İngiltere Çalışma Vizesi

This is the default page custom subtitle

İngiltere çalışma vizesi, Tier 1Tier 2 ve Tier 5 grubu vize başvuru tiplerini ifade etmektedir. Çalışma vizeleri kendi içinde kısa dönem ve uzun dönem olarak ayrılmakta ve bu grupların dışında aşağıda belirtileceği üzere yatırımcı ve start-up’ları da kapsayan amaçlarla çalışma vizesi başvurusu yapılabilmektedir.

İngiltere Uzun Dönem Çalışma Vizesi

 1. İngiltere Tier 2 Genel Çalışma Vizesi
 2. İngiltere Tier 2 Şirket İçi Transfer Vizesi
 3. İngiltere Tier 2 Din Görevlisi Vizesi
 4. İngiltere Tier 2 Sporcu Vizesi

İngiltere Kısa Dönem Çalışma Vizesi

 1. İngiltere Tier 5 Geçici Çalışan – Hayır Kurumları Çalışanı Vizesi
 2. İngiltere Tier 5 Geçici Çalışan – Yaratıcı ve Sportif Faaliyet Vizesi
 3. İngiltere Tier 5 Geçici Çalışan – Devlet Yetkili Borsa
 4. İngiltere Tier 5 Geçici Çalışan – Uluslararası Anlaşma Vizesi
 5. İngiltere Tier 5 Geçici Çalışan – Din Görevlisi Vizesi
 6. İngiltere Tier 5 Geçici Çalışan – Gençlik Hareketliliği Programı

Yatırımcı, İş Geliştirme ve Özel Yetenek Vizesi

 1. Yenilikçi Vizesi
 2. Start-Up Vizesi
 3. İngiltere Tier 1 Girişimci Vizesi
 4. Uluslararası Yetenek Vizesi
 5. İngiltere Tier 1 Özel Yetenek Vizesi
 6. İngiltere Tier 1 Mezun Girişimci Vizesi
 7. İngiltere Tier 1 Yatırımcı Vizesi

Diğer Çalışma Vizeleri ve Muafiyetler

 • UK Ancestry visa (önceki soyu İngiltere’de doğanlar)
 • Ev Hizmetlisi Çalışma Vizesi
 • Bir Yurtdışı İşletmenin Ticari Temsilcisi
 • Ankara Antlaşması
  1. Türk İş adamları
  2. Türk Çalışanlar

 

İngiltere Uzun Dönem Çalışma Vizesi

Tier 2 Genel Çalışma Vizesi

İngiltere’den veya Birleşik Krallığı oluşturan diğer ülkelerden yetenek ve beceri gerektiren bir iş alanında iş teklifi aldıysanız ve EEA Avrupa Ekonomik Alanı ve İsviçre dışında bir ülke vatandaşıysanız İngiltere Tier 2 Genel Çalışma Vizesi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Sponsorluk:

İngiltere’de çalışmak için lisanslı bir sponsor tarafından istihdam edilmeniz gerekmektedir. Tier 2 ve Tier 5 çalışma vizesi için lisanslı sponsor şirket bilgilerini https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/903888/2020-07-27_Tier_2_5_Register_of_Sponsors.pdf linkinden kontrol edebilirsiniz.

Sponsor olacak şirket ilk önce sizi işe alacakları alanda uygun ve yeterli olup olmadığınızı kontrol etmekle yükümlüdür. Eğer gereken işi karşılayabileceğinizi düşünüyorlarsa vize almanız için size bir sponsorluk sertifikası göndereceklerdir.

Sizi istihdam edecek olan şirket sponsorluk sertifikasının yanı sıra Tier 2 vizesine başvurmanız için ne kadar maaş alacağınız gibi ekstra bilgileri de size iletmek durumundadır.

