İtalya Vizesi

Vize Başvuru İşlemleri

DataGlobal İtalya Vize Servisine Hoşgeldiniz.

İtalya konsolosluk veya büyükelçilik birimlerine yapılacak olan vize başvurularında yetkili olan DataGlobal vize servisinin deneyimli müşteri temsilcileri seyahat türüne ve başvuru sahibinin mesleki durumuna göre başvuru evraklarını belirler. Ardından vize randevusu istenilen tarihte adınıza alınır, vize başvuru süreci başlatılır ve süreç başından sonuna kadar takip edilir. Böylelikle vize başvuru sürecinde ortaya çıkabilecek sorunlar en sağlıklı şekilde çözümlenir. En doğru biçimde vize başvurunuzu yapmak için Dataglobal çağrı merkezini arayabilirsiniz.

İtalya Vizesi

İtalya vizesi, belirlenmiş bölgedeki ülkeler tek bir ülke gibi kabul edilip, bunların arasında serbest bir şekilde seyahat etmek için alınan vize türüdür. Schengen bölgesi ülkeleri şu şekildedir: Belçika, Avusturya, Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Hollanda, İsveç, İsviçre, İzlanda, Lüksemburg, Litvanya, Letonya, Finlandiya, Macaristan, Almanya, İtalya, Fransa, İspanya, Portekiz, Slovenya, Slovakya, Lihtenştayn, Estonya, Yunanistan, Malta, Norveç, Polonya olarak sıralanmaktadır.

İtalya Schengen Vizesi

İtalya Schengen Vizesi aldığınızda, Schengen kapsamında yukarıda belirtilen tüm ülkelere giriş izniniz bulunmaktadır. Vize geçerlilik tarihleriniz ve belirtilen kalma süresi göz önünde bulundurularak, dilediğiniz Schengen ülkesine seyahat edebilirsiniz. Fakat diğer başvurularınızın olumsuz etkilenmemesi adına, İtalya Schengen Vizesi alındığında, Schengen Bölgesi’ne girişin İtalya’dan yapılması gerekmektedir.

İtalya Turistik Vize

İtalya Turistik Vize, İtalya’ya çeşitli amaçlarla turistik gezi yapacak kişilerin alması gereken vize türüdür. Bunun dışında Türkiye’de uzun süreli oturum izni olan yabancı uyruklu kişiler de bu vizeye başvurabilmektedirler.

İstenen evraklar, kişinin durumuna göre değişiklik göstermektedir. İtalya Vizesi Gerekli Evraklar için yazının devamını okuyunuz. İtalya vizesi geçerlilik süresi ve kalış hakkını konsolosluk belirlemektedir. İtalya Turistik Vize, Schengen kapsamında 1 gün – 5 yıl arası verilebilmektedir.

İtalya Ticari Vize

İtalya Ticari Vize türü, İtalya’ya kısa süreli olarak ticari faaliyetler amacıyla seyahat edecek kişilerin alması gereken vize türüdür. Toplantılar, iş görüşmeleri, fuar katılımları gibi durumlar için de İtalya Ticari Vize almak gerekmektedir.

Bunun için görüşülen firma yetkilileri tarafından vize davetiyesi alınması gerekmektedir. Bu durumda İtalya Konsolosluğu, davet gönderen şirkete ait, Ticaret sicili (Visura Camerale) de istemektedir. Söz konusu seyahat fuar için olacaksa, fuara giriş kartı ya da gidileceğine dair belgeler eklenmektedir.

İtalya Aile Ziyareti Vizesi

İtalya Aile Ziyareti Vizesi, İtalya’da ikamet eden, eş, akraba, aile, arkadaş vb. kişileri ziyaret etmek isteyenlerin alması gereken vize türüdür. Bu vize türünde temel evraklara ek olarak, ziyaret edilecek kişiden davetiye de istenmektedir. Bu davet yazısının ıslak imzalı olması ve İtalya Konsolosluğuna hitaben yazılması gerekmektedir. Davet gönderecek kişi bu davet yazısını, bulunduğu bölgedeki yetkili kurumlardan onaylatıp aslını göndermelidir. Davet yazısında belirtilen bilgiler ile vize başvurusunda verilmiş örneğin seyahat tarihi bilgileri birbiriyle tutarlı olmalıdır. Aksi halde başvurunuz olumsuz sonuçlanabilmektedir.

