Hindistan Turistik Vize

Turistik Vize Başvuru Bilgileri

Hindistan Turistik Vize

Hindistan turistik vize alarak kısa süreli de olsa Hindistan ülkesini gezebilir ya da bir tanıdığınızı ziyaret edebilirsiniz. Hindistan turistik vizesi için bazı sınırlamalar söz konusudur. Bu sınırlamaların ilki; seyahat edecek kişiler vize sürelerini 6 aydan daha uzun aldıklarında ülkede vize süresinin tamamında ülke bulunamıyorlar. ülkeye girişlerinden itibaren 180 gün sonunda ülkeden ayrılmaları gerekmektedir. Bunun nedeni ise kişinin sahip olduğu vatandaşlıktır. Bu durum ülkelere göre değişkenlik göstermektedir.

Diğer bir sınırlama ise Hindistan turistik vizesini bitiren kişiler bitim süresinden sonra ilk 1 ay içinde farklı ve yeni bir vize başvurusunda bulunabilir. Fakat bu durumlarda Hindistan İçişleri Bakanlığı’nın vizeye onay vermesi için 45 güne kadar başvuran kişinin beklemesi gerekir. Ayrıca toplamda 161 ülke Hindistan turistik vizesi için elektronik vize programlarını kullanabilirler.

Hindistan Turistik Vizesi Nasıl Alınır?

Hindistan vizesi almak için öncelikle vize danışmanlık merkezlerinden başvurunuzu yaparak daha kolay şekilde vize alabilirsiniz. Konsolosluklar aracılığı ile de şahsi başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Hindistan ve komşu ülkeleri ziyaret etmek için mutlaka ziyaret eden kişinin bir vize alması zorunludur. Hindistan turistik vize işlemleri tamamlandığında kişinin sahip olduğu vize çoğunlukla 3 aylık ve tek girişli olmaktadır. Hindistan turistik vize almak isteyen kişiler öncelikle online olarak başvuru formunu doldurmalıdır.

Başvuru formunu online olarak dolduran kişilerin belgelerini teslim etmesi için Hindistan Konsolosluğu’ndan randevu alması gerekir. Randevu esnasında başvuru yapan kişi ayrıca mülakata girecektir. Mülakatlar illere göre İstanbul’daki Hindistan Konsolosluğu’nda ya da Ankara’da bulunan Hindistan Büyükelçiliği’nde şahsen katılmak şartı ile yapılmaktadır.

Hindistan Turistik Vizesi İçin Gerekli Olan Belgeler

Hindistan turistik vize işlemleri için öncelikle online olarak vize başvuru formunu doldurarak, imzalamalısınız. Ardından Türkiye’de bulunan vize başvurusu yapan kişiye ait banka hesap dökümlerini belgeler içerisine eklemelisiniz. Bu belgelerin haricinde Konsolosluk tarafından talep edilen diğer evraklar ise şu şekildedir;

-Kesinlikle nüfus müdürlüklerinden alınan ikametgah evrakı. Bu evrakın muhtarlıklardan alınması geçersiz olmasına neden olacaktır.

-Hindistan uçak bileti ve yapılan otel rezervasyonuna ait belgeler,

-Pasaport ve kimlik fotokopileri,

-2 adet biyometrik fotoğraf.

Bu belgelerin her biri dosya halinde ilgili makamlara şahsen ya da bir vize danışmanlık merkezi aracılığı ile sunulması gerekir.

Hindistan Turistik Vizesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hindistan turistik vize işlemleri için mutlaka konsolosluktan randevu alınarak bu randevuya şahsen katılmak gerekir. Çünkü gerekli katılmanız biyometrik verileri kişilerden konsolosluklar almaktadır. Şahsen başvuru yapmanız halinde hangi ilde bulunuyorsanız o ile göre Hindistan Konsolosluğu’na ya da Ankara Hindistan Büyükelçiliği’ne başvurmanız gerekir.

Hindistan vize işlemleri tamamlandıktan ve onay alındıktan sonra pasaport, kargo ile kişilere ulaştırılabilmektedir. Onay sürecinin kısa sürede bitmesi için mutlaka Hindistan vizesi için sizden talep edilen tüm evrakları doğru şekilde ayarlamanız gerekir. Ayrıca evraklar ve vize işlemleri için bir harç bedelinin de yatması gerekir. Bu harç bedelini Konsolosluklar içerisinde bulunan vize ödeme bölümlerine yapabilirsiniz.

Add comment