İngiltere Tier 2 Çalışma Vizesi

İngiltere Tier 2 Çalışma Vizesi

İngiltere Tier 2 Çalışma Vizesi , İngiltere’ye çalışmak amacıyla gitmek isteyen kişiler ve birlikte gidilecekse bu kişilerin ailelerinin İngiltere’ye giriş yapabilmek için İngiltere Tier 2 Çalışma Vizesi başvurusu yapmaları gerekmektedir. Aile bireyi ile kastedilen yalnızca eş, 18 yaşın altındaki çocuk ve Birleşik Krallıkta bulunan 18 yaş üzeri çocuktur.

İngiltere Tier 2 çalışma Vizesi, Birleşik Krallık toprakları içerisinde yer alan tanınmış lisans, yüksek lisans, doktora, PGCE, PGDE eğitimi veren kurumlardan mezun öğrenciler için uygulanan bir vize programıdır. Bu mezunların İngiltere’de çalışma, İngiltere’de lisanslı sporculuk yapabilme ve işe girmiş olanların İngiltere’de kalabilme için Tier 2 çalışma vizesine sahip olması gerekmektedir.

İngiltere Tier 2 Çalışma vizesi dört kategoride başvuruları kabul etmektedir bunlar: yüksek nitelikli çalışanlar, şirket içi transferler, din adamları ve sporculardır.  Avrupa birliği ya da İsviçre vatandaşı olmayan ve İngiltere’de çalışmak isteyen kişilerin vize alması gerekmektedir. İngiltere  İçişleri Bakanlığı’na bağlı İngiltere Hudut Dairesi (United Kingdom Border  Agency) başvurulan bölge içerisinde nitelikli iş gücü ihtiyacı olduğuna ve yerel işgücünün bulunmadığına kanaat getirirse çalışmak isteyen kişiye İngiltere Tier 2 Çalışma Vizesi vermektedir.

İngiltere Tier 2 Çalışma Vizesi 5 farklı alt kategori adı altında başvuru yapılabilmektedir. Bunlar;

 1. Tier 2 Genel Başvuru
 2. Tier 2 Sporcu Vizesi
 3. Tier 2 Dini Çalışan Vizesi
 4. Tier 2 Şirket İçi Transfer Çalışan Vizesi (Uzun Süreli Personel)
 5. Tier 2 Şirket İçi Transfer Lisansüstü Stajyer Vizesi

İngiltere Tier 2 Çalışma Vizesine Kimler Başvurabilir (Uygunluk)

 • Birleşik Krallık’tan geçerli bir sponsorluk sertifikası sunanlar

Bahsedilen sponsorluk belgesi, kişisel bilgiler ve kişiye teklif edilmiş işe ilişkin bilgilere sahiptir.  Bu belge elektronik bir kayıttır, kağıt belge değildir. Sponsor bu belgede, başvuruya eklenmek üzere bir sertifika referans numarası sunmaktadır. Bu referans numarasını kişi yalnızca bir defaya mahsus kullanabilmektedir. Bunun yanı sıra bu sertifika alındıktan 3 ay sonra kullanılmaktadır.

 • Uygun maaşın ödeneceğine dair kanıt sunanlar

Genel olarak uygun olan maaşın senede toplam olarak 30000£ olarak ödenmesi gerekmektedir.  Bu uygunluk oranı kişiye teklif edilen işe göre değişiklik göstermektedir. İş kodlarına göre uygun maaş listesi değişmektedir. Başvuru yapmadan önce Birleşik Krallık’ta kişiye yapılacak ödemenin, uygunluk oranını karşılayıp karşılamadığı tarafımızdan kontrol edilmektedir.

 • İngilizce Yeterliliği bulunanlar

Başvuracak kişinin İngilizce yeterliliğini kanıtlayan sertifikalara sahip olması gerekmektedir. İki yoldan birisiyle mümkün olabilir:

 • Okuma, yazma, konuşma ve dinleme düzeyini ölçen en az B1 seviyesinde olduğunuzu gösterir, CEFR onaylı bir sertifika
 • İngiltere’de UK NARIC tarafından İngiltere’deki lisans, yüksek lisans veya doktora derecelerine eşdeğer kabul edilen akademik yeterlilik sertifikası
 • Birikim

İngiltere Tier 2 Çalışma vizesine başvuracak kişilerin Birleşik krallıkta geçimini sağlamaya yetecek birikime sahip olması gerekmektedir. Kişinin banka hesabında, başvurudan önceki 90 günlük süre boyunca 945£  bulunması gerekmektedir. Bu tutar, kişinin 1 aylık geçiminin sağlanacağının kanıtı olarak sunulması gerekmektedir.

