Kanada Vizesi

Vize Başvuru İşlemleri

DataGlobal Kanada Vize Servisine Hoşgeldiniz.

Kanada konsolosluk veya büyükelçilik birimlerine yapılacak olan vize başvurularında yetkili olan DataGlobal vize servisinin deneyimli müşteri temsilcileri seyahat türüne ve başvuru sahibinin mesleki durumuna göre başvuru evraklarını belirler. Ardından vize randevusu istenilen tarihte adınıza alınır, vize başvuru süreci başlatılır ve süreç başından sonuna kadar takip edilir. Böylelikle vize başvuru sürecinde ortaya çıkabilecek sorunlar en sağlıklı şekilde çözümlenir. En doğru biçimde vize başvurunuzu yapmak için Dataglobal çağrı merkezini arayabilirsiniz.

Kanada Vizesi

Kanada, Kuzey Amerika kıtasının en kuzeyinde bulunmaktadır. Vatandaşlar buraya, çalışma, öğrenim, turistik amaçlarla seyahat etmektedirler. Bu seyahatlerin gerçekleşebilmesi pasaport türü fark etmeksizin, herkese vize mecburiyeti bulunmaktadır.

Kanada’ya yapılan seyahatlerde geçici oturum olarak da bilinen vize türü Kanada  Ziyaretçi Vizesidir. Kişiler bu vizeyle, turistik ya da ticari amaçlı seyahatlerde bulunabilir; aile, akraba ya da arkadaş ziyaretlerini gerçekleştirebilmektedirler. Kanada üzerinden başka ülkelere seyahat edecek kişilerin de Kanada Transit vize başvuruları bu kapsamda değerlendirilmektedir.

Bu vize ile birlikte kişiler Kanada’da 6 ay konaklayabilmektedir. Ülkeye girişteki sınır yetkilileri tarafından kalış süreniz belirlenmektedir. 6 aydan kısa ya da uzun olacak şekilde kalış tarihi belirlenmediyse, kalış süreniz, giriş tarihinizden itibaren 6 ay boyunca olmalıdır.

Kanada vizesine, pasaport sahibi, yasal suçu bulunmayan herkesin başvurabilmesinin yanında, yasal suçu ve insan hakları ihlalleri bulunan kişilerin ülkeye giriş izni bulunmamaktadır.

Başvuracak kişi 18 yaşının altındaysa, ebeveynlerin noterden muvafakat name vermesi gerekmektedir. 18 yaşından küçük başvuranın seyahati ebeveynleri dışında biriyle gerçekleşecekse, başvuru daha detaylı değerlendirilecek, daha fazla kontrol edildikten sonra sonuçlanacaktır. Bu durumda Kanada’da çocuğa bakacak kişinin bilgilerini içeren bir yazı eklenmesi gerekmektedir. Bu dilekçede bakacak kişinin ve ebeveynin detaylı bilgilerinin bulunması gerekmektedir.

Kanada Turistik Vize

Ülkemizde Kanada’dan en çok talep edilen vize türü, Kanada turistik vizedir. Kısa süreli turistik seyahatler gerçekleştirecek kişiler için istenmekte olan vize türüdür. Bu vize türünde kalış süreleri 6 ayı geçmeyecek şekildedir. Tek ya da çok girişli olarak verilebilmektedir.

Kanada turistik vize alımı için Kanada Konsolosluğu tarafından belirlenmiş olan evraklar hazırlanıp randevu günü ve saatinde bunlarla birlikte randevu merkezinde olunması gerekmektedir. Burada kişinin parmak izi alınıp, biyometrik verileri işlenmektedir.

01/08/2018 tarihi itibariyle verilen parmak izlerinin 10 yıl geçerliliği bulunmaktadır. Bu tarihten itibaren parmak izi vermiş kişilerin, tekrar parmak izi vermesine ve şahsen gelmelerine gerek kalmadan, randevuları kişi adına gerçekleştirilebilmektedir. Bunun için randevuya başvuru sahibi yerine katılacak olan kişinin vekaletname ile yetkilendirilmesi gerekmektedir.

Kanada Ticari Vize

Kanada’ya kişiler ticari amaçlarla da seyahat edebilmektedir. Bunun için pasaport türü fark etmeksizin tüm pasaport türleri için Kanada Ticari Vize şartı aranmaktadır. Kanada’ya ticari seyahatlerde bulunacak kişilerin Kanada Konsolosluğu tarafından belirlenmiş evrakların hazırlanması gerekmektedir.

