Hindistan Ticari Vize

Ticari Vize Başvuru Bilgileri

Hindistan Ticari Vize

Hindistan ticari vize başvurusu için ilgili konsolosluk birimlerinin belirlediği koşullara göre alınmaktadır. Türkiye çapında Hindistan vize başvuruları online sistem üzerinden alınmaktadır. Online başvuru sistemi üzerinden randevu alarak vize başvuru sahibinin durumuna göre konsolosluk birimlerinin belirlediği evraklar ile başvuru yapılması gerekmektedir. Vize başvuru sahiplerinin işlemleri tamamlayabilmesi için ilgili birimlere parmak izi vermesi gerekmektedir. Başvuru için konsolosluk tarafından istenilen evrakları görüntülemek ve başvuru formlarını incelemek için ilgili sekmelere geçiş yapınız.

Turistik vize 90 güne kadar tek girişli, Ticari vize ise başvuru talebinde bulunan kişinin ilk ziyareti ise 6 ay çok girişli, ikinci veya daha fazla sayıda seyahatlerinde 12 ay süreli çok girişli vize alabilir.

Hindistan vize başvuruları bölge gözetmeksizin alınmaktadır. İstediğiniz şehirden randevunuzu alabilir vize başvuru sürecini başlatabilirsiniz. Hindistan vize başvurularının sonuçlanma süresi ortalama 3 günde sonuçlanmaktadır. Bu yüzden seyahat planlarınızın aksamaması için başvurunuzu seyahat başlangıç süresinden en az 10 gün öncesinden yapmanız gerekmektedir.

Hindistan ticari vize, Hindistan’a iş amacıyla ziyarette bulunmak, firmanın satışlarını arttırmak, iş toplantılarının yapılması veya yeni iş ilişkisi kurmak adına verilen bir tür vizedir. Bu tür amaçları olan kişiler Hindistan ticari vize müracaatı yapmalıdırlar. Hindistan ticari vize çok girişli olarak altı aylık şekilde verilebilir. Önceden bu vize alınmış ise; yıllık verilmektedir. Hindistan ticari vize için alınması gerekli evraklar vardır.

Hindistan Vizesi Başvuru İşlemleri

Hindistan Hükümeti, Hindistan ticari vizesi işlemleri adına yapılacak olan müracaatları online şekilde kabul ediyor. Vize başvurusu için gerekli evraklar listesine bu yazımızdan ulaşabilirsiniz. Hindistan vizesi başvuru formu, online şekilde doğru eksiksiz olarak İngilizce doldurulmalıdır. 5×5 ölçüsüne sahip biometrik fotoğrafın, scan edilmesiyle vize başvurusunun ilk kısmı tamamlanacaktır. Hindistan vizesi müracaat forumunda bilhassa kişisel bilgiler kısmının doldurulması çok önemlidir. Başvuru formu doldurulduktan sonra biyometrik fotoğraf yüklenerek, sistem başvuruyu yapan kişiye parmak izi adına randevu verip işlemi onaylar.

Hindistan Vizesi için Fotoğraf Ölçüsü

Hindistan vize müracaat dosyasına eklenecek fotoğrafın biometrik olması gerekmektedir. Fotoğrafın 5×5 cm ölçüsünde, ticari vize müracaatı yapan kişinin güncel halini belirten, arka fonu beyaz olması elzemdir. Bu şekilde çekilen fotoğraf, vize başvurusunda problemsiz biçimde kullanılacaktır.

İkametgah Evrakları

Hindistan’a ticari vize başvurusu yapacak bireyin yerleşim mekanı ve ayrıntılı adresini belirtecek Nüfus Müdürlüğü’nden alınmış olan güncel İkametgah Belgesi ibrazı yapılmak zorundadır. Nüfus cüzdanının arkalı- önlü fotokopisi de ikametgah evraklarıyla sunulmalıdır.

