İngiltere Vizesi

Vize Başvuru İşlemleri

İngiltere Vizesi

Birleşik Krallık üye devletlerine seyahat etmek isteyen umumi (bordo), hususi (yeşil) ve hizmet pasaportuna sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İngiltere vizesi almaları gerekmektedir. Diplomatik (siyah) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise kalış süreleri 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydı ile vizeden muaftırlar. İngiltere üzerinden aktarma ile başka ülkeye seyahat etmeyi planlayan yolcuların da İngiltere Transit Vizesi alması gerekmektedir. Fakat transit seyahat yapacak kişinin seyahati 24 saatten az sürecekse ve kişi gideceği diğer ülkenin vizesi ile ilgili şartları sağlamışsa transit vize muafiyeti uygulanır.

Birleşik Krallık Vize ve Göç İdaresi rejimi yönetmeliğine göre İngiltere, İskoçya, Kuzey İrlanda ve Galler’e yapılacak olan seyahatler için giriş vizesi gerekmektedir. Adaya yakın ülkelerden İrlanda Cumhuriyeti'nin ulusal vizesi bulunmaktadır. Ancak kişi geçerli İngiliz vizesi sahibi ise ve ilk olarak İngiltere sınırlarından giriş yapmış ise bu vizeyle İrlanda Cumhuriyeti'ne de geçiş hakkı tanınmaktadır.

Birleşik Krallık Schengen üye ülkelerinden biri değildir. Dolayısı ile BK vizesi ile Schengen ülkelerini ziyaret etmek mümkün değildir. Uzun süreli İngiltere Vizesi için 6 aylık, 2 yıllık, 5 yıllık ve 10 yıllık İngiltere vizesi gibi başvuru seçenekleri bulunmaktadır. Fakat vize süresi daha uzun olsa dahi kişinin İngiltere’de kalma hakkı maksimum 6 aydır. Kişinin 6 ayın sonunda İngiltere’den çıkış yapması gerekmektedir.

İngiltere Kısa Süreli seyahatler için vize başvuruları genelde 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Fakat bazı koşullarda bu süre uzayıp kısalabilmektedir.

Uzun Süreli İngiltere Vizesi

Uzun süreli İngiltere vizesi için 6 aylık, 2 yıllık, 5 yıllık ve 10 yıllık süreli İngiltere vize başvurusu imkanı bulunmaktadır. Ancak uzun süreli İngiltere vizeleri ile ülkede kalma hakkı 1 yıl içerisinde maksimum 6 aydır. 6 ayın sonunda İngiltere’den çıkış yapılması zorunludur.

Uzun süreli genel ziyaretçi vizesi (general visitor visa), aile ziyareti vizesi (family visitor visa) veya iş ziyareti vizesi (business visitor visa) olarak 6 aylık, 2 yıllık, 5 yıllık ve 10 yıllık olarak seyahat amacına yönelik olarak İngiltere vize başvurusu yapılmaktadır.

İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu kısa süreli İngiltere ziyaretçi vize işlemlerini en az 15 iş günü içinde sonuçlandırmaktadır. Daha önce alınmış bir İngiltere vizeniz olması durumunda ise vize değerlendirme süreci daha hızla sonuçlandırılmaktadır. Fakat başvuru sahiplerinin kişisel durumlarına ve ibraz ettikleri İngiltere vize başvurusu evraklarına göre bazı durumlarda değerlendirme süresi daha uzun sürebilmektedir.

İngiltere Turist Vizesi

İngiltere’ye tatil, alışveriş, konser, sanatsal ve sportif etkinliklere katılmak amacıyla seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İngiltere turist vizesi başvurusu yapmalıdırlar. Turistik vizeye başvuracak kişilerin seyahat amaçlarını ispat etmeleri gerekmektedir. Başvuru sahipleri mesleki durumlarını net bir şekilde gösteren evraklar sunmalıdırlar. Seyahat masraflarını karşılayabileceklerini de kanıtlamak durumundadırlar. Bunun için sunulması gereken yeterli miktarda bakiyesi bulunan bir ya da birden çok sayıda banka hesabıdır.

