Danimarka Vizesi

Vize Başvuru İşlemleri

Danimarka Vizesi

Resmi adıyla Danimarka Krallığı Kuzey Avrupa’da İskandinavya’da bulunan bir ülkedir. Başkenti Kopenhag’dır. Kişiler buraya, turistik, ticari, aile ziyareti, öğrenim vb amaçlarla seyahat etmektedirler. Danimarka’ya yapılan tüm bu seyahatlerde Danimarka Vizesi gerekmektedir. Diplomatik, Hususi ya da Hizmet pasaportlarına sahip kişiler 180 gün içerisinde 90 güne kadar olan Danimarka seyahatlerinde vizeden muaftırlar. Fakat bordo pasaport sahiplerinin Danimarka’ya giriş yapabilmeleri için vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Türkiye’de Danimarka tarafından temsil edilen başka ülkeler bulunmaktadır. Bunlar; İzlanda, Grönland ve Faroe Adaları şeklindedir.

Danimarka Vizesi

Danimarka Schengen Vizesi

Danimarka, Schengen Bölgesi’ne dahil 26 ülkeden biridir. Bu sebeple Danimarka seyahatlerinde Danimarka Schengen vize başvurusu yapılması gerekmektedir. Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahipleri 180 günde 90 güne kadar olan seyahatlerinde vizeden muaftırlar. Bordo pasaport sahipleri Danimarka Schengen Vizesi başvurusu yapmaları gerekmektedir. 18 yaşından küçük bireyler için anne – baba tarafından noterden verilmiş muvafakatname gerekmektedir.

Danimarka Schengen Vizesi için gereken evraklar, seyahat amacınıza ve durumunuza göre değişmektedir. Danimarka Schengen Vizesi için gerekli temel evraklar için yazının devamında bulunan Danimarka Vizesi İçin Gerekli Evraklar kısmındaki listeye göz atınız. Gerekli evraklar hakkında detaylı bilgi almak için 0212 963 61 10 numaralı irtibat hattından ofisimizi arayabilirsiniz.

Danimarka Turistik Vize

Danimarka’ya turistik amaçlı yapılacak olan seyahatlerde Danimarka Turistik Vize başvurusunda bulunmak gerekmektedir. Bordo pasaport sahiplerinin 180 gün içerisinde 90 güne kadar yapacakları Danimarka seyahatlerinde Turistik Vize başvurusu yapılması gerekmektedir. 180 gün içerisinde 90 günden daha uzun konaklanacak seyahatlerde ulusal vize başvurusu yapılmalıdır. Diplomatik pasaport sahipleri 90 güne kadar olan Danimarka seyahatlerinde vizeden muaftırlar. Turistik vize başvuruları konsolosluk tarafından belirlenmektedir. Danimarka Turistik Vize başvurusu gereklilikleri için Danimarka Vizesi Gerekli Evraklar başlıklı kısmı okuyunuz. 18 yaşından küçük bireyler için yapılacak vize başvurularında anne – babanın noterden muvafakatname alması gerekmektedir.

Danimarka Ticari Vize

Danimarka’ya konferans, fuar katılımı, iş görüşmesi, yatırım gibi ticari amaçlarla gidecekseniz, Danimarka ticari vize almanız gerekmektedir. Danimarka ticari vize ile iş amaçlı seyahatlerinizi 180 gün içerisinde 90 güne kadar yapabilirsiniz. Yeşil, Gri ve Siyah pasaport sahipleri 180 günde 90 güne kadar olan ticari seyahatlerinde vizeden muaftırlar.

Danimarka Ticari Vize başvuruları için gerekli evraklar Danimarka Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Diğer vize türlerine ek olarak istenen bazı belgeler mevcuttur. Bunlar şu şekildedir:

 • Konferans ya da fuar için katılım ya da giriş belgeleri
 • Bir şirket tarafından davet edildiyseniz, şirket tarafından gönderilmiş davetiye bulunması gerekmektedir. Bu davetiyede, davet edilen kişinin kişisel bilgileri, konaklanacak yerler ve masrafların kim tarafından ödeneceği de belirtilmelidir.