Şartları:

Tier 2 çalışma vizesi başvurusu yapmanız için;

 • Geçerli bir sponsorluk sertifikanız olmalıdır.
 • İstihdam edileceğiniz şirkette yapacağınız iş için uygun bir maaş alacağınızı göstermeniz gerekmektedir.
 • Yeteri derecede İngilizce bildiğinizi kanıtlamanız gerekmektedir. En azından CEFR B1 seviyesinde İngilizce bildiğinizi belgelendirmeniz (Türkiye’deki sınav merkezlerine https://assets.publishing.service.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/877441/List_of_Approved_Test_Centres_01.04.20.pdf linkinden erişebilirsiniz) veya UK NARIC tarafından tanınan ve İngiltere’deki lisans, yüksek lisans veya doktora derecelerine eş değer bir kurumda İngilizce eğitim almış olmanız gerekmektedir (UK NARIC diploma denkliği belirleyen kuruluştur). Antigua ve Barbuda, Avustralya, Bahamalar, Barbados, Belize, Kanada, Dominik, Grenada, Guyana, Jamaika, Yeni Zelanda, St Kitts ve Nevis, St Lucia, St Vincent ve the Grenadines, Trinidad ve Tobago, Amerika Birleşik Devletleri vatandaşları için dil yeterliliği belgeleri talep edilmemektedir.
 • İngiltere’de çalışmaya başlayacağınız işten maaş alana kadar geçiminizi ve seyahat masraflarınızı karşılayacak miktarda birikim göstermeniz gerekmektedir.
 • Son 5 yıl içinde yapmış olduğunuz tüm yurtdışı seyahatlerin detaylı bilgisini vermeniz gerekmektedir.
 • Tüberküloz testi (Türkiye’den başvuran Türk vatandaşları için gerekmemektedir).
 • Son 10 yıl içerisinde en az 1 yıl veya daha fazla yaşadığınız ülke/ülkeler den alınacak adli sicil kaydı (sabıka kaydı).

Sponsorluk Sertifikası: Kişisel bilgilerinizi ve İngiltere’deki şirketin size teklif ettiği işin detaylarını belirten elektronik bir belgedir. Sizi istihdam edecek olan şirket sponsorluk sertifikası referans numaranızı başvuru dosyanıza eklemek üzere size iletecektir.

Sponsorluk sertifikasındaki referans numaranız tek kullanım için geçerlidir ve 3 ay içerisinde kullanılmalıdır. Size iletilen referans numarasını 3 ay içerisinde kullanmadıysanız çalışacağınız şirketten yeni bir referans numarası almanız gerekecektir.

Maaş: Yılda en az £30,000 kazanacak olmanız gerekmekte olup bunun yanı sıra tıbbi radyografi uzmanı, hemşire, sağlık görevlisi, ortaokul öğretmeni, ön kayıt hemşiresi veya ebe olarak çalışanlar için daha düşük ücretler de kabul görmektedir. Ücret tablosunu https://www.dataglobal.com.tr/ingiltere-vize-ucreti-2023/ kontrol edebilirsiniz.

Banka hesabı: İngiltere’de maaş alana kadar masraflarınızı karşılayabilmeniz gerekmektedir. Bu tutar minimum £945 olarak belirlenmiştir ve başvurudan önce en az 90 gün banka hesabınızın bu bakiyenin altına düşmemesi gerekmektedir.

En az 90 gün boyunca hesabınızda bu miktarı tutmadıysanız A dereceli bir sponsor şirket masrafları karşılayacağını sponsorluk sertifikasında belirtirse bu durumu aşabilirsiniz. Bu masrafları karşılamasına izin verilmiş A dereceli şirketleri bu linkden kontrol edebilirsiniz.

Tier 2 Vizesi Gerekli Evraklar

Aşağıda belirtilen İngiltere Tier 2 Vizesi gerekli evraklar İngilizce veya Galler dilinde değilse İngilizce yeminli tercümeleri ve asılları birlikte sunulmalıdır. Yeminli tercüme evrakında ‘’gördüğüm orijinal dökümanlar benim tarafımdan tasdiklenmiştir, imza ve tarih, imzanın alt kısmına isim ve soy isim, adres, meslek, telefon numarası’’ bulunmak zorundadır.

