Kanada Ticari Vize

Ticari Vize Başvuru Bilgileri

Kanada Ticari Vize

Kanada Ticari Vize, Kanada’da firma ziyaretlerinde bulunmak, ticari toplantılara katılmak veya fuar ziyaretleri yapmak isteyen vatandaşlarımız Kanada ticari vize başvurusu yapmalıdırlar. Türkiye Cumhuriyeti tarafından verilen herhangi bir pasaport türüne Kanada seyahati için vize muafiyeti bulunmamaktadır. Bu yüzden umumi, hususi, hizmet ve diplomatik pasaport sahibi vatandaşlarımızın tamamı Kanada vizesi başvurusu yaparak seyahatlerini gerçekleştirebilirler.

Kanada hükümeti talimatları doğrultusunda Kanada Konsolosluğu vize başvurusu yapan 14 ile 79 yaş arası kişilerden 1 Ağustos 2018 tarihinden bu yana parmak izi kaydı almaya başlamıştır. Kanada için verilen parmak izleri 10 yıl boyunca saklı tutulmaktadır. Dolayısıyla bu süre zarfında yeniden yapılacak bir başvuru için parmak izinin yinelenmesi gerekmeyecektir. Bu durumda 85 dolar tutarındaki parmak izi için alınan biyometrik veri bedeli parmak izi ibrazınızı gösterir dijital barkodlu belgenin sunulması durumunda yeniden alınmayacaktır.

Kanada Büyükelçiliği ticari vize başvurusu yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına genellikle pasaport süresi kadar vize vermektedir. Alınan vize ile her 6 aylık zaman diliminde 90 güne kadar Kanada’da yasal olarak kalabilirsiniz. Başvuruda bulunacak üçüncü ülke vatandaşları için ise Türkiye’de resmi ikamet izni veya çalışma izni bulunmasına dair ön şart aranmamaktadır. Türkiye’de bulunan Kanada dış temsilciliğine kendi ülkesinde hazırladığı Kanada vize başvuru evrakları ve İngilizce tercümelerini sunarak başvuru yapabilmektedirler.

Güncel Kanada Vize ücretlerine bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

kanada ticari vize başvurusu

Kanada Ticari Vize Ücreti

Kanada ticari vize ücreti kanada dış işleri bakanlığı tarafından belirlenmektedir. Ücretler şahsi başvurularda online olarak ödenmekte olup Kanada vizesi VFS global ücreti Türk Lirası cinsinden nakit olarak ödenmektedir. Kanada konsolosluğu harç ücreti 100 dolar, biyometrik veri ücreti 85 dolar, Kanada vize başvuru merkezi ücreti 172,5 TL olarak ödenmekte ve firmamız üzerinden başvuru yapılması durumunda ek olarak DataGlobal işlem ücreti yansıtılmaktadır.

Kanada vize ücreti 2021 yılında bir önceki yıla göre herhangi bir artış göstermemiştir. Ücretler başvuru sahiplerinin milliyetine göre değişmemekte olup başvuruda bulunulacak vize tipine göre belirlenmektedir. Kanada Konsolosluğu vize ücreti idari değerlendirmeye tabi tutulan başvuru evraklarının değerlendirilebilmesi için alınmaktadır. Bu durumda olası bir Kanada vize reddi durumunda konsolosluk tarafından herhangi bir ücret iadesi yapılmamaktadır.

Kanada Vizesi Kaç Günde Çıkar

Kanada’ya kısa süre içerisinde seyahat etmek isteyen kişilerin araştırdığı bir diğer hususta Kanada vizesi kaç günde çıkar sorusunun cevabıdır. Parmak izi verildikten sonra vize değerlendirme süresi ortalama 11 – 15 iş günü arasıdır. Bu süre Kanada konsolosluğu vize başvurusu yoğunluk durumlarına bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Ek olarak değerlendirme sürelerine Kanada ve Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi tatil günleri dahil değildir.

