This is the default page custom title

This is the default page custom subtitle

AB vatandaşı eşi İngiltere vizesi almak zorunda mıdır? AB vatandaşı eşi İngiltere’ye vize ile mi girebilir? Git gide küreselleşen bir dünyada, artık evlilikler de sınırların ötesine geçmeye başladı. Bu gibi durumlarda, vatandaşlık gibi konular bazı resmi durumlarda değişiklikler veya sorun yaratabilir. Eğer sizin veya eşinizin AB vatandaşlığı varsa ve İngiltere’ye gitmek için vizenin gerekli olup olmadığını öğrenmek istiyorsanız, mutlaka yazımızı incelemeye devam edin. Sizler için resmi sitelerden; [https://www.gov.uk/browse/visas-immigration/eu-eea-swiss] bu konu ile ilgili birçok bilgi derledik.

Brexit Olayları ve İngiltere Vizesi;

Son zamanlardaki talep ve istekler doğrultusunda, vize anlaşmaları konusunda değişiklikler ve yenilikler gerçekleştirildi. Bilindiği üzere İngiltere, 31 Ocak 2020 yılında Brexit kararları ile Avrupa Birliği’nden ayrıldı. İngiltere’nin AB’den ayrılması vize işlemleri konusunda farklılık olur mu, sorusunu da beraberinde getirdi. Brexit kararlarından dolayı, İngiltere ve Avrupa Birliği ülkeleri arasındaki karşılıklı anlaşma koşullarında birçok değişiklik yaşandı. İngiltere, AB’ye üye iken de Schengen vizesi kararlarına dahil olmamıştı. Yani eğer Schengen vizeniz varsa, bu İngiltere’ye girebileceğiniz anlamına gelmemektedir. Çünkü Schengen vizesine, İngiltere hiçbir zaman dahil olmamıştır. İngiltere vizesine başvurmak için, AB ülkeleri veya Avrupa Ekonomik Topluluğu’na üye ülkelerinden birisinin vatandaş olmalısınız. Bu vatandaşın çocuğu, sevgilisi, eşi ya da birinci dereceden bir yakını iseniz de, İngiltere vizesine başvuru gerçekleştirebilirsiniz.

Avrupa Birliği vatandaşı veya Avrupa Ekonomik Topluluğu ülkelerinden herhangi birisinin vatandaşıysanız, vizesiz bir şekilde İngiltere’ye gidebilirsiniz, hatta orada bir işte bile çalışabilirsiniz. AB vatandaşı eli olanların ise, vize başvurusu yapması gerekmektedir. Bu tür vize başvuruları, European Economic Area Family Permit vizesi kapsamında gerçekleştirebilir. Bu vize vasıtasıyla AB vatandaşı eşleri, İngiltere’ye turistik bir şekilde seyahat edebilir ya da oturum izni için gerekli başvurunun koşullarını gerçekleştirebilirler. Bu vizeye başvuranlardan herhangi bir ücret alınmamaktadır.

Fakat bu vize işlemlerini, danışmanlık sağlayan şirketler aracılığı ile gerçekleştirirseniz, daha kolay bir süreç yaşayabilirsin. Bu danışmanlık hizmetini sağlayan şirketler sayesinde işlemleriniz hızlanabilir. Belli bir ücret karşılığında, isterseniz bu tarz firmalar ile çalışabilirsiniz. AB vatandaşı eşlerinin alması gereken bu vize sayesinde, İngiltere’de oturum ve çalışma haklarına da sahip olmaktadır. Bu vizeye sahip olduktan  sonra, İngiltere’de mutlaka AEE 2 Residence Card başvurusunu yapmanız gerekiyor. Eğer bu oturum kartı başvurusunu yapmazsanız, İngiltere’de oturum ve çalışma iznine sahip olamazsınız.

EEA Family Permit Vizesi Nedir?

Eşiniz, AB üyesi herhangi ülkelerden birinin vatandaşı ise, EEA Family Permit vizesi ile de seyahatini gerçekleştirebilir. Bu vize başvurusu için bazı İngiltere vize şartları da bulunmaktadır. Öncelikle, doğru vize kategorisine başvurunuzu gerçekleştirmelisiniz. Başvuran kişinin, durumu ve seyahat amacına yönelik eksiksiz bir şekilde tüm evrakları tamamlıyor olmalısınız. Ayrıca vize başvurusu için, başvuran kişinin AB veya İngiltere dışındaki bir ülkede yaşıyor olması gerekir. Ek olarak, EEA Family Permit Vizesi başvurusunda, partnere dair evraklar da sunulmalıdır. AB vatandaşı olan çocuk başvurusu için vize başvuru yaş sınırı 21’dir. AB vatandaşı eşleri için, İngiltere vize prosedürü bunlardır. Bahsettiğimiz yöntemler dışındaki işlemler pek tavsiye edilmemektedir. En fazla tercih edilen yöntemler bu tarz vize işlemleridir. Diğer vize işlemlerine kıyasla, AB vatandaşı eşi İngiltere vizesi süreci daha hızlı işlemektedir.