Kanada Aile Birleşimi Vizesi

Kanada Vizesi Hakkında Herşey

Kanada Aile Birleşimi Vizesi

Kanada Aile Birleşimi Vizesi , Kanada’ya evlilik amaçlı gidişlerde ihtiyaç duyulan bir vize çeşidi olarak tanımlanabilir. Aile birleşimi vizesi, Kanada’da ikamet eden bir kişi ile evlenmeniz durumunda almaya hak kazanacağınız bir vize türüdür. Aile birleşim vizesi, diğer vize türlerine kıyasla daha uzun bir süre boyunca geçerliliğini koruyacağı için başvuru prosedürleri diğer vizelere daha karmaşıktır ve çok daha detaylıdır. Vize başvuruları yaklaşık olarak 12 aylık bir süre içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Diğer vizelerle kıyasladığımızda bu sürenin bir hayli yüksek olduğunu görmekteyiz. Bazı durumlarda bu süre uzayabilmekte ya da kısalabilmektedir.

Kanada’dan birisiyle evlenmek için yapılacak olan vize başvuruları, Kanada Büyükelçilikleri ya da Kanada konsoloslukları tarafından alınmaktadır. Bu konuda en önemli olan ve vize başvurusunun kabul edilmesi için oldukça kritik bir öneme sahip olan detay ise Kanada’da yaşayan, evlenilecek kişiden gelecek olan davetiye mektubudur. Davetiye mektubunda yazan ve yazılan kişinin iletişim bilgilerine net bir şekilde yer verilmelidir. Önemli olarak kabul edilmekte olan bir diğer husus ise dil yeterliliği olarak ön plana çıkmaktadır. Başvuruda bulunan kişiler iyi derecede İngilizce ya da Fransızca bilmelidirler. Ayrıca dil bilgisi belgelerle kanıtlanabilir nitelikte olmalıdır. Bunun dışında talep edilmekte olan tüm belgelerin doğru ve eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi de bir diğer önemli faktör olarak biliniyor.

Kanada Aile Birleşimi Vize Başvurusu İçin Gereken Evraklar

Kanada aile birleşimi vizesi için başvuruda bulunmadan önce ilk yapılması gereken şey evrakları eksiksiz bir şekilde toplamak olacaktır. Evrakların teslim edilmesi ve başvurunun tamamlanmasının ardından zaman zaman konsolosluk ya da diğer yetkili birimler tarafından mülakatlara çağırılabilirsiniz. Kanada hükümeti tarafından talep edilmekte olan belgeler şu şekildedir;

 • Kanada aile birleşimi vizesi şartlarına uygun bir şekilde doldurulmuş olan, herhangi bir eksik ya da hata bulunmayan ve başvuru sahibinin ıslak imzasını taşıyan başvuru formu.
 • 35 – 45 mm boyutlarında, arka fonu beyaz ve son 6 ay içerisinde çekilmiş olan 2 adet biyometrik fotoğraf.
 • En az 1 senelik kullanım hakkı bulunan, 10 yıldan daha eski olmayan ve en az 2 sayfası boş olan bir pasaport.
 • Uluslararası evlenme kayıt örneği (Evlenilecek olan kişiye dair tüm bilgiler eksiksiz bir şekilde yer almalıdır.)
 • Uluslararası evlenme cüzdanından alınmış bir fotokopi.
 • Tam tekmil, tüm aile kayıtlarını göstermekte olan bir Vukuatli Nüfus Kayıt Örneği (Belgenin doğruluğu kanıtlanabilir nitelikte olmalıdır.)
 • Başvuruda bulunan kişi daha önce evlenmişse boşandığını açık bir şekilde belli eden boşanma ilanı fotokopisi. Eğer eş ölmüş ise ölen eşe dair ölüm belgesinin fotokopisi.
 • Kanada’da yaşamakta olan eşe ait ikametgahı gösterir nitelikte bir belge.
 • Eşin sahip olduğu oturma izninin fotokopisi. Eğer eş yabancı ise kimlik ve pasaportuna ait fotokopiler.
 • Eşin ve başvuruda bulunan kişinin mali durumunu net bir şekilde gösteren, doğrulanabilir nitelikte belgeler.
 • Eğer kişi daha önce farklı bir pasaporta sahipse eski pasaportun fotokopisi.

Kanada aile birleşimi vizesi başvuruları esnasında genel olarak bu bilgiler talep edilmektedir. Fakat başvuruda bulunan kişinin durumuna ve konsolosluğun belirlemiş olduğu özel durumlarda ek belgeler talep edilebilmektedir. Ayrıca bazı özel durumlarda başvuruda bulunan kişinin sağlık kontrolünden geçmesi de gerekmektedir. Gerekli evrakları tam ve doğru bir şekilde teslim etmek son derece önem taşımaktadır. Bu sayede başvurularınızda herhangi bir aksaklık yaşanmasının ve vize alınmasına engel olabilecek bir durumun önüne geçilmiş olunur. Ayrıca belgelerin eksiksiz teslim edilmesi vize başvurusunun değerlendirilme sürecini de ciddi derece kısaltmakta olan bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır.