Hollanda AB Vatandaşı Eşi Vizesi

Hollanda AB Vatandaşı Eşi Vizesi

Hollanda AB Vatandaşı Eşi Vizesi, yabancı ülke vatandaşının sınırlı bir süreliğine Hollanda’yı ziyaret etmesine izin verilmesidir. Bu vize kategorisi, AB ya da AET vatandaşlarının ya da oturum sahiplerinin aile üyelerinin ziyaretini kapsamaktadır.

Hollanda Vizesi başvuru merkezlerinde herhangi bir bölge sınırlaması mevcut değildir. Başvuru yapan kişi, istedikleri başvuru merkezinden başvurularını gerçekleştirebilir ve pasaportlarını teslim alabilmektedirler. Schengen vizesi, yabancı ülke vatandaşlarının Hollanda’yı Schengen Bölgesi’ndeki diğer ülkeleri sınırlı bir süre içerisinde ziyaret etmesine izin vermek amacıyla verilmektedir. Bunun yanında Schengen Bölgesi’nde uzun süre yani 90 günden fazla kalmayı amaçlıyorsanız direkt olarak Büyükelçilik veya Konsolosluk’tan uzun dönemli vizeye başvuru yapmanızda fayda vardır. Zorunlu belgelerin yanında 18 yaş altı başvuru sahipleri için bazı belgeler gereklidir. Bu belgeler yurtdışı seyahati için, başvuru formu anne ve baba tarafından ya da yasal vasi tarafından imzalanması gerekmektedir. Eğer başvuruyu yapan kişi yalnızca birinin koruma altında ise bunu kanıtlayan belge hazırlanan belgeler arasında yer almalıdır. Yine başvuruyu yapan kişi çocuk ise ilgili anne ve babasının imzaladığı muvafakatname gerekmektedir. Bu muvafakatname ise noter onaylı olmalıdır. Ayrıca bu belgeler arasında yasal velisini gösteren belgeler (kimlik cüzdanı fotokopisi, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği) yer almalıdır.

Hollanda AB Vatandaşı Eşi Vizesi Alabilmek İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

Hollanda AB Vatandaşı Eşi Vizesi alabilmek için tüm evrakları tamamlasanız bile Hollanda Büyükelçiliği ve Konsolosluğu sizden evrak talebinde bulunabilmektedirler. Bu evraklı şu şekilde açıklayabiliriz:

 • Pasaport: Hollanda Vizesi ve Hollanda AB Vatandaşı Eşi Vizesi başvurusunda gerekli olan pasaportlar; son 10 yıl içerisinde çıkarılmış, en az iki sayfanın boş olması ve Hollanda seyahati dönüşü sonrası en az 3 ay geçerliliği olmasını gerektirir. Ayrıca deforme olmamış olması da oldukça önemli bir konudur.
 • Fotoğraf: Hollanda Vizesi ve Hollanda AB Vatandaşı Eşi Vizesi başvurularında gerekli olan biometrik fotoğraflar; 2 adet 3,5×4,5 ölçülerinde, Hollanda AB Vatandaşı Eşi Vizesi başvuru sahibinin güncel halini gösteren, en fazla 3 ay içerisinde çekilmiş, arka fonu beyaz olmalıdır. Ayrıca fotoğrafın, kişinin pasaportunda daha önce herhangi bir vize işlemlerinde kullanılmamış olması gerekmektedir.
 • Eski Pasaport: Eski pasaportlarınız ya da pasaportunuz yok ise Türkiye Cumhuriyeti Emniyet müdürlüğünden son 10 yıla ait giriş-çıkış tarihlerinizi gösteren döküm ve protokol yazısı belgeler arasında bulunmalıdır.
 • Gelir Durumunu Gösteren Belge: Yurtdışına gerçekleştireceğiniz seyahati maddi açıdan karşılayabilecek gelir durumu gösteren belgele bütünüdür. Bu belgeler; maaş bordrosu, kredi kartı hesap dökümü, banka hesap cüzdanı ve kira geliri gibi belgelerdir. Başvuruda bulunan kişinin kendine ait gelir durumu yok ise bu belgeleri geçiminizi sağlayan kişilerden almanız gerekmektedir.
 • Nüfus Kayıt Örneği: Nüfus dairesinden tüm aile ferlerinin (anne, baba, eş, çocuk) olduğu tam vukuatlı nüfus kayıt örneğidir.
 • Çalışma ve İzin Belgesi: Türkiye’de bağlı olduğunuz şirketin orijinal antetli kağıdına yazılmış izin belgesidir. Bu belgenin içerisinde vize müracaatında bulunan kişinin, adı, soyadı, seyahat amacı, seyahat tarihleri, iş yerindeki pozisyonu ve izin onayı yer alması zorunludur.
 • Emeklilik Belgesi: Emeklilik cüzdanı fotokopisi ve aylığınızın düzenli bir şekilde hesabınıza yattığını gösteren banka hesap dökümü gereklidir.
 • Hollandalı Eşe Ait Belge: Eşinizin Türkiye’de oturduğunu kanıtlayan belgelerdir. Bu belgeler; adına fatura, iş evrakları, ikametgah ve yabancı uyruklu ise oturum kartı gibi belgelerdir.
 • Belediye Davetiyesi: Hollanda’dan başvuruda bulunan kişiyi davet eden şahıstan 3 aydan eski olmayan, tam bir şekilde doldurulmuş ve belediye tarafından onaylanmış davetiyedir.
 • Ticari Davetiye: Hollanda’da ziyaret edeceğiniz şirketten adınıza imzalı davetiye zorunlu belgeler arasındadır. Bu davetiyede; davet eden şirketin ismi ve adresi, telefon numarası ve seyahat nedeni detaylı bir şekilde kağıtta belirtilmelidir.
 • Bilet: Gidiş-dönüş tarihleri ve bilet numarası belirtilmiş satın alınmış uçak biletidir. Ayrıca uçak bileti rezervasyonu seyahat sağlık sigortası poliçesi tarihleri ile uyumlu olmalıdır.
 • Otel faturası: Hollanda’da konaklayacağınız otelin ücretini ödediğinize dair faturayı Hollanda Konsolosluğuna iletmeniz gerekmektedir. Bunun yanında uçuş tarihleri ve seyahat sağlık sigortanız ile uyumlu olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.
 • Giriş-çıkış yazısı: Türkiye Cumhuriyeti Emniyet Müdürlüğünden son 10 yıla ait giriş çıkış tarihlerinizi gösteren belgedir.
 • Otel Rezervasyonu: Seyahat sağlık sigorta poliçesi ile uçuş tarihleri doğru orantılı olmalıdır.
 • Öğrenci Belgesi: Başvuruda bulunan kişi öğrenci ise öğrenci belgesinin orijinali ve yeni olması gerekli belgeler arasında yer almaktadır.
 • Faaliyet Belgesi: Şirketin sanayi ve ticaret odasından alınan orijinal yeni tarihli faaliyet belgesidir.
 • Sicil Gazetesi: Ticari sicil gazetesi başvuru esnasında gerekli olan belgelerdendir.
 • Hollanda’ya davet eden kişinin oturum kartı: Hollanda’ya davet eden kişinin eşinin oturum kartı ya da Hollanda pasaportunun fotokopisidir.
 • Hollanda’ya davet eden kişinin maaşı: Başvuruda bulunan kişiyi Hollanda’ya davet eden kişiye ait son 3 ayın maaş bordrosu gerekli belgelerdendir.
 • Hollanda’ya davet eden kişinin evlenme cüzdanı: Hollanda’ya davet eden kişinin evlenme cüzdanı fotokopisi gerekmektedir.