Yunanistan Golden Visa

Altın Vize (Golden Visa) Başvuru Bilgileri

Yunanistan Golden Visa

Yunanistan Golden Visa, Yunanistan’da süresiz oturma iznine sahip olmak ve Yunanistan vatandaşlığı almak için tercih edilen bir vize türüdür. Bu vizeye sahip olabilmek için Yunanistan’dan gayrimenkul almanız ya da belirli bir miktarın üzerinde yatırım yapmanız gerekmektedir. Yunanistan’ın ve Golden Vize veren diğer ülkelerin asıl amacı ülkeye nakit akışı sağlamaktır. Yunanistan’dan alacağınız gayrimenkul boş kalmayacak ve onu kiralama hakkını da elde etmiş olacaksınız.

Türkiye’den Yunanista’na Golden (altın) vize başvuruları oldukça yaygındır ve başvuru sayısı artarak devam etmektedir. 2014 yılından beri verilmekte olan bu vize programı kapsamında oturma izni alan vatandaşlar arasında bir çok Türk bulunmaktadır öyle ki Türkiye bu listede üçüncü sıradadır. Şimdiye kadar programdan 5 bine yakın kişi yararlanmış durumda. En çok başvuruyu yapan ülke ise Çindir, Çinliler şimdiye kadar bine yakın gayrimenkul yatırımı yapmış durumdadır. Çin’i Rusya takip etmekte ardından da üçüncü sırada Türkiye yer almaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları genellikle Atina’daki gayrimenkullere yatırım yapmakta ve satın aldıkları evleri kiraya vermektedir. Kiraya vermeyen vatandaşlar ise evlerini haftasonları, resmi tatillerde ve bayramlarda tatil yapma amacı ile kullanmakta. Türklerin Atina’da rağbet gösterdiği bazı semtler Kolonaki, Pangrati, Metz ve sahil semtleridir. Türk Vatandaşların Atina’dan sonra en çok tercih ettiği şehirler ise Selanik ve Yunan Adalarıdır. Gerek doğal güzellikleri gerek tarihi yapılarıyla bu üç bölge diğer yerlere nazaran daha çok rağbet görmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları genellikle 250-450 bin Euro aralığındaki evlere yatırım yapmayı tercih etmektedir.

yunanistan golden vizesi

Altın Vize İçin Şartlar Nelerdir?

 • Yunanistan’dan en az 250 bin Euroluk gayrimenkul satın almak
 • Satın alınan taşınmazı oturum izninin geçerlilik süresince satmamak.
 • Uluslararası Terör listelerinde yer almamış olmak. Yüz kızartıcı suçlara bulaşmamş olmak.

Ne Tür Avantajlar Sağlar?

 • Gayrimenkulun tapusuna sahip olunan süre bıyunca Yunanistan oturma izni yenilenir.
 • Satın alınan gayrimenkulde yaşama koşulu aranmaz. Harcanan para bir yatırım olarak düşünülmelidir. Vatandaşlık alındıktan sonra elden çıkarılabilir.
 • Altın Vize Schengen ülkelerine vizesiz seyahat hakkı sağlar.
 • Golden Vize sahibinin çocukları için Avrupa’da eğitim hakkı sağlar.
 • Tüm aile bireylerini kapsayan sağlık sigortası sağlar.
 • Diğer Avrupa ülkelerii ile rahat ticaret yapma ve iş geliştirme olanakları sağlar.
 • 8 sene geçtikten sonra Avrupa Birliğine bağlı ülkelerde geçerli olan Avrupa Birliği Pasaporu, Serbest Dolaşım, Çalışma ve Okuma hakkı sağlar.
 • 167 farklı ülkeye vizesiz seyahat hakkı sağlar.

Aile Bireyleri Yararlanabilir mi?

Yunanistan için alınacak olan oturma izni sadece başvuran kişiyi değil (21 yaşa kadar olan) çocukları, anne-babayı, eşi, kayınvalide ve kayınbabayı da kapsar. 250 bin Euroluk yatırım yapıldığı takdirde bahssedilen aile bireyleri de 5 yıllık oturma hakkına sahip olur.

Yunanistan Vatandaşlığı Alabilir miyim?

Yunanistan Golden Vize programı ile Yunanistan’da mülk sahibi olur ve oturma iznine sahip olursunuz. 7 yıl geçtikten sonra Yunanistan vatandaşı olmanız mümkündür.

Neden Yunanistan?

Yunanistan, Golden Vize veren diğer ülkelere nazaran yapılması zorunlu yatırım miktarının en düşük olduğu ülkedir(250.000 Euro). Yunanistan’da sermaye çıkış denetimi sınırlamaları kalkmıştır ve yatırımınızdan cayıp paranızı başka işlerde kullanabilirsiniz fakat oturma izniniz de iptal olacaktır.

Ayrıca Yunanistan’ın mesafe olarak da Türkiye’ye yakın olmaı ayrı bir avantajdır. Hem Avrupa birliğ vatandaşlığı elde edebilir hem de Türkiye’ye yakın ulaşıın kolay olduğu yerde bir gayrimenkule sahip olabilirsiniz.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

Add comment