İtalya Öğrenci Vizesi

İtalya Öğrenci Vizesi, İtalya’ya turistik, aile/arkadaş ziyareti, kültürel ya da sportif amaçlarla yapılan seyahatlerde öğrencilerin alması gereken vize türüdür. Bu vize türü D tipi eğitim vizesiyle karıştırılmaktadır. D Tipi eğitim vizesi, ulusal vize türü olup, staj, öğrenim ve uzun süreli dil okulları vb. eğitim programlarını içerir. Öğrenci vizesi ise, Türkiye’de öğrenci olan kişilerin bu amaçlarla yapılan çeşitli seyahatlerinde alması gereken vizedir.

İtalya Staj Vizesi

İtalya Staj Vizesi, İtalya’daki stajı 90 günü geçmeyen kişilerin alması gereken vize türü İtalya Schengen vizesidir. Bununla beraber staj yapacağına dair evrakların orijinal nüshalarıyla kopyalarının eklenmesi gerekmektedir. Türk vatandaşı fakat başka ülkede öğrenim görmekteyseniz, bulunduğunuz ülkenin konsolosluğundan başvuru yapmanız gerekmektedir.

Bu belgeler şu şekildedir:

 • AB programlarıyla yapılacak olan stajlar için: Türkiye’de öğrenim görülen üniversiteden staj göreceklerine dair belge istenmektedir.
 • Uluslararası değişim programlarıyla yapılacak olan stajlar için: aracı olan kurumun stajı belgeleyen yazısı.

İtalya Erasmus Vizesi

Erasmus hareketliliği kapsamında İtalya’da bir veya iki dönem eğitim alacak kişiler İtalya erasmus vizesi başvurusu yapmalıdırlar. Erasmus hareketliliği 90 günden fazla kalmayı gerektirdiğinden ulusal vize kapsamında değerlendirilmelidir. İtalya Erasmus Vizesi alacak kişilerin, gidiş tarihinden 2 ay önce başvurularını yapması gerekmektedir. İtalya Erasmus Vizesi’ne hibesiz olarak başvuracak kişilerin masrafları kendisi karşılaması gerekmektedir.

İtalya Erasmus Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Erasmus kabul belgesi
 • Varsa; Erasmus hibe belgesi
 • Pasaport (Dönüşten itibaren en az 3 ay daha geçerli olmalıdır. Bu sebeple 2 dönemlik bir öğrenim hareketliliği için gidilecekse, en az 2 yıllık pasaport çıkarmanız tavsiye edilmektedir.)
 • Biyometrik Fotoğraf
 • İtalya Ulusal Vize Başvuru Formu (2 Adet ve Islak İmzalı)
 • Öğrenci Belgesi
 • Transkript
 • Aile bilgilerinizi gösteren tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • AT 11 belgesi sunamayan kişiler için sağlık sigortası poliçesi
 • Sponsor taahhütnamesi

İtalya Şoför Vizesi

İtalya’ya uluslararası şoför olarak çalışan kişiler, nakliye amaçlı yapılan seyahatler için gereken vizedir. Umuma mahsus (bordo) pasaport sahiplerinin alması gerekmektedir. İtalya şoför vizesi alan kişiler 180 gün içerisinde 90 günlük kalma hakkına sahiptirler. İtalya Şoför Vizesi için gerekli evraklar İtalya Konsolosluğu tarafından belirlenmiştir. Temel şahıs ve işyeri evraklarının dışında şoför vizesi alacak kişiler için ek evraklar istenmektedir. Bunlar şu şekildedir:

 • Davet Yazısı (İmzalayan yetkili kişiye ait kimlik fotokopisi de davete eklenmelidir.)
 • Vize Talep Dilekçesi: Şirket tarafından antetli kağıda İngilizce ve İtalyanca olarak hazırlanmalıdır. Burada seyahate ilişkin bilgilerin yer alması gerekmektedir. Seyahat amacı, seyahat süresi, konaklanacak yerin belirtilmesi ve masraflarının karşılanacağına dair bir dilekçe bulunması gerekmektedir. Dilekçenin sonunda yetkili kişinin adı, soyadı, imza ve kaşesinin bulunması gerekmektedir.
 • Noter Onaylı İş Sözleşmesi (Sosyal kuruma bağlı çalışmayan kişiler için)
 • Şoförün AB ülkelerine giriş ve çıkışını beyan eden evrak
 • Ehliyet
 • C2 / L2 Belgesi (İhracat Lisansı)
 • CMR Formu üzerine düzenlenmiş Uluslararası nakliye sertifikaları

Add comment