Yunanistan Öğrenci Erasmus Vizesi

Öğrenci/Erasmus Vize Başvuru Bilgileri

Yunanistan Öğrenci Erasmus Vize Başvurusu

Yunanistan’da eğitim amacıyla Erasmus öğrenci vize başvurusu ilgili konsolosluk birimlerinin belirlediği koşullara göre alınmaktadır. Türkiye çapında Yunanistan vize başvuruları konsolosluk birimlerinin yetkilendirdiği kurum üzerinden yapılmaktadır. Bu kurum üzerinden randevu alınarak vize başvuru sahibinin durumuna göre konsolosluk birimlerinin belirlediği evraklar ve öğrenciye sponsor olacak kişinin mesleki durumuna göre hazırlanması gereken evraklarla birlikte başvuru yapılması gerekmektedir. Vize başvuru sahiplerinin işlemleri tamamlayabilmesi için ilgili birimlere parmak izi beyan etmesi gerekmektedir. Başvuru için konsolosluk tarafından istenilen evrakları görüntülemek ve başvuru formlarını incelemek için ilgili sekmelere geçiş yapınız.

Yunanistan vize başvurularının sonuçlanma süresi ortalama 10 günde tamamlanmaktadır. Bu yüzden seyahat planlarınızın aksamaması için başvurunuzu seyahat başlangıç süresinden en az 20 gün öncesinden yapmanız gerekmektedir. Yunanistan Schengen bölgesine üye olduğundan dolayı Schengen vize prosedürleri uygun olarak başvuru yapılması gerekir.

Yunanistan öğrenci Erasmus vize başvurunuzu en doğru şekilde yapmak ve kolayca sürecin takibini sağlamak için destek hattımızı arayarak başvuru işlemleri, randevu ve vize harç ücretleri ile ilgili detaylı bilgileri alabilirsiniz.

 1. Vize işlemi takip belgesi (Eksiksiz doldurularak, başvuru sahibi tarafından imzalanmış olmalıdır.)
 2. Pasaport (10 yıldan eski olmayan bir pasaport.)
 3. Yeni çekilmiş 2 adet resim ( objektife direkt bakan, yüz hatlarının açık seçik ayırt edilmesini sağlayan biçimde beyaz arka planlı, 3,5 cm x 4,5 cm)
 4. Nüfuz cüzdanı fotokopisi
 5. Okuldan, yeni tarihli olarak alınmış öğrenci belgesi
 6. Yunanistan Başkonsolosluğu’na seyahat tarihlerini ve masrafların kimin tarafından karşılanacağını belirten Türkçe yazılmış dilekçe
 7. Başvuru sahibi, 18 yaşını doldurmamış ise anne ve baba tarafından Yunanistan’a seyahat edebilmesi için yazılmış muvafakatname
 8. Anne ve babaya ait iş evraklarının fotokopisi, güncel bakiyeli hesap cüzdanı, varsa tapu ve araç ruhsatı
 9. Anne veya babanın geçerli ya da eski Yunanistan vizesi varsa, onların fotokopileri.
 10. Vukuatlı nüfus kayıt örneği (Nüfus müdürlüğünden alınmalıdır.)
 11. Seyahat sağlık sigortası (İstenilen vize süresini kapsayacak şekilde olmalıdır.)
 12. Otobüs bileti, uçakla gidilecekse uçak bileti ya da kendi aracıyla gidilecekse araç ruhsat fotokopisi ve uluslararası yeşil sigorta.

Yunanistan’da Eğitim/Erasmus Vize Başvuru Formları

Yunanistan’da eğitim amaçlı olarak yapılacak olan seyahatlerde almanız gereken vize ile ilgili form aşağıdadır. Schengen vize başvuru formunu eksiksiz doldurup iletmeniz gerekmektedir.

 Yunanistan Vize Dilekçesi

 Yunanistan Schengen Vize Başvuru Formu

Formu indirmek için:

1. Form linkine tıklayınız.
2. Form açıldığında, formu bilgisayarınıza kaydediniz.

YA DA
1. Gereken linkin üzerinde farenizin sağ tuşuna basın.
2. Açılan listeden Hedefi Farklı Kaydet seçiniz
3. Formu bilgisayarınıza kaydedin.