Danimarka Aile Ziyareti Vizesi

Danimarka’da ikamet eden aile, akraba ya da arkadaş ziyaretleri için başvurulması gereken vize türü Danimarka Aile Ziyareti Vizesidir. Danimarka Aile Ziyareti Vizesi’nin gereklilikleri Danimarka Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Evraklar seyahat amacınız ve durumunuza göre değişiklik göstermektedir. Bu anlamda aile ziyareti vizesi için de gereken evraklar arasında davetiye sunulması gerekmektedir. Davet gönderen kişilerin VU1/ VU2 formu doldurması gerekmektedir. Bu formlar olmadan davetiye geçerli olmamaktadır. Form doldurduktan sonra çıktısı alınıp imza atılmalı daha sonra taratılıp başvuru sahibine gönderilmelidir. Kişinin çalışma, öğrenci ya da ev hanımı olma gibi durumlarına göre mali durumu gösteren evraklar değişiklik göstermektedir. Tüm koşullarda hangi belgelerin hazırlanması gerektiğiyle alakalı detaylı bilgi, Danimarka Vizesi İçin Gerekli Evraklar başlıklı kısımda belirtilmiştir. 18 yaşından küçük bireyler için anne – baba tarafından verilmiş muvafakatnamesi gerekmektedir.

Danimarka Öğrenci Vizesi

Danimarka’da çeşitli sebeplerle eğitim için gitmek isteyen kişilerin başvurması gereken vize türüdür. 180 gün içerisinde 90 güne kadar olan seyahatlerinde diplomatik, hususi ve hizmet pasaportlarına sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları öğrenci vizesinden muaftırlar, bordo pasaport sahiplerinin başvuru yapması gerekmektedir. 90 günden fazla konaklamayı gerektiren seyahatler için tüm pasaport sahiplerinin ulusal vizeye başvuru yapması gerekmektedir. Danimarka Öğrenci Vizesi başvurusu yaparken, oradaki eğitim ya da öğrenim amacını kanıtlayacak her türlü belgenin sunulması gerekmektedir. Bu, gidilecek eğitim kurumundan bir yazı, ödendiğine dair belgeler olabilmektedir. Bunun dışında masrafların kim tarafından karşılanacağı başvuruda belirtilmelidir. Sponsoru olan kişiler için şu evraklar da istenmektedir:

 • Sponsor Dilekçesi
 • Sponsorun Mesleki Durum Evrakları
 • Sponsor 3 Aylık Banka Hesap Dökümü
 • Öğrenci Belgesi
 • Başvurusu yapılan kişi 18 yaşının altındaysa, anne – babanın noterden verilmiş muvafakatnamesi gerekmektedir.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

Danimarka Staj Vizesi

Danimarka’da staj yapmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının başvuru yapması gereken vize türüdür.180 gün içerisinde 90 güne kadar yapılacak stajlar için yukarıda yazılanlarda da belirtilen gibi, diplomatik hususi ve hizmet pasaport sahipleri muaftırlar. 90 günü aşacak stajlar için tüm pasaport sahiplerinin ulusal vizeye başvurmaları gerekmektedir. 18 yaşından küçükler için muvafakatname gerekmektedir. Varsa sponsor evraklarının bu başvuru için de eklenmesi gerekmektedir.

 • AB programlarıyla yapılacak olan stajlar için: Türkiye’de öğrenim görülen üniversiteden staj göreceklerine dair belge istenmektedir.
 • Uluslararası değişim programlarıyla yapılacak olan stajlar için: aracı olan kurumun stajı belgeleyen yazısı.

Danimarka Eramus Vizesi

Erasmus AB kapsamında uygulanan bir öğrenim hareketliliği programıdır. Erasmus ile birlikte kişiler, yabancı dil geliştirmekle birlikte hem kültür seviyelerine hem de özgeçmişlerine katkı sağlamaktadır. Danimarka Erasmus Vizesi için Türkiye’de öğrenim görülen kurumdan hak kazandıktan sonra, vize başvurusunun yapılması gerekmektedir. Danimarka Erasmus Vizesi 90 günden uzun konaklamalarda ulusal vize kapsamında değerlendirilmektedir ve Danimarka Konsolosluğu tarafından belirlenen gereklilikleri değişebilmektedir. Danimarka Erasmus vizesi için gerekli evraklar aşağıda belirtilmiştir:

 • Danimarka Ulusal Başvuru Formu
 • Biyometrik Fotoğraf
 • Pasaport
 • Nüfus Kayıt Örneği
 • Kabul Mektubu
 • Sponsor varsa Hibe Evrakları
 • Öğrenci Belgesi aslı ve onaylı İngilizce çevirisi

