İngiltere Ticari Vize

Ticari Vize Başvuru Bilgileri

İngiltere Ticari Vize

İlgili konsolosluk birimlerinin belirlediği koşullara göre İngiltere ticari vize başvurusu alınmaktadır. Türkiye çapında İngiltere vize başvuruları online sistem üzerinden alınmaktadır. Online sistem üzerinden  randevu alarak vize başvuru sahibinin durumuna göre konsolosluk birimlerinin belirlediği evraklar ile başvuru yapılması gerekmektedir. Vize başvuru sahiplerinin işlemleri tamamlayabilmesi için ilgili birimlere parmak izi vermesi gerekmektedir.Başvuru için konsolosluk tarafından istenilen evrakları görüntülemek ve başvuru formlarını incelemek için ilgili sekmelere geçiş yapınız.

Vize süreleri başvuru sahiplerinin taleplerine göre Konsolosluk birimlerinin insiyatifi doğrultusunda belirlenmektedir. Başvuru sahipleri geçerli olacak vize süresini belirleyerek bunu ispatlayacak belgeler sunması gerekmektedir. Bu süreler en az 6 aylık, en çok 10 yıllık olarak verilmektedir.

İngiltere vize başvuruları bölge gözetmeksizin(Ekspres vize hariç) alınmaktadır. İstediğiniz şehirden randevunuzu alabilir vize başvuru sürecini başlatabilirsiniz. İngiltere vize başvurularının sonuçlanma süresi ortalama 21 günde sonuçlanmaktadır. Bu yüzden seyahat planlarınızın aksamaması için başvurunuzu seyahat başlangıç süresinden en az 1 ay öncesinden yapmanız gerekmektedir. Daha önce alınmış bir İngiltere vizeniz var ise bu ortalama süre 10 güne kadar düşmektedir.

İngiltere İş Ziyaretçi Vizesi

Birleşik Krallık topraklarına toplantı, iş görüşmesi, fuar gezisi, akademik araştırma, uluslararası ticari organizasyonlara katılım amacı ile seyahat etmeyi planlayan kişilerin başvurması gereken vize türü İngiltere İş Ziyaretçi Vizesidir. Diğer bir ası Bussines Visitor Visa’dır. Bu vize çeşidi kısa süreli bir vize türüdür ve tek girişli veya çok girişli olarak verilebilmektedir. Ancak iş ziyaretinde bulunacak kişinin uzun bir süre seyahatlerini sürdürmesi gerekiyor ise kişi gerekçesini belgelendirerek uzun süreli vize başvurusu da yapabilmektedir. Uzun süreli vize için 1, 2, 5 ve 10 yıllık olmak üzere farklı seçenekler mevcuttur. Fakat kişi uzun süreli vize sahibi sahi olsa İngiltere’de kalma süresi maksimum 6 aydır. 6 ay dolmadan ülkeyi terk etmesi gerekmektedir.

Birleşik Krallık vizesi Schengen vizesi kapsamında değildir ve bu vize ile Schengen ülkelerine giriş yapmak mümkün değildir. Birleşik Krallığa seyahat edecek umumi (bordo), hususi (yeşil) ve gri pasaport sahibi kimselerin Genel Ziyaretçi Vizesi almaları gerekmektedir. Diplomatik (siyah) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydı ile vizeden muaftırlar.

İngiltere Genel Ziyaretçi Vizesi Hazırlanması Gereken Evraklar

İngiltere İş Ziyaretçi vizesine başvuran kişi, başvuru esnasında evrakların asıllarının yanında fotokopilerini de yanında hazır bulundurmalıdır. Vizeyi verecek olan yetkililer İngiltere Sınır Güvenlik Dairesi (Border Agency) memurları olacağından belgelerin İngilizce olması ya da İngilizce tercümelerinin de bulundurulması gerekmektedir. Tercüme belgesi tercümanın adı, adresi, aslına uygun tercüme ettiğine dair şerh bulundurmalıdır. Başvuru yapılmadan hazır olması gereken evraklar şu şekildedir:

Pasaport: İçerisinde en az 2 boş sayfa bulunmalı ve başvurulacak vizenin bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay daha geçerlilik süresi olmalıdır. Eski pasaportlarında başvuru esnasında sunulması gerekmektedir.

Davetiye: İngiltere’ye davet eden kişi/kurum/kuruluş tarafından hazırlanması gereken bir belgedir. Davet edilen kişinin bilgilerini, seyahat amacını, süresini ve sponsorunu belirtmelidir. Davet eden kişiye ait bilgiler de yer almalı ve iletişim bilgileri ve unvanı bulunmalıdır. Şirket davet ediyor ise bu belge şirketin antetli kağıdına basılı olmalıdır. Davet eden kişi vatandaşlık bilgilerini de davetiye ile birlikte paylaşmalıdır. Ticari bir organizasyon için bir davetiye söz konusu ise organizasyona ait bilet vb. gerekli evraklar bulundurmalıdır.

