İtalya Vizesi

Vize Başvuru İşlemleri

İtalya Vizesi

İtalya vizesi, belirlenmiş bölgedeki ülkeler tek bir ülke gibi kabul edilip, bunların arasında serbest bir şekilde seyahat etmek için alınan vize türüdür. Schengen bölgesi ülkeleri şu şekildedir: Belçika, Avusturya, Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Hollanda, İsveç, İsviçre, İzlanda, Lüksemburg, Litvanya, Letonya, Finlandiya, Macaristan, Almanya, İtalya, Fransa, İspanya, Portekiz, Slovenya, Slovakya, Lihtenştayn, Estonya, Yunanistan, Malta, Norveç, Polonya olarak sıralanmaktadır.

italya vizesi

İtalya Schengen Vizesi

İtalya Schengen Vizesi aldığınızda, Schengen kapsamında yukarıda belirtilen tüm ülkelere giriş izniniz bulunmaktadır. Vize geçerlilik tarihleriniz ve belirtilen kalma süresi göz önünde bulundurularak, dilediğiniz Schengen ülkesine seyahat edebilirsiniz. Fakat diğer başvurularınızın olumsuz etkilenmemesi adına, İtalya Schengen Vizesi alındığında, Schengen Bölgesi’ne girişin İtalya’dan yapılması gerekmektedir.

İtalya Turistik Vize

İtalya Turistik Vize, İtalya’ya çeşitli amaçlarla turistik gezi yapacak kişilerin alması gereken vize türüdür. Bunun dışında Türkiye’de uzun süreli oturum izni olan yabancı uyruklu kişiler de bu vizeye başvurabilmektedirler.

İstenen evraklar, kişinin durumuna göre değişiklik göstermektedir. İtalya Vizesi Gerekli Evraklar için yazının devamını okuyunuz. İtalya vizesi geçerlilik süresi ve kalış hakkını konsolosluk belirlemektedir. İtalya Turistik Vize, Schengen kapsamında 1 gün – 5 yıl arası verilebilmektedir.

İtalya Ticari Vize

İtalya Ticari Vize türü, İtalya’ya kısa süreli olarak ticari faaliyetler amacıyla seyahat edecek kişilerin alması gereken vize türüdür. Toplantılar, iş görüşmeleri, fuar katılımları gibi durumlar için de İtalya Ticari Vize almak gerekmektedir.

Bunun için görüşülen firma yetkilileri tarafından vize davetiyesi alınması gerekmektedir. Bu durumda İtalya Konsolosluğu, davet gönderen şirkete ait, Ticaret sicili (Visura Camerale) de istemektedir. Söz konusu seyahat fuar için olacaksa, fuara giriş kartı ya da gidileceğine dair belgeler eklenmektedir.

İtalya Aile Ziyareti Vizesi

İtalya Aile Ziyareti Vizesi, İtalya’da ikamet eden, eş, akraba, aile, arkadaş vb. kişileri ziyaret etmek isteyenlerin alması gereken vize türüdür. Bu vize türünde temel evraklara ek olarak, ziyaret edilecek kişiden davetiye de istenmektedir. Bu davet yazısının ıslak imzalı olması ve İtalya Konsolosluğuna hitaben yazılması gerekmektedir. Davet gönderecek kişi bu davet yazısını, bulunduğu bölgedeki yetkili kurumlardan onaylatıp aslını göndermelidir. Davet yazısında belirtilen bilgiler ile vize başvurusunda verilmiş örneğin seyahat tarihi bilgileri birbiriyle tutarlı olmalıdır. Aksi halde başvurunuz olumsuz sonuçlanabilmektedir.

İtalya Öğrenci Vizesi

İtalya Öğrenci Vizesi, İtalya’ya turistik, aile/arkadaş ziyareti, kültürel ya da sportif amaçlarla yapılan seyahatlerde öğrencilerin alması gereken vize türüdür. Bu vize türü D tipi eğitim vizesiyle karıştırılmaktadır. D Tipi eğitim vizesi, ulusal vize türü olup, staj, öğrenim ve uzun süreli dil okulları vb. eğitim programlarını içerir. Öğrenci vizesi ise, Türkiye’de öğrenci olan kişilerin bu amaçlarla yapılan çeşitli seyahatlerinde alması gereken vizedir.