Daha önce uygulanmakta olan kanada vizesi can plus programı doğrultusunda son 10 yıl içerisinde Kanada’ya veya Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat etmiş olan kişilerden başvuru için daha az belge talep edilmekteydi. Fakat şu an bu uygulama kaldırılmış olduğundan başvuru sahiplerinden tam evrak talep ediliyor. Buna rağmen vize değerlendirme süresi bu kişiler için ilk defa vize başvurusu yapanlara göre daha kısadır.

Kanada Ticari Vize Başvurusu

Kanada ticari vize başvurusu ilgili konsolosluk birimlerinin belirlediği koşullara göre alınmaktadır. Türkiye çapında Kanada vize başvuruları online sistem üzerinden yapılmaktadır. Online sistem üzerinden randevu alınarak vize başvuru sahibinin durumuna göre konsolosluk birimlerinin belirlediği evraklar ile başvuru yapılması gerekmektedir. Bu vize tipi, ticari sebeplerle (anlaşma, kontrat imzalama veya tedarikçi ziyareti vb.), Kanada’da 3 aydan daha kısa süreli bir seyahat geçirmek isteyen kişilere özeldir. Bununla birlikte, Kanada’da mesleki faaliyetini gerçekleştiremez. Bu vize tipine başvurmak isteyen kişiler gerekli olan kanıtlayıcı belgeleri sunmalıdır. Başvuru için konsolosluk tarafından istenilen evrakları görüntülemek ve başvuru formlarını incelemek için ilgili sekmelere geçiş yapınız.

Kanada vize başvuruları bölge gözetmeksizin alınmaktadır. İstediğiniz şehirden randevunuzu alabilir vize başvuru sürecini başlatabilirsiniz. Kanada vize başvurularının sonuçlanma süresi ortalama 11-15 gün arasında sonuçlanmaktadır. Bu yüzden seyahat planlarınızın aksamaması için başvurunuzu seyahat başlangıç süresinden en az 20 gün öncesinden yapmanız gerekmektedir.

Kanada ticaret ve iş anlamında sıklıkla ziyaret edilen ülkeler arasında yer almaktadır. Türk vatandaşları, Kanada’yı ticari amaçlarla ziyaret etmek istedikleri takdirde Kanada ticari vize ihtiyacı duymaktadırlar.

Kanada’ya ticaret vizesi ile giderek ülkede bulunan iş fırsatları hakkında fikir edinebilir, fuarlara ya da ticaret konferanslara katılım sağlayabilir ya da Kanadalı ticaret firmaları ile iş toplantıları düzenleyebilirsiniz. Bunlara ek olarak iş verenler ile görüşmeler yaparak istihdam alanları hakkında bilgiler edinebilirsiniz. Alacağınız vize sayesinde Kanada’da 6 aya kadar kalabilirsiniz.

Ticari amaçlarla Kanada’ya gitmek için yapmanız gereken şey ziyaretçi vizesi almak olacaktır. Bunun için Kanada hükümeti tarafından belirlenen kriterlere uygun olmanız, geçerliliği bulunan bir pasaport sahibi olmanız ve hem tıbbi hem de cezai açıdan yurt dışı seyahatlerinizin önünde herhangi bir engel bulunmaması gerekmektedir. Ayrıca Kanada’da bulunacağınız ticari faaliyetler hakkında detaylı bir belgeyi konsolosluğa sunmanız gerekmektedir.

Türkiye’de birçok yatırımcı işletmelerini ya da firmalarını geliştirmek, yatırımlarda bulunmak ya da iş ilişkilerini geliştirmek amaçları ile Kanada’yı ziyaret etmek istemektedir. Kanada’dan ticari vize alabilme şansınızı arttırmak için en önemli şey Kanada’da görüşme sağlayacağınız kurumlardan bir davet mektubu almak olacaktır. Bu sayede ticari vize alma şansınızı çok daha yüksek seviyelere taşımanız mümkündür. Davet mektubunda mektubu yazan firma ya da kişilere ait iletişim bilgilerine kesinlikle yer verilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde davet mektubu geçersiz olarak kabul edilecektir.