Lütfen Dikkat:
Form PDF formatındadır.
Bu formu görüntülemek ve indirmek için Adobe Acrobat Reader’a ihtiyacınız olacaktır.

Schengen Vizesi Nedir?

Yunanistan, Avrupa Birliğine üye bir ülke olup, Schengen anlaşmasının bir parçasıdır. Bu iki üyelik, Yunanistan’ı ziyaret etmek isteyen yabancı vatandaşların vize gerekliliklerini belirlemektedir.

Schengen vizesi, Schengen bölgesindeki bir veya birkaç ülkeyi ( Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, İzlanda, İtalya, Yunanistan, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Portekiz, İspanya, İsveç, İsviçre, Polonya, Slovenya, Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Malta, Estonya, Litvanya, Letonya ve Macaristan) ziyaret etmek istediğinizde gerekmektedir.

Türk Vatandaşları

Türk vatandaşlarının Yunanistan’ı ziyaret etmek için bir vizeye gereksinimleri bulunmaktadır (diplomatik, servis veya özel  pasaport sahipleri dışında).

T.C. Uyruğuna Sahip Olmayan Diğer Ülke Vatandaşları

Türkiye’den, Yunanistan Schengen Vizesine başvuru yapma niyetindeyseniz; Türkiye’de ikamet ettiğinizi kanıtlayan ‘Yabancılara Mahsus İkamet Tezkeresi’ belgesini sunmanız gerekmektedir.

Aşağıda verilen web sitesi adresinden Yunanistan’ın vize uyguladığı ülkeleri görebilirsiniz:

http://www.mfa.gr/en/visas/visas-for-foreigners-traveling-to-greece/countries-requiring-or-not-requiring-visa.html

Vize başvuruları, planlanan seyahat tarihinden en fazla ne kadar süre önce yapılabilmektedir?

Vize başvuruları, planlanan seyahat tarihinden en fazla 3 ay öncesine kadar yapılabilmektedir. Örneğin planlanan seyahat tarihiniz 1 Haziran ise, vize başvuru tarihiniz 1 Mart’tan önce olamaz.

Vize başvurumu kim değerlendiriyor?

Yapmış olduğunuz başvurular sadece İstanbul Yunanistan Başkonsolosluğu tarafından değerlendirilmektedir. DataGlobal Visa Services çalışanlarının vize üzerinde herhangi bir şekilde olumlu ya da olumsuz etkisi bulunmamaktadır.

Vize işlem süresi kaç gündür?

Vize işlem süresi Konsolosluğun yoğunluğuna göre değişmekle birlikte randevu tarihinden sonra ortalama 5-15 iş günüdür.

Birden fazla Schengen ülkesi ziyaret edilecek ise hangi ülkenin temsilciliğinden başvuru yapılması gerekmektedir?

Schengen vize yönetmeliği uyarınca, birden fazla Schengen bölgesine seyahat edecek kişilerin, vizelerini, asıl gidecekleri ülkenin temsilciliğinden almaları gerekmektedir. Asıl gidilecek ülkeyi, en fazla kalınacak ülkenin gün sayısı belirlemektedir.

Schengen Ülkelerinde toplam konaklama süresi ne kadardır?

Schengen ülkelerinde toplam konaklama süresi altı aylık bir vize için ilk giriş tarihinden başlayarak 90 günü aşamaz.

Vize başvurum reddedilirse, tekrar başvuru yapabilir miyim?

Red alan başvuru sahibinin tekrar başvuru yapması durumunda, dosyasında red nedeninin aksini kanıtlayacak belgeleri de sunması gerekmektedir.

Araçla seyahat ettiğim takdirde beynelmilel ehliyete ihtiyacım var mı?

Ehliyetinizi,  01.01.2016 tarihinden sonra yeni kriterlere göre  yenilediyseniz beynelmilel ehliyet çıkarmanıza gerek kalmamıştır. Yeni ehliyetiniz ile Yunanistan’a seyahat edebilirsiniz.

Add comment