 • Sponsorluk sertifikası referans numarası
 • İngilizce yeterliliğinizi gösterir belge
 • Yeterli kişisel birikiminiz olduğunu gösteren banka dökümleri (A dereceli sponsorunuz size destek olacaksa bakiye £945 den az olabilir).
 • Geçerli bir pasaport
 • Varsa seyahat geçmişinizi gösteren eski pasaportlarınız
 • Tüberküloz testi sonucu (Türkiye’den başvuran Türk vatandaşları için gerekmemektedir).
 • Adli Sicil kaydı (Eğitim, sağlık ve sosyal hizmetler alanı için zorunludur)
 • Türkiye’deki kişisel durumuzu gösterir belgeler

Tier 2 Vizesi Aile Üyeleri

Eşiniz ve 18 yaşından küçük çocuklarınız sizin üzerinizden Tier 2 dependant vizesi başvurusunda bulunabilirler. Böyle bir başvuru için sizin göstermeniz gereken minimum £945 olan tutara ek olarak her bir aile üyesi kişi için £630 tutarında kaynak göstermeniz gerekmektedir. A dereceli sponsor şirketiniz isterse eşiniz ve çocuğunuza da sponsorluk sertifikasında belirtilmek üzere sponsor olabilmektedir.

Tier 2 Vizesi Kaç Günde Sonuçlanır

Vize başvurunuzu 90 gün öncesinden yapabilirsiniz. Ortalama işlem süresi 21 gündür. Acil durumlarda İstanbul ve Ankara’dan yapacağınız başvurular için ekspres servislerden yararlanabilirsiniz.

Tier 2 Vizesi Ücreti

Tier 2 vizesi ücreti üç yıldan az ise; £610 vize harcı, üç yıldan fazla ise £1220  + 28.32 GBP biyometrik veri ücreti + Immigration Health Surcharge (IHS) sigorta ücreti 1096 USD (Sigorta süresine göre değişebilmektedir) + 150 USD DataGlobal işlem ücretidir.

Tier 2 vizesi 30 gün içerisinde İngiltere’ye giriş yapmak üzere verilmektedir. Bu 30 günlük süre başladığında 7-10 gün sonrasından itibaren başvuru esnasında tercih ettiğini postaneye giderek 30 günlük vize süresini aşmadan önce biyometrik verinizi ibraz etmeniz ve oturum kartınızı almanız gerekmektedir.

Tier 2 Şirket İçi Transfer Vizesi

Birleşik Krallık dışındaki işvereniniz İngiltere’de bir şube açılışı yaptıysa ve sizi bu şubede görevlendirmek istiyorsa, aynı zamanda yazının devamında belirtilecek gereklilikleri karşılıyorsanız Tier 2 şirket içi transfer vizesi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Şirket içi transfer vizesinin 2 ayrı çeşidi bulunmaktadır.

Uzun Süreli Personel

Şirket için daha önce tecrübe sahibi olduğunuz bir görev pozisyonuna getiriliyorsanız bu vize tipine başvurabilirsiniz. Eğer işvereniniz için 12 aydan daha kısa süre çalıştıysanız bu vizeye başvurmak için İngiltere’deki çalışmanız karşılığında işvereniniz size yıllık minimum £73,900 maaş vermeyi taahhüt etmelidir.

Vize ücreti £610 (3 yıla kadar) / £1220 (3 yıldan uzun) vize harcı + 28.32 GBP biyometrik veri ücreti + Immigration Health Surcharge (IHS) sigorta ücreti 1096 USD (Sigorta süresine göre değişebilmektedir) + 150 USD DataGlobal işlem ücretidir. İngiltere’de vizenizi uzatmanız gerekirse çalışma vizesi uzatma ücreti £1.408 (3 yıldan uzun) / £704 (3 yıla kadar) + £19.20 biyometrik veri ücreti tahsil edilmektedir.