Hindistan Vizesi Almak İçin Dilekçe Örneği

Hindistan’a ticari vize başvurusu yapacak olan bireylerin, yolculuk amacını, planını anlatacak olan ve İngilizce olarak yazılmış bir dilekçe hazırlamaları önemlidir.

Davetiye

Hindistan Konsolosluğunun, vize için davetiye istediği bilinmelidir. Vize içerisinde geçmesi gereken bilgiler; gidecek bireyin ismi, soyadı, pasaportuna ait bilgiler, doğum tarihidir. Seyahat içeriğini neler oluşturmaktadır ve referans olan birey bakımından bütün masrafların karşılanacağına ait bilgileri içermelidir.

Kuruluş Belgesi

Hindistan’daki şirkete ait olan; Promotion Council Registration, Certificate of importer/exporter code, Certificate of Incorporation ya da Chamber of Commerce Registration evraklarının sunulması kesinlikle zorunludur. Davetiyenin üstünde yazılan TIN ve CIN numaraları kabul edilmemekte olup, mutlaka olarak evrak sunulmalıdır.

Finansal Vaziyeti Belirten Belgeler

Hindistan ticari vizesi müracaatı yapacak olan başvuru sahibinin yolculuk masraflarının karşılanacağını belirten belgelerin sunulması önemlidir. Ticari vize alacak olanların başvurularında yer alan şahsa ait, firmanın ya da şahsın banka hesap dökümünü sunması gerekir. Banka hesap dökümü, güncel tarihli olarak son 3 aya ait, 1 haftalık yolculuk adına minimum 4 bin Lira bakiyeye sahip olmalıdır. Banka hesap dökümü, banka yetkilisinin kaşesini, ıslak imzasını ve bankanın imza sirküleriyle beraber sunulmalıdır.

İş/Mesleki Vaziyeti Beyan Eden Evraklar

Hindistan ticari vizesi başvurusunda bulunacak bireylerin bağlı bulunmuş olduğu kurumdan veya firmadan, antetli kağıt üzerinde, Hindistan Konsolosluğuna hitaben, İngilizce yazılan İşveren İzin Yazısı sunulmalıdır. Bunun dışında seyahat bilgileri ve şirketin resmi bilgilerini gösteren belgelerde sunulmalıdır.

Hindistan Ticari Vize Gerekli Evraklar

 1. Davetiye
 2. Kuruluş Belgesi, Ticari Kayıt belgesi ve Yaptığı ticaret alanı ne ise alınmış resmi belge.
 3. Şirket Evrakları (Faaliyet Belgesi fotokopisi, Vergi Levhası Fotokopisi)
 4. İngilizce Şirket Yazısı (Şirketin antetli kağıdına, Konsolosluğa hitaben yazılacak dilekçe kaşe ve ıslak imzalı temin edilmelidir.)
 5. Nüfus cüzdanı fotokopisi
 6. Pasaport ve Fotokopisi (Seyahat sonrası en az 6 ay geçerli, varsa eski pasaportlar)
 7. Eski Pasaportlar (varsa)
 8. 2 adet biometrik fotoğraf (5X5 boyutlarında, güncel, arka fon beyaz)
 9. Nüfus Müdürlüğünden alınmış İkametgah veya kendi adınıza düzenlenmiş Elektrik, Su, Doğalgaz Faturasından herhangi biri (Güncel)
 10. Şirketin Banka Hesap Dökümü (Son 3 aylık, en az 4000 TL bakiyesi olan, kaşe, imza ve imza sirküleri ile)
 11. Otel ve Uçak Rezervasyonu (Şirketimizden temin edebilirsiniz)

Sonuçlanma Süresi: Randevu tarihi sonrası 3 ila 5 iş günüdür. Süre, yabancı pasaportlarda daha uzun olacaktır.

Hindistan ticari vize başvurunuzu en doğru şekilde yapmak ve kolayca sürecin takibini sağlamak için destek hattımızı arayarak başvuru işlemleri, randevu ve vize harç ücretleri ile ilgili detaylı bilgileri alabilirsiniz.

Add comment