 • Diğer Seyahatleri gösterir belgelerin sunulması gerekmektedir.

İngiltereTier 2 Çalışma Vizesi başvurusu yapacak kişilerin, banka hesabında yeterli birikimi olması, İngiltere’de 1 aylık geçimini sağlayabileceğinin bu yolla kanıtlanması gerekmektedir. Bu bir aylık geçim karşılığı olarak 945£nun başvurudan önceki 3 ay boyunca banka hesabında olması gerekmektedir.

 • Diğer Seyahatleri gösterir belgelerin sunulması gerekmektedir.
 • Tüberküloz testi (Türkiye için gerekmemektedir.) Aşağıda listelenmiş ülke vatandaşlarının Tier 2 Çalışma Vizesi başvurularından önce tüberküloz testi yaptırması gerekmektedir.
Afganistan Kamboçya Gabon Kiribati Fas Ruanda Togo
Cezayir Yeşil Burun Adaları Gambiya Kırgızistan Mozambik Sao Tome ve Principe Tayland
Angora Orta Afrika Cumhuriyeti Gürcistan Laos Namibya Senegal Türkmenistan
Ermenistan Çad Gana Lesoto Nepal Sierra Leone Tuvalu
Azerbaycan Çin Guatemala Liberya Nijer Solomon Adaları Uganda
Bangladeş Kongo Gine Makao Nijerya Somali Ukrayna
Belarus Fildişi Sahili Gine Bissau Madagaskar Kuzey Kore Güney Afrika Özbekistan
Benin Kongo Demokratik
Cumhuriyeti
Guayana Malawi Pakistan Güney Kore Vanuatu
Butan Cibuti Haiti Malezya Palau Güney Sudan Vietnam
Bolivya Dominik Cumhuriyeti Hong Kong Mali Papua Yeni Gine Sri Lanka Zambiya
Botsvana Doğu Timor Hindistan Marshall Adaları Panama Sudan
Brunei Ekvador Endonezya Moritanya Paraguay Surinam
Birmanya Ekvator Ginesi Irak Mikronezya Peru Svaziland
Burkina Faso Eritre Kazakistan Moldova Filipinler Tacikistan
Burundi Etiyopya Kenya Moğolistan Rusya Tanzanya

İngiltere Tier 2 Çalışma Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İngiltere Tier 2 Çalışma vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir. Evrakların sahte olmaması, geçerliliği bulunması, güncel durumu yansıtması ve eksiksiz hazırlanması gerekmektedir. Evraklar taratılıp başvuru sistemine online olarak yüklenecektir. Evrakların yüklenmesine ilişkin başvuru detaylarına yazının devamında yer verilmiştir.

 1. Tier 2 Vize Başvuru Formu:

(Online olarak doldurulan bir formdur, yazının devamında bahsedilmiştir.)

 1. Sponsorluk referans numarası

(Sponsorluk sertifikasında bulunmaktadır. )

 1. İngilizce Yeterlilik Belgeleri
 2. Banka Hesap Dökümü
 3. Pasaport
 4. Adli Sicil Kaydı

(Başvuru sahibinin 10 sene içerisinde, 12 aydan fazla konakladığı tüm ülkelerden adli sicil kaydı alması ve bunları başvuruda sunması gerekmektedir.)

 1. Konaklama Bilgileri
 2. IHS referans numarası

(Sağlık için talep edilen ek ücrettir. Yazının devamında bahsedilmiştir.)

 

İngiltere Tier 2 Vize Başvuru Formu

İngiltere Göçmenlik Sistemi üzerinden online olarak doldurulabilen İngiltere Tier 2 Vize Başvuru Formu, İngiltere çalışma vizesi başvurularında gerekli görülmüş bir formdur.

