İsviçre Vizesi

Vize Başvuru İşlemleri

DataGlobal İsviçre Vize Servisine Hoşgeldiniz.

İsviçre konsolosluk veya büyükelçilik birimlerine yapılacak olan vize başvurularında yetkili olan DataGlobal vize servisinin deneyimli müşteri temsilcileri seyahat türüne ve başvuru sahibinin mesleki durumuna göre başvuru evraklarını belirler. Ardından vize randevusu istenilen tarihte adınıza alınır, vize başvuru süreci başlatılır ve süreç başından sonuna kadar takip edilir. Böylelikle vize başvuru sürecinde ortaya çıkabilecek sorunlar en sağlıklı şekilde çözümlenir. En doğru biçimde vize başvurunuzu yapmak için Dataglobal çağrı merkezini arayabilirsiniz.

İsviçre Vizesi

İsviçre, en çok seyahat edilen ülkelerden birisidir. Kişiler buraya öğrenim, ticari, aile/arkadaş ziyareti, çalışma, oturma ya da turistik amaçlarla seyahat etmektedirler. Tüm bu seyahatler için de İsviçre Vizesi gereklilikleri takip edilerek, vize başvurusunda bulunulması gerekmektedir. Diplomatik, Hizmet ve Hususi pasaportlara sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 180 gün içerisinde 90 güne kadar yapılacak seyahatlerinde vizeden muaf olduğu belirtilmiştir. Umumi pasaport sahipleri için vize alımı gerekmektedir. Bu yazının devamında İsviçre Vizesi ile ilgili tüm detayları bulabilirsiniz.

İsviçre Turistik Vize

Ülkemizden İsviçre’ye turistik seyahat sıkça tercih edilmektedir. İsviçre’ye yapılan turistik ziyaretlerde diplomatik, hususi ve hizmet pasaportu sahipleri vizeden muafken, Umumi (bordo) pasaport sahiplerinin İsviçre Turistik Vize almaları gerekmektedir. İsviçre Konsolosluğu İsviçre Turistik Vize prosedürleri güncel olarak yazıda bulunmaktadır. İş, öğrenim ya da emeklilik durumunuza göre, istenen belgeler değişiklik göstermektedir. Bu statülerin hepsi için ek olarak istenen belgeler yazının devamında belirtilmiştir. Bunların dışında temel olarak istenenleri ise yazının devamında bulunan İsviçre Vizesi İçin Gerekli Evraklar başlıklı yazının altında listelenmiş halde bulabilirsiniz.

İsviçre Turistik Vize gereklilikleri konusunda detaylı bilgi almak için 0212 963 61 10 numaralı irtibat hattımızdan bize ulaşabilirsiniz. Yapılan görüşmelerden hiçbir ücret talep edilmemektedir.

İsviçre Ticari Vize

İsviçre’ye yapılacak iş seyahatleri için İsviçre Ticari Vize gerekmektedir. Bu iş seyahatleri, konferans, fuar katılımı olabilmekle birlikte, yatırım ya da iş görüşmesi amaçlı, her türlü ticari faaliyet için geçerlidir. Diplomatik, Hususi ve Hizmet pasaportlarına sahip vatandaşlar vizeden muaf olarak 180 gün içerisinde 90 güne kadar konaklayabilmektedirler. Fakat bordo (umuma mahsus) pasaport sahiplerinin ticari vizelerinde vizelerinin bulunması gerekmektedir. İsviçre Ticari Vize başvuruları için gerekli evraklar, İsviçre Konsolosluğu tarafından belirlenmiştir. Bu evraklar temel evrakların dışında şu şekildedir: Ticari amacınızı kanıtlayacak, fuar katılım ya da giriş belgeleri, iş görüşmesi dilekçeleri vb. tüm ticari evrakların eklenmesi gerekmektedir. Bir şirket tarafından davet edildiyseniz, bir davet mektubu bulunmalıdır. Bu davet mektubunda, şirketin bilgileri ve seyahatte bulunacak kişinin kişisel ve çalıştığı kurum bilgileri bulunmalıdır. Seyahat amacı detaylıca açıklanmalı, masrafların kim tarafından ödeneceğine dair belgelerin eklenmesi gerekmektedir.

İsviçre Aile Ziyareti Vizesi

İsviçre’de ikamet eden aile bireyi, akraba, arkadaş için uygulanan vize türüdür. İsviçre aile ziyareti vizesi senesindeki gereklilikleri İsviçre Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. İsviçre aile ziyaretleri için temel evraklara ek olarak davetiye şartı getirilmiştir. Bu davetiyede, davet eden kişinin kişisel bilgileri, iletişim, yerleşim bilgileri ile davet edilen kişinin kişisel bilgileri, yakınlık bağı, arkadaşsa tanışıklığa ilişkin bilgilerin yer alması gerekmektedir. Vize başvurusunda bulunacak kişilerin banka hesabının yetersiz bulunması durumunda, İsviçre, davet gönderen kişiden teminat için 30.000 CHF taahhüt isteyebilmektedir.