İtalya Staj Vizesi

İtalya Staj Vizesi, İtalya’daki stajı 90 günü geçmeyen kişilerin alması gereken vize türü İtalya Schengen vizesidir. Bununla beraber staj yapacağına dair evrakların orijinal nüshalarıyla kopyalarının eklenmesi gerekmektedir. Türk vatandaşı fakat başka ülkede öğrenim görmekteyseniz, bulunduğunuz ülkenin konsolosluğundan başvuru yapmanız gerekmektedir.

Bu belgeler şu şekildedir:

 • AB programlarıyla yapılacak olan stajlar için: Türkiye’de öğrenim görülen üniversiteden staj göreceklerine dair belge istenmektedir.
 • Uluslararası değişim programlarıyla yapılacak olan stajlar için: aracı olan kurumun stajı belgeleyen yazısı.

İtalya Erasmus Vizesi

Erasmus hareketliliği kapsamında İtalya’da bir veya iki dönem eğitim alacak kişiler İtalya erasmus vizesi başvurusu yapmalıdırlar. Erasmus hareketliliği 90 günden fazla kalmayı gerektirdiğinden ulusal vize kapsamında değerlendirilmelidir. İtalya Erasmus Vizesi alacak kişilerin, gidiş tarihinden 2 ay önce başvurularını yapması gerekmektedir. İtalya Erasmus Vizesi’ne hibesiz olarak başvuracak kişilerin masrafları kendisi karşılaması gerekmektedir.

İtalya Erasmus Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Erasmus kabul belgesi
 • Varsa; Erasmus hibe belgesi
 • Pasaport (Dönüşten itibaren en az 3 ay daha geçerli olmalıdır. Bu sebeple 2 dönemlik bir öğrenim hareketliliği için gidilecekse, en az 2 yıllık pasaport çıkarmanız tavsiye edilmektedir.)
 • Biyometrik Fotoğraf
 • İtalya Ulusal Vize Başvuru Formu (2 Adet ve Islak İmzalı)
 • Öğrenci Belgesi
 • Transkript
 • Aile bilgilerinizi gösteren tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • AT 11 belgesi sunamayan kişiler için sağlık sigortası poliçesi
 • Sponsor taahhütnamesi

İtalya Şoför Vizesi

İtalya’ya uluslararası şoför olarak çalışan kişiler, nakliye amaçlı yapılan seyahatler için gereken vizedir. Umuma mahsus (bordo) pasaport sahiplerinin alması gerekmektedir. İtalya şoför vizesi alan kişiler 180 gün içerisinde 90 günlük kalma hakkına sahiptirler. İtalya Şoför Vizesi için gerekli evraklar İtalya Konsolosluğu tarafından belirlenmiştir. Temel şahıs ve işyeri evraklarının dışında şoför vizesi alacak kişiler için ek evraklar istenmektedir. Bunlar şu şekildedir:

 • Davet Yazısı (İmzalayan yetkili kişiye ait kimlik fotokopisi de davete eklenmelidir.)
 • Vize Talep Dilekçesi: Şirket tarafından antetli kağıda İngilizce ve İtalyanca olarak hazırlanmalıdır. Burada seyahate ilişkin bilgilerin yer alması gerekmektedir. Seyahat amacı, seyahat süresi, konaklanacak yerin belirtilmesi ve masraflarının karşılanacağına dair bir dilekçe bulunması gerekmektedir. Dilekçenin sonunda yetkili kişinin adı, soyadı, imza ve kaşesinin bulunması gerekmektedir.
 • Noter Onaylı İş Sözleşmesi (Sosyal kuruma bağlı çalışmayan kişiler için)
 • Şoförün AB ülkelerine giriş ve çıkışını beyan eden evrak
 • Ehliyet
 • C2 / L2 Belgesi (İhracat Lisansı)
 • CMR Formu üzerine düzenlenmiş Uluslararası nakliye sertifikaları

İtalya Transit Vize

İtalya Transit Vize, İtalya üzerinden Schengen Bölgesi’ne dahil olmayan ülkelere geçiş yapacak kişiler için istenen vize türüdür. Schengen Bölgesi’nden çıkılmayacaksa, transit vize almaya gerek yoktur. İlk girişin İtalya’ya yapılması koşuluyla İtalya Schengen Vizesiyle diğer Schengen ülkelerine, transit vizeye gerek kalmadan seyahat edebilir.

