İngiltere Turistik Vize

Turistik Vize Başvuru Bilgiler

Birleşik Krallık’a yapacağınız seyahatlerinizde, seyahatinizin amacına ve bireysel statünüze göre vize evrakları hazırlayarak uygun vize türüne başvuru yapmanız gereklidir. Turistik ve eğlence amaçlı ziyaretleriniz için İngiltere turistik vize başvurusu yapmalısınız. Standart vize başvuruları şu vizeleri kapsar:

 • Aile ve arkadaş ziyareti vizesi
 • Turistik Vize
 • Akademisyenler, diş hekimleri, doktorlar için dahil olan ticari vize türü
 • Sporcu ziyaretçi vizesi
 • Sanatçı ziyaretçi vizesi
 • Aday Girişimci vizesi
 • Özel tıbbi tedavi vizesi

Bu vize türüne başvuru yaparken seyahatlerinizden en fazla 3 ay önce başvuru yapmanız gereklidir. Vize başvurularınızın sonucu 3 hafta içinde belli olmaktadır.

İngiltere Turistik Genel Ziyaretçi Vizesi

İngiltere Turist Vizesi, Birleşik Krallık’a eğlence, gezme, kültürel aktiviteler amacı ile seyahat etmek isteyen kişilerin başvurması gereken kısa süreli bir vize türüdür. Birleşik Krallık vizesi Schengen vizesi kapsamında değildir ve bu vize ile Schengen ülkelerine giriş yapmak mümkün değildir. Birleşik Krallığa seyahat edecek umumi (bordo), hususi (yeşil) ve gri pasaport sahibi kimselerin Genel Ziyaretçi Vizesi almaları gerekmektedir. Diplomatik (siyah) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydı ile vizeden muaftırlar.

İngiltere Genel Ziyaretçi Vizesi Hazırlanması Gereken Evraklar

İngiltere Genel Ziyaretçi vizesine başvuran kişi, başvuru esnasında evrakların asıllarının yanında fotokopilerini de yanında hazır bulundurmalıdır. Vizeyi verecek olan yetkililer İngiltere Sınır Güvenlik Dairesi (Border Agency) memurları olacağından belgelerin İngilizce olması ya da İngilizce tercümelerinin de bulundurulması gerekmektedir. Tercüme belgesi tercümanın adı, adresi, aslına uygun tercüme ettiğine dair şerh bulundurmalıdır. Başvuru yapılmadan hazır olması gereken evraklar şu şekildedir:

Pasaport: İçerisinde en az 2 boş sayfa yer almalı ve vizenin bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay daha geçerlilik süresi olmalıdır. Eski pasaportlarında başvuru esnasında sunulması gerekmektedir.

Finansal Dokümanlar: İngiltere seyahati yapacak kişinin bu seyahati finanse edeceği paranın bulunduğu kişiye ait son 6 aylık hesap hareketliliklerini gösteren hesap cüzdanı ya da hesap dökümü. Bunun yanında son 3 aylık maaş bordrosu ve çalıştığı kurumdan alınan kişinin ne zamandan beri hangi pozisyonda çalıştığını belirten içerisinde şirketin ve imzalayanın iletişim bilgilerinin bulunduğu bir belge.

Kişinin seyahatine birinci derece bir akrabası sponsor olacaksa, sponsor olacak kişinin İngiltere’de yaşadığına dair belgeler (oturma izni, elektrik faturası vs) ve yanı sıra sponsor olacak kişinin 3 aylık maaş bordrosu.

Meslek ile ilgili dökümanlar: Kurum ya da kurum yetkilisi tarafından şirketin antetli kağıdına hazırlanmış, izin yazısı, maaş ve pozisyon bilgisi, iş devam taahhüdü gibi bilgileri içermelidir. Bu belgenin yanı sıra SGK dökümü ve güncel bilgilerden oluşan iş yerine dair evraklar da teslim edilmelidir. Tüm bu belgeler yine İngilizce olmalıdır.