Danimarka Şoför Vizesi

Danimarka’ya giriş yapacak olan uzun yol, tır şoförleri, nakliyecilerin başvuru yapması gereken vize türüdür. Danimarka Şoför Vizesi gerekli evrakları Danimarka Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Danimarka Şoför Vizesi için seyahat dönüşünden itibaren 3 ay geçerliliği olan pasaport gerekmektedir. Şirketin antetli kağıdına işveren tarafından hazırlanmış bir sürücü listesi ve altında kaşe ve imza bulunması gerekmektedir. Bunun dışında işverenin seyahat tarihlerini de belirtir bir dilekçe yazması gerekmektedir.

Danimarka Şoför Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 1. Pasaport
 2. Biyometrik Fotoğraf
 3. İşveren Vize Talep Dilekçesi
 4. Güncel Şirket Evrakları
 5. SGK İşe Giriş Bildirgesi ve Hizmet Dökümü
 6. Kimlik Fotokopisi
 7. Ehliyet
 8. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

İşveren Evrakları

 1. Araç ruhsatları
 2. C2 Belgesi
 3. Nakliye işlerine ait belgeler
 4. İşveren Belgesi gerekmektedir.

Danimarka Transit Vize

Danimarka Transit Vize, Danimarka üzerinden başka ülkeye geçiş yapılacağı durumlarda gerekli görülen vize türüdür. Danimarka’dan geçiş yapılacak ülke, Schengen bölgesine dahil olan 26 ülkeden herhangi biri olacaksa, transit vize alımına gerek yoktur. Geçerli bir Schengen vizesiyle diğer Schengen ülkelerine de seyahat edilip, konaklanabilmektedir. Schengen bölgesine dahil olan 26 ülke şu şekilde sıralanmaktadır: Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İzlanda, İtalya, İspanya, İsveç, İsviçre, Litvanya, Lihtenştayn, Letonya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan

Danimarka Transit Vize başvurusu için gerekli evraklar şu şekildedir:

 1. Vize talep dilekçesi
 2. Danimarka Schengen Başvuru Formu
 3. Pasaport
 4. Biyometrik Fotoğraf
 5. Gidilecek ülkeye ait Vize
 6. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 7. Uçak bileti rezervasyonu
 8. Seyahat sağlık sigortası gerekmektedir.

Danimarka Vizesi Nasıl Alınır

Danimarka Vizesi için yazının devamında belirtilen evrakları eksiksiz ve güncel şekillerde hazırlayınız. İstenen şekillere uygun olması oldukça önemlidir. Kişinin durumuna göre, Danimarka Konsolosluğu’nun ek evraklar isteyebileceği unutulmamalıdır.

Seyahat tarihlerine uygun bir randevu tarihinin belirlenmesi gerekmektedir. 25/09/2014 tarihinden itibaren parmak izi vermiş kişilerin, parmak izi verdiği tarihten itibaren 5 yıl geçerliliği bulunmaktadır. Parmak izi verdiğiniz tarihe bakarak geçerliliğini tespit ettikten sonra, geçerli biyometrik verileriniz için tekrar parmak izi vermenize ve randevuya şahsen gelmenize gerek kalmamaktadır.

Danimarka Vizesi Nasıl Alınır sorularınız için yazının tümünü okuyunuz. Detaylı bilgi almak için DataGlobal Vize Hizmetleri ofisimizi 0212 963 61 10 numaralı irtibat hattından arayabilirsiniz. Müşteri temsilcimiz verdiğiniz bilgiler doğrultusunda size memnuniyetle yardımcı olacaktır.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

Danimarka Vizesi Kaç Günde Çıkar

Danimarka Vize başvurularından sonraki değerlendirme süresi 15 takvim günüdür. Danimarka Büyükelçiliğinden yapılacak işlem varsa, bu değerlendirme süresi 3 – 5 gün daha eklenmektedir. Vize başvurunuzun detaylı değerlendirilmesinin gerektiği durumlarda, 30 güne kadar uzatılabilmektedir. Bazı başvurular için ek evrak talep edilebilmektedir. Bu durumda değerlendirme süresi 60 güne kadar uzayabilmektedir.

Tüm bu bilgilere bakıldığında vize talebinin, seyahat tarihine uygun seçilmesi gerekmektedir.

