Hindistan Medikal Vizesi

Hindistan Vizesi Hakkında Herşey

Hindistan Medikal Vizesi

Hindistan Medikal Vizesi, Hindistan kendisine has kültürü ve etnik özellikleriyle her yıl en çok ziyaretçi alan ülkelerden biridir. Hindistan’a yapılan ziyaretler en sık turistik amaçlarla gerçekleşmektedir. Fakat Hindistan gelişen ekonomisi, eğitim olanakları ve tıbbi imkanlarıyla farklı amaçlı ziyaretleri de kabul etmektedir. Son yıllarda Hindistan’da yetişen iyi eğitimli doktorlar ve tedaviler medikal vize türünün sıkça talep edilmesine neden olmuştur. Hindistan’dan medikal vize alabilmek belli koşullarla gerçekleşmektedir.

Hindistan Medikal Vizesi Hangi Sebeplerle Alınır?

Vize başvurularının reddedilmesinin en büyük sebebi, doğru kategoride vize başvurusu yapmamaktan kaynaklanır. Bu nedenle Hindistan vizesi talep edilirken amaca uygun bir başvuru yapmak gerekmektedir. Hindistan’a tıbbi amaçlarla yapılacak olan her türlü ziyaret Hindistan medikal vizesi kapsamında değerlendirilmektedir.

Bu ziyaretlerin en yaygın amacı, Hindistan’da tedavi görmektir. Hintli tıp uzmanları, geleneksel tedavileri modern tıbbın imkanlarıyla birleştirerek alternatif tedaviler sunmaktadır. Üstelik Hindistan’da tedavi görmek oldukça uygun fiyatlarla sağlanmaktadır. Buradan hareket ile Hindistan medikal vizesi talep edilmektedir. Bu vizeyi alabilmek için öncesinde bazı evrak ve belgelerin hazırlanması istenmektedir.

Hindistan Medikal Vizesi İçin Gereken Evraklar

Vize başvurusu işlemlerini başlatabilmek için öncelikle geçerliliği olan bir pasaporta ihtiyaç duyulmaktadır. Hindistan vizesi gerekli evraklar listesine bu yazımızdan ulaşabilirsiniz (Hindistan vizesi gerekli evraklar). Süresi dolmuş, eski ve yıpranmış pasaportlar ile başvuru yapılamaz. Yeni ve geçerlilik süresi en az 6 ay olan bir pasaportla başvurular başlatılabilir. Pasaporta ek olarak 2 biyometrik fotoğraf ve nüfus cüzdanının bir fotokopisi de istenmektedir.

Hindistan vize başvurularında talepte bulunan kimsenin Türkiye ile bağlarını kanıtlaması beklenmektedir. Bunu sağlamak adına kişinin yaşadığı yere ait bazı faturaları belgelemesi istenir. Bu faturaların nüfus müdürlüğünden alınması esastır. Bunlarla birlikte kişinin çalıştığı iş yerine ait belgeleri de sunması istenecektir. İş yeri izin belgesi, SGK hizmet dökümleri, maaş bordrosu hazırlanmalıdır. Ayrıca Hindistan medikal vizesi talebinde bulunan kişi, son 3 aylık banka hesap özetini vize evraklarına eklemelidir.

Hindistan Medikal Vizesi İçin Gerekli Özel Belgeler

Vize başvurularının türüne göre bazı özel evrak ve belgelerin hazırlanması istenebilir. Medikal vize türünde de bu belgelerden bazıları mevcuttur. Hindistan devleti, tedavi amacıyla ülkelerini ziyaret eden kimselerden bu niyetin kanıtlanmasını istemektedir.

Buradan hareket ile vize talebinde bulunan kimsenin doktor raporları vize dosyasına eklenir. Raporlarda kişinin hastalığı ve durumu detaylıca açıklanmış olmalıdır.

Vize talebinde bulunan kimse, Hindistan’da hangi hastanede tedavi görmeyi düşündüğünü de vize dosyasında belirtmelidir. Hatta hastane ile yapılan görüşmelere ait belgeler dosyaya eklenebilir. Önceden bir ödeme yapılmış ise, buna ait faturanın, dosyada bulunması istenmektedir. Tüm bu evrakların dışında medikal Hindistan vizesi davet mektubu vize başvurularında sunulacaktır.

Hindistan Medikal Vize Talebinde Refakatçi Başvurusu

Tedavi amaçlı yapılan ziyaretlerde vize sahibi kimse, 2 refakatçi götürme hakkına sahiptir. Ancak bu refakatçiler için ayrı ayrı vize başvurusu yapılması zorunludur. Aksi halde refakatçilerin hasta ile birlikte yolculuk etmesi mümkün değildir.

Refakatçilerin pasaport, nüfus cüzdan fotokopisi ve banka belgeleri hazırlanmalıdır. Ayrıca her refakatçinin çalışma ve banka belgeleri mutlaka hazırlanmalıdır. Refakatçiler için de konsolosluktan randevu alınmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Tüm bu belgeler hazırlandıktan sonra randevu için Hindistan konsolosluğuna başvurulabilir.

Hindistan Medikal Vize İçin Konsolosluk Randevusu

Hindistan konsolosluğu, vize randevularını ve işlemlerini bizzat yürütmektedir. Evraklar hazırlandıktan ve vize ücreti ödendikten sonra randevu talep edilebilir. Yapılan randevu görüşmesinde, yüz yüze mülakat sağlanır. Bu görüşmede vize talebi açıkça belirtilmeli, sorulara yanıltıcı olmayan cevaplar verilmelidir.

Randevu sırasında kişinin biyometri işlemleri de yapılacaktır. Görüşme sonrasında Hindistan vizesi sürecine ait net bir karar verilmektedir.