Hollanda Şoför Vizesi

Hollanda Şoför Vizesi

 

Hollanda Şoför Vizesi, yabancı ülke vatandaşlarının sınırlı bir süre Hollanda’yı ziyaret etmesine izin vermektir. Bu vize çeşidi, Türkiye’de kayıtlı araçlar ile Hollanda’ya uluslararası yolcu ve kargo taşımacılığı hizmetleri veren sürücüler için geçerlidir. Bu yüzden başvuruda bulunan kişiler bu kategoriye girdiklerini gösteren belgeleri yetkili kişiye sunmalıdır. Hollanda Vizesi başvuru merkezlerinde ise bölge sınırlaması mevcut değildir. Başvuru yapan kişiler istedikleri zaman başvuru merkezinden başvurularını yapabilmekte ve pasaportlarını teslim alabilmektedirler. Schengen vizesi ise yabancı ülke vatandaşlarının Hollanda’yı ve Schengen Bölgesi’nde yer alan ülkeleri ziyaret edebilmeleri için verilen vize çeşididir. Eğer bir Schengen Bölge’sinde uzun bir süre (90 günden fazla) kalmak istiyorsanız direk olarak Hollanda Başkonsolosluğu’ndan veya Elçilik uzun dönem vizeye başvuru yapmanız gerekmektedir.

Hollanda Şoför Vizesi Başvurusu

Hollanda şoför vizesi başvurusu yapmak adına bazı konular mevcuttur. En başta şoför vizesi hususi araçlarla (tır) Schengen’e üye olan ülkelere giriş yapmak ve Schengen’e üye ülkelerden varılacak noktaya gitmek için alınan vize çeşididir. Bu gibi vize türüne çoğunlukla Türkiye’de kaydı bulunan araçlarla Hollanda’ya uluslararası yolcu ve yük taşıyan şoförler başvuru yapabilmektedir. Bu amaç doğrultusunda Hollanda Şoför Vizesi için başvuru yapmanız gerekmektedir.

Hollanda Şoför Vizesi için gerekli olan evraklar diğer vize türlerine göre farklılık göstermektedir. Şoför vizesi evraklarınızı düzenlerken güncel ve doğru bir şekilde bir araya getirmeye özen göstermelisiniz. Çünkü bu belgeler başvuru esnasında teslim edildikten sonra Hollanda Konsolosluğu sizden ek belge talebinde bulunabilir. Bu tarz durumlarda konsolosluk tarafından talep edilen belgeleri en kısa süre içerisinde bir araya getirip teslim etmeniz gerekmektedir. Bunların yanında elinizde mevcut olan pasaporttaki isim kimlik bilgileriniz ile uyuşmuyor ise başvuru öncesi pasaportunuzu güncellemelisiniz. Eğer kimlik bilgilerinizi güncellemezseniz başvurunuz işleme konulmamaktadır. Ayrıca 2015 sonrası alınmış VIS yazılı Schengen vizeniz var ise yeniden parmak izi vermenize gerek yoktur. Fakat müşteri temsilcinizle yapacağınız görüşmede parmak izi durumunu belirtmenizde fayda vardır. Eğer 2015 tarihinden sonra aldığınız bir Schengen vizesi mevcut ise belgelerinizi kargo aracılığıyla size en yakın vize merkezi ofislerimize yollamanız yeterli olacaktır.

Hollanda Şoför Vizesi Alabilmek İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

 • Pasaport: Öncelikle Hollanda vizesi ya da Hollanda şoför vizesine başvuracak kişinin pasaportu 10 yıldan eski olmamalıdır. Bunun yanında pasaportunuzda 2 adet boş vize sayfası bulunmalıdır. Hatta planlanan dönüş tarihinden itibaren minimum 3 ay daha geçerli olmalıdır. Ayrıca yeni pasaportun ve eski pasaportun tüm işlenmiş sayfalarının fotokopileri; hatta mevcut ise diğer Schengen, İngiltere, Kanada ve Amerika vizelerinin fotokopileri de zorunlu belgelerdendir.
 • Vize Başvuru Formu: Hollanda vizesi ya da Hollanda şoför vizesine başvuracak kişinin kişisel bilgilerini içeren, dikkatli bir şekilde doldurulmuş, eksiksiz ve imzalanmış Schengen vize başvuru formudur. Başvuru yapan kişi 18 yaşının altında ise başvuru formuna anne ve babanın imzası olmalıdır.
 • Fotoğraf: Bir adet biometrik fotoğraf, 6 aydan eski olmayan, arka fon beyaz ve yüzün tam şekilde görünür olması oldukça önemlidir.
 • Seyahat Sağlık Sigortası: Bütün seyahat süresini içeren, acil tıbbi bakım, acil hastane, ülkeye geri dönüş masraflarını kapsayan 30000 £ tutarında, Schengen bölgesinde geçerlidir uyarısı yer alan seyahat sağlık sigortasıdır.
 • Uçak Bileti Rezervasyonu: Gidiş-geliş uçak rezervasyonu ya da ulaşım aracına dair (ehliyet, ruhsat, araç sigortası) belgelerdir.
 • Otel Rezervasyonu: Bütün rezervasyon sürecini içeren onaylı otel rezervasyonu, otel rezervasyon tarihlerinin, gidiş-dönüş uçuş tarihleri ile uyumlu olması zorunludur. Eğer diğer Schengen ülkeleri de ziyaret edilecekse seyahat programınızı evraklar arasına eklemenizde fayda vardır.
 • Ticari Davetiye: Hollanda’da iş yapacağınız şirketten ya da kurumdan adınıza antetli kağıtta imzalı davetiyedir. Davet eden şirketin veya kurumun masrafların kim tarafından karşılanacağı, seyahat tarihleri, iletişim bilgileri, konaklama bilgileri ve nedenleri detaylı bir şekilde belirtilmelidir.
 • Maaş Bordrosu: Son 3 aylık olması zorunludur.
 • Başvuruda bulunan kişi çalışan ise; İşvereninden antetli kağıtta iş yerindeki pozisyonu, seyahat amacı ve seyahat tarihlerini içeren görev belgesi, SGK işe giriş bildirgesi ve A4 hizmet dökümü gerekli belgeler arasında yer almaktadır.
 • İş yeri sahibi ise ticaret gazetesi kaydı, şirket imza sirküleri, ilgili meslek odası sicil kaydı ve vergi levhası gerekli belgeler arasındadır.
 • Kamu personeli ise bağlı olduğu kurumdan yazı gerekmektedir.
 • Emekli ise emeklilik belgesi ve emekli banka cüzdanı gereklidir.
 • Öğrenci ise Türkiye’de yer alan okulundan öğrenci olduğunu gösteren belge ve okul izin belgesi gereklidir.
 • Kişi çalışmıyor ise geçimini sağlayan kişinin evrakları gerekmektedir.
 • Başvuruda bulunan kişi şoför ise şirket teminat yazısı, şirketin çalışanı olduğuna dair UND tarafından verilen teminat yazısı, çalışanların/şoförlerin listesi, Hollanda’daki şirketten davet mektubu, C2 belgesi, İş ortaklığı belgesi ve uluslararası ehliyet önemli belgeler arasındadır.
 • Finansal Durumu Gösteren Belgeler: Başvuruda bulunan kişinin mali durumunu gösteren son döneme ait gerekli belgelerdir. Bunlar; ruhsatlar, kira kontratları, banka hesap dökümleri, tapular ve şirketin hesap cüzdanıdır.