Eğitim ile İlgili dokümanlar: Öğrencinin bağlı bulunduğu eğitim kurumundan izinli olduğuna dai yazı veya kabul aldığı okuldan bir kabul yazısı teslim edilmelidir.

İstenebilecek ek evraklar:

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayıp Türkiye’de ikamet eden vatandaşlar için Türkiye’deki oturma izinleri talep edilmektedir. Başvuru yapan kişinin araç bina arsa gibi varlıklarının tapuları destekleyici olarak sunulmalıdır. Erkek başvuru sahipleri için askerlik durum belgesi hazırlanmalıdır. Gidiş dönüş uçak biletleri ve otel rezervasyonları da başvuru evrakları içerisinde yer almalıdır.

İngiltere Genel Ziyaretçi Vizesi için konsolosluğa gitmeden ve diğer işlemlere başlamadan önce online İngiltere vize başvuru formunun (VAF1A başvuru formu) doldurulması gerekmektedir. Bunun için öncelikli olarak resmi site üzerinden hesap oluşturmak ve başvurulan vize seçeneğinden genel ziyaretçi vizesini seçmek gerekmektedir. Vize başvuru formu doldurulurken sorular seyahat amacı desteklenecek şekilde cevaplanmalıdır ve tüm yanıtlar İngilizce olarak verilmelidir. Nihai olarak sign declaration bölümüne tıklanarak formun onaylanması gerekmektedir.

İngiltere Vizesi almak için vize başvuru merkezlerinden birine gidilmeli ve gitmek için de önce randevu alınmalıdır. Vize başvurusu, bulunulan ildeki veya ikamet edilen ile yakın illerdeki İngiltere vize başvuru merkezlerinden yapılmalıdır. İngiltere vize başvuru merkezi bulunan illerimiz, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Gaziantep ve Antalya’dır.

Biyometrik Veriler

İngiltere Vizesi alabilmek için başvuran kişinin parmak izi ve yüz resmi gibi biyometrik bilgilerini ibraz etmesi gerekmektedir. Bu işlemlerin yapılabilmesi için başvuran kişi mutlaka şahsen başvuru merkezine gitmelidir. Merkezlere mesai saatleri dışında gitmek isteyen kişiler prime time appointment system üzerinden ek bir ücret karşılığı istediği saatte gidip işlemlerini halledebilmektedir.

Öncelikli İngiltere Vize Hizmeti

Normal süreçte başvurulan bir İngiltere Vizesi en erken 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Fakat süreci kısaltmak için priority service adı verilen hizmetten ek bir ücret karşılığı faydalanılabilmektedir ve bu sayede işlemler daha kısa sürede sonuca bağlanmaktadır. Fakat unutmamak gerekir ki bu servis yalnızca süre ile alakalıdır vizenin olumlu veya olumsuz sonuçlanmasına herhangi bir katkısı yoktur. Ekspres Vize alarak kişinin vize işlemlerinin 5 iş günü içerisinde sonuçlanması mümkündür.

Süper Öncelikli İngiltere Turistik Vize Hizmeti

Süper öncelikli vize hizmeti de ek ücret karşılığı verilen bir hizmettir ve vize başvurusunun 24 saat içerisinde sonuçlanmasına olanak tanır. Ekspres İngiltere vizesi sadece İstanbul İngiltere Vize Başvuru Merkezi tarafından verilmektedir diğer illerde bu hizmetten yararlanmak mümkün değildir.

Standart İngiltere Turist Vizesinin Özellikleri

Belirtilen İngiltere turist vizesi türü ile İngiltere’de 6 ay kalınabilir. Özel tıbbi tedavi için gidiyorsanız süre 11 aya uzayabiliyor. Ya da bir araştırma için gidiliyor ise İngiltere’de 12 ay kalınabilir. Ziyaretinizin daha uzun bir süre olması gerekiyor ise bu evrakları ile kanıtlamanız gereklidir. Bu şekilde 2,5 veya 10 yıllık vize başvurusunda bulunabilirsiniz. Bunların olmadığı durumlarda her gidişinizde İngiltere’de en çok 6 ay kalınabilir.