Banka hesapları için vadesiz hesaplar dikkate alınmaktadır. Vadeli hesaplar ise destekleyici unsur olarak sunulabilir. Fakat vadeli hesapta varsa bulunan birikiminizin kaynağının açık net bir şekilde anlaşılır olması gerekmektedir. Kaynağı anlaşılmayan bakiyeler İngiltere vize reddi durumlarına sebebiyet vermektedir. Ayrıca kredi kartı ekstresi de destekleyici olarak sunulabilir.

Fakat tek başına yeterli değildir. Masrafların karşılanacağını garanti etmek adına mutlaka en azından İngiltere’de geçirilecek tatil süresince masrafları karşılayacak bakiyede vadesiz hesap özeti sunulması gerekmektedir. Sunulacak vadesiz hesaplar TL, dolar, Euro veya Sterlin hesaplarından en az biri olabilir.

Bu tip İngiltere vizesi Birleşik Krallığa 6 aydan kısa bir süre için turistik gezi yapmak amacıyla başvurulan vize tipidir. Turistik ziyaret vizesi başvurusu yapan kişiler konaklamaya ilişkin olarak otel rezervasyonu göstermelidirler. İngiltere Konsolosluğu ve İngiltere vize başvuru merkezi tarafından talep edilen otel ve uçak biletlerinin vize onaylanmadan satın alınmasına dair bir ön şart bulunmamaktadır. Fakat İngiltere’de geçireceğinizi beyan ettiğiniz süreyi kapsayan bir otel ya da air bnb adresi belirtmek gerekmektedir.

İngiltere Ticari Vize

İngiltere'de ticari faaliyetlerde bulunmak isteyen işveren veya çalışan T.C pasaport sahiplerinin İngiltere ticari vize başvurusu yapması gerekmektedir. Online randevu sistemi üzerinden uygun tarihte randevu alınması gerekmektedir. Ardından ticari amaçlı vize başvuru formu eksiksiz bir şekilde doldurularak konsolosluk tarafından gerekli evraklar ile başvuru süreci başlatılmaktadır.  Başvuru sürecini en doğru şekilde başlatmak için ticari vize sayfasına geçiş yaparak online randevu, online başvuru formu ve başvuru süreci ile ilgili detaylara ulaşabilirsiniz. Dilerseniz online destek hattını arayıp ticari vize süreci  ile ilgili detaylı destek alabilirsiniz.

İngiltere'ye Ticari amaçlı seyahat edenlerin alması gereken vize türü Ticari Vize'dir. Aşağıdaki Ticari Vize türlerini inceleyebilirsiniz.

  • İngiltere Ticari Toplantı Vizesi (Business Meeting)

İngiltere veya Birleşik Krallık sınırları içerisinde bulunan firmalarla yapılacak olan iş toplantıları için İngiltere ticari toplantı vizesi (business meeting) başvurusunda bulunmak gerekmektedir. En önemli unsur ziyaret edilecek şirket yada firmalardan davetiye temin etmek olacaktır. Davet gönderen firma ile sizin Türkiye’deki firmanız aynı alanda faaliyet gösterir olmalıdırlar. Davetiyeler İngiltere’deki şirketin antetli kağıdına yazılmalı ve kaşe imza eklenmelidir. Davet edilen kişinin seyahat amacı ve pasaport bilgileri gibi detaylar dilekçede belirtilmiş olmalıdır.

  • İngiltere İşle İlgili Eğitim Vizesi (Business Related Training)

İngiltere’de düzenlenecek olacak kısa süreli mesleki eğitim programlarına katılması gereken kişiler İngiltere ticari vize başvurusunda bulunmalıdırlar. Eğitimler içerik açısından teorik ve pratik bilgiler içerebilir. Burada vize tipinin yanlış seçilmemesi açısından dikkat edilmesi gereken en önemli husus etkinliğe bağlı olarak Birleşik Krallık’taki organizatörden ödeme almamak olacaktır. Katılım karşılığında ücret ödemesi alınacaksa ticari vize başvurusunda bulunulmamalıdır.