Bu form,

 1. Kişisel bilgiler
 2. Finansal veriler
 3. Mesleki bilgiler
 4. Seyahate ilişkin bilgiler
 5. Sponsora ilişkin bilgileri içermektedir.

Eksiksiz olarak doldurulması oldukça önemlidir. Kişi İngiltere’ye giriş yaptıktan sonra Oturum İzninin alınması gerekmektedir. Bu formda, kişinin oturum iznini alacağı İngiltere’den bir posta ofisi adresi de istenmektedir. Oturum iznine ilişkin detaylı bilgiye yazının devamında yer verilmiştir. Yanlış doldurulan ya da güncel duruma uymayan şekillerde doldurulan formlar, başvuruda geçersiz sayılmaktadır. Bununla birlikte sahte beyanda bulunulmaması ve eksiksiz doldurulması gerekmektedir.

İngiltere Tier 2 Vizesine Nasıl Başvurulur

İngiltere Göçmenlik Sistemi üzerinden form çevrimiçi olarak doldurulmaktadır. Çalışma Vizesi başvuru formu, kişisel bilgiler, seyahate, çalışmaya, konaklamaya ve finansal durumlarla ilgili bilgilere sahiptir.  İstenen şekillerde doldurulması, ilgili alanların eksiksiz doldurulması, güncelliği, geçerliliği bulunması, sahte olmaması oldukça önemlidir. Formda beyan edilen bilgiler, başvuruda istenen evraklarla desteklenecek ve kanıtlanacaktır. Bu anlamda formdaki bilgiler ve evrakların birbiriyle tutarlı olması oldukça önemlidir. Aksi takdirde başvuru geçersiz sayılacaktır.

Form doldurulup onaylandıktan sonra sistem IHS sağlık ödemesinin yapılması için kişiyi yönlendirmektedir. Bu sayfada ödemeler kredi kartıyla yapılabilmektedir. Ödeme yapıldıktan sonra kişiye özel oluşturulan referans numarası kişinin başvurusuna otomatik olarak eklenmektedir.

IHS referans kodu başvuruya eklendikten sonra, vize başvurusunun ödemesi yapılmaktadır. Ödemeler kredi kartı ile GBP cinsinden yapılmaktadır. Başvuru ödemesi yapıldıktan sonra devamında başvuru sahibinin, yönlendirilen sayfada bulunan checklistin cihazına kaydetmesi gerekmektedir. Bununla birlikte başvuru formunun da kaydedilmesi gerekmektedir. Tüm bu indirme linkleri sayfada yer almaktadır. Randevuya götürülmek üzere 4 parça belge istenmektedir.  Bunlardan ikisi, bu aşamada kaydedilen checklistin ve başvuru formunun ilk sayfasıdır. Daha sonra seyahate uygun olacak şekilde randevu tarihinin belirlenmesi gerekmektedir. Kişinin mail adresine gönderilen randevu kaydının da çıktısının alınıp bu iki belgeye eklenmesi gerekmektedir.

Randevudan önce kişinin evraklarının taratıldıktan sonra sisteme online olarak yüklenmesi gerekmektedir. Sisteme evraklar yüklendikten sonra dve yüklemelerin yapıldığına dair çıktının da alınıp randevu günü götürmek üzere diğer belgelerin arasına eklenmesi gerekmektedir.

Oturum İzni (BRP)

Vize onaylandıktan sonra pasaportta bulunan vizenin çok girişli olarak 30 günlük geçerlilik süresi olduğu görülmektedir. 30 günlük geçerlilik süresi, Tier 2 Vizesi başlangıç tarihinden itibaren 30 gün içerisinde İngiltere’ye giriş yapılması gerektiğini ifade etmektedir. Aşağıda örnek bir Tier 2 Çalışma vizesi pulu verilmiştir. Burada geçerliliği kapsayan tarihler çerçevelenmiştir.

Geçerlilik tarihleri bahsettiğimiz gibi 30 günlük süreyi kapsamaktadır. Bu tarihler arasında İngiltere’ye giriş yapılması gerekmektedir. MULT kısmı çoklu giriş yapılacağını, vizenin günlük geçerliliği içerisinde İngiltere’den çıkış yapılırsa tekrar giriş yapılabileceğini ifade eder.

