Kanada Ticari Vize

Ticari Vize Başvuru Bilgileri

Kanada Ticari Vize

Kanada Ticari Vize, Kanada’da firma ziyaretlerinde bulunmak, ticari toplantılara katılmak veya fuar ziyaretleri yapmak isteyen vatandaşlarımız Kanada ticari vize başvurusu yapmalıdırlar. Türkiye Cumhuriyeti tarafından verilen herhangi bir pasaport türüne Kanada seyahati için vize muafiyeti bulunmamaktadır. Bu yüzden umumi, hususi, hizmet ve diplomatik pasaport sahibi vatandaşlarımızın tamamı Kanada vizesi başvurusu yaparak seyahatlerini gerçekleştirebilirler.

Kanada hükümeti talimatları doğrultusunda Kanada Konsolosluğu vize başvurusu yapan 14 ile 79 yaş arası kişilerden 1 Ağustos 2018 tarihinden bu yana parmak izi kaydı almaya başlamıştır. Kanada için verilen parmak izleri 10 yıl boyunca saklı tutulmaktadır. Dolayısıyla bu süre zarfında yeniden yapılacak bir başvuru için parmak izinin yinelenmesi gerekmeyecektir. Bu durumda 85 dolar tutarındaki parmak izi için alınan biyometrik veri bedeli parmak izi ibrazınızı gösterir dijital barkodlu belgenin sunulması durumunda yeniden alınmayacaktır.

Kanada Büyükelçiliği ticari vize başvurusu yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına genellikle pasaport süresi kadar vize vermektedir. Alınan vize ile her 6 aylık zaman diliminde 90 güne kadar Kanada’da yasal olarak kalabilirsiniz. Başvuruda bulunacak üçüncü ülke vatandaşları için ise Türkiye’de resmi ikamet izni veya çalışma izni bulunmasına dair ön şart aranmamaktadır. Türkiye’de bulunan Kanada dış temsilciliğine kendi ülkesinde hazırladığı Kanada vize başvuru evrakları ve İngilizce tercümelerini sunarak başvuru yapabilmektedirler.

Kanada Ticari Vize Ücreti

Kanada ticari vize ücreti kanada dış işleri bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Ücretler şahsi başvurularda online olarak ödenmekte olup Kanada vizesi VFS global ücreti Türk Lirası cinsinden nakit olarak ödenmektedir. Kanada konsolosluğu harç ücreti 100 dolar, biyometrik veri ücreti 85 dolar, Kanada vize başvuru merkezi ücreti 172,5 TL olarak ödenmekte ve firmamız üzerinden başvuru yapılması durumunda ek olarak DataGlobal işlem ücreti yansıtılmaktadır.

Kanada vize ücreti 2021 yılında bir önceki yıla göre herhangi bir artış göstermemiştir. Ücretler başvuru sahiplerinin milliyetine göre değişmemekte olup başvuruda bulunulacak vize tipine göre belirlenmektedir. Kanada Konsolosluğu vize ücreti idari değerlendirmeye tabi tutulan başvuru evraklarının değerlendirilebilmesi için alınmaktadır. Bu durumda olası bir Kanada vize reddi durumunda konsolosluk tarafından herhangi bir ücret iadesi yapılmamaktadır.

Kanada Vizesi Kaç Günde Çıkar

Kanada’ya kısa süre içerisinde seyahat etmek isteyen kişilerin araştırdığı bir diğer hususta Kanada vizesi kaç günde çıkar sorusunun cevabıdır. Parmak izi verildikten sonra vize değerlendirme süresi ortalama 11 – 15 iş günü arasıdır. Bu süre Kanada konsolosluğu vize başvurusu yoğunluk durumlarına bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Ek olarak değerlendirme sürelerine Kanada ve Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi tatil günleri dahil değildir.

