NGİLTERE AİLE ZİYARETİ VİZESİ

Aile Ziyareti Vizesi İşlemleri

İngiltere Aile Ziyareti Vizesi, Birleşik Krallık topraklarına anne, baba, eş, çocukları görmek ve ziyaret etmek amacı ile seyahat etmeyi planlayan kişilerin alması gereken vize türü. Aile Ziyaret Vizesi, kısa süreli bir vize çeşididir. Ancak ziyaretlerinin uzun süre devam edeceğini ve etmesi gerektiğini düşünen kişiler sebeplerini destekleyecek belgeler ile uzun süreli vize başvurusu yapabilmektedir.

Uzun süreli vize için 1, 2, 5 ve 10 yıllık olmak üzere farklı seçenekler mevcuttur. Fakat kişi uzun süreli vize sahibi sahi olsa İngiltere’de kalma süresi maksimum 6 aydır. 6 ay dolmadan ülkeyi terk etmesi gerekmektedir. Birleşik Krallık vizesi Schengen vizesi kapsamında değildir. Bu vize ile Schengen ülkelerine giriş yapmak mümkün değildir. Birleşik Krallığa seyahat edecek umumi (bordo), hususi (yeşil) ve gri pasaport sahibi kimselerin Genel Ziyaretçi Vizesi almaları gerekmektedir. Diplomatik (siyah) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydı ile vizeden muaftırlar.

Güncel İngiltere Vize Ücretlerine bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

İngiltere Aile Ziyareti Vizesi İçin Hazırlanması Gereken Evraklar

İngiltere Aile Ziyareti vizesine başvuran kişi, başvuru esnasında evrakların asıllarının yanında fotokopilerini de yanında hazır bulundurmalıdır. Vizeyi verecek olan yetkililer İngiltere Sınır Güvenlik Dairesi (Border Agency) memurları olacağından belgelerin İngilizce olması ya da İngilizce tercümelerinin de bulundurulması gerekmektedir. Tercüme belgesi tercümanın adı, adresi, aslına uygun tercüme ettiğine dair şerh bulundurmalıdır. Başvuru yapılmadan hazır olması gereken evraklar şu şekildedir:

Evrak Listesi

Pasaport: İçerisinde en az 2 boş sayfa bulunmalı ve başvurulacak vizenin bitiş tarihinden itibaren en az 6 ay daha geçerlilik süresi olmalıdır. Eski pasaportlarında başvuru esnasında sunulması gerekmektedir.

Davetiye: İngiltere’ye davet eden kişi tarafından hazırlanması gereken bir belgedir. Davet edilen kişinin bilgilerini, seyahat amacını, süresini ve sponsorunu belirtmelidir. Davet eden kişiye ait bilgiler de yer almalı ve iletişim bilgileri ve unvanı bulunmalıdır. Kişi İngiliz vatandaşı değil ise oturma iznini de paylaşmalıdır. Davet eden kişi vatandaşlık bilgilerini de davetiye ile birlikte paylaşmalıdır.

Finansal Dokümanlar: İngiltere seyahati yapacak kişinin bu seyahati finanse edeceği paranın bulunduğu kişiye ait evraklar sunulmalıdır. Öncelikle son 6 aylık hesap hareketliliklerini gösteren hesap cüzdanı ya da hesap dökümü verilmelidir. Bunun yanında son 3 aylık maaş bordrosu da eklenmelidir. Çalıştığı kurumdan alınan kişinin ne zamandan beri hangi pozisyonda çalıştığını belirten içerisinde şirketin ve imzalayanın iletişim bilgilerinin bulunduğu bir belge.

Kişinin seyahati birinci derece bir akrabası tarafından karşılanacak ise (sponsor olunacaksa), sponsor olacak kişinin İngiltere’de yaşadığına dair belgeler (oturma izni, elektrik faturası vs) ve yanı sıra sponsor olacak kişinin 3 aylık maaş bordrosu.

Meslek ile ilgili dökümanlar: Kurum ya da kurum yetkilisi tarafından şirketin antetli kağıdına hazırlanmış, izin yazısı, maaş ve pozisyon bilgisi, iş devam taahhüdü gibi bilgileri içermelidir. Bu belgenin yanı sıra SGK dökümü ve güncel bilgilerden oluşan iş yerine dair evraklar da teslim edilmelidir. Tüm bu belgeler yine İngilizce olmalıdır.