Finansal Dokümanlar: İngiltere seyahati yapacak kişinin bu seyahati finanse edeceği paranın bulunduğu kişiye ait son 6 aylık hesap hareketliliklerini gösteren hesap cüzdanı ya da hesap dökümü. Bunun yanında son 3 aylık maaş bordrosu ve çalıştığı kurumdan alınan kişinin ne zamandan beri hangi pozisyonda çalıştığını belirten içerisinde şirketin ve imzalayanın iletişim bilgilerinin bulunduğu bir belge.

Kişinin seyahati birinci derece bir akrabası tarafından karşılanacak ise (sponsor olunacaksa), sponsor olacak kişinin İngiltere’de yaşadığına dair belgeler (oturma izni, elektrik faturası vs) ve yanı sıra sponsor olacak kişinin 3 aylık maaş bordrosu.

Meslek ile ilgili dökümanlar: Kurum ya da kurum yetkilisi tarafından şirketin antetli kağıdına hazırlanmış, izin yazısı, maaş ve pozisyon bilgisi, iş devam taahhüdü gibi bilgileri içermelidir. Bu belgenin yanı sıra SGK dökümü ve güncel bilgilerden oluşan iş yerine dair evraklar da teslim edilmelidir. Tüm bu belgeler yine İngilizce olmalıdır.

İstenebilecek ek evraklar: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayıp Türkiye’de ikamet eden vatandaşlar iççin Türkiye’deki oturma izinleri talep edilebilir. Başvuru yapan kişinin araç bina arsa gibi varlıklarının tapuları talep edilir. Erkek başvuru sahipleri için askerlik durum belgesi hazırlanmalıdır. Gidiş dönüş uçak biletleri ve otel rezervasyonları da başvuru evrakları içerisinde yer almalıdır.

Online İngiltere Vize Başvurusu

İngiltere İş Ziyaretçi Vizesi için konsolosluğa gitmeden ve diğer işlemlere başlamadan önce online İngiltere vize başvuru formunun (VAF1C başvuru formu) doldurulması gerekmektedir. Bunun için öncelikli olarak resmi site üzerinden hesap oluşturmalıdır. Ardından başvurulan vize seçeneğinden iş ziyaretçi vizesini seçmek gerekmektedir. Vize başvuru formu doldurulurken sorular seyahat amacı desteklenecek şekilde cevaplanmalıdır ve tüm yanıtlar İngilizce olarak verilmelidir. Nihai olarak sign declaration bölümüne tıklanarak formun onaylanması gerekmektedir.

İngiltere Vizesi almak için vize başvuru merkezlerinden birine gidilmeli ve gitmek için de önce randevu alınmalıdır. Bulunulan ildeki veya ikamet edilen ile yakın illerdeki İngiltere vize başvuru merkezlerinden İngiltere vize başvurusu yapılmalıdır. İngiltere vize başvuru merkezi bulunan illerimiz, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Gaziantep ve Antalya’dır.

Biyometrik Veriler

İngiltere Vizesi alabilmek için başvuran kişinin parmak izi ve yüz resmi gibi biyometrik bilgilerini ibraz etmesi gerekmektedir. Bu işlemlerin yapılabilmesi için başvuran kişi mutlaka şahsen başvuru merkezine gitmelidir. Merkezlere mesai saatleri dışında gitmek isteyen kişiler prime time appointment system üzerinden ek bir ücret karşılığı istediği saatte gidip işlemlerini halledebilmektedir.

Öncelikli İngiltere Vize Hizmeti

Normal süreçte başvurulan bir İngiltere Vizesi en erken 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Fakat süreci kısaltmak için priority service adı verilen hizmetten ek bir ücret karşılığı faydalanılabilmektedir ve bu sayede işlemler daha kısa sürede sonuca bağlanmaktadır. Fakat unutmamak gerekir ki bu servis yalnızca süre ile alakalıdır vizenin olumlu veya olumsuz sonuçlanmasına herhangi bir katkısı yoktur. Ekspres Vize alarak kişinin vize işlemlerinin 5 iş günü içerisinde sonuçlanması mümkündür.

Süper Öncelikli İngiltere Vize Hizmeti

Süper öncelikli vize hizmeti de ek ücret karşılığı verilen bir hizmettir ve vize başvurusunun 24 saat içerisinde sonuçlanmasına olanak tanır. Ekspres İngiltere vizesi sadece İstanbul İngiltere Vize Başvuru Merkezi tarafından verilmektedir diğer illerde bu hizmetten yararlanmak mümkün değildir.