En altta çerçevelenmiş “Register with Police in 7 days of UK entry” yazısı İngiltere’ye giriş yapıldıktan sonraki 7 gün içerisinde kişinin İngiltere’de polis kaydını yaptırması gerektiğini belirtmektedir.

Pasaportla birlikte verilen diğer belgelerde yazılmış kısımların da incelenmesi gerekmektedir.

Yukarıdaki yazı onaylanmış bir Tier 2 Çalışma Vizesi ile birlikte pasaportla kişiye teslim edilmektedir. Bu yazıda kişinin 13/01/2020 ile 03/10/2021 tarihleri arasındaki süre zarfında İngiltere’de bulunma izninin olduğu belirtilmiştir.

Sonrasında, vizenin 30 gün içerisinde kullanımının gerekliliği belirtilmiştir. Kullanılmaması halinde vize pulunun transferi için tekrar ödeme yapılması gerektiği belirtilmiştir.

Giriş yapılan günden sonraki 10 gün içerisinde ya da vizenin 30 günlük geçerlilik süresi bitmeden Biyometrik Oturum İzni’nin (BRP) alınması gerekmektedir. Bahsedilen Oturum İzni, başvuru formunda doldurulurken belirtilmiş, posta ofisinden alınabilmektedir. Bu belgede posta ofisi adresi çerçeveli kısımda yer almaktadır. En altta bulunan çerçeveye alınmış kısımda ise kişinin Oturum İzni’nin (BRP) 20/01/2020’de hazır olacağı, diğer bir deyişle BRP’nin en erken bu tarihlerde alınmasının mümkün olduğu belirtilmiştir.

Belirtilen koşullarda BRP (Biyometrik Oturum İzni) alınmadığı takdirde, kişiye para cezası, oturum süresinde azaltım ya da oturum iptali uygulanabilmektedir.

Özetle, İngiltere’de çalışmak isteyen kişilerin, vize başvuruları için Sponsor Sertifikası, İngilizce yeterliliği ve orada geçimini sağlamak üzere birikime sahip olması gerekmektedir.

Bunun dışında Tier 2 Vizesi için şu hususlarda dikkat edilmesi gerekmektedir:

 1. İngiltere Tier 2 Çalışma Vizesi Başvuru Formu doldurulduktan sonra Başvururken evrakların istenen şekillerde ve eksiksiz olarak online olarak yüklenmesi oldukça önemlidir.
 2. İşe başlangıç tarihi ile başvuru randevu tarihleri uygun olmalıdır. 21 günde başvurunun sonuçlandığı unutulmamaldıır.
 3. Vize onaylandıktan sonra, kişinin İngiltere’ye girişi itibariyle 7 gün içerisinde polis kaydını yaptırması ve BRP Oturum izninin belirtilen tarihlerde alınması gerekmektedir.

İngiltere Tier 2 Vizesi Online Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır?

İngiltere Konsolosluğuna Tier 2 vizesi için doğrudan başvurmak mümkün değildir. İngiltere Tier 2 vizesi için konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş başvuru merkezleri ve akreditasyona sahip seyahat acenteleri başvuru yapma hakkın sahiptirler. Başvuru evraklarının İngiltere konsolosluğuna teslim edilmesi gerekmektedir ve teslim için randevu alınması gerekmektedir. Randevu online olarak alınmaktadır ve randevu alındıktan sonra kişiye gerekli evrakların listesi e-posta aracılığı ile iletilmektedir. Tier 2 vizesi için online başvuru yapıldıktan sonra güvenli ödeme sistemine yönlendirme yapılır ve tüm işlemler tamamlandığında kişiye randevu bilgileri ve randevu onayı e-posta aracılığı ile iletilir.

İngiltere Konsolosluğuna Tier 2 Vizesi için şahsen gitmem gerekir mi?

Yüz fotoğrafı ve parmak izi gibi biyometrik verilerin ibrazı için konsolosluğa şahsen gitmek gerekmektedir. Ayrıca konsolosluk gerekli gördüğü takdirde mülakat yapmak için başvuran adayları konsolosluğa çağırmaktadır.

0 0 votes