Hollanda Denizci Vizesi

Hollanda Denizci Vizesi

Hollanda Krallığı Kuzey Batı Avrupa’da yer alan bir ülkedir. Denizaşırı bir ülke olan Hollanda’nın Karayipler’de de toprağı bulunmaktadır. Almanya, Belçika ve kuzey denizi anakaranın komşu ülkeleri arasında yer almaktadır. Hollanda’nın anakara topraklarının yaklaşık %38’i deniz seviyesinin altında yer almaktadır. Bu yüzden ülkede fazlaca köprü ve kanal bulunmaktadır. Öte yandan Hollanda, kanal ülkesi olarak da dünyaya nam salmış durumdadır. Belçika ve Lüksemburg ile Benelüks ülkelerini oluşturmasının yanında önemli bir tarım ülkesi olarak da bilinmektedir. Anakaradan geçen 3 büyük nehir sayesinde ülkenin tarım hayatı oldukça önemli bir hal almaktadır. Bu sayede ülke topraklarının %32’si de tarım amaçlı kullanılmaktadır. Özellikle süt ve süt ürünleri tesisleşmeciliğin de ileri sevİyede yer almaktadır. Buğday, şeker pancarı, patates ve tahıllar Hollanda tarım ürünleri arasında en fazla ihraç edilen tarım ürünleri olarak göze çarpmaktadır. Öte yandan Hollanda madenler bakımından ise pek de göze çarpmamaktadır. Her ne kadar son yıllarda doğal gaz ve petrol yatakları bulunup işlenmeye başlanmış olsa da ülke ihtiyacını karşılayacak oranda değildir. Kömür yatakları ve tuz yatakları ise Hollanda yer altı kaynaklarının diğer kesimini ortaya koymaktadır.

Hollanda nüfusunun %40’lık kesimi ise sanayide çalışmaktadır. Bir su ülkesi olan Hollanda ekonomisinin can damarı ise gemi üretimidir. Bünyesinde 300 den fazla tersane bulundurması ise önemli bir gelir kaynağını ortaya çıkarmaktadır. Bunların yanında Hollanda sanayisi; elektrik ve elektronik aletleri fabrikaları, kamyon, uçak ve tren fabrikaları ile şekillenmektedir. Ayrıca ülkenin bir tarım ülkesi olduğunu da varsayarsak konserveciliğinde ülke ekonomisine önemli katkıda bulunduğunu söyleyebiliriz.

Hollanda ekonomisi dünya standartlarında güçlü ekonomiler arasında yer almaktadır. Uzun yıllar Avrupa ekonomisi arasında en ileri ülkeler arasında yer almıştır. Sanayi ürünleri, gemicilik, tarım ve bankacılık Hollanda ekonomisinin temel bileşenleri arasında yer almaktadır. Bu yüzden Hollanda dünyanın en fazla ihracat yapan 10 ülkesinden biri konumundadır. Ülkede genel olarak deniz iklimi görüldüğü için ılıman bir iklime sahiptir. Her mevsimde ziyaret edilebilme imkanı tanıyan Hollanda’nın en önemli şehirleri ise; Amsterdam, Den Haag, Eindhoven, Groningen, Rotterdam, Utrecht, Harlem ve La Haye’dir. Rotterdam şehri ise Avrupa’nın en büyük limanlarından biri olma özelliğine sahipken Hollanda ticaretinin rahatladığı önemli şehirler kategorisinde yer almaktadır.

Hollanda Vizesi Nedir ve Nereden Alınır?

Hollanda vizesi, Hollanda’ya farklı amaçlar için seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için zorunlu olan bir uygulamadır. Türkiye ve Hollanda arasında vize uygulaması bulunmaktadır. Hollanda vizesi olmayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Hollanda seyahatlerinin gerçekleşmesi mümkün değildir. Türkiye Cumhuriyeti resmi pasaporta sahip şahıslar (yeşil, gri, siyah) ise 90 günü geçmemek koşulu ile Hollanda vize işlemlerinden muaftır.

Hollanda vizesi, Hollanda vize işlemleri için çalışmalar yürüten kurumlar aracılığıyla da alınmasının yanında, Hollanda Konsolosluğu da haftanın belirli gün ve saat aralığında kişisel başvuruları kabul etmektedir. Hollanda vizesi için seyahat başlangıç tarihinizden minimum 15 gün önce başvurmuş olmanız seyahat tarihinizde bir aksaklık çıkmamasını sağlayacaktır.

Hollanda Denizci Vizesi Alabilmek İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

Hollanda Denizci Vizesi, alabilmek için çeşitli evrakları bir araya getirmeniz gerekmektedir. Bunlar;

  • Pasaport: Hollanda Denizci vizesi alabilmek için pasaportunuz planlanan dönüş tarihinden minimum 3 ay daha geçerli olması oldukça önemlidir. Öte yandan bünyesinde en az 2 boş sayfası olan zorunlu ve 10 yıldan eski olmamalıdır. Eğer pasaportunuzun veriliş tarihi 10 yıldan fazla ise başvuru işlemlerini gerçekleştirmeden önce yenilemeniz gerekmektedir. Ayrıca pasaportunuzda vize işlenmiş sayfalarının fotokopileri de evraklar arasında yer almalıdır. Eski pasaportunuza işlenmiş Schengen vizeleri, İngiltere, Kanada ve Amerika vizeleri de mevcut ise bu vizeleri de fotokopi şeklinde sunmanız gerekmektedir.
  • Vize Başvuru Formu: Hollanda Denizci vizesi için eksiksiz ve doğru bilgiler ile Schengen vize başvuru formu doldurmanız gerekmektedir. Başvuru işlemlerini gerçekleştiren kişi tüm bölümleri doldurduktan sonra formda imza gereken yerlere kesinlikle imzasını atmalıdır. Başvuru yapan kişi reşit değilse imza bölümünü anne ve babası imzalamalıdır.
  • Biometrik Fotoğraf: Başvuruyu yapan kişinin yüzü fotoğrafta net bir şekilde belli olmalıdır. 6 aydan eski olmayan Schengen fotoğraf ölçülerine göre biometrik fotoğraf kullanmanız gerekmektedir.
  • Denizci Cüzdanı: Başvuru sahibi denizci cüzdanının aslı ve fotokopisi evraklar arasında yer almalıdır.
  • İşverenden Alınan Yazı: Kişinin bağlı olduğu şirketin antetli kağıdına yazılmış ve yetkili kişiler aracılığıyla imzalanmış olmalıdır.
  • Türk Şirketinden Alınan İmza Sirküleri: Hollanda Denizci vizesine başvuran kişi Türk şirketinden imza sirküleri alması zorunludur.
  • Hollanda’daki Şirketten Alınan Garanti Yazısı: Hollanda’da yer alan şirketin antetli kağıdına yazılmalı ve imzalanmalıdır. Garanti yazısında Hollanda gemici vizesine başvuruda bulunan kişinin kişisel bilgileri, seyahat edeceği tarihler ve pasaport numarası belirtilmelidir.
  • İş Sözleşmesi: Hollanda denizci vizesi için iş sözleşmesi ya da SGK hizmet dökümü ile SGK işe giriş bildirgesi gerekli evraklar arasında yer almaktadır.
  • Yabancı Uyruklu Vatandaşlar: Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu vatandaşlar Hollanda Denizci vizesine başvuruda bulunurken tüm bu evrakların yanında oturum kartlarını da yanlarında bulundurmalıdırlar.