İngiltere Tier 1 Vizesi

İngiltere Tier 1 Vizesi

İngiltere Tier 1 Vizesi, Birleşik Krallık dışında yaşayan üstün yeteneğe sahip üniversite mezunları, girişimciler, yatırımcılar ve profesyonellerin İngiltere’ye girebilmesi ve burada çalışabilmesi için United Kingdom Border Agency yani İngiltere Sınır Dairesi tarafından verilen bir vize türüdür. Tier 1 vizesi aynı zamanda İngiltere Çalışma Vizesi olarak da adlandırılmaktadır. İngiltere Tier 1 vizesi 5 çeşitte verilmektedir. Bunlar; Tier 1 Genel vize, Üstün Yetenek vizesi, Yatırımcı vizesi, Girişimci vizesi, Üniversite mezunu girişimci vizesidir.

İngiltere Genel Vizesi

İngiliz hükümeti tarafından Göçmenlik yasasının göçmenler ile ilgili yapılan yeni düzenlemelere uygun hale getirilmesi için bir yasa değişikliği kararı alınmıştır. Alınan bu karar doğrultusunda İngiltere Göçmen Programının altında faaliyet gören Göçmenlik ve Çalışma İzni Tier 1 Genel vizesi için 6 Nisan 2015 tarihinden itibaren başvuru alınmamaya başlamıştır. 5 Nisan 2015’e kadar Konsolosluk tarafından kabul edilmiş olan Tier 1 vize başvurularının ise 6 Nisan 2018 tarihinden itibaren yeniden alınmasına karar verilmiştir. Bu kararlara ilave olarak İngiltere Konsolosluğu Tier 1 Genel vizesi ile İngiltere’de yaşamakta olan kişilerin vize uzatma işlemlerinin devam edeceğini duyurmuştur.

İngiltere Üniversite Mezunu Girişimci Vizesi

İngiltere üniversite mezunu girişimci vizesi alabilmek için başvuran kişinin İngiltere’de bulunan bir yüksek eğitim kurumu tarafından onay alması gerekmektedir. Bu vize başvuran kişinin bir sene boyunca İngiltere’de kalmasına olanak tanımaktadır, eğitim kurumunun sponsorluğunun devam etmesi halinde bu süreyi bir sene daha uzatmak mümkündür.

Tier 1 vizesi üniversite girişimci vizesi başvuran kişiye kendini geliştirme, nitelikli bir iş bulma ve kendi işini kurma yolunda önemli bir fırsat sunmaktadır. Kurulan girişimin en az 200 bin sterlin kazanması ve kişinin serbest meslek sahibi olma kriterlerini yerine getirmesi halinde kişi serbest meslek sahibi olarak kendi işinde İngiltere’de çalışma hakkına sahip olabilmektedir.  Aynı zamanda bu vize türü kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişileri de İngiltere’ye getirmesine olanak sağlamaktadır.  Tier 1 genel vize kategorisinden tier 1 üniversite mezunu girişimci vizesine geçiş yapmak mümkündür. Bu durumun gerçekleşebilmesi için girişim sermayesi yatırım alt sınırı en az 50 bin İngiliz sterlini olmalıdır.

İngiltere Yatırımcı Vizesi

Tier 1 İngiltere Yatırımcı Vizesi kişinin istihdam zorunluluğu olmadan İngiltere’de iş kurmasına ve İngiliz vatandaşı olabilmesine imkân tanıyan bir vize türüdür. Tier 1 yatırımcı vizesinin genel şartları yılda 183 gün İngiltere’de bulunma şartı ve yatırım yapılan sermayeyi geri alma seçeneğidir. İngiltere yatırımcı vizesi alabilmek için başvuran kişinin İngiltere’ye en az 2.000.000 sterlin tutarında sermaye girişi gerçekleştirmesi gerekmektedir. Belirtilen meblağ ile İngiltere’de devlet tahvili ya da bazı şartları sağlayan şirket tahvilleri satın alınarak yatırım yapılabilmektedir. Bu yatırımın 5 sene devam etmesi gerekmektedir.  Yapılan yatırımın tutarına göre sermayenin İngiltere’de zorunlu kalma süresi değişebilmektedir. Söz konusu yatırım tutarı 5 milyon sterlin ise bu süre 3 yıla 10 milyon sterlin ise 2 yıla inebilmektedir.