İstenebilecek ek evraklar: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayıp Türkiye’de ikamet eden vatandaşlar iççin Türkiye’deki oturma izinleri talep edilebilir. Başvuru yapan kişinin araç bina arsa gibi varlıklarının tapuları talep edilir. Erkek başvuru sahipleri için askerlik durum belgesi hazırlanmalıdır. Gidiş dönüş uçak biletleri ve otel rezervasyonları da başvuru evrakları içerisinde yer almalıdır.

Online İngiltere Aile Ziyareti Vizesi Başvurusu

İngiltere Aile Ziyareti Vizesi için konsolosluğa gitmeden ve diğer işlemlere başlamadan önce online form doldurulmalıdır. İngiltere vize başvuru formu, VAF1B başvuru formudur. Bunun için öncelikli olarak resmi site üzerinden hesap oluşturmak ve başvurulan vize seçeneğinden Aile ziyareti vizesini seçmek gerekmektedir. Vize başvuru formu doldurulurken sorular seyahat amacı desteklenecek şekilde cevaplanmalıdır ve tüm yanıtlar İngilizce olarak verilmelidir. Nihai olarak sign declaration bölümüne tıklanarak formun onaylanması gerekmektedir.

İngiltere Vizesi almak için vize başvuru merkezlerinden birine gidilmelidir.  Ancak gitmek için de önce randevu alınmalıdır. Birleşik Krallık vize başvurusu, bulunulan ildeki veya ikamet edilen ile yakın illerdeki İngiltere vize başvuru merkezlerinden yapılmalıdır. İngiltere vize başvuru merkezi bulunan illerimiz, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana, Gaziantep ve Antalya’dır.

İngiltere Aile Ziyareti Vizesi için Biyometrik Veriler

Başvuran kişinin parmak izi ve yüz resmi gibi biyometrik bilgilerini ibraz etmesi gerekmektedir. Bu işlemlerin yapılabilmesi için başvuran kişi mutlaka şahsen başvuru merkezine gitmelidir. Merkezlere mesai saatleri dışında gitmek isteyen kişiler prime time appointmenttan faydalanabilirler. Ek bir ücret karşılığı istenilen saatte gidip işlemler halledilebilmektedir.

Öncelikli İngiltere Vize Hizmeti

Normal süreçte başvurulan bir İngiltere Vizesi en erken 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Fakat süreci kısaltmak için priority service adı verilen hizmetten ek bir ücret karşılığı faydalanılabilmektedir. Bu sayede işlemler daha kısa sürede sonuca bağlanmaktadır. Yine de unutmamak gerekir ki bu servis yalnızca süre ile alakalıdır. Vizenin olumlu veya olumsuz sonuçlanmasına herhangi bir katkısı yoktur. Ekspres Vize alarak kişinin vize işlemlerinin 5 iş günü içerisinde sonuçlanması mümkündür.

Süper Öncelikli İngiltere Vize Hizmeti

Süper öncelikli vize hizmeti de ek ücret karşılığı verilen bir hizmettir. Vize başvurusunun 24 saat içerisinde sonuçlanmasına olanak tanır. Ancak ekspres İngiltere vizesi sadece İstanbul İngiltere Vize Başvuru Merkezi tarafından verilmektedir. Diğer illerde bu hizmetten yararlanılamamaktadır.

Bürokrasiyle Uğraşmayın, Profesyonellere Bırakın

İngiltere konsolosluğuİngiltere aile ziyareti vize başvurularını çok inceleyip, sorguluyor. Özellikle belgelerin titizlikle ve detaylı olarak hazırlanmasına dikkat ediyorlar. Tüm vize işlemleriniz için DataGlobal Vize Hizmetleri’ne başvurabilirsiniz.

İngiltere aile ziyareti vize başvurunuzu en doğru şekilde yapmak ve kolayca sürecin takibini sağlamak için destek hattımızı arayabilirsiniz. Başvuru işlemleri, randevu ve vize harç ücretleri ile ilgili detaylı bilgileri alabilirsiniz.