İsviçre Vizesi

Vize Başvuru İşlemleri

DataGlobal İsviçre Vize Servisine Hoşgeldiniz.

İsviçre konsolosluk veya büyükelçilik birimlerine yapılacak olan vize başvurularında yetkili olan DataGlobal vize servisinin deneyimli müşteri temsilcileri seyahat türüne ve başvuru sahibinin mesleki durumuna göre başvuru evraklarını belirler. Ardından vize randevusu istenilen tarihte adınıza alınır, vize başvuru süreci başlatılır ve süreç başından sonuna kadar takip edilir. Böylelikle vize başvuru sürecinde ortaya çıkabilecek sorunlar en sağlıklı şekilde çözümlenir. En doğru biçimde vize başvurunuzu yapmak için Dataglobal çağrı merkezini arayabilirsiniz.

İsviçre Vize Başvurusu

İsviçre'ye yapılacak olan turistik, ticari, aile ziyaret ve transit amaçlı ziyaretlerde Türkiye Cumhuriyeti umuma mahsus (bordo) pasaport sahiplerinin vize almaları gerekmektedir. Hizmet (gri) pasaportu, diplomatik (Siyah) pasaport ve hususi (Yeşil) pasaport sahipleri İsviçre'ye yapacakları ziyaretlerde 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla vizeden muaftır. İsviçre vizesi başvuruları online sistem üzerinden ilgili konsolosluk birimlerinin belirlediği gerekli evraklar ile başvuru sahiplerinin mesleki statüsüne göre yapılması gerekmektedir.

İsviçre Avrupa birliğine üye olmamasına karşın Schengen üye ülkeleri arasındadır. Bundan dolayı geçerli Schengen vizesi olan pasaport sahipleri İsviçre'de serbestçe ziyaret edebilmektedir. Aynı şekilde geçerli olan İsviçre Schengen vizesi ile diğer üye ülkelerinde serbest olarak dolaşılabilmektedir.

İsviçre Schengen vizesi için başvurular Türkiye’de sadece İstanbul ve Ankara’daki başvuru merkezleri üzerinden yapılmaktadır. İstanbul’da ve Ankara’da bulunan merkezler üzerinden  yapılan başvuru evrakları İstanbul’da bulunan İsviçre Başkonsolosluğuna iletilmektedir.

İsviçre Turistik Vize

İsviçre'de yapılacak olan turistik amaçlı seyahatlerde alınması gereken vize türüdür.  Online randevu sistemi üzerinden randevu alınarak mesleki durumunuza göre turistik vize için gerekli evraklar ile başvuru yapılması gerekmektedir. Vize süresi İstanbul İsviçre Başkonsolosluğu’nun takdirine bağlı olarak 1 günden 5 yıla kadar verilebilmektedir. Maksimum kalış süresi ise 180 günlük periyod içerisinde 90 gündür. Başvuru sürecini en doğru şekilde başlatmak için web sitemizden İsviçre turistik vize sayfasına geçiş yaparak online randevu, online başvuru formu ve başvuru süreci ile ilgili detaylara ulaşabilirsiniz. Dilerseniz online destek hattını arayıp turistik vize süreci ile ilgili detaylı destek alabilirsiniz.

İsviçre Ticari Vize

İsviçre'de ticari faaliyetlerde bulunmak isteyen işveren veya çalışan T.C pasaport sahiplerinin vize başvurusu yapması gerekmektedir. Online randevu sistemi üzerinden uygun tarihte randevu alınması gerekmektedir. Ardından ticari amaçlı vize başvuru formu eksiksiz bir şekilde doldurularak konsolosluk tarafından gerekli evraklar ile başvuru süreci başlatılmaktadır.  Başvuru sürecini en doğru şekilde başlatmak için ticari vize sayfasına geçiş yaparak online randevu, online başvuru formu ve başvuru süreci ile ilgili detaylara ulaşabilirsiniz. Dilerseniz online destek hattını arayıp ticari vize süreci  ile ilgili detaylı destek alabilirsiniz.

