İngiltere Vizesi

Vize Başvuru İşlemleri

DataGlobal İngiltere Vize Servisine Hoşgeldiniz.

İngiltere konsolosluk veya büyükelçilik birimlerine yapılacak olan vize başvurularında yetkili olan DataGlobal vize servisinin deneyimli müşteri temsilcileri seyahat türüne ve başvuru sahibinin mesleki durumuna göre başvuru evraklarını belirler. Ardından vize randevusu istenilen tarihte adınıza alınır, vize başvuru süreci başlatılır ve süreç başından sonuna kadar takip edilir. Böylelikle vize başvuru sürecinde ortaya çıkabilecek sorunlar en sağlıklı şekilde çözümlenir. En doğru biçimde vize başvurunuzu yapmak için Dataglobal çağrı merkezini arayabilirsiniz.

İngiltere Vizesi

Birleşik Krallık üye devletlerine seyahat etmek isteyen umumi (bordo), hususi (yeşil) ve hizmet pasaportuna sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İngiltere vizesi almaları gerekmektedir. Diplomatik (siyah) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise kalış süreleri 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydı ile vizeden muaftırlar. İngiltere üzerinden aktarma ile başka ülkeye seyahat etmeyi planlayan yolcuların da İngiltere Transit Vizesi alması gerekmektedir. Fakat transit seyahat yapacak kişinin seyahati 24 saatten az sürecekse ve kişi gideceği diğer ülkenin vizesi ile ilgili şartları sağlamışsa transit vize muafiyeti uygulanır.

Birleşik Krallık Vize ve Göç İdaresi rejimi yönetmeliğine göre İngiltere, İskoçya, Kuzey İrlanda ve Galler’e yapılacak olan seyahatler için giriş vizesi gerekmektedir. Adaya yakın ülkelerden İrlanda Cumhuriyeti'nin ulusal vizesi bulunmaktadır. Ancak kişi geçerli İngiliz vizesi sahibi ise ve ilk olarak İngiltere sınırlarından giriş yapmış ise bu vizeyle İrlanda Cumhuriyeti'ne de geçiş hakkı tanınmaktadır.

Birleşik Krallık Schengen üye ülkelerinden biri değildir. Dolayısı ile BK vizesi ile Schengen ülkelerini ziyaret etmek mümkün değildir. Uzun süreli İngiltere Vizesi için 6 aylık, 2 yıllık, 5 yıllık ve 10 yıllık İngiltere vizesi gibi başvuru seçenekleri bulunmaktadır. Fakat vize süresi daha uzun olsa dahi kişinin İngiltere’de kalma hakkı maksimum 6 aydır. Kişinin 6 ayın sonunda İngiltere’den çıkış yapması gerekmektedir.

İngiltere Kısa Süreli seyahatler için vize başvuruları genelde 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Fakat bazı koşullarda bu süre uzayıp kısalabilmektedir.

Uzun Süreli İngiltere Vizesi

Uzun süreli İngiltere vizesi için 6 aylık, 2 yıllık, 5 yıllık ve 10 yıllık süreli İngiltere vize başvurusu imkanı bulunmaktadır. Ancak uzun süreli İngiltere vizeleri ile ülkede kalma hakkı 1 yıl içerisinde maksimum 6 aydır. 6 ayın sonunda İngiltere’den çıkış yapılması zorunludur.

Uzun süreli genel ziyaretçi vizesi (general visitor visa), aile ziyareti vizesi (family visitor visa) veya iş ziyareti vizesi (business visitor visa) olarak 6 aylık, 2 yıllık, 5 yıllık ve 10 yıllık olarak seyahat amacına yönelik olarak İngiltere vize başvurusu yapılmaktadır.

İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu kısa süreli İngiltere ziyaretçi vize işlemlerini en az 15 iş günü içinde sonuçlandırmaktadır. Daha önce alınmış bir İngiltere vizeniz olması durumunda ise vize değerlendirme süreci daha hızla sonuçlandırılmaktadır. Fakat başvuru sahiplerinin kişisel durumlarına ve ibraz ettikleri İngiltere vize başvurusu evraklarına göre bazı durumlarda değerlendirme süresi daha uzun sürebilmektedir.

İngiltere Turist Vizesi

İngiltere’ye tatil, alışveriş, konser, sanatsal ve sportif etkinliklere katılmak amacıyla seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İngiltere turist vizesi başvurusu yapmalıdırlar. Turistik vizeye başvuracak kişilerin seyahat amaçlarını ispat etmeleri gerekmektedir. Başvuru sahipleri mesleki durumlarını net bir şekilde gösteren evraklar sunmalıdırlar. Seyahat masraflarını karşılayabileceklerini de kanıtlamak durumundadırlar. Bunun için sunulması gereken yeterli miktarda bakiyesi bulunan bir ya da birden çok sayıda banka hesabıdır.

Banka hesapları için vadesiz hesaplar dikkate alınmaktadır. Vadeli hesaplar ise destekleyici unsur olarak sunulabilir. Fakat vadeli hesapta varsa bulunan birikiminizin kaynağının açık net bir şekilde anlaşılır olması gerekmektedir. Kaynağı anlaşılmayan bakiyeler İngiltere vize reddi durumlarına sebebiyet vermektedir. Ayrıca kredi kartı ekstresi de destekleyici olarak sunulabilir.

Fakat tek başına yeterli değildir. Masrafların karşılanacağını garanti etmek adına mutlaka en azından İngiltere’de geçirilecek tatil süresince masrafları karşılayacak bakiyede vadesiz hesap özeti sunulması gerekmektedir. Sunulacak vadesiz hesaplar TL, dolar, Euro veya Sterlin hesaplarından en az biri olabilir.

Bu tip İngiltere vizesi Birleşik Krallığa 6 aydan kısa bir süre için turistik gezi yapmak amacıyla başvurulan vize tipidir. Turistik ziyaret vizesi başvurusu yapan kişiler konaklamaya ilişkin olarak otel rezervasyonu göstermelidirler. İngiltere Konsolosluğu ve İngiltere vize başvuru merkezi tarafından talep edilen otel ve uçak biletlerinin vize onaylanmadan satın alınmasına dair bir ön şart bulunmamaktadır. Fakat İngiltere’de geçireceğinizi beyan ettiğiniz süreyi kapsayan bir otel ya da air bnb adresi belirtmek gerekmektedir.

İngiltere Ticari Vize

İngiltere'de ticari faaliyetlerde bulunmak isteyen işveren veya çalışan T.C pasaport sahiplerinin İngiltere ticari vize başvurusu yapması gerekmektedir. Online randevu sistemi üzerinden uygun tarihte randevu alınması gerekmektedir. Ardından ticari amaçlı vize başvuru formu eksiksiz bir şekilde doldurularak konsolosluk tarafından gerekli evraklar ile başvuru süreci başlatılmaktadır.  Başvuru sürecini en doğru şekilde başlatmak için ticari vize sayfasına geçiş yaparak online randevu, online başvuru formu ve başvuru süreci ile ilgili detaylara ulaşabilirsiniz. Dilerseniz online destek hattını arayıp ticari vize süreci  ile ilgili detaylı destek alabilirsiniz.

  • İngiltere Ticari Toplantı Vizesi (Business Meeting)

İngiltere veya Birleşik Krallık sınırları içerisinde bulunan firmalarla yapılacak olan iş toplantıları için İngiltere ticari toplantı vizesi (business meeting) başvurusunda bulunmak gerekmektedir. En önemli unsur ziyaret edilecek şirket yada firmalardan davetiye temin etmek olacaktır. Davet gönderen firma ile sizin Türkiye’deki firmanız aynı alanda faaliyet gösterir olmalıdırlar. Davetiyeler İngiltere’deki şirketin antetli kağıdına yazılmalı ve kaşe imza eklenmelidir. Davet edilen kişinin seyahat amacı ve pasaport bilgileri gibi detaylar dilekçede belirtilmiş olmalıdır.