Diğer Schengen bölgeleri: Almanya, İtalya, Fransa, Belçika, İspanya, Hollanda, Litvanya, Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Letonya, Slovenya, Slovakya, Malta, İsveç, İsviçre, İzlanda, Lüksemburg, Lihtenştayn, Avusturya, Finlandiya, Yunanistan, Norveç, Polonya, Macaristan, Portekiz şeklindedir. İtalya’dan bahsedilen bu ülkelere giriş yapabilmek için transit vize alınmasına gerek yoktur.

Belirli koşulları sağlayan kişiler transit vizeden muaftır. Bunlar; Schengen ülkelerinde oturum izni olan kişiler, yeşil, gri ve siyah pasaport sahipleri, İngiltere, Bulgaristan, İrlanda, Romanya, Hırvatistan ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nde oturum izni olan kişiler, Avrupa Birliği, Avrupa Ekonomik Topluluğu ve İsviçre vatandaşlarının birlikte seyahat ettiği eşi ve çocukları, yolcuyu kesin kabul edeceğini beyan eden  Andorra ve San Marino’da ikamet izni bulunan kişiler transit vizeden muaftırlar.

Fakat seyahat tarihlerinde açık olan transit bölgeleri bilmekte fayda bulunmaktadır. Eğer seyahat tarihlerinizde, transit salon kapalıysa, İtalya sınır kontrolünden geçiş yapmanız gerekmektedir. Bu durumda da İtalya Schengen Vizesi gerekmektedir.

Koşulları iki türlüdür: Kişinin ya havaalanından çıkmadan diğer ülkeye geçiş yapması ya da hava alanından çıkarak 48 saat süreyle çıkış yapması gerekmektedir.

İtalya Vizesi Nasıl Alınır

İtalya’ya kısa süreli başvuru yapmak isteyen kişiler, İtalya Konsolosluğu tarafından yetkilendirilen kurumlar ya da acentalara başvuru yapabilmektedir. Detaylı bilgi almak için DataGlobal Vize Hizmetlerini arayabilirsiniz. İtalya vizesi nasıl alınır, Vize kaç günde çıkar gibi sorularınız için müşteri temsilcilerimiz verdiğiniz bilgiler doğrultusunda E- Mail ve SMS yoluyla sizi bilgilendirmektedir. Bilgilendirmeler için sizden ücret talep edilmez.

DataGlobal Vize Hizmetleri, randevu alım, vize başvuru formu, seyahat sağlık sigortası, otel ve uçak rezervasyonu gibi işlemleri gereklilikleri doğrultusunda sizin adınıza takip etmektedir. Her türlü sorularınız için DataGlobal Vize Hizmetleri 0212 963 61 10 irtibat numaramızdan müşteri temsilcilerimizle görüşme yapabilirsiniz.

İtalya Vizesi Kaç Günde Çıkar

Başvurunuzdan sonra İtalya vizesi kaç günde çıkar konusunu merak ediyor olabilirsiniz. Başvurunuzdan sonra vizeniz bir hafta içinde değerlendirilir. 5 ile 7 gün içerisinde sonuçlanır.

Konsolosluğa bağlı yoğunluklarda bu süreç biraz daha uzayabilmektedir. Bu sebeple, planlan seyahat tarihiyle, vize başvurusunun arasında en az 7 iş günü olması gerekmektedir.

İtalya Ekspres Vize

Kişiler acele sonuçlanması gereken vize başvuruları için, İtalya Ekspres Vize hizmeti alabilmektedirler. İtalya Ekspres Vize ile başvurular 48 – 72 saat süreyle değerlendirilir. Fakat İtalya Ekspres servisi için için ek ücret ödenmesi gerekmektedir.

İtalya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

İtalya vizesi için gerekli evraklar başvuran kişinin durumuna göre değişmektedir. İstenen evraklar aşağıdaki gibidir:

 • Pasaport (Geçerlilik süresi seyahat sonrası en az 3 ay daha geçerli olan)
 • Biyometrik Fotoğraf (2 Adet)
 • Uçak Bileti
 • Otel rezervasyonu ya da aile/arkadaş yanında kalınacaksa davetiye
 • En az 30.000€ ‘luk Seyahat Sağlık Sigortası
 • İtalya Vize Başvuru Formu
 • Kimlik Fotokopisi, Yabancılar İçin Oturum İzni
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 • Banka Hesap Dökümü