Kanada Ticari Vize Başvuru Şartları

Kanada ticari vize başvurusunda bulunmak için yerine getirilmesi gereken bir takım şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar şu şekilde listelenebilir;

 • Ziyaret sürenizi 6 ayı geçmeyecek şekilde planlamanız gerekmektedir.
 • Kanada’da yatırım yapmak ya da iş piyasasında aktif hareketlerde bulunma planınızın olmaması gerekmektedir.
 • Ana gelir kaynaklarınız ya da iş yeriniz Kanada dışında bulunmak zorundadır.
 • Başvurunuzun amacını ve doğruluğunu ispatlar nitelikte belgelerin bulunması ve bu belgelerin doğruluğu kanıtlanır nitelikte olması gerekmektedir.
 • Kanada hükümeti tarafından belirlenmiş olan ülkeye giriş – çıkış şartlarına tam anlamı ile uyum sağlamalısınız.
 • Geçerliliğini kaybetmemiş ve Kanada ziyareti boyunca geçerliliğini koruyacak bir pasaporta sahip olmanız gereklidir.
 • Kanada’da geçireceğiniz süre boyunca maddi ihtiyaçlarınızı karşılayacak ve geri dönmenize yetecek miktarda mali kaynağa sahip olmalısınız.
 • Ziyaret süresinin bitiminde Kanada’dan kesin olarak ayrılma planınızın olması gerekmektedir.
 • Kanada hükümeti ya da Kanada vatandaşları için herhangi bir güvenlik ve sağlık tehdidi oluşturmuyor olmalısınız.

Şartlar Kanada hükümeti tarafından belirlenen özel durumlarda değişkenlik gösterebilmektedir fakat genel olarak bu şartların sağlanmış olması ticari vize alınabilmesi için yeterli olacaktır.

Kanada’dan Vize Almak için Geçerli Olan Ticari Faaliyetler

 • Yabancı bir hükümet ya da işletmeler için Kanada tarafından satışı gerçekleştiren mal ya da hizmetleri satın almak.
 • Kanada’da bulunan firma, kurum ya da kişilere mal veya hizmet satışı satmak için görüşmeler sağlamak.
 • Konferans, kongre, fuar ya da toplantılara katılım sağlamak. Bu noktada etkinliklerin yabancı katılımına uygun olması şartı aranmaktadır.
 • Satış sonrası hizmetleri yerine getirmek.
 • Kanadalı firma ya da şirketler adına dış ülkede çalışan bir kişi olmak ve şirket faaliyetleri hakkında eğitim almak amaçlı bir ziyarette bulunmak.
 • Kanada dışı bir firma ya da şirket adına şirketin Kanada şubesinde görev alan kişilerin denetlemesini sağlamak veya eğitim vermek.
 • İşletmenize hizmet ya da ekipman satmakta olan Kanadalı bir firma ile görüşmeler sağlamak.

Görüldüğü gibi birçok ticari faaliyet Kanada ticari vize alınması için uygundur. Ticari vize hakkında dikkat edilmesi gereken en önemli şey vize geçerliliğinin maksimum 6 ay olduğudur. Eğer 6 aydan daha fazla sürecek ticari planlarınız bulunmaktaysa geçici çalışma izni için başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Kanada Ticari Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Kanada’da ticari faaliyette bulunmak üzere başvuru yapacak kişilerden mesleki durumlarına uygun değişkenlik gösteren belgeler talep edilmektedir. Çalışan, işveren, freelancer olarak başvuruda bulunacak kişiler aşağıda belirtilen Kanada ticari vize için gerekli evraklar sıralamasından kendi durumlarına uygun olan belgeleri hazırlamalıdırlar.