  • İngiltere İşle İlgili Eğitim Vizesi (Business Related Training)

İngiltere’de düzenlenecek olacak kısa süreli mesleki eğitim programlarına katılması gereken kişiler İngiltere ticari vize başvurusunda bulunmalıdırlar. Eğitimler içerik açısından teorik ve pratik bilgiler içerebilir. Burada vize tipinin yanlış seçilmemesi açısından dikkat edilmesi gereken en önemli husus etkinliğe bağlı olarak Birleşik Krallık’taki organizatörden ödeme almamak olacaktır. Katılım karşılığında ücret ödemesi alınacaksa ticari vize başvurusunda bulunulmamalıdır.

  • İngiltere Araştırma ve Bilgi Toplama Vizesi

Herhangi bir konu üzerinde yapılan araştırmaya yönelik Birleşik Krallık’ta bulunan verilerin sağlanması üzerine yapılacak seyahatler için başvuruda bulunulmalıdır. Örneğin; tarih üzerine belirli bir konu üzerinde araştırma yapan bir kişinin veri erişimi adına ilgili kurum ya da şirketten alacağı davetiye üzerine başvuru yapılmalıdır.

  • İngiltere Konferans Katılım Vizesi

Herhangi bir resmi kurum veya özel şirketin düzenleyeceği konferanslara katılmak üzere davetiye temin edilmelidir.

  • İngiltere Sanatsal ve Eğlence İçerikli Organizasyon Performansçısı Vizesi

Herhangi bir sanatsal veya eğlence organizasyonunda görev alacak kişiler ticari vize başvurusunda bulunmalıdırlar. Örneğin İngiltere’de imza günü düzenleyecek bir yazar herhangi bir yayınevinden davetiye alarak başvurularını yapabilmektedirler.

  • İngiltere Sportif Müsabaka Vizesi

İngiltere’de düzenlenecek olan sportif bir faaliyette görev alacak sporcuların ilgili kurum ya da şirketten davetiye almaları gerekmektedir.

  • İngiltere Dini Faaliyetler Vizesi

Dini törenler ve konferanslara katılım amacıyla İngiltere’ye seyahat edecek kişilerin ilgili kurumdan davetiye veya katılımcı olduklarını göster belge temin etmeleri gerekmektedir.

  • İngiltere PLAB Testi Vizesi

İngiltere’de PLAB testine katılması gereken kişilerin İngiltere’deki sağlık müdürlüğünden (General Medical Counsil) davetiye almaları gerekmektedir.

  • İngiltere OSCE Katılım Vizesi

OSCE katılımcıları İngiltere hemşirelik ve ebelik müdürlüğünden (Nursing and Midwifery Counsil) davetiye almalıdırlar.

  • İngiltere Klinik Gözlem Vizesi

Diş hekimliği veya herhangi bir tıbbi alanda belirli bir süreliğine klinik gözlemcisi olarak İngiltere’ye seyahat etmek isteyen başvuru sahipleri İngiltere ticari vizesi başvurusunda bulunmalıdırlar.

İngiltere Aile Ziyareti Vizesi

İngiltere aile ziyareti vizesi, İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’da yaşayan akrabaları ziyaret etmek amacıyla Birleşik Krallığa seyahat etmek isteyen kişilerin başvuru yapması gereken vize tipidir. Birleşik Krallık’ta yaşayan aile ya da akraba üyesi Britanya vatandaşı veya resmi oturumla Birleşik Krallık üye devletlerinde ikamet eden yakınlarınızdan davetiye temin etmeniz gerekmektedir.

Davetiyeler Britanya İstanbul Başkonsolosluğu veya Birleşik Krallık Ankara Büyükelçiliği’ne hitaben düzenlenmelidir. Davetiye üzerinde yakınlık bağı, seyahat tarihleri, konaklama adresi ve iletişim bilgileri belirtilmelidir. Davetiye mutlaka imzalı olmalıdır. İngiltere aile ziyareti vizesi için davetiyelerin orijinal ıslak imzalı olması zorunlu değildir. E-mail veya faks olarak gelen davetiyeler de kabul edilmektedir.