Macaristan Transit Vize

Transit Vize Başvuru Bilgileri

Macaristan Transit Vize Başvurusu

Macaristan üzerinden başka bir ülkeye geçmek maksadıyla başvuru yapılması gereken vize türüdür. Bu vize türü iki ayrı amaçla yapılabilir; hava alanının dışına çıkmadan transit geçiş kaydıyla veya hava alanından çıkarak en fazla 48 saat süreyle sınırlı olmak şartıyla yapılan ziyaretlerdir. Türkiye çapında Macaristan vize başvuruları konsolosluk birimlerinin yetkilendirdiği kurum üzerinden yapılmaktadır. Bu kurum üzerinden randevu alınarak vize başvuru sahibinin durumuna göre konsolosluk birimlerinin belirlediği şahsi evraklar ve davet eden kişiden istenen evraklar ile başvuru yapılması gerekmektedir. Vize başvuru sahiplerinin işlemleri tamamlayabilmesi için ilgili birimlere parmak izi beyan etmesi gerekmektedir. Başvuru için konsolosluk tarafından istenilen evrakları görüntülemek ve başvuru formlarını incelemek için ilgili sekmelere geçiş yapınız.

Macaristan transit vize başvurularının sonuçlanma süresi ortalama 10 günde tamamlanmaktadır. Bu yüzden seyahat planlarınızın aksamaması için başvurunuzu seyahat başlangıç süresinden en az 20 gün öncesinden yapmanız gerekmektedir. Macaristan Schengen bölgesine üye olduğundan dolayı Schengen vize prosedürleri uygun olarak başvuru yapılması gerekir.

Macaristan transit vize başvurunuzu en doğru şekilde yapmak ve kolayca sürecin takibini sağlamak için destek hattımızı arayarak başvuru işlemleri, randevu ve vize harç ücretleri ile ilgili detaylı bilgileri alabilirsiniz.

Macaristan Transit Vize Gerekli Evraklar

  1. Eksiksiz ve şahsen imzalanmış vize başvuru formu ve İkamet Kanunu´nun 55. maddesine göre gerekli ek belge
  2. Pasaport
  3. Son üç yıl içindeki vizelerinize (Schengen, AB, Birleşik Krallık, ABD, Kanada) ait birer adet fotokopi
  4. 1 adet vesikalık resim
  5. Vize harcı
  6. Uçuş bileti veya rezervasyonu
  7. Gideceğiniz ülkeye ait vize/ikamet izni ve bu iznin olduğu pasaport sayfasının fotokopisi veya gideceğiniz ülkeye giriş vizesi.
  8. İkamet etmekte olduğunuz ülkede kurulu bir düzeninizin olduğuna dair belgeler. (banka hesap dökümü, maaş bordrosu)

Not: Uluslararası transit alanını terk edip pasaport kontrolünden geçmeniz gerekiyorsa Schengen vizesi almanız gerekir.

Macaristan Transit Vize Başvuru Formu

Macaristan’a transit olarak yapılacak olan faaliyetlerde almanız gereken vize ile ilgili form aşağıdadır. Transit vize formunu eksiksiz doldurup iletmeniz gerekmektedir.

 Macaristan Vize Başvuru Formu

Formu indirmek için:

1. Form linkine tıklayınız.
2. Form açıldığında, formu bilgisayarınıza kaydediniz.

YA DA
1. Gereken linkin üzerinde farenizin sağ tuşuna basın.
2. Açılan listeden Hedefi Farklı Kaydet seçiniz
3. Formu bilgisayarınıza kaydedin.

Lütfen Dikkat:
Form PDF formatındadır.
Bu formu görüntülemek ve indirmek için Adobe Acrobat Reader’a ihtiyacınız olacaktır.

Daha az evrakla Macaristan transit vize başvurusu yapabilir miyim?

Transit vize başvurularında hazırlanması gereken evraklarla diğer vize türlerindeki evraklar arasında fark bulunmamaktadır ancak asıl gidilecek ülkeye dair uçak ve otel rezervasyonlarının ibraz edilmesi gerekmektedir.

Macaristan transit vizesi kaç günde çıkar?

Macaristan vize başvuruları genellikle 15 iş günü içinde sonuçlanır. Bazı durumlarda seyahat tarihine 2 gün kala vize sonucunun açıklanır. Macaristan vizesinin çıkış süresi Macaristan Konsolosluğunun inisiyatifindedir. Vize başvurunuzu en erken seyahatinizden 3 ay önce, en geç seyahatinize 15 gün kala yapabilirsiniz. Başvurudan önce konsolosluğun randevu yoğunluğu ve tatil günleri dikkate alınmalıdır. Dataglobal sizin adınıza Macaristan transit vize işlemlerinizin takibini randevu aşamasından itibaren yapmaktadır.

Macaristan vizesi için pasaport süresi ne olmalıdır?

Macaristan vize başvurularında pasaport geçerlilik süresi seyahatten sonra en az 3 ay olmalıdır.

Evlendikten sonra soyadım değişti, evlenmeden önce aldığım pasaportla başvuru yapabilir miyim?

Evlenme veya boşanma ile soyadı değişikliği olduğunda geçerli olan soyadınızın olduğu pasaportla başvuru yapmanız gerekmektedir. Eski soyadınızı bulunduğu pasaportlarla yapılan başvurular kabul edilmemektedir.

Macaristan transit vize ücreti nedir?

Macaristan transit vize ücreti konsolosluk harç bedeli olan 60 Euro ve başvuru merkezinin hizmet ücretlerinden oluşur. Bu ücretler güncellenebildiğinden sağlıklı bilgi için Dataglobal müşteri hizmetlerini arayarak bilgi alabilirsiniz.

Add comment