Şirket Ortakları İçin;

 • Pasaport: 10 yıldan eski olmamalı ve dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerlilik süresi olmalıdır. Ayrıca vize işlemlerinin yapılabilmesi için en az 2 adet boş sayfaya sahip olmalıdır.
 • Pasaportun ve önceden alınmış olan varsa Schengen, Abd, İsveç, İngiltere vizelerinin fotokopisi de gereklidir
 • 2 Adet Biyometrik Fotoğraf: 3.5×4.5 ölçülerinde, beyaz bir arka fona sahip, son üç ay içerisinde çekilmiş omalıdır ve başka bir vize işleminde kullanılmamış olmalıdır.
 • Şirket Talep Dilekçesi: Kanada Büyükelçiliğine hitaben, şirket antetli kağıda İngilizce ya da Fransızca olarak yazılmış; seyahatin amacının, tarihlerinin ve vize bitim tarihinde ülkeden ayrılacağına dair bir taahhüdün bulunduğu bir yazı olmalıdır. Aynı amanda kaşeli ve imzalı olmalıdır.
 • Kanada’dan Şirket Davetiyesi: Kanada Büyükelçiliğine hitaben, davet eden şirket yetkililerince kaleme yazılmış davetiyenin içeriğini, amacını, davet edilenin ülkeyi ne zaman terk edeceğini içeren bir dilekçe olmalıdır. Aynı zamanda davet eden kişinin kimlik bilgileri, iletişim bilgileri ve şirketteki pozisyonu belirtilmelidir. Eğer bir fuara katılım durumu söz konusu ise fuar bileti veya davetiyesi gerekmektedir.
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Ailenin tüm fertlerini içerecek şekilde olmalıdır. Ailenin ikametgah bilgilerini içerir.
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi: Arka ve ön yüzü içerecek şekilde çekilmiş olmalıdır.Oda Sicil Sureti Aslı: En fazla 6 ay önce alınmış olması gerekmektedir. Başvuran kişinin bağlı olduğu şirketteki isim ve unvan değişikliklerini gösteren bir belgedir.Faaliyet Belgesi Aslı: En fazla 3 ay önce alınmış olmalı ve orijinal belge olmalıdır. Fotokopi kabul edilmemektedir.
 • Vergi Levhası Fotokopisi: Güncel dönemi kapsayan vergi beyanını içerir.
 • Ticaret Sicil Gazetesi Fotokopisi,İmza Sirküleri Fotokopisi: Başvuranın bağlı olduğu şirkette imza yetkisi olan kişinin ibrazı adına sunulması gerekmektedir.
 • Uçak ve Otel Rezervasyonları: Başvuran kişinin seyahat planı ie tutarlı olacak şekilde hazırlanan başvuru dosyası içerisinde yer alması gerekmektedir.
 • Son 3 Aya Ait Şahsi ve Şirkete Ait Banka Hesap Dökümü: Güncel olmalı, bakiyeli olmalı ve banka tarafından kaşelenmiş ve ıslak imzaya sahip olmalıdır.
 • Tapu,Ruhsat vb.: Eğer var ise ev, arsa tapusu ve araba ruhsatı ve gayrimenkullere ait gerekli evraklar sunulmalıdır.

SSK’ya Bağlı Çalışanlar İçin;

 • Pasaport:opisi: Güncel dönemi kapsayan vergi beyanını içerir.
 • İmza Sirküleri Fotokopisi: Başvuranın bağlı olduğu şirkette imza yetkisi olan kişinin ibrazı adına sunulması gerekmektedir.
 • Uçak ve Otel Rezervasyonları: Başvuran kişinin seyahat planı ie tutarlı olacak şekilde hazırlanan başvuru dosyası içersinde yer alması gerekmektedir.
 • SSK İşe Giriş Bildirgesi ve Hizmet Dökümü: E-devletten 4/a hizmet dökümü şeklinde alınabilir.
 • Maaş Bordrosu: Son 3 aya ait olmalı imzalı ve kaşeli olmalıdır.
 • Tapu,Ruhsat vb.: Eğer var ise ev, arsa tapusu ve araba ruhsatı ve gayrimenkullere ait gerekli evraklar sunulmalıdır.
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Ailenin tüm fertlerini içerecek şekilde olmalıdır. Ailenin ikametgah bilgilerini içerir
 • Banka Hesap Dökümü: Son 3 aya ait şahsi banka hesabına ait olmalı. Bakiyeli olmalı. Banka tarafından kaşeli ve ıslak imzalı olmalı.
 • Kanada’dan Şirket Davetiyesi: Kanada Büyükelçiliğine hitaben, davet eden şirket yetkililerince kaleme yazılmış davetiyenin içeriğini, amacını, davet edilenin ülkeyi ne zaman terk edeceğini içeren bir dilekçe olmalıdır. Aynı zamanda davet eden kişinin kimlik bilgileri, iletişim bilgileri ve şirketteki pozisyonu belirtilmelidir. Eğer bir fuara katılım durumu söz konusu ise fuar bileti veya davetiyesi gerekmektedir.

