İngiltere Erasmus Vizesi

İngiltere Erasmus Vizesi

İngiltere Erasmus vizesi nedir? İngiltere Erasmus vizesi nasıl alınır? Ülkemizdeki üniversitelerin değişim programlarından biri olan Erasmus için birçok öğrencinin vizeye ihtiyacı vardır. İngiltere’de 6 aydan daha kısa bir zaman dilimi içerisinde, Erasmus programı ile eğitim almak isteyen öğrenciler, Erasmus vizesi çıkarmak zorundadırlar. İngiltere Erasmus vizesi sayesinde, Türkiye’den İngiltere’ye eğitim amacıyla gitmek isteyen öğrenciler için birçok imkan sağlanmaktadır. Erasmus vizesine 6 aydan daha kısa kalmak istenen durumlar için geçerlidir. Bu yazımızda sizler için, İngiltere Erasmus vizesi süreci ile ilgili resmi kaynaklardan edindiğimiz ayrıntılı bilgiler paylaşacağız.

İngiltere Erasmus Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere’de eğitim görmek isteyen bir Erasmus değişim programı öğrencisi iseniz, Erasmus vizesine başvurmak zorundasınız. 6 ay kadar geçerli olan bu vize için bazı koşulları yerine getirmelisiniz. Peki bu koşullar nelerdir? Sizler için bu koşulları şu şekilde sıraladık:

  • Erasmus vizesi için, gereken zorunlu evraklardan ilki, kayıt kabul belgesidir. Kayıt kabul belgesini, İngiltere’de eğitim göreceğiniz okuldan alırsınız. Orada değişimli bir şekilde eğitim alacağınızın garantisidir. Kayıt kabul belgesi, başvuru formuna uygun formatta olmalıdır. Gideceğiniz okulun ve alacak olduğunuz derslerin listesi eksiksiz bir şekilde yer almalıdır.
  • Online ortamda, konsolosluğun resmi web sitesinde bulunan formlar doldurulur. Bu formların çıktısı alınır ve vermeniz gereken belgelerin arasına yerleştirilir.
  • Erasmus eğitiminiz ve kabulünüz ile ilgili vize talep dilekçeleri yazılmalıdır. Bu vize talep dilekçelerinin hepsi İngilizce dilinde yazılmalıdır. Formların eksiksiz bir şekilde doldurulması çok önemlidir. Aksi bir durumda, Erasmus vize süreciniz olumsuz sonuçlanabilir.
  • Erasmus vizesi başvuru dosyasında olması gereken diğer bir husus ise, İngiltere’de eğitim alacağınız süreçte, nerede konaklayacağınız ile ilgili bilgileri de eklemelisiniz. Ayrıca eğitim süresince, kendinize referans olacak bir sponsor desteği de göstermeniz gerekiyor. Bu sponsora ait evrakları ve yeterli gelirinin olduğunu kanıtlayan evrakları da, başvuru sürecinde sunmanız gereklidir.
  • Son olarak tüm belgelerinizin, noter tasdikli İngilizce çevirisi, güncel muvafakat name ile beyan edilmelidir.

Güncel İngiltere Vize Ücretlerine bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Erasmus Vizesi ile İngiltere’de Ne Kadar Süre Kalabilirim?

İngiltere hükumeti, ülkeye İngiltere Erasmus vizesi ile gelen öğrencilere 6 ay kalma hakkı tanıyor. Fakat bunun yanı sıra, başvuru işlemleriniz esnasında İngiltere’de eğitim görme niyetiniz varsa ve bir dil kursuna kayıtlıysanız, istediğiniz süreden daha erken bir şekilde de eğitiminizi tamamlayabilirsiniz. İngiltere Erasmus vizesi, konsolosluk tarafından kısa süreli öğrenci ziyaretçi kapsamında kabul edilir. Bu yüzden Erasmus vizesi ile İngiltere’ye gidip, vizenizi uzatmak gibi bir hayaliniz olmasın. Bu vize ile sadece Erasmus eğitiminizi, 6 ay gibi bir sürede tamamlamak için onay almış olursunuz.

Bu tarz öğrenci vizeleri için gerekli olan başvuru işlemlerini, İngiliz konsolosluğu tarafından belirlenmiş kurum ve vize ile ilgili hizmetler veren merkezler aracılığı ile yürütebilirsiniz. Bu nedenle Erasmus vizesi almak için başvurabileceğiniz merkezler başlıca; Ankara, Adana, İstanbul, Bursa, Gaziantep ve İzmir gibi şehirlerde bulunmaktadır. Erasmus vize başvuruları direkt olarak konsolosluklar tarafından kabul edilmemektedir. Vize başvuru sürecinizi bir vize hizmeti veren şirket aracılığı ile sürdürüyor olacaksınız. Bununla birlikte Erasmus vizenizin kabulü ya da reddi yönündeki karar, İngiltere İstanbul Başkonsolosluğu kurumuna aittir.