  • İngiltere Araştırma ve Bilgi toplama Vizesi

Herhangi bir konu üzerinde yapılan araştırmaya yönelik Birleşik Krallık’ta bulunan verilerin sağlanması üzerine yapılacak seyahatler için başvuruda bulunulmalıdır. Örneğin; tarih üzerine belirli bir konu üzerinde araştırma yapan bir kişinin veri erişimi adına ilgili kurum ya da şirketten alacağı davetiye üzerine başvuru yapılmalıdır.

  • İngiltere Konferans Katılım Vizesi

Herhangi bir resmi kurum veya özel şirketin düzenleyeceği konferanslara katılmak üzere davetiye temin edilmelidir.

  • İngiltere Sanatsal ve Eğlence İçerikli Organizasyon Performansçısı Vizesi

Herhangi bir sanatsal veya eğlence organizasyonunda görev alacak kişiler ticari vize başvurusunda bulunmalıdırlar. Örneğin İngiltere’de imza günü düzenleyecek bir yazar herhangi bir yayınevinden davetiye alarak başvurularını yapabilmektedirler.

  • İngiltere Sportif Müsabaka Vizesi

İngiltere’de düzenlenecek olan sportif bir faaliyette görev alacak sporcuların ilgili kurum ya da şirketten davetiye almaları gerekmektedir.

  • İngiltere Dini Faaliyetler Vizesi

Dini törenler ve konferanslara katılım amacıyla İngiltere’ye seyahat edecek kişilerin ilgili kurumdan davetiye veya katılımcı olduklarını göster belge temin etmeleri gerekmektedir.

  • İngiltere PLAB Testi Vizesi

İngiltere’de PLAB testine katılması gereken kişilerin İngiltere’deki sağlık müdürlüğünden (General Medical Counsil) davetiye almaları gerekmektedir.

  • İngiltere OSCE Katılım Vizesi

OSCE katılımcıları İngiltere hemşirelik ve ebelik müdürlüğünden (Nursing and Midwifery Counsil) davetiye almalıdırlar.

  • İngiltere Klinik Gözlem Vizesi

Diş hekimliği veya herhangi bir tıbbi alanda belirli bir süreliğine klinik gözlemcisi olarak İngiltere’ye seyahat etmek isteyen başvuru sahipleri İngiltere ticari vizesi başvurusunda bulunmalıdırlar.

İngiltere Aile Ziyareti Vizesi

İngiltere aile ziyareti vizesi, İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’da yaşayan akrabaları ziyaret etmek amacıyla Birleşik Krallığa seyahat etmek isteyen kişilerin başvuru yapması gereken vize tipidir. Birleşik Krallık’ta yaşayan aile ya da akraba üyesi Britanya vatandaşı veya resmi oturumla Birleşik Krallık üye devletlerinde ikamet eden yakınlarınızdan davetiye temin etmeniz gerekmektedir.

Davetiyeler Britanya İstanbul Başkonsolosluğu veya Birleşik Krallık Ankara Büyükelçiliği’ne hitaben düzenlenmelidir. Davetiye üzerinde yakınlık bağı, seyahat tarihleri, konaklama adresi ve iletişim bilgileri belirtilmelidir. Davetiye mutlaka imzalı olmalıdır. İngiltere aile ziyareti vizesi için davetiyelerin orijinal ıslak imzalı olması zorunlu değildir. E-mail veya faks olarak gelen davetiyeler de kabul edilmektedir.

