Danimarka Vizesi

Vize Başvuru İşlemleri

Danimarka Vizesi

Resmi adıyla Danimarka Krallığı Kuzey Avrupa’da İskandinavya’da bulunan bir ülkedir. Başkenti Kopenhag’dır. Kişiler buraya, turistik, ticari, aile ziyareti, öğrenim vb amaçlarla seyahat etmektedirler. Danimarka’ya yapılan tüm bu seyahatlerde Danimarka Vizesi gerekmektedir. Diplomatik, Hususi ya da Hizmet pasaportlarına sahip kişiler 180 gün içerisinde 90 güne kadar olan Danimarka seyahatlerinde vizeden muaftırlar. Fakat bordo pasaport sahiplerinin Danimarka’ya giriş yapabilmeleri için vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Türkiye’de Danimarka tarafından temsil edilen başka ülkeler bulunmaktadır. Bunlar; İzlanda, Grönland ve Faroe Adaları şeklindedir.

Danimarka Vizesi

Danimarka Turistik Vize

Danimarka’ya turistik amaçlı yapılacak olan seyahatlerde Danimarka Turistik Vize başvurusunda bulunmak gerekmektedir. Bordo pasaport sahiplerinin 180 gün içerisinde 90 güne kadar yapacakları Danimarka seyahatlerinde Turistik Vize başvurusu yapılması gerekmektedir. 180 gün içerisinde 90 günden daha uzun konaklanacak seyahatlerde ulusal vize başvurusu yapılmalıdır. Diplomatik pasaport sahipleri 90 güne kadar olan Danimarka seyahatlerinde vizeden muaftırlar. Turistik vize başvuruları konsolosluk tarafından belirlenmektedir. Danimarka Turistik Vize başvurusu gereklilikleri için Danimarka Vizesi Gerekli Evraklar başlıklı kısmı okuyunuz. 18 yaşından küçük bireyler için yapılacak vize başvurularında anne – babanın noterden muvafakatname alması gerekmektedir.

Danimarka Ticari Vize

Danimarka’ya konferans, fuar katılımı, iş görüşmesi, yatırım gibi ticari amaçlarla gidecekseniz, Danimarka ticari vize almanız gerekmektedir. Danimarka ticari vize ile iş amaçlı seyahatlerinizi 180 gün içerisinde 90 güne kadar yapabilirsiniz. Yeşil, Gri ve Siyah pasaport sahipleri 180 günde 90 güne kadar olan ticari seyahatlerinde vizeden muaftırlar.

Danimarka Ticari Vize başvuruları için gerekli evraklar Danimarka Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Diğer vize türlerine ek olarak istenen bazı belgeler mevcuttur. Bunlar şu şekildedir:

 • Konferans ya da fuar için katılım ya da giriş belgeleri
 • Bir şirket tarafından davet edildiyseniz, şirket tarafından gönderilmiş davetiye bulunması gerekmektedir. Bu davetiyede, davet edilen kişinin kişisel bilgileri, konaklanacak yerler ve masrafların kim tarafından ödeneceği de belirtilmelidir.

Danimarka Aile Ziyareti Vizesi

Danimarka’da ikamet eden aile, akraba ya da arkadaş ziyaretleri için başvurulması gereken vize türü Danimarka Aile Ziyareti Vizesidir. Danimarka Aile Ziyareti Vizesi’nin gereklilikleri Danimarka Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Evraklar seyahat amacınız ve durumunuza göre değişiklik göstermektedir. Bu anlamda aile ziyareti vizesi için de gereken evraklar arasında davetiye sunulması gerekmektedir. Davet gönderen kişilerin VU1/ VU2 formu doldurması gerekmektedir. Bu formlar olmadan davetiye geçerli olmamaktadır. Form doldurduktan sonra çıktısı alınıp imza atılmalı daha sonra taratılıp başvuru sahibine gönderilmelidir. Kişinin çalışma, öğrenci ya da ev hanımı olma gibi durumlarına göre mali durumu gösteren evraklar değişiklik göstermektedir. Tüm koşullarda hangi belgelerin hazırlanması gerektiğiyle alakalı detaylı bilgi, Danimarka Vizesi İçin Gerekli Evraklar başlıklı kısımda belirtilmiştir. 18 yaşından küçük bireyler için anne – baba tarafından verilmiş muvafakatnamesi gerekmektedir.