Bürokrasiyle Uğraşmayın, Profesyonellere Bırakın

İngiltere konsolosluğu, İngiltere ticari vize başvurularını çok inceleyip, sorguluyor. Belgelerin titizlikle ve detaylı olarak hazırlanmasına dikkat ediyorlar. Tüm vize işlemleriniz için DataGlobal Vize Hizmetleri’ne başvurabilirsiniz.

İngiltere Ticari Vize 2021

Birleşik Krallık Devleti topraklarına iş toplantısı/konferansa katılım, iş görüşme randevusu, uluslararası ticari organizasyonlarına katılım veya akademik araştırma amacıyla seyahat etmek isterseniz  İngiltere ticari vize 2021 yılı için gerekli olan evrakları hazırlamanız  gerekiyor. Diğer adıyla İş Ziyaretçisi Vizesi (Business Visitor Visa) olan bu vizeye akademisyen, doktor ve diş hekimleri de başvurabiliyor.

Ticari Vizenin Özelliği Nedir?

Ticari vize, kısa süreli tek veya çok girişli özelliklidir. İngiltere’ye düzenli olarak seyahat ediyorsanız, seyahat nedeninizi belgelerle beyan ederek uzun süreli ticari vizeye başvurabiliyorsunuz. 1, 2, 5 ve 10 yıllık ticari başvurusu seçenekleriniz bulunuyor. Fakat bu sürelerin tamamında ülkede kalamıyorsunuz. Azami 6 ay süreniz bulunuyor. Bu süreni sonunda İngiltere’den çıkış yapmanız gerekiyor.

İngiltere, Avrupa Birliği üyesi olmadığı için ticari vize schengen özelliği taşımıyor. Bu nedenle İngiltere’den başka bir Avrupa Birliği ülkesine geçecekseniz Schengen Vizesi almalısınız.

Ticari Vizesi 2021 Başvurusunda İstenen Belgeler Nelerdir?

İngiltere’ye ticari vize başvurusunda bulunabilmeniz için en önemli belgi davetiyedir. İngiltere’den herhangi bir ticari işletme veya tüzel kişiden sizin adınıza davetiye mektubu olmazsa bu vizeye başvuramıyorsunuz. Ticari vizede sizden istenen belgeler şunlardır;

Pasaport; pasaportunuzun geçerlilik süresi seyahatinizin bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay olma şartı aranıyor. Pasaportun son 10 yıl içerisinde düzenlenmiş, deforme olmamış ve vize basılabilmesi için en az 2 boş sayfasının bulunması zorunludur. Varsa eski pasaportunuzu da sunmanız gerekiyor.

Davetiye Mektubu; ticari vize başvurusunda bulunabilmeniz için kurum/kuruluş veya kişilerden sizin adınıza yazılmış davetiye mektubu almalısınız. Davetiye orijinal başlıklı kâğıda, imzalı ve kaşeli olmalıdır.

Davetiyenin içeriğinde; kişisel ve iletişim bilgileriniz, seyahatinizin nedeni, sponsoru, İngiltere’yi ne zaman terk edeceğiniz açıkça belirtilmelidir. Davet eden kurum/kişinin de kimlik ve iletişim bilgileri, şirket pozisyonu ve vatandaşlık statüsü bulunmalıdır.

Ticari bir organizasyon/fuara katılım davetiyesi aldıysanız; davetiye, giriş bileti/kartı gibi dokümanları sunmalısınız.

Finansal Dokümanlar; size davetiye mektubu gönderen kurum/kişinin tüm masraflarınızı karşıladığına dair bir dilekçe yazmaları gerekiyor.

Ticrai vizeye başvurduğunuzda seyahat süresi boyunca yeterli maddi kaynağa sahip olduğunuzu gösterir banka hesap dökümünü de ibraz etmek zorundasınız. Sunduğunuz banka hesap dökümü şahsi hesabınız olmalıdır. Bankadan imzalı kaşeli olarak almayı ihmal etmeyin.

Meslekle İlgili Dokümanlar; sizin adınıza yazılmış işveren izin yazısı; detaylı iş pozisyonunuzu, maaş bilgisini, şirketteki çalışma sürenizi, izinli olduğunuz tarihleri ve işe devam taahhüdünü içermelidir. Bununla birlikte SGK İşe Giriş Bildirgesi ve SGK Hizmet Dökümü almanız da gerekiyor.

Nasıl Başvurabilirsiniz?

Gerekli belgeleri hazırladıktan sonra, online başvuru formunu doldurup, mülakat için randevu alıyorsunuz. Randevuya gitmeden önce vize harcını yatırmayı unutmayınız. Hangi süreç için başvurduysanız onun harcını yatırıyorsunuz. Bütün bu işlemleri yaptıktan sonra size en yakın başvuru merkezine gidiyorsunuz.