İngiltere Turist Vize Başvurusu

Vize başvurusu yapacak bireyler öncelikle online başvuru formunu doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmalıdır. Sonrasında İngiltere turistik vize başvurusu için yetki verilen vize başvuru merkezlerinden randevu alınmalıdır. Yapılacak en küçük tarih karışıklığında bile vize başvurularınızın reddi olabilir. Bu nedenle evrakların tam ve eksiksiz olmasına dikkat etmeniz önemlidir.

İngiltere Turistik Vize İçin Ortak Evrak Listesi

Her vize başvurusunda gerekli olan bazı evraklar bulunmaktadır. Bunlar standart her vize başvurusunda talep edilir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kimlik fotokopisi
 • Seyahat sonrasında en az 6 ay daha geçerli olacak pasaport
 • Varsa eski pasaportların orijinalleri
 • Aile ve adres bilgilerini içeren tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Varsa seyahatlerinizde kullanacağınız araç rezervasyonu
 • Seyahatinizde konaklayacağınız otele ait rezervasyon bilgileri
 • İngilizce olarak hazırlanan vize talep dilekçesi

Bunların yanında turistik vize başvurularında hangi kategori üzerinden başvuru yapıyor iseniz o kategori ile ilgili evraklar gereklidir. Şirket sahibi, çalışanlar, kamu çalışanlar, emekliler, ev hanımları, SSK’lı çalışanlar, Öğrenciler içinde kendi şahsi durumlarını belgeleyecek şahsi evrakları istenecektir. Ayrıca banka hesaplarında belirli bir miktar para olması da önemlidir.

İngiltere Turistik Vize Ücretleri

Birleşik Krallık Göçmenlik ve Vize ofisi tarafından İngiltere vize ücretleri belirlenmektedir. Bununla birlikte vize ücretleri vize süresi ve türüne göre değişmektedir. Vize başvurularında vize ücretlerini ödemeniz gereklidir. Online olarak ödeme yaptıktan sonra vize başvurusu için randevu alabilirsiniz.

Uygun vize kategorisini seçerek doğru vize ücreti ödersiniz. Yanlış kategoriler üzerinden yapılan başvurular reddedilebiliyor. 6 aylık, 2 yıllık, 5 yıllık ve 10 yıllık vize sürelerinden birini tercih edebilirsiniz. Her yıl artan kur artışlarına göre bu fiyatlar değişebilmektedir.

İngiltere Turist Vizesi Reddi

Birleşik Krallığı oluşturan dört ülkeden biri olan İngiltere, merkez konumundadır. Farklı nedenlerden dolayı milyonlarca ziyaretçisi bulunan İngiltere, vize başvurularında hüsrana uğrayan pek çok ziyaretçisi bulunuyor. Bu nedenle İngiltere turist vizesi başvurusu için gerekli evrakların tam ve eksiksiz olması vize başvuru sürecinin olumlu bir şekilde sonuçlanmasını sağlayacaktır. Schengen vize ile İngiltere vizesi aynı değildir. Bu nedenle karıştırılmaması gereklidir. Pek çok nedenden dolayı vize reddi oluşur. Bunlar:

 • Finansal nedenlere bağlı redler
 • Başvuru formunun eksik ve yanlış doldurulmasından kaynaklı redler
 • Yanlış ve eksik bilgilendirme sebebiyle yapılan redler
 • Önceden alınan İngiltere vizesinin yanlış kullanımı ile oluşan redler olmaktadır.

İngiltere Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1.Vize başvurum için İngiltere Konsolosluğu Vize Randevusu Almak zorunda mıyım?