İngiltere Üstün Olağanüstü Yetenekliler Vizesi

Eğer kişi fen bilimleri, sosyal bilimler, mühendislik, dijital teknoloji veya sanat alanında olağanüstü bir yeteneğe sahip ve İngiltere’de çalışmak istiyor ise Tier 1 Olağanüstü Yetenek Vizesine başvurmalıdır. İngiltere’de üstün yetenek gerektiren alanda çalışma sanat icra etme ve kendi işini kurma fırsatı bulunan kişiler Tier 1 Yüksek Nitelikli Girişimci Vizesi alarak yasal olarak İngiltere’de çalışma hakkına sahip olabilmektedirler.

İngiltere Tier 1 Vizesi Puanlama Sistemi

İngiltere Hükümeti tier 1 vizesi alabilecek kişileri belirlemek amacı ile bir puanlama sistemi uygulamaktadır. Kişinin Tier 1 Vize başvurusunun onaylanabilmesi için en az 75 puana sahip olması gerekmektedir. Vizeye başvurmayı planlayan kişiler İngiltere İçişleri Bakanlığının resmi sitesinden puanlamaya dair detaylı ve en güncel bilgilere ulaşabilirler. Puanlama sistemi online olarak gerçekleştirilir. Başvuran kişinin puan almak için beyan ettiği bilgileri resmi belgeler ile kanıtlaması gerekmektedir.

Başvuran kişi gerekli olan 75 puanı toplasa dahi İngilizce dil yeterliliği ve maddi yeterliliği sağlayamaması halinde başvurusu olumsuz sonuçlanacaktır. Tier 1 vizesi için istenen evrakların düzenli, anlaşılır ve yasal olarak geçeri evraklardan oluşması gerekmektedir aksi takdirde puan şartını yerine getirseniz dahi o alandan puan alamayabilirsiniz.

İngiltere Tier 1 Vizesi Online Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır?

İngiltere Konsolosluğuna Tier 1 vizesi için doğrudan başvurmak mümkün değildir. Konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş başvuru merkezleri ve akreditasyona sahip seyahat acenteleri İngiltere üstün yetenek vizesi için başvuru yapma hakkına sahiptirler. Başvuru evraklarının İngiltere konsolosluğuna teslim edilmesi gerekmektedir ve teslim için randevu alınması gerekmektedir. Randevu online olarak alınmaktadır. Ve randevu alındıktan sonra kişiye gerekli evrakların listesi e-posta aracılığı ile iletilmektedir. Tier 1 vizesi için online başvuru yapıldıktan sonra güvenli ödeme sistemine yönlendirme yapılır. Tüm işlemler tamamlandığında kişiye randevu bilgileri ve randevu onayı e-posta aracılığı ile iletilir.

 İngiltere Tier 1 Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • Tier 1 Vize Başvuru formu (VAF9 Vize Başvuru Formu)
 • Appendix 2 çıktısı
 • Randevu bildirimi
 • Ücret ödemeye dair alınan e-postta çıktısı
 • Evrakların orijinalleri ve fotokopileri (puanlama için gerekli evraklar dahil)
 • İngilizce hazırlanmamış olan evrakların tercümesi (yapılan tercüme belgeleri tasdik şerhi içermelidir)

İngiltere Girişimci Vizesi

İngiltere girişimci vizesi nedir? İngiltere girişimci vizesine nasıl başvuru yapabiliriz? Günümüzde girişimcilik git gide büyük bir ilgi kazanmaya başladı ve ciddi bir sektör haline geliyor. Bu alanda yetenekli ve yenilikçi, yaratıcı fikirlere sahip gençler, şanslarını yurtdışında denemek istiyorlar. Bu ülkelerden biri de: İngiltere. İngiltere girişimciler için Amerika’dan sonra gelen en avantajlı ülkelerden biri. Fakat İngiltere’ye gitmek için eğer AB vatandaşlığınız yoksa, vize başvurusu yapmak zorundasınız. İngiltere hükümeti, girişimcilik konusunda ilerlemek ve çalışma yapmak isteyenler için, İngiltere girişimci vizesi veriyor. Eğer siz de İngiltere girişimci vizesi nasıl alınır merak ediyorsanız, yazımızı mutlaka sonuna kadar okuyun.