Başvuru Merkezleri; Türkiye genelinde Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Gaziantep, İstanbul ve İzmir’de başvuru merkezleri bulunuyor.

Başvuruda dikkat etmeni gereken hususlar; Hazırladığınız bütün belgelerin asıllarıyla birlikte birer fotokopisini de yanınızda bulundurmalısınız. İngilizce olmayan ek belgelerin tercümesinin de bulunması zorunludur. Tercüme yaptırdığınız belgeler için, tercümanın adı, iletişim adresi ve aslına uygun tercüme edildiğine dair tasdik şerhi bulunması önemlidir.

Ticari vize başvurusunu vekalet vererek aracı kurumlara da yaptırabiliyorsunuz. Başvuru sürecinde siz herhangi bir işlem yapmıyorsunuz. Sadece biyometrik veri kaydınızın alınabilmesi başvuru merkezine gitmeniz gerekiyor.

İngiltere ticari vizesi kaç günde çıkar?

İngiltere ticari vizesinin sonuçlanma süresi vize randevusundan sonra 21 gündür (15 iş günü). İngiltere’ye acilen ticari ziyarette bulunmak isteyen kişiler ekspres başvuru ile vizelerini 48 saat içinde alabilirler. Hızlı İngiltere vize başvurusu hakkında detaylı bilgi için Dataglobal çağrı merkezini arayınız.

İngiltere ticari vize davetiyesi nasıl alınır?

İngiltere ticari vize davetiyesi İngiltere’de ticari faaliyet içinde bulunan şirketten alınmaktadır. Eğer fuar veya etkinlik katılımı söz konusu ise ilgili kurumlardan alınmaktadır. Davetiyede ticari faaliyetin içeriğini etkinliğin tarih aralığını içermelidir. Davetiyeyi gönderen kurum yetkilisinin kimlik fotokopisi ile birlikte gönderilmelidir. Davetiye şirketin veya kurumun antetli kağıdına yazılmalı ve firma kaşesi ve yetkili imzasını içermelidir. Davetiye mail ortamında gönderilebilmekte, mail çıktısı kabul edilmektedir.

İngiltere ticari vizesi ile başka hangi ülkelere gidebilirim?

İngiltere ticari vizesi ile Birleşik Krallık sınırları içindeki İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’ya seyahat edilebilmektedir. Bu ülkelere seyahat etmek isteyen kişilerin vize işlemleri İngiltere Konsolosluğu tarafından kabul edilmektedir.

İngiltere ticari vize işlemlerinde parmak izi vermek zorunlu mu?

Vize başvuru sahibi İngiltere ticari vize randevusuna şahsen giderek parmak izini ibraz etmelidir. Parmak izi her yeni vize başvurusunda Konsolosluk tarafından talep edilmektedir. Daha önceden İngiltere ticari veya turistik vizesi almış olsanız dahi değişmemektedir. Pasaport işlemlerinde vermiş olduğunuz parmak izi İngiltere vize işlemlerinde geçerli değildir. Herhangi bir Schengen ülkesinin vizesi için vermiş olduğunuz parmak izleri İngiltere vize işlemlerinde geçerli değildir.

Schengen vizesi ile İngiltere’ye seyahat edebilir miyim?

Schengen vizesi ile İngiltere’ye seyahat etme imkanınız bulunmamaktadır. İngiltere vizesi ile de Schengen bölgesindeki ülkelere seyahat edemezsiniz. Scgengen ülkelerinin ve İngiltere’nin vize prosedürleri birbirinden ciddi farklılıklar içermektedir.

İngiltere ticari vizesini ne kadar süre ile alabilirim?

İngiltere ticari vizesini, 6 ay, 1 yıl, 2 yıl, 5 yıl veya 10 yıllık talep edebilirsiniz. Ticari ilişki içinde bulunduğunuz İngiltere’deki kurum veya kurumlarla iş yapma potansiyelinizi ve ticari ilişkinizi belgeleyen evrakları ibraz ederek uzun süreli vize talebinde bulunabilirsiniz. Ne süreyle vize alırsanız alın İngiltere sınırları içinde kalma süreniz senede 6 ayla sınırlıdır.

İngiltere ticari vizesi ücreti yılında ne kadar?

Ticari vize ücreti İngiltere Konsolosluğu vize harç bedeli, başvuru merkezi hizmet ücreti ve Dataglobal işlem ücretlerini içermektedir. Vize reddi durumunda geri iade yapılmamaktadır. Vize ücretleri hakkında detaylı bilgi için lütfen Dataglobal temsilcimizden bilgi alınız.

Add comment