Danimarka Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Danimarka Vizesi İçin gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir. Vize başvurusunda bulunurken, bu evrak listesi takip edilmelidir. 180 gün içerisinde 90 günü aşacak seyahatlerde Ulusal Vize başvurusu gerekmektedir. Bunun için Ulusal vize başvuru Formu gerekecektir.

 • Pasaport (Geçerlilik süresi seyahat sonrası en az 3 ay daha geçerli olan)
 • Biyometrik Fotoğraf (2 Adet)
 • Uçak Bileti
 • Otel rezervasyonu ya da aile/arkadaş yanında kalınacaksa davetiye
 • En az 30.000€ ‘luk Seyahat Sağlık Sigortası
 • Danimarka Vize Başvuru Formu
 • Kimlik Fotokopisi, Yabancılar İçin Oturum İzni
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 • Banka Hesap Dökümü

Emekliler için Ek Olarak İstenen Belgeler

 • Şahsen Yazılıp İmzalanmış Vize Talep Dilekçesi
 • Emekli Kartı Fotokopisi ya da Emeklilik Belgesi
 • Emekli Maaş Bankası 3 Aylık Hesap Dökümü

SSK’lı Çalışanlar için Ek Olarak İstenen Belgeler

 • İş yeri izin yazısı
 • Vize Talep Dilekçesi
 • İşyeri Evrakları
 • SGK İşe Giriş Bildirgesi
 • Maaş Bordroları (Son 3 Aylık, İmza ve Kaşeli)
 • SGK Tescil ve Hizmet Dökümü

Bağ-kurlular için Ek Olarak İstenen Belgeler

 • Antetli Kağıda Yazılmış Vize Talep Dilekçesi
 • İş yeri Evrakları (Limited ve anonim şirketleri için faaliyet belgesi, vergi levhası, ortaklığı gösterir ticari sicil gazetesi, imza sirküleri. Şahıs Firmaları için faaliyet belgesi ve sicil gazetesi zorunlu değildir fakat bir meslek odasına üyeliği varsa oda kayıt belgesi sunulmalıdır.)
 • 4B Hizmet Dökümü

Devlet memurları için Ek Olarak İstenen Belgeler

 • Görev ve İzin Yazısı
 • Varsa Görevli Kimlik Kartı
 • Son 3 Aylık Maaş Bordroları

Öğrenciler için Ek Olarak İstenen Belgeler

 • Sponsor Dilekçesi
 • Sponsorun Mesleki Durum Evrakları
 • Sponsor 3 Aylık Banka Hesap Dökümü
 • Öğrenci Belgesi

Ev Hanımları için Ek Olarak İstenen Belgeler

 • Sponsor Dilekçesi
 • Sponsor Mesleki Durum Evrakları
 • Sponsor 3 Aylık Banka Hesap Dökümü
 • Sponsor Kimlik Fotokopisi
 • Evliyse Evlilik Cüzdanı Fotokopisi

Danimarka Vize Başvuru Formu

Danimarka Vize Başvuru Formu online olarak doldurulabilen, vize başvurunuz için doldurulması gerekli görülmüş, kişisel bilgilerinizi, çalışma ya da sponsor bilgilerini, seyahat planınızın yer aldığı bir formdur. Eksiksiz ve güncel durumunuzu yansıtır şekilde doldurulması gerekmektedir. Firmamız sizin adınıza Danimarka Vize Başvuru formunu istenen şekillerde hazırlamaktadır.

Danimarka Vizesi Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Danimarka Vizesi Hakkında Dikkat Edilmesi gereken bazı konular da söz konusudur.

En başta, seyahat tarihine uygun tarihlerde başvuru yapılması gerekmektedir. Yukarıda, Danimarka Vizesi Kaç Günde Çıkar başlıklı kısımda da yazıldığı gibi, vize başvurusunun değerlendirme süreci konsolosluğa bağlı yoğunluk, ya da detaylı inceleme gerektiren durumlar sebebiyle 60 güne kadar da uzayabilmektedir.

18 yaş altı kişilerin başvurularda anne – baba tarafından sunulmuş muvafakatname olması gerekmektedir.

Başvuruda belirtilen tüm bilgilerin eksiksiz olması ve güncel olmasının çok önemli olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Tüm evraklarda verilen bilgilerin güncelliğiyle birlikte birbiriyle tutarlı da olması gerekmektedir.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x