevu alınarak vize başvuru sahibinin durumuna göre konsolosluk birimlerinin belirlediği evraklar ve öğrenciye sponsor olacak kişinin mesleki durumuna göre hazırlanması gereken evraklarla birlikte başvuru yapılması gerekmektedir. Vize başvuru sahiplerinin işlemleri tamamlayabilmesi için ilgili birimlere parmak izi beyan etmesi gerekmektedir. Başvuru için konsolosluk tarafından istenilen evrakları görüntülemek ve başvuru formlarını incelemek için ilgili sekmelere geçiş yapınız.

Danimarka vize başvurularının sonuçlanma süresi ortalama 10 günde tamamlanmaktadır. Bu yüzden seyahat planlarınızın aksamaması için başvurunuzu seyahat başlangıç süresinden en az 20 gün öncesinden yapmanız gerekmektedir. Danimarka Schengen bölgesine üye olduğundan dolayı Schengen vize prosedürleri uygun olarak başvuru yapılması gerekir.

Danimarka öğrenci Erasmus vize başvurunuzu en doğru şekilde yapmak ve kolayca sürecin takibini sağlamak için destek hattımızı arayarak başvuru işlemleri, randevu ve vize harç ücretleri ile ilgili detaylı bilgileri alabilirsiniz.

Danimarka Erasmus/Eğitim Vizesi Gerekli Evraklar

  1. 1 adet doldurulmuş renkli başvuru formu, İlgili formlar, Danimarka Göçmenlik Bürosunun internet sitesinden ücretsiz olarak indirilebilir.
  2. Yakın bir zamanda çekilmiş beyaz zemin üzerine pasaport boyutlu (4.5 cm x 3.5 cm) 3 adet renkli fotoğraf. Fotoğrafta, başvuru sahibinin yüzü-çenesi, alnı, burnu, gözleri, kaşları ve ağzı açık bir şekilde görülebilmelidir.
  3. Son 10 Yil içerisinde alınmış geçerli bir pasaport ve işlenmiş tüm sayfalarının 1 adet A4 boyutlu renkli fotokopisi, varsa önceki pasaportlar ve siyah-beyaz fotokopileri
  4. Nüfus Müdürlüğünden son 1 ay içinde alınmış vukuatlı Nüfus Kayıt Örneğinin aslı ve onaylı İngilizce çevirisi. Nufus kayıt örneği anne, baba, eş, kardeş ve çocukları göstermelidir.
  5. Danimarka’da eğitim kurumundan düzenlenen kabul mektubunun aslı ya da renkli çıktısı.
  6. Danimarka’da konaklama ve yaşam masrafları için yeterli mali kaynak kanıtı – örn. banka hesabı, hibe mektubunun aslı (aylık 5941 DKK’ya denk gelecek şekilde maddi destek sunulmalıdır) (daha fazla bilgi için Danimarka Göçmenlik Ofisinin internet sitesini ziyaret edin).
  7. Öğrenci Belgesi aslı ve onaylı İngilizce çevirisi.
  8. Konsolosluk ek belgeler isteme hakkına sahiptir.
  9. Türkçe Belgeler, yeminli çevirmen tarafından İngilizce’ye tercüme edilmelidir.

Danimarka Vizesi Başvuru Formları

Danimarka’ya yapılacak olan seyahatlerde doldurmanız gereken vize ile ilgili formlar aşağıdadır. Vize başvuru formunu eksiksiz doldurup iletmeniz gerekmektedir.

 Danimarka Vize Başvuru Formu

Formu indirmek için:

1. Form linkine tıklayınız.
2. Form açıldığında, formu bilgisayarınıza kaydediniz.

YA DA
1. Gereken linkin üzerinde farenizin sağ tuşuna basın.
2. Açılan listeden Hedefi Farklı Kaydet seçiniz
3. Formu bilgisayarınıza kaydedin.

Lütfen Dikkat:
Form PDF formatındadır.
Bu formu görüntülemek ve indirmek için Adobe Acrobat Reader’a ihtiyacınız olacaktır.

 

Öğrenci vizesi ve Erasmus vizesinin farkı nedir?

Öğrenci vizesi kısa süreli (90 günden az) turistik amaçlı veya özel ziyaret amaçlı vizedir. Erasmus vizesi ise 90 günden fazla kalıştı eğitimi vizedir. Öğrenciler durumlarına uygun evrakları, sponsorlarının evrakları ile birlikte ibraz etmelidirler. Erasmus vizesinde, kabul edilen okuldan davet yazısı, okula eğer ödeme yapıldıysa ödeme yapıldığına dair dekont gibi evraklar talep edilmektedir. Kısa süreli öğrenci vizeleriyle ilgili Dataglobal’den destek alabilirsiniz.

Danimarka Erasmus vizesi için 90 günden uzun süreli kalışlar için DataGlobal Visa Services üzerinden işlem yapılabilir mi?

90 günden uzun süre kalışlarla ilgili başvuru işlemi yapamamaktayız. Bu durumlar için talep edilen evraklar farklılık gösterebileceğinden Baş Konsolosluğun resmi web sitesinden bilgi alabilirsiniz. 90 günden uzun süreli kalışlarda bilgi vermeye yetkimiz olmadığını unutmayınız.

Vize sadece Danimarka’da mı geçerli olacak?

Erasmus vizesini Danimarka’dan alacak öğrenciler kalış yerlerini Danimarka olarak göstererek diğer 26 Schengen ülkesine seyahat edebilmektedirler.

Doğrudan Danimarka Konsolosluğu’na veya Danimarka Büyükelçiliği’ne başvuru yapabilir miyim?

Erasmus vize sahipleri aracısız başvuru yapabilirler. Bu durumda Danimarka İstanbul Başkonsolosluğuna veya Danimarka Ankara Büyükelçiliğine başvuru yapılabilmektedir.

Öğrenci vizesi başvurularında sponsor’a ait hangi evraklar ibraz edilmelidir?

Sponsor gösterilmesi durumunda, başvuru sahibinin evraklarına ilaveten sponsorun imzasını taşıyan orijinal sponsorluk dilekçesi, sponsora ait tüm iş evrakları veya sosyal durumuna ait evraklar, sponsorun banka hesap dökümü, başvuru sahibinin tam vukuatlı nüfus kayıt örneği gereklidir. Öğrenci vizesi ve Erasmus vizesi başvurularında sponsorlar sadece öğrencilerin birinci dereceden yakınları olabilirler

Add comment