Mezun Stajyer Programı

Bu vizeye başvurmak için yeni mezun statüsünde bulunmalı ve işvereniniz ile minimum 3 aylık bir iş deneyimi geçmişiniz olmalıdır. Mezun stajyer programı İngiltere’deki işyerinde uzman pozisyonlarında çalışmayı içerir.

Vize ücreti £482 vize harcı + 28.32 GBP biyometrik veri ücreti + Immigration Health Surcharge (IHS) sigorta ücreti 1096 USD (Sigorta süresine göre değişebilmektedir) + 150 USD DataGlobal işlem ücretidir.

Tier 2 Şirket İçi Transfer Vizesi Kalış süresi

Tier 2 şirket için transfer vizesi kalış süresi vizenizin son kullanma tarihi ve sponsorluk sertifikası tarihleri esas alınarak daha kısa olan süre baz alınmaktadır.

Uzatmalar dahi maksimum kalış süresi ise yıllık kazancınıza göre belirlenmektedir. Eğer yıllık £120.000 ve üzeri kazanıyorsanız uzun dönem tier 2 şirket içi transfer vizesi 9 yıla kadar uzatılabilir. Eğer yıllık £120000’den az kazanıyorsanız vizenizi uzatmalar dahil en fazla 5 yıl + 1 ay süreyle kullanabilirsiniz. Mezun stajyer programı üzerinden tier 2 vizesi alanlar en fazla 12 ay süreyle İngiltere’de kalabilirler.

İngiltere’ye bu vize ile seyahat edebileceğiniz en erken tarih sponsorluk sertifikasında belirtilen işe başlama tarihinden 14 gün öncesidir. Örneğin 15 Eylül’de işe başlayacaksanız en erken 1 Eylül tarihinde İngiltere’ye seyahat edebilirsiniz.

Tier 2 Şirket İçi Transfer Vizesi Hakları

Sponsorluk sertifikasında belirtilen iş yeri ve görev pozisyonunda çalışabilirsiniz.

Mevcut mesleğiniz ve iş pozisyonu ile aynı olmak şartıyla ikinci bir işte haftada 20 saate kadar çalışabilirsiniz.

Herhangi bir ödeme almadan İngiltere’de gönüllü olarak herhangi bir işte çalışabilirsiniz.

Çalıştığınız işe engel olmamak kaydıyla herhangi bir eğitim kurumunda eğitim alabilirsiniz.

Yurt dışına seyahat edip tekrar İngiltere’ye dönebilirsiniz.

Eşinizi, partnerinizi ve 18 yaşından küçük çocuklarınızı beraberinizde götürebilirsiniz.

Kamusal yardımlardan yararlanamazsınız.

Vizenizi almadan çalışmaya başlayamazsınız.

Tier 2 Din Görevlisi Vizesi

İngiltere’de herhangi bir dini inanç topluluğundan dini içerikli bir iş teklifi aldıysanız talep edilen şartlarını karşılayarak Tier 2 din görevlisi vizesi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Bu vize tipinde de aynen Tier 2 genel çalışma vizesinde olduğu gibi B1 seviyesinde İngilizce bildiğinizi kanıtlamanız, seyahatten en az 90 gün öncesinden bankada minimum £945 bakiye göstermeniz ve en önemlisi de sponsorluk sertifikası sunmanız gerekmektedir.

Bu vize ile İngiltere’de yıllık £159,600 den fazla kazanamazsınız, sponsorunuzun hissesinin %10’undan fazlasını alamazsınız ve İngiltere’de en fazla 3 yıl + 1 ay kalabilirsiniz.