Danimarka Öğrenci Vizesi

Danimarka’da çeşitli sebeplerle eğitim için gitmek isteyen kişilerin başvurması gereken vize türüdür. 180 gün içerisinde 90 güne kadar olan seyahatlerinde diplomatik, hususi ve hizmet pasaportlarına sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları öğrenci vizesinden muaftırlar, bordo pasaport sahiplerinin başvuru yapması gerekmektedir. 90 günden fazla konaklamayı gerektiren seyahatler için tüm pasaport sahiplerinin ulusal vizeye başvuru yapması gerekmektedir. Danimarka Öğrenci Vizesi başvurusu yaparken, oradaki eğitim ya da öğrenim amacını kanıtlayacak her türlü belgenin sunulması gerekmektedir. Bu, gidilecek eğitim kurumundan bir yazı, ödendiğine dair belgeler olabilmektedir. Bunun dışında masrafların kim tarafından karşılanacağı başvuruda belirtilmelidir. Sponsoru olan kişiler için şu evraklar da istenmektedir:

 • Sponsor Dilekçesi
 • Sponsorun Mesleki Durum Evrakları
 • Sponsor 3 Aylık Banka Hesap Dökümü
 • Öğrenci Belgesi
 • Başvurusu yapılan kişi 18 yaşının altındaysa, anne – babanın noterden verilmiş muvafakatnamesi gerekmektedir.

Danimarka Staj Vizesi

Danimarka’da staj yapmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının başvuru yapması gereken vize türüdür.180 gün içerisinde 90 güne kadar yapılacak stajlar için yukarıda yazılanlarda da belirtilen gibi, diplomatik hususi ve hizmet pasaport sahipleri muaftırlar. 90 günü aşacak stajlar için tüm pasaport sahiplerinin ulusal vizeye başvurmaları gerekmektedir. 18 yaşından küçükler için muvafakatname gerekmektedir. Varsa sponsor evraklarının bu başvuru için de eklenmesi gerekmektedir.

 • AB programlarıyla yapılacak olan stajlar için: Türkiye’de öğrenim görülen üniversiteden staj göreceklerine dair belge istenmektedir.
 • Uluslararası değişim programlarıyla yapılacak olan stajlar için: aracı olan kurumun stajı belgeleyen yazısı.

Danimarka Eramus Vizesi

Erasmus AB kapsamında uygulanan bir öğrenim hareketliliği programıdır. Erasmus ile birlikte kişiler, yabancı dil geliştirmekle birlikte hem kültür seviyelerine hem de özgeçmişlerine katkı sağlamaktadır. Danimarka Erasmus Vizesi için Türkiye’de öğrenim görülen kurumdan hak kazandıktan sonra, vize başvurusunun yapılması gerekmektedir. Danimarka Erasmus Vizesi 90 günden uzun konaklamalarda ulusal vize kapsamında değerlendirilmektedir ve Danimarka Konsolosluğu tarafından belirlenen gereklilikleri değişebilmektedir. Danimarka Erasmus vizesi için gerekli evraklar aşağıda belirtilmiştir:

 • Danimarka Ulusal Başvuru Formu
 • Biyometrik Fotoğraf
 • Pasaport
 • Nüfus Kayıt Örneği
 • Kabul Mektubu
 • Sponsor varsa Hibe Evrakları
 • Öğrenci Belgesi aslı ve onaylı İngilizce çevirisi

Danimarka Şoför Vizesi

Danimarka’ya giriş yapacak olan uzun yol, tır şoförleri, nakliyecilerin başvuru yapması gereken vize türüdür. Danimarka Şoför Vizesi gerekli evrakları Danimarka Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Danimarka Şoför Vizesi için seyahat dönüşünden itibaren 3 ay geçerliliği olan pasaport gerekmektedir. Şirketin antetli kağıdına işveren tarafından hazırlanmış bir sürücü listesi ve altında kaşe ve imza bulunması gerekmektedir. Bunun dışında işverenin seyahat tarihlerini de belirtir bir dilekçe yazması gerekmektedir.

Danimarka Şoför Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 1. Pasaport
 2. Biyometrik Fotoğraf
 3. İşveren Vize Talep Dilekçesi
 4. Güncel Şirket Evrakları
 5. SGK İşe Giriş Bildirgesi ve Hizmet Dökümü
 6. Kimlik Fotokopisi
 7. Ehliyet
 8. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

İşveren Evrakları

 1. Araç ruhsatları
 2. C2 Belgesi
 3. Nakliye işlerine ait belgeler
 4. İşveren Belgesi gerekmektedir.

Danimarka Transit Vize

Danimarka Transit Vize, Danimarka üzerinden başka ülkeye geçiş yapılacağı durumlarda gerekli görülen vize türüdür. Danimarka’dan geçiş yapılacak ülke, Schengen bölgesine dahil olan 26 ülkeden herhangi biri olacaksa, transit vize alımına gerek yoktur. Geçerli bir Schengen vizesiyle diğer Schengen ülkelerine de seyahat edilip, konaklanabilmektedir. Schengen bölgesine dahil olan 26 ülke şu şekilde sıralanmaktadır: Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İzlanda, İtalya, İspanya, İsveç, İsviçre, Litvanya, Lihtenştayn, Letonya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan

Danimarka Transit Vize başvurusu için gerekli evraklar şu şekildedir:

 1. Vize talep dilekçesi
 2. Danimarka Schengen Başvuru Formu
 3. Pasaport
 4. Biyometrik Fotoğraf
 5. Gidilecek ülkeye ait Vize
 6. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 7. Uçak bileti rezervasyonu
 8. Seyahat sağlık sigortası gerekmektedir.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x