İngiltere Girişimci Vizesi Nasıl Alınır?

İngiltere’de girişimcilik faaliyetleri yapmak ve bir iş kurmak isteyenler için uygundur.  Bu durumda başvurmanız gereken vize türü Tier 1 (Girişimci) vizesidir. Bu vize türüne de başvurmak için, 50.000 GBP’lik bir yatırım fonuna ihtiyacınız vardır. İngiltere girişimci vizesi Tier 1’e, İngiltere’ye seyahat etmeden en az 3 ay önce başvurunuzu yapmalısınız. Eğer İngiltere’de beş yıl gibi bir süre kalarak, girişimcilik faaliyetlerinizi gerçekleştirebilirseniz; yerleşim ve vatandaşlık için başvuruda bulunabilirsiniz.

Tier 1 vizesi ile yapabileceğiniz şeyler:

 • Bir iş yeri kurabilir ve işçi alımı yaparak çalışabilirsiniz.
 • Serbest meslek içerisinde de çalışabilirsiniz veya kendi işinizi kurup, orda çalışma faaliyetlerinizi yürütebilirsiniz.
 • Kendiniz yerleştikten sonra, aile üyelerinizi de İngiltere’ye götürebilirsiniz.

Tier 1 vizesi ile yapamayacağınız şeyler:

 • Kendi işiniz dışında herhangi bir işte çalışamazsınız.
 • Kamu fonlarından yararlanma şansınız yoktur.

Tier 1 (Girişimci) Vizesine başvurmak için gerekli belgeler

 • Öncelikle geçerli bir pasaporta sahip olmak.
 • Kullanacağınız ve sahip olduğunuz yatırım fonlarını kanıtlayan resmi evraklar
 • Girişimcilik üzerine oluşturduğunuz iş planı
 • İngiltere’ye gittikten sonra, yaşamınızı idam ettirip, geçinebileceğinize dair kanıtlardan birini de başvurunuzdan 90 gün kadar önce hesabınızda bulunan ve en az 90 gün boyuncada hesabınızda bulunması gereken maddi tutardır. Bu maddi tutar en az 3.310 GBP olmalıdır.
 • İngilizce seviyenizi ve dil yeterliliğinizi kanıtlayacak herhangi bir geçerli sınav sonuç belgesi.
 • Adli sicil kaydı
 • İngilizce onaylı olmayan belgelerin, onaylı ve imzalı çevirileri
 • Gösterdiğiniz yatırım fonunuzun bir banka raporu veya eğer fonunuz başka bir kurumdan bulunuyorsa, o kurumdan edinilmiş herhangi bir yazı.
 • İngiltere hükümet dairesi temsilcisinden fonunuz ile ilgili, bir yetkili veya muhasebeciden herhangi bir kanıtlı yazı.
 • Uluslararası Ticaret Bakanlığı girişimci tohum finansmanı departmanlığından, muhasebeci ya da herhangi bir yetkiliden alınmış resmi bir yazı.
 • Para geliri sağladığınız üçüncü bir yer bulunuyorsa, bununla ilgili resmi belge ve evrakları da bulundurmanız gerekiyor.
 • Tüm başvuru belgelerini ve evraklarını eksiksiz bir şekilde tamamladıktan sonra, randevu saatinde geç kalmadan konsoloslukta bulunmalısınız. Bu randevuda, parmak izi ve yüz fotoğrafı gibi biyometrik bilgileriniz alınacaktır. Vize başvuru süreciniz için oldukça önemli bir detaydır.

İngiltere girişimci vizesi almak kolay bir süreç değildir. Fakat bu konuda istekliyseniz ve yukarıda bahsettiğimiz belgeleri eksiksiz bir şekilde, İngiltere Konsolosluğu yetkililerine, zamanında verirseniz, girişimci vizesini alabilirsiniz. Bu vize sürecinde zorlanacağınızı düşünüyorsanız, vize süreçleri ile ilgili konularda profesyonel bir şekilde çalışmalar yürüten ve danışmanlık hizmeti veren şirketlerin de yardımını alabilirsiniz.