Hollanda Turist Vizesi

Turistik Vize Başvuru Bilgileri

Hollanda Turist Vizesi

Hollanda Turist Vizesi (Schengen vizesi) 180 gün için 90 gün boyunca Hollanda’da kalma imkânı tanımaktadır. Aynı zamanda Schengen ülkelerine de kolaylıkla seyahat etmenizi sağlamaktadır. Fakat bu süre tabi ki de kişinin 90 gün boyunca Hollanda’da kalacağı anlamına gelmemektedir. 90 günlük süre zarfında dilekçenizde belirttiğiniz tarihler arasında Hollanda ve Schengen ülkelerinde kalma fırsatını yakalayabilirsiniz. Bunun yanında diğer bir Schengen ülkesinden aldığınız Schengen vizesi ile de Hollanda’ya giriş yapma imkânına sahip olabilirsiniz. Fakat bu seçenek çok da tavsiye edilmemektedir. Nedeni ise Schengen ülkelerine yapacağınız seyahatler için vize taleplerinizi olumsuz sonuçlanabilmesindendir.

Hollanda vize başvuru formunun yanında Schengen vize başvuru formunda yer alacak olan bilgilerin, Hollanda Turist Vizesi için sunulacak olan gerekli belgelerle uyuşması Hollanda vizenizin durumunu olumlu yönde etkileyecektir. Aksi takdirde belgelerde ve formda belirttiğiniz bilgiler arasında herhangi bir uyumsuzluk vize reddi almanıza sebep olabilir.

Hollanda Turist Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Hollanda Konsolosluğu’na veya Büyükelçiliği’ne vize başvurusu yapacak kişiler ve Hollanda Konsolosluğu’na konsolosluk işlemleri için başvuru yapan Hollanda vatandaşları, başvurularını ikamet ettikleri ilde veya bu ile en yakın olan Hollanda Konsolosluğu’na yapmaları gerekmektedir.

Hollanda Konsolosluğu’na vize veya konsolosluk işlemleri için başvuru yapacak kişiler başvurularını gerçekleştirmeden önce, işlemlerinin hangi Hollanda Konsolosluğu’nun yetki alanına girdiğini öğrenmeleri gerekmektedir.

Hollanda Turist Vizesi Alabilmek İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

Hollanda Vizesi, kişilerin Hollanda’ya girebilmeleri için ülkenin yüksek makamlarından aldıkları resmi izindir. Bu vizenin elde edilebilmesi için gerekli bazı evraklar mevcuttur. Bu evraklar nelerdir diye soracak olursanız eğer aşağıdaki yazımızda sizlere bu konu hakkında bilgi verdik. Hadi gelin birlikte bakalım.

 • Pasaport: Hollanda Turist Vizesi (Schengen vizesi) başvurusunda gerekli olan pasaportlar; son 10 yıl içerisinde çıkarılmış, en az iki sayfanın boş olması, deforme olmamış ve Hollanda seyahati dönüşü sonrası en az 3 ay geçerliliği olması gerekmektedir.
 • Biometrik Fotoğraf: Hollanda Turist Vizesi (Schengen vizesi) başvurularında gerekli olan biometrik fotoğraflar; 2 adet 3,5×4,5 ölçülerinde, Hollanda turist vizesi başvuru sahibinin şimdiki halini temsil eden, en fazla 3 ay içerisinde çekilmiş, arka fonu beyaz ve kişinin pasaportunda yer alan daha önce almış olduğu herhangi bir vize işlemlerinde kullanılmamış olması gerekmektedir.
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi: Hollanda Turist Vizesi işlemlerini yapacak olan bir kişi güncel tarihli, aile ve ikamet ettiği adres bilgilerini içeren düzgün bir şekilde düzenlenmiş tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, ön ve arka yüz bilgilerini içeren nüfus cüzdanı fotokopisinin olması oldukça önemlidir.
 • Finansal Durumu Gösteren Belgeler: Hollanda vizesi ya da Hollanda Turist Vizesi için işlemlerde bulunacak kişi son 3 aylık maaş bordroları, bağlı olduğu kurum tarafından kaşe atılmış olmalı ve ıslak imzalı olmalıdır.

Hollanda Turist Vizesi (Schengen vizesi) işlemlerini yapacak olan kişinin son 3 aylık aktif banka hesap özetinin olması da gerekmektedir. Kişinin kendine ait olan banka hesap özeti son 3 aylık aktif banka hesap hareketlerini içermelidir. Bunun yanında hesabında en az 3000 TL bakiyesi olmalı, banka ıslak imza, kaşe ve banka imza sirküleri ile hazırlanmış olmalıdır. Hatta Hollanda Turist Vizesi işlemlerini gerçekleştirecek olan kişi adına varsa araç ruhsatı, tapu, kredi kartı ekstreleri ve kira gelirleri de zorunlu evraklar arasında yer almaktadır.

 • Hollanda Turist Vizesi Başvurusu Yapacak Kişinin Vize Talebini Belirten Dilekçe: Hollanda Turist Vizesi başvurusu yapacak kişinin bağlı olduğu kurumun ya da şirketin antetli kağıdına şirket yetkilisi/işvereni tarafından bu şirketin antetli kağıdına Hollanda Konsolosluğuna/elçiliğine hitaben yazılmış olması gerekmektedir. İşveren tarafından ya da şirketin imza atma yetkisi bulunan kişi tarafından kaşe ve ıslak imza atılarak onaylanmış olması oldukça önemlidir.

Hollanda Turist Vizesi Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekeneler

Hollanda Konsolosluğuna veya Büyükelçiliğine hitaben yazılacak vize talep dilekçesi; vize başvuru sahibinin meslek ve görev bilgilerini, maaş bilgilerini, Hollanda’ya gerçekleştireceği seyahatin tarih aralıklarını ve söz konusu seyahatin kim tarafından finanse edileceği bilgilerinin bildirilmesi gerekmektedir.

 • Kişi devlet dairesi çalışanı ise bağlı olduğu kurumun antetli kağıdına, ıslak imza ve mühürlü bir şekilde hazırlanmalıdır.
 • Kişi işveren ise şirketinin antetli kağıdına yukarıda belirtilen dilekçe içeriklerini de hesaba katarak kendi adına hazırlayabilmektedir.
 • Kişi emekli ise yukarıda belirtilen dilekçe içerik bilgilerini beyan ederek şahsen yazabilmektedirler.
 • Kişinin eğer mevcut ise diğer Schengen ülkelerine olan seyahatinin detaylarını açıklayan dilekçe,
 • Kişinin bağlı olduğu kuruma dair bilgileri doğrulayan belgeler gereklidir,
 • Vergi levhası – Hollanda Turist Vizesi başvurusunda bulunulacak yıldan bir önceki yıla ait vergi beyanı bilgilerini içeren belge,
 • Faaliyet belgesi – Hollanda Turist Vizesi başvurusunda bulunulacak kişinin son 3 yıl içerisinde aldığı herhangi bir Schengen Vizesi yoksa bağlı olduğu kuruma dair faaliyet belgesinin aslı gösterilmelidir.
 • Kişinin şirkete bağlılığını doğrulayan belgeler,
 • Şirketin imza sirküleri – Hollanda Turist Vizesi işlemlerinde bulunacak kişinin bağlı olduğu kurumda imza atma yetkisi olan kişilerin imzalarını göstermektedir.
 • Şirketin ticaret sicil gazetesi – Hollanda Turist Schengen Vize işlemlerini gerçekleştirecek olan kişinin bağlı olduğu kurumda isim ve unvan değişikliği mevcut ise Sicil gazete bu bilgileri kapsamaktadır.

Add comment