İsviçre Öğrenci Vizesi

İsviçre’ye dil okulu vb. eğitim programları için seyahat edecek kişiler için uygulanan vize türüdür. İsviçre Öğrenci Vizesi senesi gereklilikleri ve şartları İsviçre Konsolosluğu tarafından güncel olarak belirlenmiştir. İsviçre Öğrenci Vizesi için gerekli evraklar yazının devamında belirtilmiştir.

 • Muvafakatname: 18 yaş altı kişiler için başvurulacaksa, anne ve babanın noterden ortak olarak çıkaracakları muvafakat name gerekmektedir.
 • Öğrenci Belgesi: Kişi öğrenciyse öğrenci belgesi, değilse diploma gerekmektedir.
 • Ailenin geçim kaynağı belgelenmelidir. Bunlar maaş bordroları, iş yeri vergi levhası, ticari sicil gazetesi, işe giriş belgesi, imza sirküleri ve banka hesap dökümleri şeklinde olması gerekmektedir.
 • Eğitim amaçlıysa: Garanti mektubu
 • AB eğitim – öğretim ya da araştırma programları amaçlı: Üniversite ya da araştırma merkezinden davetiye

İsviçre Erasmus Vizesi

Erasmus Hareketliliği, AB kapsamında yapılan bir öğrenim hareketliliğidir. 1980lerin sonundan beri uygulanmaktadır. İsviçre Erasmus hareketliliği öğrenciler ve akademik personeller tarafından sıkça tercih edilmektedir. Bu program 3 ile 12 ay arası sürebilmektedir. Erasmus Hareketliliği kapsamında yurtdışında eğitim almak isteyen öğrenciler bu fırsattan faydalanabilmektedir. Bu anlamda İsviçre Erasmus Hareketliliği çok tercih edilen bir programdır. İsviçre Erasmus programı ile kişilerin yabancı dili gelişmekle birlikte, hem kültürel düzeylerine hem de özgeçmişlerine katkı sağlamaktadırlar. İsviçre Erasmus Programı’na ilgili yükseköğrenim kurumlarından hak kazanan kişilerin, İsviçre Erasmus Vizesi senesi başvurusu yapması gerekmektedir. İsviçre Erasmus Vizesi için gerekli belgeler aşağıda belirtilmiştir. İsviçre Eramus hareketliliği 180 gün içerisinde 90 günü geçen konaklamalar gerektirdiğinden Ulusal Vize statüsünde değerlendirilmektedir.

İsviçre Erasmus Vizesi İçin Gerekli Belgeler

İsviçre Erasmus Vizesi için gerekli belgeler güncel listesi aşağıda belirtilmiştir. Bu belgelerin eksiksiz hazırlanması gerekmektedir.

 • Öğrenci Belgesi
 • İsviçre Ulusal Vize Başvuru Formu
 • Sponsor olacak kişinin SGK Hizmet Dökümü
 • Kabul Mektubu
 • Konaklama Belgesi
 • Varsa Burs Ya Da Hibe Onayı Ya Da Sponsorun Banka Hesap Dökümü
 • Ebeveynlerin son 3 aylık banka hesap dökümü

İsviçre Transit Vize

İsviçre üzerinden başka ülkelere seyahat edecek kişiler için İsviçre Transit Vize gereklilikleri İsviçre Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Fakat Transit vize başvurusu için geçiş yapılacak ülkenin Schengen dışı bir ülke olması gerekmektedir. İsviçre Schengen bölgesine dâhil olan 26 ülkeden biri olduğu için, Schengen anlaşmasına göre, bu ülkelerin tümü tek ülke gibi düşünülüp, aralarında geçiş hakkı tek vizeyle mümkündür.

Yukarıda da belirtildiği gibi, İsviçre’den başka bir Schengen ülkesine geçilecekse, İsviçre Schengen Vizesi tek başına yeterlidir. İsviçre Transit Vize alımına gerek yoktur. Fakat İsviçre Schengen Vizesi alındığında, başka Schengen ülkelerine de seyahat edilecekse, ilk girişin İsviçre’den yapılması, gelecek vize başvurularını olumlu etkileyecektir.