Kanada Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar

Kanada ticari vize için Kanada’da bulunan şirket tarafından gönderilmiş bir davetiye gerekmektedir. Davetiyede gereken bilgiler yazının devamında belirtilmiştir. Bu davetiye seyahatinizin ticari amaçlı olduğunu kanıtlayacak şekilde hazırlanmalıdır.

Bir şirketten davet almayacaksanız, çalıştığınız şirketten alacağınız bir yazıya seyahat amacı gibi detayların eklenmesi gerekmektedir.  Bu bilgiler fuar, konferans katılımı, iş eğitimi, yatırım vb. bilgileri içerebilir. Kanada Ticari Vize için Davet mektubunda bulunması gerekenler şu şekildedir:

Başvuran kişinin,

 • İsmi, Doğum tarihi
 • Çalıştığı şirketin adı ve pozisyonu
 • Ev ve iş adresleri, telefon numaraları
 • Seyahat amacı, Kalış tarihleri,
 • Konaklanacak yer ve masrafların kimin tarafından karşılanacağına dair bilgiler
 • Kanada’da kalacağı adres ve telefon numarası

Davet eden şirketin,

 • Adı, Adresi, Web Sitesi
 • Tescil tarihi ve Şirket sektörünü belirten bir açıklama kısmı yer almalıdır.

 

Kanada Aile Ziyareti Vizesi ve Ebeveyn Süper Vizesi

Kanada’da ikamet eden aile bireyleri, arkadaş, akraba ziyaretlerinde bulunacak kişilerin Kanada Aile Ziyareti Vizesi alınması gerekmektedir. Kanada aile ziyareti vizesi başvurusu için kişiye davetiye gelmiş olma zorunluluğu bulunmaktadır.

Kanada Ebeveyn Süper Vizesi ise anne – baba ve büyükanne – büyükbaba için ayrıcalığın tanındığı bir uygulamadır. Bu vizeyle birlikte kişiler, Kanada’da yaşayan torun ve çocuklarını ziyaret edebilmektedirler. Bu vizenin büyükanne – büyükbaba ya da sadece ebeveynler için geçerliliği bulunmaktadır.

Kanada Aile Ziyareti İçin Gerekli Evraklar

Kanada aile ziyaretlerinde bulunacak kişilerin aşağıdaki listeyi takip etmeleri gerekmektedir.

 • Kanada vize başvuru formu
 • Aile bilgi formu
 • Vize Talep Dilekçesi
 • Kimlik fotokopisi
 • Biyometrik Fotoğraf
 • Pasaport (Son 10 yıl içerisinde alınmış ve en az 1 yıl geçerliliği olan)
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği belgesi
 • Aile ve adresi bilgileri
 • Son 3 aylık banka hesap özeti
 • Bulunuyorsa kira geliri, araç ruhsatı ya da tapuları
 • Evli kadınların evlenmeden önceki soyadları belgede mutlaka yer almalıdır.
 • Sağlık Sigortası (en az 100.000 USD değerinde olmalı, tüm sağlık masraflarını karşılamalıdır.)

Kanada Transit Vize

Kanada transit vizesi, herhangi bir uluslararası uçuşta Kanada’dan aktarmalı olarak geçecekseniz ya da Kanada üzerinden başka bir uçuşa bağlanacaksanız ihtiyaç duymakta olduğunuz vize türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Diğer Kanada vizesi çeşitlerinden farklı olarak, bu vize için pasaport türünüz ve vatandaşı olduğunuz ülkenin önemi çok yüksektir. Ayrıca bu konuda dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da Kanada’ya ulaşım şekliniz olacaktır. Eğer Kanada’ya kadar tren, gemi, otobüs, şahsi araç gibi vasıtalarla gitme gibi bir planınız varsa transit vize almak işinize yaramayacaktır. Transit vize yalnızca havayolu ile ulaşım sağlayacak kişiler tarafından alınabilmektedir. Aksi takdirde standart olan ziyaretçi vizesini almanız gerekmektedir.

Kanada Transit Vize İçin Gerekli Evraklar

Kanada transit vize başvurusu için aşağıdaki evrakların hazırlanması gerekmektedir.

 • Pasaport
 • Biyometrik Fotoğraf
 • Uçak Bileti (Satın alınmış olması gerekmektedir. 48 saat içerisinde Kanada’dan çıkış yapacağınızı göstermesi gerekmektedir. Aksi halde başvurunuz reddedilir.)
 • Vize Takip Belgesi
 • Dilekçe

31 Temmuz 2018 tarihi itibariyle Kanada Transit Vize başvurusu için biyometrik kayıtların işlenmesi gerekli görülmüştür. Transit vize başvurusunda bulunacak kişinin randevu günü merkeze şahsen gelip parmak izi vermesi gerekmektedir.

Add comment