İtalya Vize Başvuru Formu

Bilgilerinizin yer aldığı, İtalya Konsolosluğu tarafından istenen bir formdur. Muhakkak doldurulması ve formun son sayfalarında yer alan iki imzalık bölümlerin de imzalanması gerekmektedir.  Form İngilizce ve İtalyanca doldurulabileceği gibi Türkçe olarak da doldurula bilmektedir. Formun ilk kısmında kimlik, kişisel bilgileriniz ve pasaport bilgileriniz bulunuyorken, kalan kısımlarında planlanan seyahatinize ilişkin sorular yer almaktadır. Burada doldurulan bilgilerin eksiksiz ve güncel olması ve hazırlanan diğer evraklarla tutarlı olması oldukça önemlidir.

SSK’lı Çalışanlar için Ek Olarak İstenen Belgeler

 • İş yeri izin yazısı
 • Vize Talep Dilekçesi
 • İşyeri Evrakları
 • SGK İşe Giriş Bildirgesi
 • Maaş Bordroları (Son 3 Aylık, İmza ve Kaşeli)
 • SGK Tescil ve Hizmet Dökümü

Bağ-kurlular için Ek Olarak İstenen Belgeler

 • Antetli Kağıda Yazılmış Vize Talep Dilekçesi
 • İş yeri Evrakları (Limited ve anonim şirketleri için faaliyet belgesi, vergi levhası, ortaklığı gösterir ticari sicil gazetesi, imza sirküleri. Şahıs Firmaları için faaliyet belgesi ve sicil gazetesi zorunlu değildir fakat bir meslek odasına üyeliği varsa oda kayıt belgesi sunulmalıdır.)
 • 4B Hizmet Dökümü

Devlet memurları için Ek Olarak İstenen Belgeler

 • Görev ve İzin Yazısı
 • Varsa Görevli Kimlik Kartı
 • Son 3 Aylık Maaş Bordroları

Emekliler için Ek Olarak İstenen Belgeler

 • Şahsen Yazılıp İmzalanmış Vize Talep Dilekçesi
 • Emekli Kartı Fotokopisi ya da Emeklilik Belgesi
 • Emekli Maaş Bankası 3 Aylık Hesap Dökümü

Öğrenciler için Ek Olarak İstenen Belgeler

 • Sponsor Dilekçesi
 • Sponsorun Mesleki Durum Evrakları
 • Sponsor 3 Aylık Banka Hesap Dökümü
 • Öğrenci Belgesi

Ev Hanımları için Ek Olarak İstenen Belgeler

 • Sponsor Dilekçesi
 • Sponsor Mesleki Durum Evrakları
 • Sponsor 3 Aylık Banka Hesap Dökümü
 • Sponsor Kimlik Fotokopisi
 • Evliyse Evlilik Cüzdanı Fotokopisi

İtalya Vizesi için Dikkat Edilmesi Gerekenler

İtalya Vizesi için Dikkat Edilmesi Gerekenler, öncelikle vize başvurunuzun planladığınız seyahat tarihine yetişecek bir tarihte yapılması gerektiğidir. İkinci olarak uçak ve otel rezervasyonlarınızın vize başvurularınızda belirtilen tarih aralığıyla uyumlu olması gerekmektedir. 30.000 Euro değerinde bir seyahat sigortası yapmanız gerekmektedir. Seyahat sağlık sigortanız başvurunuzda belirtilen seyahat tarihinden bir gün önce başlayıp, dönüşünüzden bir gün sonrasına kadar sürecek şekilde yapılmalıdır. Seyahat sağlık sigortanız yoksa DataGlobal Vize Hizmetleri olarak seyahat sağlık sigortanız tarafımızdan yapılmaktadır. Biyometrik fotoğraflarınız 3,5x4,5 cm ölçülerinde olup, nötr bir yüz ifadesiyle çekilmesi, yüzde herhangi bir mimik olmaması gerekmektedir.

Eğer son 3 yıl içerisinde Schengen kapsamına daha önceden parmak iziniz alındıysa, randevuya şahsen gelmenize gerek yoktur. Bu durumda sizin adınıza başvuracak kişiye ya da acente yetkilisine vekaletname vermeniz gerekmektedir. Eksik belge ile yapılan vizeler olumsuz sonuçlanacaktır. Vizenizin olumsuz sonuçlanması halinde para iadesi yapılmamaktadır.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x