İsviçre Vizesi Nasıl Alınır

İsviçre seyahatlerini yapacak kişiler için İsviçre Vizesi Nasıl Alınır senesinde de merak konusudur. Bunun için öncelikle online olarak başvuru formunuz doldurulur ve randevu oluşturulur. Randevu işlemleriniz sizin adınıza DataGlobal Vize Hizmetleri tarafından yapılmaktadır. Randevu alımından sonra, evrakların eksiksiz ve güncel olarak hazırlanması gerekmektedir. Aksi takdirde başvurunun geçersiz sayılacağı belirtilmektedir. Evraklar tamamlandıktan sonra randevu günü ve saatinde biyometrik verilerin işlenmesi adına kişinin randevu merkezinde bulunması gerekmektedir. 25/09/2014 tarihi itibariyle parmak izi vermiş kişilerin parmak izleri 5 sene boyunca geçerli sayılmaktadır. Bu tarih itibariyle parmak izi vermiş kişiler, biyometrik verilerin işlendiği tarihten sonraki 5 yıl içerisinde seyahatte bulunacaklarsa parmak izi vermelerine gerek yoktur. Öte yandan parmak izi halen geçerli kişilerin DataGlobal Vize Hizmetleri yetkililerine verecekleri vekâlet ile randevuya şahsen gelmelerine gerek kalmadan randevu kişi adına gerçekleşmektedir.

Seyahat tarihlerinize uygun randevu tarihlerinin belirlenmesi, başvuru formu dolumu, evrakların tamamlanması vb. vize işlemlerinizle alakalı tüm sorularınız için bizi 0212 963 61 10 numaralı irtibat hattımızdan arayabilirsiniz. Görüşmeler sonunda kişi, SMS ve E-posta yoluyla bilgilendirilmektedir. Yapılan görüşmelerden ücret talep edilmemektedir.

İsviçre Randevusu Nasıl Alınır

İsviçre Vizesi almak için öncelikle İsviçre Başvuru Formunun online olarak doldurulması gerekmektedir. Form onaylandıktan sonra, seyahatinize uygun bir randevu tarihi belirlenmektedir. Formun doldurulduğu sayfada yönlendirmeler takip edilerek randevu oluşturulmaktadır. Randevu tarih ve saati seçildikten sonra sistem Barkodlu bir randevu bilgi yazısı çıkarmaktadır. Randevu bilgilerinin bulunduğu sayfanın barkodlu çıktısının alınması gerekmektedir.

İsviçre Vize Başvuru Formu

İsviçre Vizesi başvurularınızda İsviçre Konsolosluğu tarafından belirlenmiş olan evraklardan biri de İsviçre Vize Başvuru Formudur. İsviçre Vize başvuru formu online doldurulmakta olup, bu başvuru formunda, vize başvurusunda bulunan kişinin; kişisel bilgileri, iletişim, varsa sponsor, işyeri ya da okul bilgileri ve seyahatine ilişkin bilgiler bulunmaktadır. Bu bilgilerin güncel durumu yansıtacak şekillerde doldurulması ve kişiyle ilgili alanların boş bırakılmaması gerekmektedir. Formun çıktısı alındıktan sonra, sonunda bulunan iki imzalık kısmın muhakkak imzalanması gerekmektedir.

İsviçre Vizesi Kaç Günde Çıkar

İsviçre vizesi başvurularından sonra İsviçre Vizesi Kaç Günde Çıkar senesi için merak konusudur. İsviçre vize başvurularından sonra, başvurunuz 7 – 14 iş günü içerisinde değerlendirilip, sonuçlanmaktadır. İsviçre vize başvuru sonuçlarının çıkması, İsviçre Konsolosluğu’nun yoğunluğuna ve izin günlerine göre uzayıp kısalabilmektedir. İsviçre vize başvuruları yapılırken bunun özellikle göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

İsviçre Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İsviçre vizesi başvuruları için randevu gününe kadar hazırlanması gereken evraklar İsviçre Konsolosluğu tarafından güncel olarak belirlenmektedir. İsviçre Konsolosluğu tarafından istenen belgeler kişinin durumuna ve seyahat amacına göre değişiklik göstermektedir. Seyahat amacınız ve durumunuza uygun evrakları tespit edip hazırlamanız gerekmektedir. Bu evrakların güncel duruma uygun olarak sunulması oldukça önemlidir. Aksi takdirde vize başvurusu geçersiz sayılacaktır. Başvurunuzun olumsuz sonuçlanması halinde de para iadesi gerçekleşmemektedir.

DataGlobal Vize Hizmetleri İsviçre Konsolosluğu tarafından istenmekte olan belgelerin prosedürlere uygun olarak hazırlanması açısından evrak takibinizi yapmaktadır. Evraklar hakkında detaylı bilgi almak için DataGlobal Vize Hizmetleri’ni 0212 963 61 10 numaralı irtibat hattından arayabilirsiniz. Yapılan görüşmeler ile SMS ve E-posta ile yapılacak olan bilgilendirmelerden hiçbir ücret talep edilmemektedir.