Daha önce uygulanmakta olan kanada vizesi can plus programı doğrultusunda son 10 yıl içerisinde Kanada’ya veya Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat etmiş olan kişilerden başvuru için daha az belge talep edilmekteydi. Fakat şu an bu uygulama kaldırılmış olduğundan başvuru sahiplerinden tam evrak talep ediliyor. Buna rağmen vize değerlendirme süresi bu kişiler için ilk defa vize başvurusu yapanlara göre daha kısadır.

Kanada Ticari Vize Başvurusu

Kanada ticari vize başvurusu ilgili konsolosluk birimlerinin belirlediği koşullara göre alınmaktadır. Türkiye çapında Kanada vize başvuruları online sistem üzerinden yapılmaktadır. Online sistem üzerinden randevu alınarak vize başvuru sahibinin durumuna göre konsolosluk birimlerinin belirlediği evraklar ile başvuru yapılması gerekmektedir. Bu vize tipi, ticari sebeplerle (anlaşma, kontrat imzalama veya tedarikçi ziyareti vb.), Kanada’da 3 aydan daha kısa süreli bir seyahat geçirmek isteyen kişilere özeldir. Bununla birlikte, Kanada’da mesleki faaliyetini gerçekleştiremez. Bu vize tipine başvurmak isteyen kişiler gerekli olan kanıtlayıcı belgeleri sunmalıdır. Başvuru için konsolosluk tarafından istenilen evrakları görüntülemek ve başvuru formlarını incelemek için ilgili sekmelere geçiş yapınız.

Kanada vize başvuruları bölge gözetmeksizin alınmaktadır. İstediğiniz şehirden randevunuzu alabilir vize başvuru sürecini başlatabilirsiniz. Kanada vize başvurularının sonuçlanma süresi ortalama 11-15 gün arasında sonuçlanmaktadır. Bu yüzden seyahat planlarınızın aksamaması için başvurunuzu seyahat başlangıç süresinden en az 20 gün öncesinden yapmanız gerekmektedir.

Kanada ticaret ve iş anlamında sıklıkla ziyaret edilen ülkeler arasında yer almaktadır. Türk vatandaşları, Kanada’yı ticari amaçlarla ziyaret etmek istedikleri takdirde Kanada ticari vize ihtiyacı duymaktadırlar.

Kanada’ya ticaret vizesi ile giderek ülkede bulunan iş fırsatları hakkında fikir edinebilir, fuarlara ya da ticaret konferanslara katılım sağlayabilir ya da Kanadalı ticaret firmaları ile iş toplantıları düzenleyebilirsiniz. Bunlara ek olarak iş verenler ile görüşmeler yaparak istihdam alanları hakkında bilgiler edinebilirsiniz. Alacağınız vize sayesinde Kanada’da 6 aya kadar kalabilirsiniz.

Ticari amaçlarla Kanada’ya gitmek için yapmanız gereken şey ziyaretçi vizesi almak olacaktır. Bunun için Kanada hükümeti tarafından belirlenen kriterlere uygun olmanız, geçerliliği bulunan bir pasaport sahibi olmanız ve hem tıbbi hem de cezai açıdan yurt dışı seyahatlerinizin önünde herhangi bir engel bulunmaması gerekmektedir. Ayrıca Kanada’da bulunacağınız ticari faaliyetler hakkında detaylı bir belgeyi konsolosluğa sunmanız gerekmektedir.

Türkiye’de birçok yatırımcı işletmelerini ya da firmalarını geliştirmek, yatırımlarda bulunmak ya da iş ilişkilerini geliştirmek amaçları ile Kanada’yı ziyaret etmek istemektedir. Kanada’dan ticari vize alabilme şansınızı arttırmak için en önemli şey Kanada’da görüşme sağlayacağınız kurumlardan bir davet mektubu almak olacaktır. Bu sayede ticari vize alma şansınızı çok daha yüksek seviyelere taşımanız mümkündür. Davet mektubunda mektubu yazan firma ya da kişilere ait iletişim bilgilerine kesinlikle yer verilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde davet mektubu geçersiz olarak kabul edilecektir.

Add comment