İngiltere Çalışma Vizesi

İngiltere Çalışma Vizesi çeşitli vize tiplerine ayrılmıştır. Vize tipleri başvuru sahibinin İngilterede çalışma durumuna ve süresine göre belirlenmektedir. Bu çalışma vizeleri; uzun dönem, kısa dönem, iş geliştirme ve özel yetenek vizeleri ve diğer çalışma vizeleri olarak belirlenmiştir. İngiltere uzun dönem çalışma vizeleri; Tier 2 general work visa, Tier 2 intra - company transfer visa, Tier 2 minister of religion visa, Tier 2 sportsperson visa olarak belirlenmiştir.

İngiltere kısa dönem çalışma vizeleri; Tier 5 temporary worker - charity worker visa, Tier 5 temporary worker - creative and sporting visa, Tier 5 temporary worker - government authorised exchange visa, Tier 5 temporary worker – international agreement visa, Tier 5 temporary worker – religious worker visa, Tier 5 temporary worker – seasonal worker visa, Tier 5 youth mobility scheme visa olarak belirlenmiştir. Yatırımcı, iş geliştirme ve özel yetenek vizeleri; innovator visa, start-up visa, Tier 1 entrepreneur visa, global talent visa, Tier 1 exceptional talent visa, Tier 1 graduate entrepreneur visa ve Tier 1 investor visa olarak belirlenmiştir.

İngiltere Çalışma Vizeleri

*  İngiltere Tier 1 Vizesi, Nadir Yetenek Sahipleri, girişimciler, yatırımcılar, İngiltere’deki okullarından mezun yatırımcılar

* İngiltere Tier 2 Vizesi, Vasıflı İşçi Genel, Din Adamları, Sporcular, Şirket İçi Transfer

* İngiltere Tier 5 Geçici Çalışma Vizesi, İşçi, Staj ve Gençlik Değişim Programı, Sanatçı ve Sporcular, Hayır Kurumu Gönüllüleri, Misyonerler, Uluslararası Sözleşmelere dayalı Programlar

* Özel Ev Hizmetlileri ve Çalışanlar için İngiltere Vizesi

* Merkezi Türkiye'de olan Şirket Çalışanlarının İngiltere'de Çalışacak Temsilcileri için İngiltere vizesi

* Ankara Anlaşması Vizesi

* İngiltere yerleşim vizeleri vs.

İngiltere Ekspres Vizesi (Acil İngiltere Vizesi 24 Saatte)

İngiltere Ekspres Vizesi, İngiltere'de acilen ziyaret etmesi gereken veya başvuruda geç kalan T.C pasaport sahiplerinin başvuruda bulunması gereken vize türüdür. Ortalama 24 saatte sonuçlanmaktadır. Bu türde başvuru sadece İstanbul'da bulunan konsolosluk birimi tarafından kabul edilmektedir. Başvuru süreci ile ilgili detaylı bilgi almak için ilgili sayfaya geçiş yapabilir, randevu ve başvuru formları ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.Dilerseniz online destek hattını arayıp süper ekspres vize süreci ile ilgili detaylı destek alabilirsiniz.

İngiltere Transit Vizesi

İngiltere Transit Vizesi, İngiltere üzerinden başka bir ülkeye geçmek maksadıyla başvuru yapılması gereken vize türüdür. Bu vize türü iki ayrı amaçla yapılabilir; hava alanının dışına çıkmadan transit geçiş kaydıyla veya hava alanından çıkarak en fazla 48 saat süreyle sınırlı olmak şartıyla yapılan ziyaretlerdir.Başvuru süreci ile ilgili detaylı bilgi almak için ilgili sayfaya geçiş yapabilir, randevu ve başvuru formları ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.Dilerseniz online destek hattını arayıp transit vize süreci ile ilgili detaylı destek alabilirsiniz.

İngiltere Öğrenci Vizesi

İngiltere Öğrenci Vizesi İngiltere’de dil eğitimi, mesleki veya akademik eğitim alacak olan kişilerin başvuru yapması gereken vize türüdür. Bu vize tipi kısa dönem eğitimler için İngiltere short term study vizesi ismiyle anılmakta, uzun dönem eğitimler için İngiltere tier 4 vizesi olarak bilinmektedir. Short term study öğrenci vizeleri kendi içinde ikiye ayrılır. 6 aya kadar olan eğitimler ve 6 ile 11 ay arası olan eğitimler için müracaat edilmektedir. Bir dönemlik İngiltere erasmus vizesi başvurusu da aynı şekilde short term study başvurusu olarak yapılmaktadır.