Eşinizi ve 18 yaşından küçük çocuklarınızı da beraberinizde götürebilirsiniz. Vize ücreti £610 vize harcı + 28.32 GBP biyometrik veri ücreti + Immigration Health Surcharge (IHS) sigorta ücreti 1096 USD (Sigorta süresine göre değişebilmektedir) + 150 USD DataGlobal işlem ücretidir. İngiltere’de vizenizi uzatmanız gerekirse çalışma vizesi uzatma ücreti £704 + £19.20 biyometrik veri ücreti tahsil edilmektedir.

Tier 2 Sporcu Vizesi

Futbolcu, sporcu veya antrenörseniz, ilgili spor federasyonu tarafından tanınıyorsanız ve İngiltere’den iş teklifi aldıysanız Tier 2 sporcu vizesi başvurusu yapabilirsiniz.

Bu vize ile İngiltere’de en fazla 3 yıl kaldıktan sonra dilerseniz uzatma başvurusu yaparak maksimum 6 yıla kadar kalabilirsiniz.

Diğer Tier 2 vizelerinde olduğu gibi en az B1 seviyesi İngilizce bilgisi ve sponsor sertifikası sunmak zorunludur.

Eşinizi ve 18 yaşından küçük çocuklarınızı da beraberinizde götürebilirsiniz. Vize ücreti £610 vize harcı + 28.32 GBP biyometrik veri ücreti + Immigration Health Surcharge (IHS) sigorta ücreti 1096 USD (Sigorta süresine göre değişebilmektedir) + 150 USD DataGlobal işlem ücretidir. İngiltere’de vizenizi uzatmanız gerekirse çalışma vizesi uzatma ücreti £704 + £19.20 biyometrik veri ücreti tahsil edilmektedir.

İngiltere Kısa Dönem Çalışma Vizesi

 • Tier 5 Geçici Çalışan – Hayır Kurumları Çalışanı Vizesi

İngiltere vizesi alarak İngiltere Hükümetinin belirlediği bir takım prosedürleri takip etmenizin neticesinde Tier 5 geçici çalışan – hayır kurumları çalışanı vizesi almanız mümkün olacaktır. Bir hayır kurumunda ücretsiz ve gönüllülük esasına dayalı olarak çalışmak isteyenler, İsviçre ve Avrupa ekonomik topluluğu bölgesinin haricinde ikamet eden ve belirtilen diğer gereklilikleri karşılamanız gerekmektedir.

Öncelikle Tier 5 İngiltere vizesi başvurusu yapmadan önce kesinlikle lisanslı sertifikası bulunan bir kurumdan bu belgeyi temin etmelisiniz. Size sponsor sertifikası gönderecek kurumun faaliyet alanı ile sizin İngiltere’de yapacağınız iş birbiriyle uyumlu olmalıdır. Bu gerekliliği sağlamayan sponsorluk sertifikaları İngiltere Konsolosluğu tarafından kabul edilmemektedir.

Tier 5 grubu İngiltere online vize başvurunuzu sponsorluk sertifikanızın üzerinde yazmakta olan işe başlangıç tarihinizin 90 gün öncesinden itibaren İngiltere vize başvuru merkezi adreslerinden birine yapabilirsiniz. Eğer birlikte seyahat edecek iseniz eşiniz ve 18 yaşından küçük çocuklarınız adına da vize başvurusu yapabilirsiniz. İngiltere Vize ücreti £244 vize harcı + 28.32 GBP biyometrik veri ücreti + Immigration Health Surcharge (IHS) sigorta ücreti 1096 USD (Sigorta süresine göre değişebilmektedir) + 150 USD DataGlobal işlem ücretidir.

Bu vize ile İngiltere’de 12 aya kadar kalabilirsiniz. Kalabileceğiniz son tarihi gösterir süre sponsor sertifikasında belirtilmiş olup buna ilaveten 28 gün İngiltere Konsolosluğu tarafından kalış hakkı verilmektedir.