İngiltere vizesi almak için resmi internet sitesindeki başvuru formunun eksiksiz doldurulması gerekmektedir. Bu form doldurulmadan randevu almak mümkün değildir. Form doldurulduktan sonra girilen/belirtilen bilgilerde değişiklik yapmak mümkün değildir. Bu sebeple form doldurulurken de dikkatli davranılması gerekmektedir. Başvuru formuna doldurulan bilgilerin ve randevu günü sunulacak  belgelerin birbirini desteklemesi gerekmektedir. Birbiriyle çelişkili bilgiler yer almamasına özen gösterilmelidir. Randevu almak ve randevu günü vize başvuru merkezinde bulunmak zorunludur.

2.İngiltere vize başvurumu şahsen gitmeden de yapabilir miyim?

İngiltere Vize başvurusu yapan kişi biyometrik bilgilerini ibraz etmelidir. Bunun için randevu günü şahsen başvuru merkezinde bulunmak zorundadır. Aksi takdirde vize başvurusu olumsuz sonuçlanacaktır. Daha önce İngiltere vizesi almış olan kişiler için de bu durum geçerlidir ve her yeni başvuruda bu işlemler yeniden gerçekleştirilmektedir. Başvurular en yakın vize başvuru merkezi üzerinden tamamlanabilir.

3.İngiltere vizesi almak için parmak izi ibrazı mecburi midir?

Evet. Başvuru yapmak için Vize merkezine gittiğiniz zaman parmak izi bilgilerinizi ve biyometrik fotoğrafınızı alacaklardır. Daha önce bu bilgileri ibraz etmiş olsanız dahi her yeni başvuruda bu işlemleri yapmanız gerekmektedir. Bu yüzden parmak izi ibrazı olmadan İngiltere vizesi almanız mümkün değildir.

4.İngiltere turist vizesi kaç günde çıkar?

İngiltere turistik vizesi en az 15 iş günü (3 hafta) içerisinde sonuçlanmaktadır. İngiltere Konsolosluğunun yoğunluk durumuna göre vizenin çıkma süresi daha uzu veya daha kısa sürebilmektedir. Fakat olumsuz senaryolara karşı vize başvurusunu ihtiyaten seyahatten en az 1,5 ay önce yapmak gerekmektedir. Daha hızlı vize almak isteyen vatandaşların ek hizmetler bulunmaktadır. Ek ücret ödeyerek ekspres vize veya süper ekspres vize alması mümkündür. Ekspres vize ile işlemler 5 iş günü içerisinde sonuca bağlanmaktadır. Süper ekspres vize ise işlemlerin 24 saat içerisinde sonuca bağlanmasına olanak sağlamaktadır.

5.İngiltere turist vize başvurusu yapabilmek için hesabımda ne kadar para bulundurmalıyım? Pound hesabım olmalı mı?

İngiltere Turist Vizesi başvurusu yaparken mutlaka teslim edilmesi gereken belgelerden birisi de banka hesap dökümüdür. İngiltere bu belge ile kişinin seyahatini finanse edip edemeyeceğini ölçmeyi amaçlamaktadır. Bununla birlikte şüpheli işlemleri tespit etmesi de kolaylaşmaktadır. Konsolosluğa teslim edilen belgenin son 6 aylık hesap hareketlerini içermesi gerekmektedir. Bu belgelerin bankadan ıslak imzalı ve kaşeli bir şekilde alınması gerekmektedir. Turistik vize başvurusu gerçekleştiren kimsenin hesabında bulunması gereken miktar değişiklik gösterebilmektedir. Sunduğunuz otel ücretleri ve hesabınızdaki para arasında tutarsızlık olması durumunda başvurunuz olumsuz değerlendirilebilmektedir. Başvuran kişi kendisine ait vadeli ve vadesiz tüm hesap bilgilerini konsolosluk ile paylaşmak durumundadır. Finansal durumunuzu teyit etmek için sunacağınız hesap TL, USD, EURO veya Pound cinsinden olabilir.