Uzun süreli lise, üniversite, yüksek lisans, doktora vb. eğitim amacıyla Birleşik Krallığa seyahat edecek kişiler ise Tier 4 vizesi başvurusu yapmalıdırlar. Kısa dönem eğitim alacak olan öğrenciler mutlaka eğitim kurumunun antetli kağıdına yazılmış olan acceptence letter denilen kabul mektubunu sunmalıdırlar. Uzun dönem Tier 4 öğrenci vizesi için ise Mutlaka CAS mektubu sunulmalıdır. İngiltere konsolosluğu Tier 4 başvurusu için başvuru sahibinden Cas için sunulan evrakların orijinallerinin ibrazını talep etmektedir.

* Puana dayalı sistem Tier 4 Genel Öğrenci ve Tier 4 Çocuk Öğrenci için almaları gereken vize çeşitidir.

İngiltere Vize Ücreti

İngiltere vize ücreti her yıl Mart veya Nisan ayında yayınlanmaktadır. Bilinenin aksine ücretler İngiltere konsolosluğu tarafından değil İngiltere home office tarafından dünya genelinde düzenlenmektedir. Home Office İngiltere içişleri bakanlığı kurumu İngiltere’ye göç ve seyahat mevzuatını düzenleyen devlet kurumudur. Vize ücreti başvuru yapılacak vize tipine göre değişmekle birlikte İngiltere ziyaret vizesi başvurularında talep edilen vize süresine göre belirlenmektedir.

Home Office tarafından belirlenen fiyatlara ek olarak başvurulan ülkede bulunan vize merkezi başvuru ücretleri ve varsa talep edilen ek servis ücretleri fiyatlara eklenmektedir. Ücretler İngiltere konsolosluğu tarafından İngiliz sterlini olarak belirtilmektedir. Fakat online ödemeler dolar bazında yapılmaktadır. Bu ücret kredi kartından tahsil edilmektedir. Kullanılan kredi kartının ait olduğu banka bilgisine göre banka döviz komisyonları da farklılık arz etmektedir. Türkiye’deki mevcut bankalar arasında Finansbank, Kuveyttürk, Ziraat bankası ve Halk bankası diğer bankalara nazaran döviz üzerinden ödemelerde kredi kartı tahsilatında daha uygun komisyonlar almaktadırlar.

İngiltere vize ücretler her yıl Mart – Nisan aylarında yayınlanmaktadır. İngiltere vize ücretleri her yılın 29 Mart tarihinde Konsolosluk tarafından güncellenmektedir. Vize ücretleri başvuruda bulunulan vize tipine ve süresine göre değişiklik göstermektedir. Vize ücretleri Amerikan Doları olarak tahsil edilme fakat vizenin yanı sıra alınan ek servisleri İngiliz Sterlini üzerinden ücretlendirilmektedir. İngiltere vize ücreti 2021 yılında yine Mart veya Nisan aylarında belirlenecektir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
4 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Ceyhun M.
2 Mayıs 2020 00:36

14-18 Temmuz tarihleri arasında Londra da 2 farklı konsere katılmak istiyorum. İngilere vize işlemleri başlatmak için çok mu geç kaldım? Vizem onaylanmadan konser biletlerini satın almak zorunda mıyım?

Bülent A.
2 Mayıs 2020 00:35

Merhaba. Yeşil pasaport sahibi devlet memuruyum. 3 gece 4 günlük Edinburgh seyahatim için 1 haftalık vize alabilir miyim? İngiltere Vizem kaç günde çıkar? Seyahatimden ne kadar önce başvuruda bulunmalıyım?

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x