Kamu Personelleri İçin;

 • Pasaport: 10 yıldan eski olmamalı ve dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerlilik süresi olmalıdır. Ayrıca vize işlemlerinin yapılabilmesi için en az 2 adet boş sayfaya sahip olmalıdır. Pasaportun ve önceden alınmış olan varsa Schengen, Abd, İsveç, İngiltere vizelerinin fotokopisi de gereklidir
 • 2 Adet Biyometrik Fotoğraf: 3.5×4.5 ölçülerinde, beyaz bir arka fona sahip, son üç ay içerisinde çekilmiş omalıdır ve başka bir vize işleminde kullanılmamış olmalıdır.
 • Başvuran Kişinin Çalıştığı Kuruma Ait Belge: Kişinin hangi kurumda ne kadar süredir çalıştığını içermesi gerekir. Orijinal belge olmalıdır.
 • Resmi İzin Belgesi: İzin süresinin seyahat planı ile çelişki göstermemesi gereklidir.
 • Maaş Bordrosu: Son 4 aya ait olmalıdır.Banka Hesap Dökümü: Son 3 aya ait şahsi banka hesabına ait olamalı. Bakiyeli olmalı. Banka tarafından kaşeli ve ıslak imzalı olmalı.
 • İş yeri Kimliği: Görev kartının fotokopisi Uçak ve Otel Rezervasyonları: Başvuran kişinin seyahat planı ile tutarlı olacak şekilde hazırlanan başvuru dosyası içerisinde yer alması gerekmektedir.
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Ailenin tüm fertlerini içerecek şekilde olmalıdır. Ailenin ikametgah bilgilerini içerir
 • Tapu,Ruhsat vb.: Eğer var ise ev, arsa tapusu ve araba ruhsatı ve gayrimenkullere ait gerekli evraklar sunulmalıdır.
 • Kanada’dan Davetiyesi: Kanada’da resmi ya da özel kurumlardan gelen davetiyeleri içermelidir ve vize tarihleri ile çelişki göstermemelidir. 10 yıldan eski olmamalı ve dönüş tarihinden itibaren en az 6 ay geçerlilik süresi olmalıdır. Ayrıca vize işlemlerinin yapılabilmesi için en az 2 adet boş sayfaya sahip olmalıdır. Pasaportun ve önceden alınmış olan varsa Schengen, Abd, İsveç, İngiltere vizelerinin fotokopisi de gereklidir

Yukarıda belirtilen evraklar kanada online vize başvurusu yapıldıktan sonra randevu günü parmak izi alımı esnasında ibraz edilecektir. Belirtilen evraklar eksiksiz bir şekilde sunulmalıdır. Kanada Konsolosluğu bu belgelere ilaveten bazı durumlarda ek evrak talep etme hakkına sahiptir.

Kanada ticari vize başvurunuzu en doğru şekilde yapmak ve kolayca sürecin takibini sağlamak için destek hattımızı arayarak başvuru işlemleri, randevu ve vize harç ücretleri ile ilgili detaylı bilgileri alabilirsiniz.

dataglobal_vize_basvuru_hizmetleri

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x