 • Vize Başvuru Formu
 • Vize Talep Dilekçesi
 • Pasaport (Geçerlilik süresi seyahat sonrası en az 3 ay daha geçerli olan)
 • Biyometrik Fotoğraf (2 Adet)
 • Uçak Rezervasyonu
 • Otel rezervasyonu ya da aile/arkadaş yanında kalınacaksa davetiye
 • En az 30.000€‘luk Seyahat Sağlık Sigortası
 • Hollanda Vize Başvuru Formu
 • Kimlik Fotokopisi, Yabancılar İçin Oturum İzni
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 • Banka Hesap Dökümü

SGK’lı Çalışanlar için Ek Olarak İstenen Belgeler

İsviçre Schengen vize başvurularında SGK’lı çalışanlar için ek olarak istenen belgeler aşağıda listelenmiştir. Bu listede belirtilen evrakların eksikliği ya da güncel olmayışı halinde başvurunuz olumsuz sonuçlanacaktır.

 • İş yeri izin yazısı
 • Vize Talep Dilekçesi
 • İşyeri Evrakları
 • SGK İşe Giriş Bildirgesi
 • Maaş Bordroları (Son 3 Aylık, İmza ve Kaşeli)
 • SGK Tescil ve Hizmet Dökümü

Devlet memurları için Ek Olarak İstenen Belgeler

İsviçre Schengen vize başvurularında devlet memurları için ek olarak istenen belgeler aşağıda listelenmiştir. Devlet memurları için belirlenmiş evrakların güncel ve eksiksiz olarak hazırlanması oldukça önemlidir. Aksi takdirde başvuru geçersiz sayılacaktır.

 • Görev ve İzin Yazısı
 • Varsa Görevli Kimlik Kartı
 • Son 3 Aylık Maaş Bordroları

Emekliler için Ek Olarak İstenen Belgeler

İsviçre Schengen vize başvurularında emekliler için ek olarak istenen belgeler aşağıda listelenmiştir. Emekliler için ek olarak belirtilmiş evrakların eksik olmaması ve güncel olması gerekmektedir.

 • Şahsen Yazılıp İmzalanmış Vize Talep Dilekçesi
 • Emekli Kartı Fotokopisi ya da Emeklilik Belgesi
 • Emekli Maaş Bankası 3 Aylık Hesap Dökümü

Öğrenciler için Ek Olarak İstenen Belgeler

İsviçre Schengen vize başvurularında öğrenciler için ek olarak istenen belgeler aşağıda listelenmiştir. Listelenen evrakların eksikliği durumunda başvuru geçersiz sayılacaktır.

 • Sponsor Dilekçesi
 • Sponsorun Mesleki Durum Evrakları
 • Sponsor 3 Aylık Banka Hesap Dökümü
 • Öğrenci Belgesi

Ev Hanımları için Ek Olarak İstenen Belgeler

İsviçre Schengen vize başvurularında ev hanımları için ek olarak istenen belgeler aşağıda listelenmiştir. Evrakların güncel ve eksiksiz olmalıdır. Aksi takdirde geçersiz sayılacaktır.

 • Sponsor Dilekçesi
 • Sponsor Mesleki Durum Evrakları
 • Sponsor 3 Aylık Banka Hesap Dökümü
 • Sponsor Kimlik Fotokopisi
 • Evliyse Evlilik Cüzdanı Fotokopisi

İsviçre Vizesi için Dikkat Edilmesi Gerekenler

İsviçre Vizesi için Dikkat Edilmesi gerekenler arasında öncelikle, vize başvurusunun, planlanan seyahat tarihine uygun bir zamanda yapılması gerektiğidir. Bu anlamda vize başvurularına en az 3 hafta önce başlanması gerekmektedir. İsviçre Konsolosluğu’nun yoğunluğu ya da izin günlerinin vize değerlendirme süresini etkilediği unutulmamalıdır.

İsviçre Vize Başvurusu 18 yaşından küçük bireyler için anne – baba tarafından noterden alınmış bir muvafakatname gerekmektedir.

İsviçre vize başvurularında, kişinin belirttiği tüm bilgiler, sunduğu tüm evraklar ve destekleyici evraklarla birlikte tutarlı olması gerekmektedir. Örneğin seyahat tarihleri, başvuru formunda, vize talep dilekçesinde, otel ve uçak rezervasyonlarında aynı olması gerekmektedir. Tutarsız bilgilerin, başvuruyu olumsuz etkilediği unutulmamalıdır.

Kısa süreli başvuruların kalış hakkının 180 gün içerisinde maksimum 90 gün olacağı unutulmamalıdır. Daha uzun seyahat etmeyi gerektiren durumlarda kişi, D tipi ulusal vizeye başvuru yapmalıdır.

Add comment