İsviçre Aile Ziyaret Vizesi

İsviçre'de aile arkadaş ziyaret faaliyetlerinde bulunmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti pasaport sahiplerinin vize başvurusu yapması gerekmektedir. Online randevu sistemi üzerinden uygun tarihte randevu alınması gerekmektedir. Ardından aile/arkadaş ziyaret amaçlı vize başvuru formu eksiksiz bir şekilde doldurularak konsolosluk tarafından gerekli evraklar ile başvuru süreci başlatılmaktadır.  Başvuru sürecini en doğru şekilde başlatmak için aile ziyaret vize sayfasına geçiş yaparak online randevu, online başvuru formu ve başvuru süreci ile ilgili detaylara ulaşabilirsiniz. Dilerseniz online destek hattını arayıp aile/arkadaş ziyaret vizesi süreci  ile ilgili detaylı destek alabilirsiniz.

İsviçre Transit Vizesi

İsviçre üzerinden başka bir ülkeye geçmek maksadıyla başvuru yapılması gereken vize türüdür. Bu vize türü iki ayrı amaçla yapılabilir; hava alanının dışına çıkmadan transit geçiş kaydıyla veya hava alanından çıkarak en fazla 48 saat süreyle sınırlı olmak şartıyla yapılan ziyaretlerdir.Başvuru süreci ile ilgili detaylı bilgi almak için ilgili sayfaya geçiş yapabilir, randevu ve başvuru formları ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.Dilerseniz online destek hattını arayıp transit vize süreci ile ilgili detaylı destek alabilirsiniz.

Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi

İsviçre’de kültürel ve sportif faaliyette bulunmak isteyen kişilerin başvurması gereken vize türüdür. Kültürel etkinlik için başvuruda bulunuluyorsa etkinliği düzenleyen firma/kurum tarafından düzenlenmiş davetiye veya kültürel hizmet sağlayıcısı ile imzalanan sözleşme yada yaratıcı bir eser için gönderilen davetiye talep edilmektedir.

Tıbbi / Medikal Vize

İsviçre’ye tıbbi tedavi veya muayene amaçlı seyahat etmek isteyenlerin başvurması gereken vize türüdür.

Yaz Okulu Vizesi

İsviçre’de 90 günü geçmeyecek şekilde yaz okulu/dil okulu kaydı yaptıran kişilerin başvurması gereken vize türüdür.

Şoför Vizesi

Bir şirket hizmetinde İsviçre’ye insan veya mal taşıyan veya İsviçre Konfederasyonu sınırları içerisinden transit geçiren şoförlerin başvurması gereken vize türüdür.

Öğrenci Vizesi (Uzun Dönem Eğitim Vizesi)

İsviçre Konfederasyonu’nda lisans, lisansüstü veya doktora derecesinde eğitim alacak olan Türk vatandaşlarının başvuruda bulunması gereken vize türüdür. İsviçre her yıl İsviçre’de eğitim almak isteyen Türk vatandaşlarına iki adet yükseköğrenim bursu vermektedir. Bu araştırma bursları 9 ay süreli olup, sadece üniversite mezunlarına verilmektedir. Burs verme işlemleri T.C. Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile yürütülmektedir. Bakanlık her yıl Ağustos ayında internet sitesinde http://www.meb.gov.tr bu konudaki güncel bilgileri yayınlamaktadır.

Aile Birleşimi Vizesi

Türkiye’de yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İsviçre Konfederasyonu vatandaşı olan eş, anne veya babaları üzerinden başvuruda bulunabilecekleri yerleşim vizesidir. Aynı zamanda İsviçre vatandaşı olan bir kişi, eşi ve çocukları için aile birleşimi talebinde bulunabilmektedir.

Red Carpet Vizesi (İş amaçlı)

İsviçre menşeli firmalar Konsolosluk ile anlaşma yaparak kırmızı halı (Red Carpet) uygulamasına dahil olabilmektedirler. Dahil olunması durumunda daha az evrak ile uzun süreli vize alımı sağlanmaktadır.